Image by Freepik

Yüz tanıma ile fotoğraftan kişi bulma siteleri

Fotoğraftan kişi bulma siteleri ile fotoğrafından birini bulabilirsiniz. Bunun için fotoğraftan kişi bulma arama motorları vardır. İşte denenecek birkaç yüz tanıma arama motoru.

Bir yüz, parmak izi kadar benzersiz değildir, ancak kolayca yakalanır ve aranır. Güvenlik kameralarından veya çevrimiçi profillerden gelen verilerle birlikte yüz tanıma, insanları bulmak ve her adımlarını takip etmek için güçlü bir araçtır.

Bu işin eğlenceli tarafında ise bir yüz araması ile ünlü benzerlerinizi bulabilirsiniz. İşte size eğlenceli vakit geçirecek birkaç yüz tanıma arama motoru. Bakalım siz veya arkadaşlarınız hakkında neler bulacaklar.

1. Google Görseller : Tersine Fotoğraf Arama

Google'da mevcut fotoğraflara benzer şeyleri bulmak için arama yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Bir anahtar kelime yerine, benzer görselleri aramak için görsel kullanabilirsiniz.

Görsele göre arama yapmak için kamera simgesine tıklayın. Resmin URL'sini yapıştırabilir veya bir resim yükleyebilirsiniz; Google benzer resimleri bulacaktır.

Google Görsel - tersine görsel arama

Üstelik küçük bir kod parçası ekleyerek Google'ın yalnızca yüzleri aramasını sağlayabilirsiniz.

Google Görsel aramaya gittiğinizde, sorgunuzu girin, Enter'a basın ve ardından arama URL'sinin sonuna veya & ile başlayan başka bir dizenin hemen önüne "&imgtype=face" (tırnak işaretleri olmadan) ekleyin. Bu, yüzle ilgili aramanızın sonuçlarını daha da iyileştirecektir.

Görüntü türünü URL'ye eklediğinizde, bu seçeneği Araçlar > Tür altında da bulabilirsiniz.

Google, yüz tanıma özelliğini Google Fotoğraflar'da da sunar; bu, fotoğraflarınızda insanlar ve hatta evcil hayvanlar için arama yapabileceğiniz anlamına gelir.

2. Pinterest

Google'a çok benzeyen Pinterest, benzer fotoğrafları veya yüzleri bulmak için kullanabileceğiniz tersine görsel arama seçeneği içerir. Öncelikle uygun bir Pinterest pin bulun veya hedef fotoğrafınızı yükleyerek kendinizinkini oluşturun.

Ardından, Pinterest pini açın ve görüntünün sağ alt köşesindeki büyüteç simgesine tıklayın. Pinterest şimdi size benzer pini gösterecek.

Pinterest'in tersine görsel aramasının iyi yanı, görselin bir bölümünü seçerek sonuçları iyileştirebilmenizdir. Seçim çerçevesini bir yüz üzerinde bölge oluşturmak için ayarlamanız yeterlidir. Başka bir deyişle, bir grup fotoğrafı kullandıysanız, belirli bir kişiyi yüzünün çevresine çerçeve çizerek arayabilirsiniz.

Pinterest'te yalnızca pinlenmiş görüntüleri bulabilirsiniz, bu da bu aracın kullanışlılığını sınırlar.

PicTriev, aslında benzer yüzleri arayarak bir adım daha ileri gidiyor. Ne yazık ki, özellik benzer ünlülerle sınırlıdır.

Yapacağınız şey, URL'yi eklemek veya JPG veya JPEG formatında, 200 KB'den büyük olmayan bir fotoğraf yüklemek ve arama motoru, çevrimiçi bulunan eşleşen ünlü resimlerini gösterecektir.

PicTriev ayrıca iki yüzün benzerliğini karşılaştırmanıza veya iki yüzün fotoğraflarının aynı kişi olup olmadığını tahmin etmenize de olanak tanır. Sağ üstteki metre simgesine tıklayın, iki fotoğraf yükleyin, similarity veya identity seçin ve PicTriev'in hesaplamalarını yapmasına izin verin.

Fotoğraf eklemeden önce, en iyi sonuçları elde etmek için biçimlendirmeyle ilgili talimatları uyguladığınızdan emin olun.

TinEye'ın tersine görsel araması neredeyse Google gibi çalışır. Bir resim yükleyebilir veya bir URL yapıştırıp arayabilirsiniz. TinEye artık arama operatörlerini desteklemiyor, bu da onu daha basit hale getiriyor.

Google'ın aksine TinEye, görselleri bulduğu sayfalara doğrudan bağlantı verir ve benzer görselleri atlar.

5. PimEyes

Google'ın tersine yüz aramasına benzer şekilde PimEyes, 10 milyondan fazla web sitesinde benzer yüzleri aramak için resimler ve yüz tanıma kullanır.

PimEyes, belirli yüzleri içeren resimleri bulmak için online bir yüz arama motorudur. PimEyes, tersine görüntü araması yapmak için yüz tanıma arama teknolojilerini kullanır.

Bir yüz bulun ve görüntünün çevrimiçi olarak nerede göründüğünü kontrol edin. Yüz bulucusu, bir yüz bulmanıza ve gizliliğinizi korumanıza yardımcı olur. Yüz tanıma çevrimiçi sistemi, görüntüye göre arama yapmanızı sağlar.

PimEyes, herkesin kullanabileceği bir yüz resim arama ve fotoğraf arama motorudur. Telif hakkı ihlallerini denetlemek için de harika bir araçtır.

PimEyes'in premium arama sonuçlarına erişimin kilidini açan 24 saatlik ücretli bir plan sunduğunu unutmayın.

6. Betaface

Betaface, PicTriev'e benzer bir yüz tanıma araması sunar. Bir resim yükleyebilir veya resim URL'sini gönderebilirsiniz.

İlk olarak, araç görüntüyü analiz edecektir. Ayrıntılı sonuçları görmek için yüzün etrafına çizilen dikdörtgene tıklayın. Ardından, yüzleri (yüklediğiniz diğer resimlerle) karşılaştırmak, ünlüleri aramak, Wikipedia'da arama yapmak veya tanınan her yüz için ünlülere göz atmak için düğmelerden birine tıklayabilirsiniz. Sonuçlar ya analiz edilen fotoğrafın altında ya da (ünlüleri aramak için) yeni bir tarayıcı sekmesinde görünür.

Bu araç, fotoğrafları toplu olarak yüklemek ve karşılaştırmak için kullanışlıdır. Yüzleri 22 temel yüz noktasına ve 101 profesyonel yüz noktasına göre sınıflandırmanın yanı sıra, genişletilmiş geometrik ve renk ölçümleri ve "yalnızca en iyi yüz" özelliğini de etkinleştirebilirsiniz. Bunların her ikisi de işlemeyi yavaşlatır, ancak eşleşme ihtimalini ve kalitesini artırır.

0
0
0
0
0
1
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın