Ogznet.com
Bilgisayar

Yavaşlayan Bilgisayarı Hızlandırmanın En Kolay Yolları

16 Ocak 2021 ogz 1205 0
Okunma süresi: 6 dk, 8 sn
Yavaşlayan Bilgisayarı Hızlandırmanın En Kolay Yolları
Image by rawpixel.com

Yepyeni bir bilgisayara sahip olmak, hızlı bir sisteme merhaba demektir. Ancak, zamanla bu yeni bilgisayarlarda yavaşlar. Neyse ki, bilgisayarınızı tekrar hızlandırmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Yavaşlayan bir bilgisayarı hızlandırmak için yapmanız gerekenler bu yazıda.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Yavaşlayan bir bilgisayarda dosyalar ve klasörlerin açılması daha uzun sürer, programlar umduğunuz kadar çabuk kapanmaz. Bu durumun çözümüne geçmeden önce bilgisayarın yavaşlama nedenlerine bakmamız gerekiyor.

  Bilgisayarım Neden Yavaşladı?

  Zaman içinde, dosya indirme, internette gezinme, program kurup-kaldırma, uygulamaları açık bırakma ve bilgisayarda yaptığınız önemsiz gibi gözüken işlemeler bir şekilde birikir ve bilgisayarda yavaşlamaya neden olur.

  Önbelleğe alınmış web tarayıcı dosyalarının, karmaşık bir masaüstünün, parçalanmış bir sabit sürücünün, yavaş donanımın ve diğer pek çok şeyin birikimi de bu şekilde bilgisayarın yavaşlamasını etkiler.

  Ancak, bilgisayarınız aslında yavaş olmayabilir. Arızalı bir modem, bozuk bir bağlantı veya internet operatörünüzün sunduğu sınırlı hız nedeniyle yavaş bir internet bağlantısı yaşıyor olabilirsiniz. Her durumda, sadece internet erişiminizi hızlandırmanız gerekebilir.

  Not: Yavaşlayan bilgisyarı hızlandırma adımları, kabaca aynı sırada kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sisteminiz daha iyi tepki vermeye başlayana kadar en basit ve en az müdahaleyi yapmak en mantıklısı olacaktır.

  1. Önemsiz Dosyaları ve Programları Temizleyin

  Windows Kayıt Defteri ve web tarayıcılarının önbellek dosyaları gibi üçüncü taraf programların gereksiz dosyalarını silmek için CCleaner gibi ücretsiz bir sistem temizleyici kullanın.

  CCleaner - ücretsiz bir sistem temizleyici

  Bu geçici internet dosyaları ve diğer işe yaramaz öğeler çok fazla birikirse, programların yalnızca geç açılmasına, yanıt vermemesine ve yavaşlamasına neden olmaz, aynı zamanda sabit disk alanını da harcarlar.

  Masaüstünüz karışıksa temizleyin. Windows Gezgini masaüstünde her yenilendiğinde bu simgeleri ve klasörleri yüklemek için donanımınıza gereksiz yük ekleyebilir ve başka bir yerde kullanılabilecek sistem kaynaklarını kullanır.

  Bilgisayarınızdaki kullanmadığınız programları kaldırın. Bunlar sadece sabit disk alanı kaplamakla kalmıyor, Windows ile otomatik olarak açılabiliyor ve her zaman arka planda çalışıp, işlemci ve bellek tüketiyor. Bunu gerçekten kolaylaştıran Revo Uninstaller birkaç ücretsiz program kaldırma aracı vardır. Revo Uninstaller program kaldırma aracının ücretsiz sürümü normal kullanıcılar için yeterlidir.

  Revo Uninstaller - ücretsiz program kaldırma aracı

  Bilgisayarınız, geçici ve gereksiz dosyalardan arınmış olduğunda, önemli olan diğer şeyler için daha fazla boş sabit disk alanınız olacaktır. Sabit sürücüdeki daha büyük boş alan, performansa yardımcı olur, çünkü sürücü kapasitesi sürekli olarak sınırlarına zorlanmaz.

  2. Sabit Diskinizi Birleştirin

  Windows 10 sabit disk birleştirme, bir dosya kaydettiğinizde veya sildiğinizde, dosya sistemi yapısında oluşan tüm boş alanları birleştirir. Bu boş alanlar, bir dosya, klasör veya program açarken sabit diskinizin daha uzun süre çalışmasını sağlar, bu da dosya, klasör ve programların yavaş açılmasına neden olur.

  Bunu yapmak için indirebileceğiniz birçok ücretsiz disk birleştirme aracı var, ama başka bir seçenek de Windows 10 disk birleştirme aracını kullanmaktır.

  Windows 10 disk birleştirme aracı

  Ayrıca hızlı ve kolay disk birleştirme programı ile de bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz. Defraggler ile tüm sabit sürücüleri veya tek tek dosyaları birleştirin. HDD ve SSD ile çalışır ve NTFS ve FAT32 dosya sistemlerini destekler.

  Defraggler - disk birleştirme programı

  Her Windows yüklü bilgisayar, kötü amaçlı yazılımlara karşı korunmasızdır, ancak kötü amaçlı yazılım önleme programları kullanıyorsanız, virüs bulaşma ihtimali azalır.

  Virüs bilgisayardayken, genellikle sistem belleğinde saklanır, programların kullanabileceği kaynakları boşaltır, böylece sistemi yavaşlatır. Bazı kötü amaçlı programlar pop-up pencereler açar ya da "virüsten koruma programı" nı satın almanız için sizi kandırırlar.

  Bu sinir bozucu uyarılardan kurtulmak için bilgisayarınızı düzenli olarak kötü amaçlı yazılım taraması yapmalısınız.

  3. Windows 10 Sistem Hatası Nasıl Düzeltilir

  Windows güncellemelerini yüklemek veya kaldırmak, bir güncelleme sırasında bilgisayarınızı yeniden başlatmak, bilgisayarınızı hemen kapanmaya zorlamak ve diğer şeyler Windows sistem dosyalarında hatalara neden olabilir.

  Bu hatalar, bilgisayar kilitlenmesine, program yüklemelerinin ve güncellemelerin durdurulmasına ve genellikle düzgün bir bilgisayar deneyiminin yaşanmamasına neden olabilir.

  Eksik veya bozuk sistem dosyalarıyla ilgili sorunları gidermek üzere Sistem Dosyası Denetleyicisi aracını kullanabilirsiniz.

  4. Görsel Efektleri Ayarlayın

  Windows, animasyonlu pencereler ve soluk menüler dahil olmak üzere bir dizi ilginç görsel efekt sağlar. Bunlar görsellik için çok iyi ama sadece yeterli belleğiniz varsa.

  Bazı şeyleri hızlandırmak için bu görsel efektleri kapatabilirsiniz.

  En iyi performansı elde etmek üzere tüm görsel efektleri ayarlamak için:

  Windows 10 başlat menüsünü açmadan simgenin üzerine gelerek sağ tıklayın ve çıkan seçeneklerden Ayarlar'a gidin.

  Arama kutusuna "performans" yazın ve açılır sonuç menüsünden "Windows'un görünümünü ve performansını ayarla" ya tıklayın.

  Windows'un görünümünü ve performansını ayarla

  "Bu bilgisayarda kullamak istediğiniz Windows görünüm ve performans ayarlarını seçin" yazısının altındaki seçeneklerden “En iyi performans için ayarla” seçeneğini işaretleyin. Ardından alttaki “Uygula” ve “Tamam” dedikten sonra tüm pencereleri kapatabilirsiniz.

  Windows 10 - En iyi performans için ayarla

  5. Donanımınızı Temizleyin, Değiştirin veya Yükseltin

  Yazılım sorunları birçok yavaş bilgisayarın ana sebebi olsa da, donanım bileşenlerinin eskimiş olması da büyük bir etkendir.

  Örneğin, bilgisayarınız aynı anda birkaç programdan daha fazlasını açmanıza izin vermiyorsa veya HD film izlemenize izin vermiyorsa, çok az miktarda RAM veya bozuk / güncel olmayan bir ekran kartınız olabilir. Ayrıca sadece kirli bir donanımınız da nedenlerden biri olabilir.

  Fiziksel donanım parçalarınızı periyodik olarak temizlemek iyi bir fikirdir. Zamanla ve özellikle belirli çevresel etkilere bağlı olarak, fanlar ve kasa altındaki diğer parçalar, kir veya kıl kümelerini toplayabilirler; yeni donanım satın almadan önce kirli olması muhtemel tüm parçaları temizleyin.

  Donanımınızın özelliklerini görmek için ücretsiz sistem bilgisi gösteren yardımcı programları kullanabilirsiniz. Donanımı değiştirmeyi planlıyorsanız, bu araçlar yardımcı olacaktır, böylece donanım özelliklerini kontrol etmek için bilgisayarınızı açmanız gerekmez.

  Donanım bilgileri görmek için özellikle CPU-Z adlı programı kullanabilirsiniz.

  CPU-Z - sisteminizin bazı ana aygıtları hakkında bilgi toplayan ücretsiz bir yazılımdır:

  CPU-Z, sisteminizin bazı ana donanımları hakkında bilgi veren ücretsiz bir yazılımdır. Bu bilgiler arasında şunlar bulunmaktadır;

  • İşlemci adı ve numarası, kod adı, işlem, paket, önbellek seviyeleri.
  • Anakart ve yonga seti.
  • Bellek türü, boyutu, zamanlamaları ve modül özellikleri (SPD).
  • Her çekirdeğin dahili frekansı, bellek frekansının gerçek zamanlı ölçümü.

  6. Windows İşletim Sistemini Yeniden Yükleyin

  Bilgisayarınızı hızlandırmak için en etkili çözüm, tüm yazılım ve dosyaları silmek, Windows işletim sistemini kaldırmak ve sıfırdan kurmaktır. Bunu temiz bir Windows yüklemesi olarak yapabilirsiniz.

  Windows 10 - Windows İşletim Sistemini Yeniden Yükleyin

  Ancak, bunu yaparken iki kere düşünmelisiniz, çünkü geri dönüşü olmayan ve bilgisayarınızı hızlandırmak için yapabileceğiniz son kararlardan biridir.

  Windows'u yeniden yüklemek kalıcı bir çözümdür, bu yüzden dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun.


  Editör

  ogz

  Ogz

  Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
  Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

  Yorum yaz