Photo by Pankaj Patel on Unsplash

GitHub Alternatifi En İyi Kaynak Kod Yönetim Araçları

Microsoft, GitHub’u satın aldığından beri, birçok kişi kodlarını barındırmak ve paylaşmak için alternatif yerler arıyor. Microsoft’un hizmetlerinden uzak durmaya çalışıyorsanız veya yeni bir şey denemek istiyorsanız burada benzer işlevsellik sağlayan en iyi GitHub alternatifleri vardır.

1. GitLab

GitLab, GitHub’un en önemli rakiplerinden biridir. Projeleri GitHub'tan kolayca taşımayı bile başarıyorlar:

 

Tüm DevOps döngüsü için tasarlandığından GitLab, yazılımınızı izlemek için plandan sürümüne kadar her şeyi yapmanızı sağlar.
Güçlü planlama araçları, herkesi içerde tutmak için başka bir sistemi kullanmanız gerekmediği anlamına gelir. GitLab’ın dallanma sistemi, kodu tasarlamayı, test etmeyi ve yönetmeyi kolaylaştırır.

Kendi sunucunuzda barındırmak için bir örnek indirebilir veya GitLab’ın SaaS barındırma özelliğini kullanabilirsiniz. Her iki seçenek de kullanıcı başına 0 ile $99 arasında değişen farklı fiyatlara sahiptir.

Bu fiyatlandırma sistemi, GitHub ile elde ettiğinizden daha fazla esneklik sağlar ve GitLab'in herhangi bir şirkete tam DevOps yeteneği sunmasına izin verir. Daha fazlasını ödeyebilirsiniz, ancak ihtiyacınız olan her şeyi elde edersiniz.

Atlassian’ın Git tabanlı depo sistemi, Trello ve Jira gibi diğer ürünleri ile bütünleşiyor. Bu, şu anda bu uygulamaları kullanan ekiplere (geliştirme dünyasında yaygın olan) büyük bir bonus olabilir.

Bitbucket - Bitbucket, ekiplere projeleri planlamak, kod üzerinde işbirliği yapmak, test etmek ve dağıtmak için tek bir yer sağlar.

Ayrıca Slack ve HipChat ile bütünleşir. Geliştiriciler, daha fazla esneklik ekleyerek kullanıcı arayüzünde kendi entegrasyonlarını oluşturabilirler. İki faktörlü kimlik doğrulama ve Soc 2 Type II güvenliği, kodunuzu güvende tutar. Eğer zaten GitHub kullanıyorsanız, BitBucket'in depolarınızı almak için bir yolu var.

BitBucket, tek seferlik ve yıllık ödeme planları dahil olmak üzere, hem kendiliğinden barındırılan hem de bulut örnekleri için çok çeşitli fiyatlandırma seçenekleri sunar. Daha fazla kullanıcı eklemeden daha fazlasına ihtiyacınız varsa, yapı dakikalarınızı ve depolama alanınızı ölçeklendirmek için fazladan ödeme yapabilirsiniz.

Ayrıca, BitBucket'in küçük gruplar için ücretsiz bir planı vardır.

Hem Subversion hem de Git desteği ile Beanstalk çok yönlü bir platformdur. Ayrıca, şubeler oluşturabilir ve doğrudan tarayıcınızda düzenleyebileceğiniz için hareket halindeki geliştiriciler için iyidir. Beanstalk, ayrıca kodunuzun ne kadarının incelenildiğini size bildiren sağlam kod incelemesi seçenekleri ve raporları da vardır. Bu, dış kodlayıcılarla sözleşme yapan ekipler için özellikle yararlı olabilir.

Beanstalk - Kod yazmak, gözden geçirmek ve dağıtmak için eksiksiz bir iş akışı.

Philips gibi büyük şirketlerin de güvendiği yeterli güvenlik özelliği var. Intel ve Whole Foods, verilerini şirket sunucularında saklamak konusunda Beanstalk'a güveniyor.

Amazon’un Git tabanlı kaynak kontrol hizmeti, diğer AWS servislerini kullanan şirketler için sağlam bir seçim. Ölçeklendirilebilir bulut depolama alanı ve boyut sınırları yok. Ayrıca yakın gelecekte çok daha fazla sunucu alanına ihtiyaç duyan herkes için iyi bir seçimdir.

 

CodeCommit, son derece basit bir fiyatlandırma sisteminin avantajına sahiptir. İlk beş kullanıcı ücretsizdir ve bundan sonra ayda kullanıcı başına 1 Dolar ödersiniz. Bu, aktif kullanıcı başına aylık 10GB depolama alanı ve 2000 Git isteği ile birlikte gelir.

CodeCommit ayrıca AWS Free Katmanının bir parçasıdır, bu yüzden bunu satın almadan önce ücretsiz deneyebilirsiniz.

Microsoft’un Visual Studio Ekibi Hizmetleri (VSTS), kodunuzu ortak çalışma, saklama, inceleme ve dağıtma olanağı sağlar. Tabii ki, Microsoft'tan hoşlanmadığınız için GitHub'tan ayrılıyorsanız, Visual Studio'yu kullanmak istemeyebilirsiniz.

Yine de VSTS, daha çeşitli geliştirme görevlerinde size yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Çevik planlama, Scrum desteği, test ve dağıtım altyapısı ve paket paylaşımı için Kanban panoları sunar.

Garantili çalışma süresi, 7/24 destek ve düzenli bir güncelleme programı VSTS ile çalışmanın tüm avantajlarıdır. En fazla beş kullanıcı VSTS ile ücretsiz olarak çalışabilir ve bunun ötesinde kullanıcı sayısına göre aylık ücret ödersiniz.

Kuruluşunuz farklı sürüm kontrol teknolojileri kullanıyorsa, RhodeCode iyi bir seçim olabilir. Mercurial, Git ve Subversion'ı destekler. Bu listede, size en geniş seçenek yelpazesini sunar.

Kod incelemesi, iş akışı otomasyonu ve izin yönetimi, Grubunuzdaki DevOps'u izlemenize ve çalıştırmanıza yardımcı olur. Ve yerleşik SVN-to-Git geçişi, ekibinizi değiştirirken harika bir yardımcıdır.

RhodeCode’un Topluluk Sürümü tamamen ücretsizdir. Enterprise Edition size kurumsal araçlar, premium destek, daha fazla işbirliği özellikleri ve birden çok örnek ile entegrasyon sağlar. Enterprise Edition, kullanıcı başına yıllık 75 ABD Doları'dır ve lisanslar 10 pakette sunulmaktadır.

SourceForge'a açık kaynak bir projede çalışıyorsanız, GitHub'a harika bir alternatiftir.

Özelliklerde fazla bir şey yok ve sitenin kendisi oldukça garip, ama aynı zamanda ücretsizdir. Öyleyse, eğer açık kaynak kodlu bir uygulama geliştiriyorsanız, göz önünde bulundurmaya değer.

SourceForge, geçmişte kendi yazılımlarını açık kaynaklı indirmelerle paketlediklerinde bazı tartışmalara neden oldu. Bu işlemleri bırakmış görünüyorlar, ama kodunuzu burada barındırmadan önce mevcut uygulamalarını kontrol edin.

Sizin için Doğru GitHub Alternatifini Seçme

Tüm bu seçimlerle, GitHub'a en iyi alternatifi bulmak zor olabilir. Ancak çoğu hizmet, ya ücretsiz bir plan veya ücretsiz bir deneme sunduğundan, hangisinin en iyi çalıştığını görmek için bunları kontrol edebilirsiniz.

Temel işlevsellik istiyorsanız ve arayüz veya kurumsal özellikler hakkında çok fazla endişelenmiyorsunuz, bütçenize göre birini seçmeniz de uygun bir seçenek olacaktır.

Ve bu sürüm kontrolünün koddan daha fazlası için kullanılabileceğini unutmayın.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın