Image by mohamed Hassan from Pixabay

Facebook sayfası nasıl büyütülür?

E-ticaret ile uğraşıyorsanız, Facebook göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir konumdadır. Facebook aylık yaklaşık 2,38 milyar kullanıcısı ile geniş bir kitleye sahiptir. Bu, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi, günlük yaklaşık 1.56 milyar aktif kullanıcısı olan ve gelecek vaat eden kitleye pazarlamak için mükemmel bir platform olmasını sağlar.

Facebook sayfası nasıl büyütülür sorusunun cevabı için önceliğiniz Facebook sayfanızı optimize etmek olmalıdır, böylece çalışmalarınız rakiplerin önüne geçip getiri sağlar.

Facebook sayfası nasıl büyütülür?

Zaten bir Facebook işletme hesabına sahipseniz ve bu hizmetten en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, Facebook sayfası büyütme için aşağıda yararlı olacak ipuçları verilmiştir.

1. Facebook Sayfanızın Profil Resmi ile İyi Bir Etkileşim Yakalayın

Facebook sayfanızın profil resmi, markanızı yansıtan yüksek çözünürlüklü bir resim olmalıdır. Buraya, işletmenizin logosunu veya net, profesyonel ve kaliteli bir kişisel fotoğrafı yükleyebilirsiniz. Profil resminiz çok önemlidir, çünkü Facebook arama sonuçlarında, yayınlarınızda ve paylaşımların zaman çizelgelerinde görüntülenecek.

Bir Facebook sayfası profil resmi için önerilen boyut, 360 x 360 pikseldir; minimum boyut en az 180 x 180 piksel olmalıdır ve bu boyuttaki resim, bir haber kaynağı akışında görüntülendiğinde 40 piksel boyutlarında da okunabilir olmalıdır.

Facebook sayfası - profil ve kapak fotoğrafı

2. Kapak Resminiz ile İlgi Odağı Olun

Facebook kapak fotoğrafı, Facebook sayfanızın zaman çizelgesinin en üstündeki büyük panoramik görüntü alanıdır. Bazen başlık fotoğrafı veya başlık resmi denir. Facebook sayfanızın kapak fotoğrafı, profil resminizden çok daha büyüktür. Ve evet, insanların dikkatini çekmenin ve harika bir izlenim bırakmanın başka bir yoludur.

Facebook sayfası profil resmi genellikle kapak fotoğrafı ile birlikte görüntülendiğinden, bu öğelerin her ikisi için de aynı resmi yüklemeniz önerilmez. Temel olarak, sayfa profili resminizde logo kullanın; kapak fotoğrafı için ise en son olayları, trendleri yansıtacak şekilde aralıklarla (belki de her ay) değiştirilmesi gereken ürün ve hizmetlerinizin göz alıcı resimleri yayınlayabilirsiniz.

Facebook kapak fotoğrafı için önerilen boyut, en az 820 piksel genişliğinde 360 ​​piksel yüksekliğinde olmalıdır. Bununla birlikte, daha yüksek kalite istiyorsanız, en az 1640 x 720 piksel olan bir resim kullanın. Mobil kullanıcılar için bu, 563 x 133 pikseldir. Daha önce Facebook, statik kapak fotoğrafınız olarak yalnızca bir fotoğraf yüklemenize izin veriyordu. Ancak kısa süre önce, kaydırma yapılabilen en fazla 5 fotoğraf seçebileceğiniz slayt gösterisi şeklinde yükleme özelliği ekldi. Daha da iyisi, kendinizi veya işinizi tanıtmak için kapak fotoğrafınız olarak 20-90 saniyelik bir video kullanabilirsiniz. En iyi video boyutu 820 x 462 pikseldir.

3. Hakkında Alanını Düzenleyin

Facebook işletme sayfanızın kapak fotoğrafının altında "Hakkında" bölümü adı verilen bir alan bulunur. Bu alan, iletişim bilgileriniz, web sitesi adresi, yer, çalışma saatleri ve iş tanımınız dahil, işletmenizle ilgili bazı temel bilgileri paylaşmanız için ayrılmıştır.

Bu alan temel olarak kısa ve uzun açıklama alanını içerir. Kısa açıklama, kim olduğunuzu ve sınırlı sayıda karakterde neler yaptığınızı anlatmanıza izin verirken, uzun açıklama, işinizi tanımlamak için istediğiniz kadar bilgi paylaşmanıza olanak tanır. Yaptığınız işi doğru şekilde karşı tarafa sunmak için Facebook Hakkında bölümünüzü özelleştirin. Potansiyel müşterilerinizi doğru bir sunum ile karşılarsanız ve böylece sizinle bağlantı kurma ihtimalleri artar. Kısaca, işletmenizin nerede ve ne hakkında olduğu gibi temel bilgileri ekleyin.

Bu alanı alakalı anahtar kelimelerle süsleyin. Çünkü Facebook işletme sayfanızdaki Hakkında bölümündeki anahtar kelimeler, sayfanızın arama sonuçlarında gösterilmesine yardımcı olmak için hem Facebook arama algoritması hem de Google gibi diğer arama motorları tarafından kullanılabilir.

Web sayfanıza doğrudan Facebook sayfanızdan bir bağlantı ekleyebilirsiniz. Gezinmeyi kolaylaştırmak için web sitenize de bir link ekleyerek Facebook sayfanıza dönün. Ayrıca, Temel Bilgiler sayfasındaki Hakkında alanına https:// içeren bir web adresi girerseniz, otomatik olarak link verilecektir. Bu alana web adresini tam olarak doğru yazdığınızdan emin olmak için, tıklayıp deneme yaparak kontrol edin.

4. Sayfanızın Kategori Seçimini Doğru Yapın

Kategori seçimini doğru yapmak önemlidir. Bu, potansiyel müşterilerinizin işletme sayfanızı daha kolay bulmasına yardımcı olur. Ayrıca, sayfanızın Google’da ve diğer arama motorlarında kolayca bulunmasına yardımcı olur.

Facebook aşağıdakiler arasından seçim yapabileceğiniz birkaç farklı kategori türü sunar:

  • Yerel İşletmeler: Bu, gerçek hayatta bir mekana sahip olan ve müşterilerinin onları buu mekanda bulmasını isteyen işletmeler için idealdir.
  • Şirketler ve Organizasyonlar: Bu kategori her türlü şirket ve organizasyon için idealdir. Ayrıca okullar, sivil toplum kuruluşları, topluluk grupları, ajanslar vb. için idealdir.
  • Markalar veya Ürünler: Ürün ve hizmetleriniz birkaç web sitesinden veya birkaç perakendeciden satın alınıyorsa, bu iyi bir seçenek olabilir.
  • Web Siteleri ve Bloglar: Özellikle bloglar veya her tür web sitesi için idealdir.

Kategori seçimi yaparken ilgili kelimeleri yavaşça yazmayı deneyin. Böylece var olan kategori isimleri belirecektir. Bunların içinden en fazla 3 adet kategori belirleyip kaydedebilirsiniz.

5. Akılda Kalıcı, Kısa ve Öz Bir Sayfa Adresi Belirleyin

Yeni bir Facebook sayfası açtığınızda, Facebook otomatik olarak sizin için uzun bir URL oluşturur; sayfanızı tanıtmak istiyorsanız bu çok kullanışlı ve pratik değildir. Bu nedenle, işinizi yansıtan ve kısa ve akılda kalıcı bir adres oluşturun. Facebook Sayfası URL adresiniz, https://www.facebook.com/ adresinden sonra web adresinizin bir parçasıdır. Örneğin sitemizin Facebook sayfasının adresi, https://www.facebook.com/ogznetcom. Kısa ve sade bir adres.

İstediğiniz kullanıcı adını seçebilirsiniz. İdeal olarak, marka adınızı veya işiniz için basit ve açıklayıcı bir şey kullanmanız önerilir. Yalnızca harfleri (A-Z), sayıları (0-9) ve nokta (.) kullanabilirsiniz. Boşluk, sembol veya çizgi kullanılamaz.

Sayfa URL’nizi değiştirmek, Sayfa adınızı değiştirmez. Ayrıca, bir sayfanın kullanıcı adının sayfanın aktif olarak kullanılmaması nedeniyle de kaldırılabileceğini unutmayın.

6. Değerlendirmeler Butonu ve Sayfası

Güvenilirliği arttırmanın iyi bir yolu, müşterilerden internet üzerinde olumlu eleştiriler almaktır. Sizinle iş yapmadan önce bu yorumlara bakan veren birçok kişi vardır.

Facebook - Sayfa Değelendirmeleri

İncelemeyi etkinleştirmek için sayfanızdaki ayarlar seçeneğine gidin. Sayfayı düzenle seçeneğine tıklayın. Şablonlar ve Sekmeler menüsünü tıklayın. Sayfanın aşağısına doğru Sekmeler alanında sayfanızda görünmesini istediğiniz menüler göreceksiniz. Değerlendirmeler sekmesini üste çekebilirsiniz. İsterseniz kolay erişim linkini alıp bu sayfaya sitenizden link verebilirsiniz. Böylece ziyaretçileriniz kolayca siteniz veya ürünleriniz hakkında geri dönüşler yapacaktır.

Sonuç

Bu tekniklerle, artık Facebook'ta sitenizin veya markanızın bulunma şansınızı nasıl artıracağınızı biliyorsunuz. Bunlar basit ama etkili ayarlardır. Bunları uygulamaya başlayın ve ziyaretçilerin sayfanızdaki etkinliklerini izleyin. Ancak unutmayın, Facebook büyük bir platformdur. Yani bunlar, Facebook işletme sayfanızı geliştirmek için yapabileceğiniz şeylerden yalnızca birkaçıdır.

Facebook sayfanızı optimize ettikten sonra bu çabanın istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olup olmadığını görmek için sonuçlarınızı düzenli aralıklarla analiz edin. Facebook sayfanızın üst kısmında İstatistikler seçeneğine tıklayarak bu bilgileri görebilirsiniz. Sayfanızı geliştirmenize yardımcı olacak birçok veriye erişmek için istediğiniz seçeneğin üzerine tıklayabilirsiniz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın