Ogznet.com
Wordpress Site Hızlandırma Eklentileri Paylaş:
Fotoğraf sahibi form PxHere

Wordpress Site Hızlandırma Eklentileri

Web sitenizi oluşturmak için harcadığınız zaman ve çalışmaların, hız olmadan hiç bir anlamı yoktur. Web sitenizin açılış yani yüklenme hızı sitenizin başarısı için çok önemlidir.

Bu yazının içeriği: Kapat

Web sitenizin yüklenmesi bu paragrafı okumanızdan daha uzun sürüyorsa, o zaman sıkıntı var demektir.

Neyse ki, web sitenizin çok hızlı yüklenmesini sağlayacak WordPress hızlandırma eklentileri var. Böylece ziyaretçileriniz sitenin açılış hızını takip bile edemeyecekler.

Google, site yüklenme hızınızı arama algoritmalarına dahil ediyor. Siteniz ne kadar hızlı olursa, sıralamanız da o kadar iyi olur.

WordPress Site Açılış Hızı Nasıl Test Edilir?

Web sitenizin yükleme hızını test etmek için bazı popüler seçenekler aşağıda verilmiştir.

Web sitenizi optimize etmek için WordPress hızlandırma eklentileri

1. WP Super Cache: Daha Hızlı Oluşturma

WP Super Cache - Bu eklenti, dinamik WordPress blogunuzdan statik html dosyaları oluşturur.

Bu eklenti, dinamik WordPress blogunuzdan statik html dosyaları oluşturur. Bir html dosyası oluşturulduktan sonra web sunucunuz, nispeten daha ağır WordPress PHP betiklerini işlemek yerine bu dosyayı sunacaktır.

Statik html dosyaları ile önbelleğe alınmış bir dosya binlerce kez sunulabilir. Ziyaretçilere, sayfadaki işlevlerine göre özel olarak önbelleğe alınmış dosyalar sunulacaktır. Giriş yapmışlarsa veya yorum bırakmışlarsa, bu ayrıntılar onlar için görüntülenecek ve önbelleğe alınacaktır.

2. W3 Total Cache: Önbellekleme

W3 Total Cache - Özellikle mobil uyumlu web siteleri ve SSL kullanan siteler için arama motoru sonuç sayfası sıralamasında iyileştirmeler sağlar

Ücretsiz bir web önbelleğe alma seçeneği arıyorsanız, W3 Total Cache, web performans optimizasyonunun bugüne kadarki en gelişmiş eklentisidir.

W3 Total Cache (W3TC), içerik dağıtım ağı (CDN) entegrasyonu ve en son en iyi uygulamalar gibi özelliklerden yararlanarak web sitesi performansını artırarak ve yükleme sürelerini azaltarak sitenizin SEO ve kullanıcı deneyimini iyileştirir.

W3TC, WordPress için on yıldan fazla bir süredir dünya çapında milyonlarca yayıncı, web geliştiricisi ve web sunucusu tarafından güvenilen bağımsız Web Performansı Optimizasyonu (WPO) çerçevesidir. WordPress Web sitenizi optimize etmek için toplam performans çözümüdür.

3. WP Super Minify: JavaScript ve CSS Dosyalarını Sıkıştırma

WP Super Minify - Bu eklentiyi etkinleştirdiğinizde, HTML, satır içi JavaScript ve CSS'nizin kaynağının artık sıkıştırıldığını göreceksiniz.

Bu eklenti, Minify PHP Framework kullanarak sayfa yüklemelerini hızlandırmak için satır içi JavaScript ve CSS dosyalarını birleştirir, küçültür ve önbelleğe alır.

Bu eklentiyi etkinleştirdiğinizde, HTML, satır içi JavaScript ve CSS'nizin kaynağının artık sıkıştırıldığını göreceksiniz. Boyut daha küçük olacak ve sayfa yükleme hızınızın yanı sıra Google sayfa hızı ve yslow derecesini (önemsiyorsanız) iyileştirmek için oldukça yararlı olacaktır.

Bu eklentinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için site kaynağınızı görüntüleyin veya klavyenizden Ctrl + U tuşlarına basın. Kaynağın sonunda, aşağıdaki gibi bir mesaj görmelisiniz:

*** Sıkıştırılan toplam boyut: %11,341 | Sıkıştırmadan önceki boyut: 27104 bayt | Sıkıştırma sonrası boyut: 24030 bayt. ***

4. Smush: Sıkıştırma, Görüntüleri Geç Yükleme ve Görüntüleri Optimize Etme

Smush - Resim optimizasyonu, sitenizin çok hızlı yüklenmesini sağlamanın en kolay yoludur!

WP Smush, ödüllü bir resim sıkıştırma eklentisidir.

Sitenizdeki her resim sayfa yükleme süresini artırabilir. Geçmişte, bunu aşmanın tek yolu görüntü kalitesinden ödün vermekti. Smush ile her görüntü sıkıştırılır, böylece toplam boyut küçülür, ancak görüntünün bütünlüğü ve kalitesi bozulmadan kalır.

5. BJ Lazy Load: Geç Yükleme Eklentisi

BJ Lazy Load - Lazy Load, sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar ve bant genişliğinden tasarruf sağlar.

Lazy load, sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlar ve bant genişliğinden tasarruf sağlar.

Bu eklenti, tüm gönderi görsellerinizi, gönderi küçük resimlerinizi, gravatar görsellerinizi ve içerik iframe'lerinizi bir yer tutucuyla değiştirir ve ziyaretçi sayfayı kaydırdığında tarayıcı penceresine yaklaştıkça içeriği yükler. Ayrıca metin widget'larıyla da çalışır.

İç çerçevelerle çalıştığı için, aynı zamanda YouTube, Vimeo vb. sitelerden alınan gömülü videoları da kapsar.

Basit bir filtre kullanarak temanızdaki diğer resimleri ve iç çerçeveleri de geç yükleyebilirsiniz.

JavaScript desteklemeyen ziyaretçiler noscript'te orijinal öğeyi alır.

Duyarlı görüntüler için RICG Responsive Images eklentisiyle uyumludur.

6. WP-Optimize: Veritabanını Optimize Etme

WP-Optimize - WP-Optimize, veritabanınızı temizleyen, resimlerinizi sıkıştıran ve sitenizi önbelleğe alan devrim niteliğinde, hepsi bir arada bir WordPress performans eklentisidir.

WP-Optimize, veritabanınızı temizleyen, resimlerinizi sıkıştıran ve sitenizi önbelleğe alan devrim niteliğinde, hepsi bir arada bir WordPress performans eklentisidir. Önbellek özelliği, dünyanın en hızlı önbelleğe alma motoru temel alınarak oluşturulmuştur. Bu basit, popüler ve oldukça etkili araç, web sitenizi hızlı ve kapsamlı bir şekilde optimize etmek için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir!

Her yeni sayfa veya gönderi kaydedildiğinde, WordPress bu gönderi veya sayfanın revizyonunu oluşturur. Bu nedenle, bir yayını 6 kez düzenlerseniz, bu yayının 5 kopyası revize edilmiş olabilir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu hızla gereksiz yere şişkinlik ve daha yavaş erişim ile sonuçlanan veri tabanı tablosuna veri ekler.

Başka bir durumda, büyük bir blog sitesi kaydedilmiş binlerce spam veya onaylanmamış yorum içerebilir ve bu da daha fazla verimsizliğe neden olabilir.

Kısacası, WP-Optimize, daha iyi çalışmasını sağlamak için veritabanınızı temizlemenizi ve optimize etmenizi sağlar. Ayrıca, veritabanınızın düzenli, hızlı ve verimli çalışmasını sağlamak için tüm bu düzeltme ve yorumları otomatik olarak kaldırabilirsiniz.

Etkinleştirildiğinde, spam yorumları, şifrelenmiş içerik vb. tüm gereksiz verileri kaldırarak, MySQL tablolarınızı sıkıştırıp / parçalayarak, veritabanı istatistiklerini ve potansiyel tasarrufları ve daha fazlasını kaldırarak veritabanınızı otomatik olarak temizleyen bir zamanlama tanımlayabilirsiniz.

İlginizi
çekebilir

En İyi Sıralama için Bu WordPress SEO Eklentilerini Deneyin

7. Lazy Load: Geç Yükleme

Lazy Load - Lazy Load, bir sayfadaki resimleri ve / veya iç çerçeveleri yalnızca kullanıcı tarafından görünür olduklarında görüntüler.

Lazy Load, bir sayfadaki resimleri ve / veya iframe içeriklerini yalnızca kullanıcı tarafından görünür olduklarında görüntüler. Bu, HTTP istek mekanizmasının sayısını azaltır ve yükleme süresini iyileştirir.

Küçük resimleri, bir gönderi içeriğindeki veya widget metnindeki tüm görüntüleri, avatarları, ifadeleri ve iframe leri geç yükleme olarak yükleyebilirsiniz. JQuery gibi hiçbir JavaScript kitaplığı kullanılmaz ve komut dosyası ağırlığı 10 KB'tan azdır.

Web sitenizin yüklenme süresini daha da hızlandırmak için Youtube iframe çerçevelerini bir önizleme küçük resmiyle de değiştirebilirsiniz.

Görsellerinizi optimize etmek ve web sitenizi daha hızlı hale getirmek için geç yüklemeyi açın!

8. Cache Enabler: Daha Hızlı Oluşturma

Cache Enabler - Cache Enabler, daha hızlı yükleme süresi için site performansını artırmaya yardımcı olan basit ama güçlü bir WordPress önbellekleme eklentisidir.

Cache Enabler, kullanımı kolay, minimum yapılandırma gerektiren ve hepsinden önemlisi daha hızlı yükleme süresi için site performansını artırmaya yardımcı olan basit ama güçlü bir WordPress önbellekleme eklentisidir. Statik HTML dosyaları oluşturur ve bunları sunucunun diskinde depolar. Bu, web sunucusunun statik HTML dosyalarını, WordPress çekirdeğinden, eklentilerinden ve veritabanı aramalarından kaynak yoğun arka uç işlemlerinden kaçınarak teslim etmesini sağlar.

İlginizi
çekebilir

En İyi 10 WordPress Eklentisi

9. Compress JPEG & PNG images: Görüntü Sıkıştırma

Compress JPEG & PNG images - JPEG ve PNG resimlerinizi optimize ederek web sitenizi daha hızlı hale getirin.

JPEG ve PNG resimlerinizi optimize ederek web sitenizi daha hızlı hale getirin. Bu eklenti, popüler görüntü sıkıştırma hizmetleri TinyJPG ve TinyPNG ile entegre olarak tüm resimlerinizi otomatik olarak optimize eder.

WordPress sitenize bir resim yükledikten sonra, yeniden boyutlandırılan her resim TinyJPG veya TinyPNG hizmetine yüklenir. Görüntünüz, mümkün olan en iyi optimizasyonu uygulamak için analiz edilir. Görüntünüzün içeriğine bağlı olarak en uygun strateji seçilir. Sonuç, WordPress sitenize geri gönderilir ve orijinal görseli daha küçük bir boyutla değiştirir. Ortalama olarak JPEG görüntüler %40-60 ve PNG görüntüler %50-80 oranında kalite kaybı olmaksızın sıkıştırılır. Web siteniz ziyaretçileriniz için daha hızlı yüklenecek ve depolama alanından ve bant genişliğinden tasarruf edeceksiniz!

10. WP YouTube Lyte: Youtube İçeriklerini Geç Yükleme

WP YouTube Lyte - YouTube videolarınızı lazload ile yükleme

WP YouTube Lyte, YouTube videolarınızı "tembel olarak yüklemenize" olanak tanır. Bunlar normal gömülü YouTube videolarıı gibi görünür ve hissedilir, ancak tıklandığında yalnızca normal YouTube oynatıcısını çağırır, böylece YouTube videosunu yerleştirirken indirme boyutunu ve oluşturma süresini önemli ölçüde azaltır ve birden fazla YouTube videosu olduğunda sayfa performansını önemli ölçüde artırır.

11. WP User Avatar: Gravatarları Optimize Edin

WP User Avatar - WP User Avatar, Ortam Kitaplığınıza yüklenen herhangi bir fotoğrafı avatar olarak kullanmanızı sağlar.

WordPress şu anda yalnızca Gravatar aracılığıyla yüklenen özel avatarları kullanmanıza izin veriyor. WP User Avatar, Ortam Kitaplığınıza yüklenen herhangi bir fotoğrafı avatar olarak kullanmanızı sağlar. Bu, gönderilerinizle aynı yükleyiciyi ve kitaplığı kullandığınız anlamına gelir. Fazladan klasör veya görüntü düzenleme işlevi gerekmez.

12. WordPress için AMP: – Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

WP for AMP - WP for AMP, WordPress sitenize otomatik olarak Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Google AMP Projesi) işlevselliği ekler.

WP for AMP, WordPress sitenize otomatik olarak Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Google AMP Projesi) işlevselliği ekler. AMP, web sitenizi Mobil ziyaretçiler için daha hızlı hale getirir.


WordPress optimizasyonu için seçim yapabileceğiniz pek çok eklenti var. Bunların arasından en iyisini bulmak için kullanıcı incelemelerini okumak ve etkin kurulumların sayısını kontrol etmek faydalı olabilir. Ancak yine de, sizin için hangi eklentilerin en iyi şekilde çalıştığını bulmak için deneme yapmanız gerekebilir.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz