Ogznet.com
En İyi 5 Ücretsiz CPU Soğutucu Program Paylaş:

En İyi 5 Ücretsiz CPU Soğutucu Program

En İyi 5 Ücretsiz CPU Soğutucu Program
Image by tookapic from Pixabay

Windows için en iyi ücretsiz CPU soğutma programlarının bir listesi. Bu ücretsiz bilgisayar soğutma programları, CPU’yu ve sistemin genel sıcaklığını kontrol altında tutmanın çok önemli olmasından dolayı çok kullanışlıdır. CPU sıcaklığını korumak ve azaltmak için ilk ve en önemli yöntem CPU fan hızını arttırmaktır.

Varsayılan olarak, sistem BIOS CPU fan hızını CPU'nun sıcaklığına göre kontrol eder. Bununla birlikte, sistemin aşırı ısınmasına ve daralmasına neden olan tepkilerin alınması zaman aldığından çok verimli değildir. Bu sorunu çözmek için CPU sıcaklığını etkin bir şekilde azaltan bir işlemci soğutma yazılımı listesi var bu makalede. Bu programların çoğunda, CPU fan hızını kontrol etmek için hem manuel hem de otomatik yöntemler elde edersiniz. Bazı CPU soğutma programı ayrıca CPU sıcaklığını azaltmak için CPU frekans azaltma yöntemini kullanır.

Bunların çoğu, CPU, GPU, HDD vb. gibi sistem parametrelerini izlemede gerçekten iyidir. Ayrıca, gerçek zamanlı CPU fan hızını izlemek için kullanılan özellikler de çoğu yazılım tarafından sağlanır.

SpeedFan, Windows için ücretsiz bir CPU soğutma programıdır. Bu yazılımı kullanarak, CPU'nuz sıcakken, CPU fan hızını manuel olarak kontrol edebilirsiniz. CPU fan hızını kontrol etmek için, darbe modülasyon sinyallerini göndererek fan hızını artırmanıza veya azaltmanıza olanak veren gelişmiş bir PMW işlevi sunar. CPU fan hızını artırarak, hemen CPU'nuzun sıcaklığını düşürebilirsiniz.

Bu yazılım Vcore Voltajı, CPU Sıcaklığı, Sabit Sürücü Sıcaklığı, CPU Frekansı ve daha fazlası gibi çeşitli sistem parametrelerini izlemek için de kullanılabilir. Aynı zamanda Clock (CPU frekansını overclock etmek için), Hard Disk Analyzer (sabit diskin çevrimiçi analizini yapmak için), Chart (fan hızları, sıcaklık ve voltajların grafiksel gösterimini gösterir ) gibi bazı gelişmiş özelliklere de sahiptir.

KAR Energy Saver, Windows için bir başka ücretsiz CPU soğutma programıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu, sistemi yavaşlatmadan mümkün olduğunca fazla enerji tasarrufu yapmaya çalışan bir enerji tasarrufu yazılımıdır. Güç tüketimini yönetmek ve CPU'yu soğutmak için iki ana yöntem kullanır. İlk yöntem, işlemci yükünü, tam yük sırasında CPU'nun aşırı ısınmasını önleyen yüke göre akıllıca yönetmektir. İkinci yöntem, güç tüketimini ve CPU sıcaklığını düşürmek için Intel ve AMD işlemcilerin bazı gelişmiş özelliklerini kullanır. Intel işlemciler, bu yazılımı temel olarak PC ekranını veya tüm sistemi Bekleme modunda koymak için EIST ve C1E gelişmiş özelliklerine sahiptir. AMD işlemci, AMD'nin enerji tüketimini ve CPU sıcaklığını azaltan kendi serin ve sessiz teknolojisiyle geliyor.

Bu yazılım ayrıca, sistem bekleme süresini manuel olarak ayarlamanıza, boşta kalma süresini kapatma ve sistem bekleme modundayken durdurmak istemediğiniz bazı programları eklemenize olanak tanır. Ayrıca, yıllık harcamaların azaltılması, kWh cinsinden güç tüketimi ve CO2 emisyonları dahil olmak üzere ara yüzünde bazı önemli istatistikler de göstermektedir.

TPFanControl, Windows için bir başka ücretsiz CPU soğutma programıdır. Bu yazılımı kullanarak, herhangi bir dizüstü bilgisayarın ve masaüstü CPU'nun sıcaklığını hızlı bir şekilde düşürebilirsiniz. CPU sıcaklığını düşürmek için CPU fan hızını arttırır. Ayrıca, kullanıcılarına gerektiğinde CPU fan hızını manuel olarak yükseltmek için manuel bir seçenek sunar. İçinde, CPU fan hızını ve sıcaklığını yani BIOS (gömülü denetleyici), Smart (TPFancontrol.ini) ve Manual'ı etkileyen üç mod vardır. BIOS seçenek sistem BIOS, CPU sıcaklığına göre fan hızının ayarlamasını sağlar. Akıllı seçenek etkin bir CPU ısısı ve fan hızlarını yönetmek TPFanControl sürücüleri harekete geçirir. Manuel seçenek, CPU fan hızını artırarak veya azaltarak CPU sıcaklığını manuel olarak yönetmenizi sağlar.

CPU sıcaklığını düşürmenin yanı sıra, bu yazılım gerçek zamanlı CPU ve GPU sıcaklıklarını ve fan hızlarını izlemek için de kullanılabilir. Genel olarak, kolaylıkla kullanabileceğiniz başka bir kullanışlı CPU sıcaklık kontrol cihazıdır.

NoteBook FanControl, Windows için ücretsiz açık kaynaklı bir CPU soğutma yazılımıdır. Bu yazılım, Acer, ASUS, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo gibi çeşitli popüler şirketlerin dizüstü bilgisayarları için tasarlanmıştır. Bunu kullanarak, bir dizüstü bilgisayarın CPU fan hızını manuel olarak artırarak CPU sıcaklığını kontrol edebilirsiniz. CPU fan hızını yönetmenin yanı sıra, gerçek zamanlı CPU sıcaklığını da gösterir.

Bu yazılımı kullanmak için, öncelikle, bilgisayarın tam modelini ve şirketini seçmeniz gerekir. Dizüstü bilgisayar modelini seçtikten sonra, Enable (Etkinleştir) seçeneğini seçerek fan hızını değiştirebilirsiniz. Ayrıca, EC'yi fan hızını değiştirmek için talimat vermeden farklı konfigürasyonları denemenizi sağlayan bir Salt Okunur modu da vardır. Genel olarak, CPU fan hızı üzerinde tam kontrol sağladığından, kullanışlı bir CPU soğutma yazılımıdır.

ZOTAC FireStorm, Windows için bir sonraki tamamen ücretsiz ve kullanımı kolay CPU soğutma yazılımıdır. Özellikle CPU ve Nvidia Grafik kartının fan hızını izleyip kontrol edebileceğiniz bir grafik kartı düzenleme aracıdır. Fan kontrol bölümünden, gerçek zamanlı fan hızını görüntüleyebilir ve CPU sıcaklığını azaltmak için fan hızını manuel olarak değiştirebilirsiniz. CPU sıcaklığını azaltmanın yanı sıra, Saat bölümünden saat hızını, bellek saat hızını, shader saat hızını ve VDDC değerlerini de değiştirebilirsiniz.

Bu yazılım ayrıca gerçek zamanlı GPU saat hızını, GPU sıcaklığını, Fan Hızını, vb. görüntüleyebileceğiniz özel bir İzleme bölümü de sunuyor. Genel olarak, hem CPU'nun hem de GPU'nun sıcaklığını yönetmek için gerçekten iyi bir CPU soğutma yazılımı.

İlginizi
çekebilir

Dizüstü Bilgisayarın Fan Hızını Değiştirme veya Kontrol Etme

Yorumlar (1)

  • avatar
    yiğit

    mükemmelsiniz çok iyi bir şey kesinlikle tavsiye ederim

Yorum Yaz