Image by storyset on Freepik

SEO kontrolü için SEO analiz siteleri

Site yükleme hızını kontrol etmekten içerik alaka düzeyine ve daha fazlasına kadar, işinizi kolaylaştırmak ve rekabette öne geçmek için özel olarak hazırlanmış SEO analiz siteleri.

Herhangi bir web sitesi için SEO her zamankinden daha önemli hale geldi. Yeni internet kullanımı alışkanlıkları (örneğin; sesli arama, mobil ilk indeksleme, AI) geliştikçe, web sitenizin SEO performansını artırmak ve herhangi bir olası sorunu anında düzeltmek gerekir. Bunun için, dikkat etmeniz gereken 6 önemli Seo unsuru aşağıda verilmiştir.

1. Site yüklenme süresini kontrol edin

Birçok web sitesi sahibi genellikle bu parametrenin önemini hafife alır veya hatta farkında değildir. Google araştırmalarına göre, bir ziyaretçinin bir web sitesinden ayrılma olasılığı, sayfa yüklendikten 5 saniye sonra yüzde 90 oranında artar. 6 saniye sonra, ziyaretçinin sayfayı terk etme olasılığı yüzde 106 artar.

Orta halli bir web varsa ve açılış hızı yavaşsa, SEO'su zayıf olacaktır. Bu, Google aramalarda sıralama düşüşleri, yüksek hemen çıkma oranları ve düşük geri dönüş gibi farklı sorunlarla karşılaşabileceğiniz anlamına gelir.

Yavaş site hızı, web sitenizin sıralamasını etkiler ve SEO için iyileştirmeler yapmayı gerektirir.

Web sitenizin yükleme hızını belirlemek için aşağıdaki web site hız testi sitelerini kullanabilirsiniz.

Bu araçlar, web sayfalarınızı en çok hangi tür kaynakların yavaşlattığını ve web sitenizin çeşitli cihazlara nasıl yüklendiğini gösterir. Araçlar olası sorunları tespit etmenizi ve düzeltmenizi sağlar.

2. Belirli anahtar kelime grupları için anahtar kelime sıralamalarını kontrol edin

Ziyaretçi sayısını artırmak için web sayfanızın çeşitli anahtar kelime gruplarına göre nasıl performans gösterdiğini bilmek önemlidir. Doğru anahtar kelimeleri bulmak, arama sorgusunu tam olarak yanıtlamak ve kullanıcının aradığı şeyin karşılığını verdiğinizden emin olmak için uzun vadeli SEO başarısı için en iyi yoldur.

anahtar kelime analizi

Anahtar kelime sıralamanızı öğrendikten sonra, doğru yolda olup olmadığınızı belirleyebilirsiniz. Belirli bir anahtar kelime için sayfa sıralamasını kontrol etmenin en hızlı yollarından biri ücretsiz Ubersuggest sitesine bakmaktır.

Araç, web sitenizin hangi anahtar kelimelerde sıralandığını, anahtar kelimelerin aylık aranma hacmini, trafik tahminini ve görünürlük derecesini görmenizi sağlar.

3. Sitenizin mobil cihazlar için uyumluluğunu kontrol edin

Günümüzde, sitelerin mobil uyumlu olması bir zorunluluktur, bu bir seçenek değildir. Mobil kullanıcıların normal bilgisayarlardan internete giren kullanıcıları geçmesi şaşırtıcı değildir. Bir araştırmaya göre, kullanıcıların yüzde 72,6'sı yani yaklaşık 3,7 milyar kişi, 2025 yılına kadar mobil cihazlarını kullanarak internete erişecek.

Google, mobil kullanım kolaylığını hala en önemli sıralama faktörlerinden biri olarak gördüğünden web sitenizi mobil kullanıcılar için optimize etmeniz önemlidir. Mobil kullanıcılar için tasarım yapmak demek, uzun kaydırmalardan kaçınmak, farklı cihazlar ve ekran boyutları için sitenizi optimize etmek anlamına gelir. Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol etmek için Mobil Uyumluluk Testi sayfasını kullanabilirsiniz. Web site sahiplerinin sitelerini saniyeler içinde test etmesi ve web sitelerinin performansını görmesi için harika bir araçtır. Araç ücretsizdir, bu nedenle kullanmaya başlamak için sitenizin URL'sini girmeniz yeterlidir.

4. Teknik olarak sitenizi kontrol edin

Web sitenizdeki kaliteli içerik, görsel ve işlevsel çekicilik, backlink profilleri, anahtar kelime araştırması, kolay gezinme ve daha pek çok şeyin ortak noktası: teknik alt yapılarıdır.

Teknik SEO, Seo için sağlam temeller oluşturmanıza yardımcı olur. Tekknik SEO, URL’nin taranabilirliği, dizine eklenebilirliği, botlar ve kullanıcılar için erişilebilirliği, sıralanabilirliği ve tıklanabilirliği gibi konuları kapsar.

Teknik SEO'nuzun nasıl performans gösterdiğini daha iyi anlamak için HubSpot's Website Grader aracını kullanabilirsiniz. Web site sahiplerinin arama motoru optimizasyonu fırsatlarını tespit etmelerine yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Araç, web sitesi performansı, sayfa içi SEO, mobil ve güvenliğe dayalı kişiselleştirilmiş raporlar oluşturur.

Bir değerlemdime puanı (1-100) ve ayrıntılı bir rapor almak için URL'nizi ve e-postanızı girmeniz yeterlidir. Araç ayrıca, web sitenizin notunu nasıl artıracağınız konusunda öneriler ve yönergeler de sunar.

5. İçerik alaka düzeyini kontrol edin

Çok iyi bir içerik oluşturmak, arama motorlarından ziyaretçi çekmek ve hedef anahtar kelimeleriniz için üst sıralarda yer almak için yeterli değildir. Kullanıcının aradığı şeyi anlamak ve SEO'nuzu geliştirmek için kullanmak önemlidir. Ahrefs'in bir çalışmada işaret ettiği gibi, online içeriğin yüzde 91'i Google'dan hiç trafik almıyor.

Bunu yapmak için, hedef kitlenizle etkileşim kurmanızı sağlayan doğru içeriği oluşturmanız, alaka düzeyi için optimize etmeniz ve görülmesini istediğiniz yerde yayınlamanız gerekir.

İçeriğinizi kullanıcının görmek istediği şekilde optimize etmezseniz boşa gidebilir. Hedef anahtar kelimelerin amacını iyi anladığınızdan emin olun, bu anahtar kelimelerin SERP analizini yapın, hangi tür içeriğin iyi sıralandığını bulun, anlamsal olarak alakalı anahtar kelimeleri araştırın, kullanıcıların sahip olabileceği tüm soruları yanıtlayın ve içeriği bu terimler için optimize edin.

Bir HubSpot çalışmasına göre, en iyi organik trafik için kelime sayısı 2250 ile 2500 arasında olan içerik oluşturmak gereklidir. Bu nedenle, uzun kelime sayısına sahip içerikler oluşturmak SEO için önemli olabilir.

6. Site içi bağlantıları kontrol edin

Dahili bağlantı farklı SEO perspektiflerinden çok önemlidir. Dahili bağlantılar bir odadan diğerine geçmenizi sağlayan kapıları açar.

John Mueller'in belirttiği gibi, web sayfalarınızın birbirine bağlanma şekli, Google'ın sayfalarınızın nasıl ilişkili olduğunu ve rollerini anlamasına yardımcı olur. Gereksinimlerinizi büyük ölçüde karşılayan en uygun yapı tipini seçin.

Bir web sayfasındaki bağlantıların çalıştığından emin olmak için Check My Links eklentisini kullanabilirsiniz. Web sayfasında gezinmek ve hangilerinin geçerli, hangilerinin bozuk olduğunu tespit etmek harika bir Chrome Uzantısıdır. Araç, bozuk bağlantıların kolayca tespit edilebilmesi için kırık linkleri kırmızı ile vurgular. Yeşil vurgu bağlantının düzgün olduğunu gösterir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın