Image by starline on Freepik

YouTube dışında video izleme siteleri

YouTube, internetteki en büyük video izleme sitesidir ve aralarından seçim yapabileceğiniz bir milyardan fazla videoya sahiptir. Ayrıca dünyanın en popüler web sitelerinden biridir. Peki ya YouTube’a erişilemezse? Ya da sadece video izlemek için daha fazla seçenek mi istiyorsunuz? Hangi alternatifler var? YouTube’a alternatif farklı video izleme siteleri de var, ancak “daha ​​iyi” oldukları tartışmaya açıktır.

YouTube, kullanıcıların herhangi bir videoyu izlemesine, beğenmesine, yorum yapmasına ve yüklemesine yardımcı olan popüler bir video paylaşım platformudur. Videoya masaüstü bilgisayarlardan, tabletlerden, cep telefonlarından ve dizüstü bilgisayarlardan erişmenizi sağlar. Ancak bu sosyal medya platformu, korumalı videoları görüntülemek için Google hesabı gerektirir. Ayrıca, kuralları ihlal etmeniz durumunda YouTube, hesabınızı herhangi bir sebep göstermeksizin veya şeffaf bir itiraz süreci olmaksızın devre dışı bırakacaktır.

İşte YouTube'a alternatif en iyi video izleme sitelerinden derlenmiş bir liste.

1. Vimeo

YouTube'u düzenli olarak ziyaret etseniz bile Vimeo, video izleme siteleri içinde listeye eklemeye değer bir site. Vimeo, yüksek kaliteli videoları yayınlamak ve yapımcılara destek olmak için film yapımcıları tarafından kurulan internetteki ilk şirketti. Site, kullanıcılar tarafından oluşturulan yüksek kaliteli içeriğe daha çok önem veriyor. Sadece komik kedi videoları arıyorsanız bu platform size göre olmayabilir.

Vimeo - yüksek kaliteli videolar oluşturmak, yönetmek ve paylaşmak için video sitesi

Harika bir arayüze sahip ve içerik oluşturuculara ekstra para kazandırabilen yüksek kaliteli videoları (4K Ultra HD) ile kesinlikle Youtube'u geride bırakıyor. Vimeo ayrıca reklamsızdır ve kullanıcıların yorum yapabilmeleri, kanalları takip edebilmeleri ve sosyal medya hesaplarında video paylaşabilmeleri için yerleşik bir topluluğa sahiptir.

Site ayrıca videoları kategoriye ve kanala göre düzenleyen, göz atması kolay bir arama özelliğine sahiptir. YouTube alternatifi bu site, HDR ile 4K Ultra HD görsellerin keyfini çıkarabileceğiniz yüksek kaliteli içerik barındırdığından, içerik yüklemek için katı kurallara sahiptir.

Dailymotion, YouTube gibi video paylaşım siteleri arasında zaten popüler bir isim. Arayüzü YouTube'a benziyor ve ana sayfada trend olan videoları bulabilir veya en üstteki kategoriler bölümünde ve arama çubuğundan daha fazlasını keşfedebilirsiniz.

Dailymotion - Dailymotion, video izlemenizi sağlayan güçlü bir YouTube alternatifidir.

İçerik oluşturucular (kullanıcılar ve yeni başlayanlar), 1080p çözünürlükte 2 GB boyutuna ve 60 dakika uzunluğuna kadar içerik yükleyebilir. İleri düzey kullanıcılar için bu sınırlamaların çoğu kaldırılmıştır. Ayda 300 milyondan fazla ziyaretçiyle bu YouTube alternatifi, içeriğinizi dünyanın her yerinden insanlarla paylaşmak için mükemmel bir site.

Dailymotion'ın kendi yayın politikası olmasına rağmen, telif hakkı politikaları YouTube kadar zorlu değil. Dolayısıyla, içerik yükleyicileri için daha fazla esneklik ve daha fazla tolerans var ve bu da onu sansürsüz en iyi YouTube alternatiflerinden biri yapıyor.

Ayrıca, içerikten reklamlar veya direkt ödeme alma yoluyla para kazanma seçeneği de vardır. Böylece izleyiciler bazı videolarda reklam görürken bazı videolar tamamen reklamsız olabilir.

Facebook Watch, videoları kolaylıkla izlemenizi sağlayan bir YouTube alternatifidir. Bu platform en sevdiğiniz videoları kaydetmenizi sağlar. HD videoları sorunsuz bir şekilde yüklemeye yardımcı olur.

Facebook Watch - Sevdiğiniz yapımcılardan ve içerik oluşturuculardan farklı kategorilerdeki orijinal ve popüler videolar.

Facebook Watch, popülerlik ve sosyal medya etkileşimi gibi faktörlere bağlı olarak, videoların izlenmesi için kişiselleştirilmiş öneriler ve kategorili içerik paketleri sunmaktadır. Hizmetde Facebook Canlı videoları da bulunuyor.

Facebook Watch, içerik oluşturucuların kendi kısa ve uzun biçimli videolarını yüklemelerine olanak tanır, ancak aynı zamanda orijinal komedi, drama ve haber programlarını da içerir. Hizmet ücretsizdir, ancak daha fazlası için bir Facebook hesabı gerektirir.

4. Playeur

Bazı YouTube kullanıcıları, YouTube kanallarının yanında Playeur'u kullanır. Sonsuz bir içerik akışını ücretsiz olarak izleyebilirken (tabii ki bazıları reklamlıdır), reklamsız erişim ve özel içerik için içerik oluşturuculara doğrudan (bir tür Patreon gibi) ödeme yapabilirsiniz. Platform, sansür konusunda çok katı olmadığını iddia ediyor. Güzel olan şey, Playeur'un kullanıcılardan hangi verilerin toplandığı ve nelere izin verilip verilmediği konusunda doğrudan bilgi vermesidir.

5. TikTok

Sadece kısa kısa videolar mı izlemek istiyorsunuz? O zaman TikTok mükemmel bir YouTube alternatifidir. Videolar sadece birkaç saniyeden 10 dakikaya kadar sürer. Olumsuz taraflarına, özellikle de gülünç meydan okumalara rağmen, aslında kaosun ortasında pek çok yararlı ipucu, püf noktası ve kılavuz bulacaksınız. Konular açısından, YouTube'dan daha fazla değilse de TikTok'ta çok şey bulacaksınız.

6. Odysee

Odysee, insanların düşünce ve kanaatlerini özgürce ifade edebilmeleri için sansürsüz bir yer olarak oluşturuldu. Kullanıcıların içeriklerine sahip olmalarını sağlamak için bir blockchain platformunda çalışır ve LBRY'nin kurucuları tarafından oluşturulmuştur. Bir nevi Amerikan sağcı içerik oluşturucular tarafından ele geçirildi, ancak yine de pek çok başka içerik de bulabilirsiniz. Yeni konular ve videolar bulmanıza yardımcı olmak için şaşırtıcı derecede iyi tasarlanmıştır.

7. Veoh

YouTube gibi video izleme sitesi ararken Veoh, karşılaşacağınız bir isimdir. İsrailli startup Qlipso'dan çıkan Veoh, kendini bir internet televizyon şirketi olarak tanımlıyor. Site, çoğu profesyonelce üretilmiş milyonlarca videoya sahip. Veoh, tam bölümler ve NCIS, Two and a Half Men, The Price Is Right ve Young ve Restless gibi şovlardan oluşan geniş bir TV içeriğine sahiptir. Ayrıca Aile Bağları, Melrose Place ve orijinal Beverly Hills, 90210 gibi klasik dizilerden de videolar var.

TV kliplerine ek olarak, Veoh, çok çeşitli türlerde çok sayıda müzik içeriğine sahiptir. Ayrıca, bazı uzun metrajlı filmler içeren bir filmler de bulunuyor.

Veoh - YouTube gibi video izleme sitesi

Kullanıcıların sınırsız uzunlukta videolar yüklemesine ve yayınlamasına izin verdiği için daha uzun videolar izlemekten hoşlanıyorsanız Veoh iyi bir seçenek olabilir. Bu sitede birçok film, dizi ve hatta anime bulabilirsiniz.

Temiz bir kullanıcı arayüzü ve kişi ekleme, grup oluşturma ve doğrudan mesajlaşma gibi çeşitli sosyal ağ özellikleri ile Veoh, iyi bir YouTube alternatifi oluşturur.

Bu, başka hiçbir yerde bulamayabileceğiniz belgesellerin, filmlerin ve videoların bir arşividir. Videoları yıla, dile, konuya ve konulara göre arayabilirsiniz. Ayrıca videolarınızı da yükleyebilirsiniz. Genel olarak yi bir YouTube alternatifidir.

The Internet Archive - Ücretsiz filmler, filmler ve videolar indirin veya dinleyin

Bu web sitesi, içinde çok sayıda içeriğin saklandığı bir arşivdir. İnternet Arşivi'nin videolar bölümünde belgesellerden dizi ve filmlere kadar şaşırtıcı bir çeşitlilik bulacaksınız.

Yıl, dil, konu ve konular için filtreler ayarlayarak içeriği sıralayabilirsiniz. YouTube gibi diğer video sitelerinde bulunması zor olan belirli videoları bulabilirsiniz. Ayrıca herkes ücretsiz olarak içerik yükleyerek arşive katkıda bulunabilir.

9. 9GAG

9GAG, sosyal medya tutkunları ile kısa ve eğlenceli videolar arayan herkes için başvurulacak bir platformdur. Facebook ve Twitter kullanıcıları, arkadaşlarıyla paylaşabilecekleri GIF'ler, memler ve diğer eğlenceli fotoğraflarla dolu bu platformu seviyor. İçerik kategorilere ayrılarak aradığınızı bulmanızı kolaylaştırır.

9GAG - viral videolar, müzik videoları, mükemmel döngü videoları, film fragmanları

Size saf eğlence sağlayacak bir video paylaşım sitesi arıyorsanız, gideceğiniz site 9GAG platformudur. YouTube gibi çok sayıda komik video, film fragmanı ve ilgi çekici içerik koleksiyonuna da ev sahipliği yapıyor. Eğlenceli içeriğe sahip 'Funny' ve 'WTF' bölümünü keşfedebilirsiniz.

10. TED

Henüz TED ile tanışmadıysanız, şimdi tanışma zamanı. TED web sitesi, teknoloji, iş dünyası, tasarım, bilim ve küresel konular gibi geniş bir alanı kapsayan 3700'den fazla konuşmayı içeriyor.

TED Talks - TED Talks, teknoloji, tasarım, eğlence vb. dahil olmak üzere çeşitli konularda videolar bulunan YouTube gibi bir video sitesidir.

TED, dünyanın her yerinde konferanslara ev sahipliği yapan tanınmış, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur ve bilgi arıyorsanız en iyi YouTube alternatiflerinden biridir. Şu anda, teknoloji ve ticaretten tasarıma ve küresel konulara kadar her şeyi kapsayan 3700'den fazla video var. Yeni fikirler arıyorsanız veya yeni bir şeyler öğrenmek istiyorsanız harika bir platform.

11. Twitch

Oyun topluluğunda en iyi bilinen bu video barındırma platformu, kullanıcılarının oyunlarını 'canlı yayınlamalarına' veya kaydı yüklemelerine olanak tanır. Ayrıca, insanların oyun ipuçlarını paylaşabilecekleri ve diğer oyuncularla etkileşime girebilecekleri bir sosyal ağ olarak da hizmet vermektedir.

Twitch - Oyun videoları izlemeyi seviyorsanız, Twitch sizin için en iyi YouTube alternatifidir.

Oyun videoları izlemeyi seviyorsanız, Twitch sizin için en iyi YouTube alternatifidir. Çoğunlukla, dünyanın dört bir yanındaki popüler oyuncular tarafından canlı olarak yayınlanan oyunları izlediğiniz oyunla ilgili içeriği barındırır.

Twitch, 2021'de oyun ipuçları ve video oyunları hakkında her türlü bilgiyi almak için diğer kullanıcılarla etkileşim kurmak için de iyi bir platform. Twitch, tıpkı YouTube gibi videolardan para kazanmanıza izin verirken, ödeme önemli ölçüde daha az. Yine de, oyun videoları için YouTube'a iyi bir alternatif arıyorsanız, gidilecek yer Twitch!

12. Vevo

Vevo, sadece yabancı müzik videoları izliyorsanız harika bir YouTube alternatifidir. Vevo, Sony Music Entertainment ve Universal Music Group olmak üzere iki şirketten çok sayıda yüksek kaliteli müzik videosu sunar. En son hitleri izleyebilir veya bir sanatçı tarafından gruplandırılmış diğer video klipleri keşfedebilirsiniz.

Vevo - Vevo, sadece müzik videoları izliyorsanız harika bir YouTube alternatifidir.

Videoları sanatçıya göre gruplandırmanıza izin veren YouTube için en iyi alternatif sitelerden biridir. Yorum yapmanıza, kanalları takip etmenize ve herhangi bir sosyal medya web sitesinde paylaşmanıza olanak tanır. Bu uygulama müzik videoları ve orijinal web dizileri sunar.

13. VidLii

YouTube'un sahip olduğu tüm konulardan bıktınız mı? Videolarınızı gerçek insanlar yerine rahatsız edici içerikler için inceleyen botlardan bıktınız mı? Özelleştirmeyi, topluluğu ve üzerinde büyüyebileceğiniz bir platformla eski YouTube hissini mi istiyorsunuz? Eğer bu soruların herhangi birine evet diyorsanız, VidLii'yi seveceksiniz.

14. BitChute

BitChute, bir peer to peer video paylaşım platformudur. Başkalarıyla paylaşmak için kendi videolarınızı oluşturmak ve yüklemek ücretsizdir.

15. ItemFix

ItemFix, kullanıcılara video gönderme ve paylaşma imkânı veren bir video paylaşım sitesidir. ItemFix, güncel olaylara, siyasete ve gerçek dünyanın çeşitli bölgelerindeki savaş sahneleri gibi gerçeğe dayalı videolara ağırlık vermektedir.

16. DTube

DTube, Youtube yerine kullanabileceğiniz en iyi gizlilik odaklı video platformlarından biridir. Tamamen merkezi olmayan bir platformdur. Yani DTube videoları Youtube'da olduğu gibi tek bir merkezi sunucudan yüklenmez ve yayınlanmaz. Tüm içeriği blok zincirinde saklanır. Bu, bilgisayar korsanlarının video içeriğini kurcalamasının oldukça zor olduğu, kişisel verilerinizin sızmasının olası olmadığı ve platformun topluluk tarafından kontrol edildiği anlamına gelir.

DTube - DTube, Youtube yerine kullanabileceğiniz en iyi gizlilik odaklı video platformlarından biridir.

DTube'un harika yanı, size reklam sunmaması veya bir öneri algoritmasına sahip olmaması ve tüm içerik oluşturucuların kripto para birimi geliri elde etme fırsatına sahip olmasıdır. Arayüz Youtube'a benziyor, Youtube arayüzüne alışkın insanlar bu platforma geçmekte zorlanmayacaklar.

17. Rumble 

Rumble, içerik denetimine çok fazla odaklanmayan Kanadalı bir YouTube alternatifidir. Biraz olmasına rağmen, Odysee veya BitChute kadar aşırı politik içeriğe sahip görünmüyor. Ancak YouTube'a inanılmaz derecede benziyor ve hatta çok sayıda sevimli evcil hayvan videosu var. Ayrıca canlı yayın ve hatta orijinal Rumble şovları bulacaksınız.

1998 yılında başlatılan The Open Video Project, yaklaşık 195 video segmenti içeren bir dijital kitaplıktır. Üzerinde çeşitli belgeseller, eğitim ve tarihle ilgili içerik bulunan dijitalleştirilmiş video içeriği deposudur.

Belirli bir süre, ses ve format için filtreler ayarlayarak mevcut içerik arasından seçim yapabilirsiniz. Bu video platformundaki videoların önemli bir kısmı, çoğunlukla ABD devlet kurumları tarafından sağlanmıştır.

1
0
0
0
1
2
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar (1)

  • avatar
    Faik gelibolu

    Beyazıt öztürk tarafından açılan Pikniktube 2 farklı siteyle farklı bir video sitesi olmuş .Temesı kolay .İleride tutar diyerek kanalımı oluşturdum .Farklı platformlarda bulunan bütün videolarımı ekledim .Youtube aramalarda öne çıkmayan videolarımın izlenme sayıları inanılmaz arttı .Bütün youtuberlar için farklı bir alternatif olacak .

    Cevapla
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın