Ogznet.com
WordPress 500 Internal Server Error Hatası ve Çözümü Paylaş:
Website vector created by stories - www.freepik.com

WordPress 500 Internal Server Error Hatası ve Çözümü

500 Internal Server Error, herhangi bir web sitesinde görebileceğiniz en sıkıntılı hatalardan biridir, çünkü bu tür hatalar bunları kolayca çözmek için çok fazla yardımcı bilgi sağlamaz. WordPress 500 Internal Server Error hatasının neden oluştuğu hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmadan çözmek için birkaç basit adım aşağıda.

Öncelikle, aşağıdaki çözümlere geçmeden önce, WordPress web sitenizi yedeklemelisiniz. Daha önce yedekleme yaptıysanız, web sitenizi bu yedeklerle geri yükleyebilir ve sorunu yeni yedeklemenizle çözmeye çalışabilirsiniz.

WordPress web sitesindeki 500 Internal Server Error düzeltmek için bu adımları birer birer izleyin.

1. Htaccess Dosyası Nedeniyle 500 Internal Server Error Hatası

500 Internal Server Error için en sık karşılaşılan sorun htaccess dosyasıdır. WordPress'te bu htaccess sorununu çözmek kolaydır.

FileZilla kullanarak sunucunuza giriş yapın. .htaccess dosyasını WordPress kurulumunun kök dizininde göreceksiniz ve büyük ihtimalle bu public_html klasörü altında olacaktır. Bu dosyayı göremiyorsanız ayarlardan gizli dosyaları görmeyi etkinleştirin. Dosyayı .htaccess_bak gibi .htaccess dışında farklı bir adla yeniden adlandırın. Web sitenize herhangi bir 500 Internal Server Error hatası olmadan erişebiliyorsanız, sorunu düzelttiniz.

Ardından, WordPress URL'lerinin çalışması için .htaccess dosyasını oluşturmanız gerekir. Tüm kodları yazarak bu dosyayı el ile oluşturmanız gerekmez. Bir düğmeye tıklayarak bu dosyayı oluşturabilirsiniz.

WordPress yönetici alanına giriş yapın, Ayarlar => Permalinks bölümüne gidin, bu sayfadaki kaydet düğmesine tıklayın. Bu yeni .htaccess dosyasını oluşturmalı ve tüm URL'ler normal şekilde çalışmalıdır.

2. Yetersiz PHP Bellek Limiti Nedeniyle 500 Internal Server Error Hatası

WordPress 500 Internal Server Error, bazen Yetersiz PHP Bellek Limiti nedeniyle ortaya çıkabilir.

500 Internal Server Error Hatasının PHP Bellek Limitinden kaynaklandığını görebilirsiniz. WordPress web sitenizde bazı işlemler yaparken bu 500 Internal Server Error hatasını alacaksınız.

PHP Bellek Limitini cPanel'den ve ayrıca WordPress'ten artırabilirsiniz, bunlardan herhangi birini izleyin.

cPanel'e giriş yapın ve Dosya Yöneticisini açın.

Kök dizininde veya public_html dizininde php.ini adında yeni bir dosya oluşturun ve bu kodu ekleyin memory=64MB, dosyayı kaydedin.

WordPress'ten wp-config.php dosyasını açın ve bu kod satırını ekleyin

define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘256M’);

Yukarıdaki kodu ekleyerek 500 Internal Server Error hatası çözülebilir, ancak yine de hafızanın çoğunu kullanan nedeni bulmanız gerekir.

3. 500 Internal Server Error Hatasına Bir WordPress Eklentisi Neden Oluyor Olabilir

Bazen 500 Internal Server Error Hatası web sitenize kurulu olan WordPress Eklentilerinden herhangi birinden kaynaklanıyor olabilir. Sadece plugins klasörünü “plugins-deactivated” gibi herhangi bir isimle yeniden adlandırarak kontrol edebilirsiniz.

Yukarıdaki değişiklikleri yaptıktan sonra, web sitesine dahili sunucu hatası olmadan erişebiliyorsanız, eklentilerden biri soruna neden oluyordur.

Eklentileri tek tek etkinleştirmeyi / devre dışı bırakmayı deneyin; böylece soruna neden olan eklentileri bulabilirsiniz. Büyük olasılıkla eski eklentiler bu sorunlara neden olacaktır.

İlginizi
çekebilir

WordPress için En İyi Yedekleme Eklentileri

4. WordPress Kurulumunda Hata Ayıklamayı Etkinleştirme

Hataları, wp-content dizini altındaki debug.log dosyasına kaydetmek için WordPress'te hata ayıklamayı etkinleştirebilirsiniz.

WordPress'te hata ayıklamayı etkinleştirmek için, wp-config.php dosyasını açın ve bu kod satırlarını ekleyin.

define (‘WP_DEBUG’, true);
define (‘WP_DEBUG_LOG’, true);
define (‘WP_DEBUG_DISPLAY’. false);
@ini_set (‘display_errors’, 0);

Kodu ekledikten sonra, dahili sunucu hatasına neden olan sayfayı yeniden yükleyin. Şimdi, wp-content dizinini kontrol ederseniz, debug.log dosyasını görmelisiniz.

5. 500 Internal Server Error Hatası için Dosya İzinlerini Kontrol Edin

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra 500 Internal Server Error Hatası sorununu çözemiyorsanız, klasör ve dosyaların izinlerini kontrol edin. Klasörler ve Dosyalar için verilen izinler 755 veya 644 olmalıdır, bunun dışında herhangi bir şey soruna yol açabilir. Filezilla gibi FTP programlarıyla bu izinlerin numaralarını değiştirin.

6. 500 Internal Server Error Hatasına Belki Bozuk WordPress Çekirdek Dosyaları Neden Oluyor Olabilir

Sorunlarınız yukarıdaki adımlarla çözülmediyse, kontrol edilmesi gereken son adım belki Bozuk WordPress Çekirdek Dosyaları'dır.

WordPress ZIP arşivinin yeni kopyasını WordPress web sitesinden indirin. wp-admin ve wp-includes klasörlerini dosyaları ile birlikte zipten çıkarın ve sunucuya gönderin.

Şimdi web sitesini yeniden yükleyin, sorununuzun çözülmesi gerekiyor.

İlginizi
çekebilir

Wordpress Siteye Kod Nasıl Eklenir?

Sonuç

WordPress 500 Internal Server Error Hatası en zor konulardan biridir çünkü soruna neyin neden olduğunu tam olarak bilmiyoruz.

Yukarıdaki adımları izledikten sonra, hosting firmanızla görüşün. Bu sorunu çözmenize yardımcı olabilirler.

İleride sıkıntıya girmek istemiyorsanız, günlük yedeklemeleri her zaman otomatik olarak alın. WordPress'te pek çok ücretsiz yedekleme eklentisi bulunmaktadır.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz