Ogznet.com
WordPress Hosting Nedir? Yeni Başlayanlar için Kılavuz Paylaş:
Image by StockSnap from Pixabay

WordPress Hosting Nedir? Yeni Başlayanlar için Kılavuz

WordPress, tüm dünyadaki kurulu sitelerin yaklaşık %35’inden fazlasının alt yapısını oluşturuyor. Bunun nedeni sağladığı esneklik ve kullanım kolaylığı. İster bir web geliştiricisi olun, ister daha önce hiç kodlama yapısı görmemiş olun WordPress herkes için ideal bir seçimdir.

Bu yazının içeriği: Kapat

Peki WordPress Hosting Nedir? Diğer hosting paketleri ile WordPress Hosting Farkı var mı? Ve buna gerçekten ihtiyacınız var mı? WordPress Hosting Fiyatları ne kadar? 

Şimdi tüm bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. WordPress hosting ve kuracağınız yeni bir web sitesi için neden kullanmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

WordPress Hosting Nedir?

Bu hizmet, WordPress kullanıcıları için özel olarak tasarlanmış bir web site barındırma hizmetidir. Ayrıca, WordPress web siteniz için kolay kurulum, bakım ve güvenlik konularında daha detaylı hizmet sunarlar. 

WordPress, açık kaynaklı bir yazılımdır. Ancak tamamen hatasız olduğunu iddia edemezsiniz. Bu yüzden genellikle bir dizi problem karşınıza çıkıyor. WordPress hosting sağlayıcıları bu sorunların ne olduğunu ve çözümlerini daha iyi biliyorlar. 

WordPress Hosting, WordPress ile Site Kurmak için Gerekli midir?

Cevap tabiki hayır. WordPress'i hemen hemen her hosting hizmeti üzerine kurabilirsiniz. Ancak, WordPress hosting, genel web hosting sağlayıcılarının size veremeyeceği bazı avantajlara sahiptir.  

Öncelikle WordPress hosting ekonomiktir. Ancak fiyat sizin için önemli değilse, paylaşımlı veya ayrılmış sunucular arasındaki farkı anlamak çok daha önemlidir. 

Paylaşımlı Hosting Nedir?

Paylaşımlı hosting, sunucudaki kaynakları diğer WordPress kullanıcılarıyla paylaşmak anlamına gelir. Standart paylaşımlı hosting hizmetlerinin çoğu şunları sunar:

  • Tek tıkla WordPress kurulumu
  • Otomatik WordPress yazılım güncellemeleri
  • Eklenti ve tema güncellemeleri

Bu, az trafiğe ve daha düşük bir bütçeye sahip yeni web siteleri için ideal bir seçenektir. Ancak, web siteniz büyümeye başladığında, sunucu kapasitesini daha fazla kullanmaya başlarsınız. Bu, sunucunuzdaki herkesi yavaşlatacaktır. 

Bu noktada, tek başına yönetilen veya özel hosting hizmetlerine geçmeniz gerekir. 

Yönetilen veya Özel Hosting Nedir?

Özel bir sunucu, hosting hizmetini yani sunucu alanını diğer web siteleriyle paylaşmadığınız anlamına gelir. Özel bir sunucu ile, paylaşılan hosting hizmetinin özelliklerine ek olarak aşağıdaki avantajları elde edersiniz:

  • Artan site hızı
  • Güvenlik iyileştirmeleri
  • Daha iyi web sitesi performansı
  • Sunucunuz üzerinden önbellekleme
  • WordPress'e özgü ekstra avantajlar

WordPress'i kullanmak için bir özel bir sunucuda WordPress kurulumunu seçmeniz gerekmez. Ancak, bunu yaparsanız paylaşılan hosting hizmetinde olmayan avantajları da elde edersiniz.

Hız ve Web Sitesi Performansı

WordPress hosting ile her zaman benzer bir performans seviyesi bekleyebilirsiniz. Çünkü sunucunuzdaki her web sitesi WordPress altyapısını kullanıyor olacak. Bu özel sunucular WordPress site performansını iyileştirmeye yönelik bazı ayarlamalara sahiptir. Ancak, çok fazla trafik almaya başlayana kadar site hızındaki fark göz ardı edilebilir. 

Müşteri Hizmetleri ve Uygulamalı Destek

WordPress hosting sağlayıcıları bu sistemdeki hataları daha kolay anlayıp çözüm üretebiliyor. Sorunlar ortaya çıktığında, nasıl yardım edeceklerini bilirler. Bu yüzden teknik konularda yardımcı olabilecek özel bir hosting hizmeti seçmek önemlidir.

İlginizi
çekebilir

En İyi Sıralama için Bu WordPress SEO Eklentilerini Deneyin

WordPress Yapılandırma Ayarları

Bazı web sunucuları tek tıklamayla WordPress kurulumu özelliği sunar. Ancak, genellikle yazılımı otomatik olarak güncellemez veya yapılandırmaları yönetmezler. 

WordPress hosting planları, karmaşık eylemleri kolaylaştırır. Bu hosting hizmetlerinde SSL kurulumu gibi şeyler birkaç tıklama kadar basit hale gelir.  

Güvenlik ve Kötü Amaçlı Saldırılar

WordPress, en popüler ve güvenlidir CMS sistemidir. Ancak bu, hiz bir zaman geçilemez olduğu anlamına gelmez. 

Bazı WordPress eklentileri, web siteleri için açıklar oluşturabilir. Eğer bu eklentileri yüklerseniz sitenizin güvenliği sıkıntıya girer. 

WordPress sunucuları bu tip eklentileri biliyor ve web sitenizin güvenliğini sağlamak için ekstra adımlar atıyorlar. Hangi eklentilerin zararlı olduğunu biliyorlar ve kötü niyetli saldırıları tespit edebiliyorlar.  

Yazılımınızı ve eklentilerinizi güncel tutmak sitenizin güvenliğini sağlamaya da yardımcı olur. Birçok WordPress barındırma sağlayıcısı bunu sizin için yapar, böylece güvenlik ve güncelleme için endişelenmenize gerek kalmaz.  

İlginizi
çekebilir

En Yaygın WordPress Hataları Nasıl Düzeltilir

WordPress Hosting'in Fiyatları Nasıldır?

Bunun için net bir cevap vermek zor. Firmalara göre değişen bir durum.

Standart paylaşılan hosting planları, temel hizmetler için ayda yaklaşık $1'dan başlıyor. Bu, hosting paketinin özelliklerine göre aylık 4-5 Dolar'a kadar çıkıyor. 

Seçiminiz neye ihtiyacınız olduğuna ve ayırdığınız bütçeye bağlıdır.

WordPress hosting nedir?” sorusuna açıklık getirmey çalıştık. Artık, web siteniz için WordPress hosting hizmetinin doğru bir seçim olup olmadığına karar verebilirsiniz. Ayrıca, yönetilen ve paylaşılan sunucular arasındaki farkı da açıklamaya çalıştık.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz