Image by Freepik

Sık karşılaşılan WordPress hataları ve çözümleri

WordPress altyapısına sahip web sitenizde, kullanmakta olduğunuz temaya veya eklentilere bağlı olarak karşılaşabileceğiniz bazı hatalar olabilir, ancak bunların çoğu her zaman karşılaşılan genel hatalardır.

Burada, sık karşılaşılan WordPress hataları ve çözümlerine değineceğiz. Bu sorunların bir kısmı ile daha önce karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Bu hataları ne kadar çabuk düzeltirseniz o kadar kesintisiz bir yayın yapabilirsiniz.

1. WordPress Hatası: Çok Fazla Yeniden Yönlendirme Var

Çok fazla yönlendirme hatası, WordPress'teki basit ayarların yanlış yapılması ve başka birkaç hatadan kaynaklanıyor olabilir. Bu makalede, WordPress Yönetici alanına erişemiyor olsanız bile bu sorunu nasıl çözebileceğinizi öğreneceksiniz.

WordPress'e yeni başlayanlar için bile, bu sorunu çözmek basit ve kolay olacaktır. Sadece şu adımları izleyin.

Bu hata, ayarların yanlış yapılandırılmasından veya birkaç diğer sorundan kaynaklanabilir. Eriştiğiniz URL sürekli bir yönlendirme döngüsünde yakalanırsa, bu hatayı alırsınız.

Sitenize, http://example.com adresinden erişiyorsanız ve siteniz http://www.example.com adresine yönlendiriliyorsa, bu daha sonra www olmadığı hale yönlendirilir. Döngüyü devam ettirir, tarayıcı bu 2 bağlantıdan birden çok kez geçer. Belirli bir süre sonra tarayıcı zaman aşımına uğrar ve tarayıcıda “Çok Fazla Yönlendirme Hatası” verir.

.htaccess dosyasından veya kullandığınız eklentilerden www veya ön eksiz domain adını seçip işlemleri tamamlayın.

2. WordPress Hatası: 500 Sunucu Hatası

500 Sunucu Hatası, herhangi bir web sitesinde görebileceğiniz en sıkıntılı hatalardan biridir, çünkü bu hatalar, bunları kolayca çözmek için fazla yardımcı bilgi sağlamaz. Ancak endişelenmeyin, bu sorunu WordPress'te çözmek için birkaç basit adım anlatacağız.

Öncelikle, sonraki adımlara geçmeden önce, WordPress web sitenizi yedeklemelisiniz. Daha önce yedekleme yaptıysanız, web sitenizi bu yedeklerle geri yükleyebilir ve sorunu yeni yedeklemenizle çözmeye çalışabilirsiniz.

WordPress'te 500 Dahili Sunucu Hatasını Düzeltmek için bu ayrıntılı kılavuzu takip edin.

3. WordPress Hatası: Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata

Veritabanı bağlantısı kurulurken alınan hata, arada bir göreceğiniz genel bir hatadır. Birçok nedenden dolayı kaynaklanır. Bu yazıda tüm olasılıkları göreceğiz.

Basit terminolojide bu hata, veritabanı bağlantısındaki sorundan kaynaklanıyor olabilir.

WordPress'te beritabanı bağlantısı kurarken alınan hatayı düzeltmek için öncelikle;

define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

kodunu wp-config.php dosyasına ekleyin. Yukarıdaki satırı ekledikten sonra bu URL’ye web sitenizden erişin: http://www.***.com/wp-admin/maint/repair.php

Veritabanını Onar” veya “Veritabanını Onar ve Optimize Et” gibi herhangi bir seçeneği seçebilirsiniz. Bu görevi tamamladıktan sonra “WP_ALLOW_REPAIR” kodunu wp-config.php dosyasından kaldırın.

İkinici olarak Veritabanı oturum açma bilgilerinde yanlışlık varsa bu hatayı alırsınız. Bu sorunu, wp-config.php dosyasındaki bilgileri kontrol ederek çözebilirsiniz.

define('DB_NAME', 'name-of-the-database');
define('DB_USER', 'username-of-the-database');
define('DB_PASSWORD', 'password-of-the-database-username');
define('DB_HOST', 'localhost');

4. WordPress Hatası: Yetersiz Bellek Hatası

Wordpress Yetersiz Bellek Hatası, script, mevcut PHP bellek sınırını tamamen kullanıyorsa görüntülenir. Sunucunuzun bellek sınırını artırarak veya hangi eklentinin PHP bellek sınırını daha fazla kullandığını bularak bu sorunu birkaç şekilde çözebilirsiniz.

Varsayılan olarak, WordPress 64 MB bellek kullanır, eğer siteniz daha fazlasını gerektiriyorsa, wp-config.php dosyasına basit bir kod satırı ekleyerek bellek sınırını artırmanız gerekir.

define( 'WP_MEMORY_LIMIT', '256M' );

Yukarıdaki değişiklikleri yaptıktan sonra, hata düzelmediyse, hosting firmanız PHP Bellek Sınırını sınırlıyor demektir. Hosting sağlayıcınız izin veriyorsa, cPanel'den artırabilirsiniz.

 • cPanel' giriş yapın
 • Software” altında “Select PHP Version” seçeneğini bulun.
 • Burada “Switch to PHP Options” seçeneğine tıklayın.
 • Bu sayfada cPanel hesabınızda değiştirebileceğiniz tüm seçeneklerin listesini göreceksiniz.
 • Bellek Sınırı seçeneğinden hemen sonra sayıya tıklayın. PHP Bellek Sınırını ayarlamak istediğiniz numarayı seçin ve kaydedin.
 • Birkaç saniye sonra değişiklikleriniz uygulanacaktır.
 

5. WordPress Hatası: Eklenti Yükleme Sorunu

WordPress web sitesinde eklenti güncelleyemiyor veya yükleyemiyorsanız, bunu anlamak zor değil. Eklentileri yüklemek için erişiminiz yok ya da wordpress.org adresinden ücretsiz WordPress blogu ya da birkaç başka konu kullanıyor olabilirsiniz. Bu hatanın 4 nedeni vardır;

1. Ücretsiz WordPress.com Blog kullanıyorsunuzdur
2. Eklentiyi kurma izniniz yoktur
3. Bellek Sınırı Sorunları 
4. Multi Site Network durumu

6. WordPress Hatası: Sözdizimi Hatası (Syntax Error)

WordPress web sitesinde Sözdizimi Hatası mesajını alıyorsanız WordPress web sitenizde bazı kod değişiklikleri yapmışsınızdır. Online olarak kullanılabilen kod parçacıklarını kopyalayarak veya yalnızca WordPress dosyasındaki kodu yanlış sözdizimi ile güncelleyerek bu hatayı alırsınız.

Son zamanlarda herhangi bir değişiklik yapmadıysanız, belki de web sitenize yönetici erişimi olan biri değişiklikleri yaptı. Ya da bazen üçüncü taraf popüler olmayan eklentileri güncelleyerek / yükleyerek gerçekleştirmiş olabilirsiniz. Bazen temalarla da olabilir.

WordPress'te Sözdizimi Hatasını Düzeltmek için CPanel'den veya FTP programından hatayı gördüğünüz dosyayı açın. Ardından hatanın bulunduğu satır numarasına gidin. En yaygın PHP hatalarını kontrol edin. Hatayı bulup düzeltebiliyorsanız kaydedip dosyayı sunucuya gönderin.

 

7. WordPress Hatası: Zamanlanmış Bakım Modu Hatası

Eklentileri, temaları veya WordPress çekirdeğini güncellerken Zamanlanmış Bakım Modu Hatası görüntülenir. Bu mesaj, sunucunuzun hızına bağlı olarak birkaç saniye veya dakika içinde kaybolur. Eklentileri veya temaları güncelleyememek durumunda, bu hata giderilinceye kadar bu mesajı göreceksiniz.

WordPress, eklentileri, temaları veya WordPress çekirdeğini güncellerken .maintinace dosyası oluşturur. Bu işlem sırasında, WordPress dosyaları sunucuya depodan indirir, bu dosyaları ayıklar ve bu güncellemeleri dosya yapısına ve veritabanı güncellemelerine yükler.

Başarılı bir güncellemeden sonra, WordPress mesajı kaldırmak için bu .maintinance dosyasını siler ve web siteniz daha önce olduğu gibi normal çalışır. Zaman aşımına uğramış gibi herhangi bir sunucu bağlantısının başarısız olması durumunda, WordPress bu dosyayı sunucudan silemez, bu durumda her zaman bu hatayı göreceksiniz.

Düzeltmesi basit bir hatadır, cPanel, FTP veya SSH kullanarak web sunucunuza giriş yapmanız ve bakım dosyasını silmeniz yeterlidir. Varsayılan olarak, bu dosyayı göremezsiniz çünkü gizli bir dosyadır. Gizli dosyaları görme seçeneğini etkinleştirmelisiniz.

8. Wordpress Hatası: Menü Ekleme Sorunu

100'den fazla menü öğesi eklemeye çalışıyorsanız, WordPress'te menünün nasıl çözüleceği sorunu çıkar, çünkü varsayılan PHP yapılandırmasında 90'dan fazla menü öğesi ekleyemezsiniz. Eğer uzun menünüz varsa, PHP konfigürasyon dosyasında “max_input_vars” ı güncellemelisiniz.

Varsayılan olarak, PHP değişkenleri 1000 ile sınırlıdır. Burada, menü gereksiniminize göre php yapılandırmasında “max_input_vars” ı özelleştirmeniz gerekir. Menü 1000'den (boyut) büyükse, WordPress'te menüyü kaydettikten sonra 90'dan fazla öğe otomatik olarak kaldırılır.

Htaccess dosyasını kullanarak menü ekleme sorununu çözme

PHP Sürümü 5.3.9 ve üstü ise “max_input_vars” vardır (Suhosin post ile aynıdır).

Suhosin, PHP kurulumları için gelişmiş bir koruma sistemidir. Sunucuları ve kullanıcıları PHP uygulamalarındaki ve PHP çekirdeğindeki bilinen ve bilinmeyen hatalardan korumak için tasarlanmıştır.

PHP sürümünü bilmek için

echo ‘Current PHP version: ‘ . phpversion();?>

Bu kod ile version.php gibi bir sayfa oluşturup gidin ve php sürümünüzü öğrenin.

Htaccess dosyasında “max_input_vars” boyutu arttırılarak çözüm.

 1. Web hosting hesabınızdaki public_html (www) dizinine gidin.
 2. .htaccess dosya adında yeni bir dosya oluşturun, bu dosya varsa, düzenleyin.
 3. Bu dosyaya bir kod ekleyin ve kök dizine (www) kaydedin.
php_value max_input_vars 5000
php_value suhosin.get.max_vars 5000
php_value suhosin.post.max_vars 5000
php_value suhosin.request.max_vars 5000

Eğer işe yaramazsa, kodu aşağıdaki gibi güncelleyin: 

max_input_vars 5000
suhosin.get.max_vars 5000
suhosin.post.max_vars 5000
suhosin.request.max_vars 5000
0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın