Ogznet.com
Her Bilgisayarda Mutlaka Olması Gereken Programlar 2021 Paylaş:
Cartoon vector created by upklyak - www.freepik.com

Her Bilgisayarda Mutlaka Olması Gereken Programlar 2021

Ücretli programların yerini oldukça iyi bir şekilde alabilen, ücretsiz veya açık kaynaklı programlar bulunmaktadır. Her bilgisayarda olması gereken bu ücretsiz programları kullanımlarına göre farklı kategorilerde listeledik. Şimdi Windows 10 için ücretsiz programlar listemize göz atın ve bilgisayarınızı daha işlevsel hale getirin.

Bu yazının içeriği: Kapat

Her bilgisayarda olması gereken ücretsiz programlar

Firefox - Internet Explorer ve Chrome gibi tarayıcılara daha hızlı, daha gizlilik yanlısı bir alternatif

Mozilla Firefox'u indirdiğinizde, tarayıcınızla çok fazla şey yapmanıza izin veren inanılmaz eklentileri ile ne kadar güncel olduğunu göreceksiniz. Aradığınız hızı ve araçları, gizliliğinizi ihlal etmeden sunuyor. Firefox tarayıcısı, çoğu reklam takipçisini güvenlik ayarlarına girmenize bile gerek kalmadan otomatik olarak engeller. Veya sadece Chrome için bir alternatif istiyorsanız, Firefox'u hemen indirin!

Bir sonraki popüler web tarayıcısı Google Chrome’dur. Açık kaynaklı yazılım olmayabilir, ancak ücretsiz, hızlı, kullanımı kolay, ayarlarınızı verimli bir şekilde senkronize eder ve geniş bir uzantı desteği sunar. Chrome, web'i en verimli şekilde kullanmanız için gereken her şeyi sunar. Örneğin, adres çubuğunuzda hızlı yanıtlar ve tek tıklamayla çeviri imkanı gibi.

Microsoft Office çok popüler bir ofis yazılımıdır, ancak ücretsiz olmayan bir yazılımdır. Microsoft Office ile aynı özellikte excel dosyaları, grafikler, veritabanı yönetim araçları, word ve daha fazlasını sunan Apache Open Office'i kullanabilirsiniz. Apache OpenOffice, word, excel, sunum, grafik, veritabanı ve daha fazlası için önde gelen açık kaynaklı ofis yazılım paketidir. Birçok dilde mevcuttur ve tüm bilgisayarlarda çalışır. Tüm verilerinizi uluslararası bir açık standart formatta depolar ve ayrıca diğer popüler ofis yazılım paketlerinde oluşturulan dosyaları okuyabilir ve yazabilir. Herhangi bir amaç için tamamen ücretsiz olarak indirilebilir ve kullanılabilir.

LibreOffice - LibreOffice, özgür ve açık kaynaklı bir ofis yazılımıdır.

LibreOffice, Microsoft Office'in yerini alarak, gereksinimlerinizi karşılamak için tasarlanmış tamamen ücretsiz bir ofis programıdır. Bu ofis programı, word, excel gibi ofis yazılımlarını barındırır. LibreOffice, güçlü bir ofis programıdır: Temiz arayüzü ve güçlü araçları, yaratıcılığınızı en üst seviyeye çıkaracak ve üretkenliğinizi arttıracaktır.

Thunderbird, kurulumu ve özelleştirmesi kolay, ücretsiz bir mail programıdır. Thunderbird, harika özelliklere ve hıza sahip mükemmel bir Microsoft Outlook alternatifidir. Yerleşik Do Not Track ve uzak içerikleri engelleme gibi birçok özellik, güvenliğinizi ve gizliliğinizi sağlamak için birlikte çalışarak içinizin rahat olmasını sağlar. Eklentiler, temalar ve daha birçok özellik sayesinde Thunderbird’ün görünümünü ve çalışma şeklini anında değiştirebilirsiniz.

Mozilla Lightning Takvim

Thunderbird ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanan Mozilla Lightening Takvim, günlük programınızı organize etmenizi sağlar. Programınızı ve hayatınızın önemli etkinliklerini Thunderbird e-postanızla tam olarak bütünleşen bir takvimde düzenleyin. İstediğiniz sayıda takvimi yönetin, yapılacaklar listelerinizi hazırlayın, arkadaşlarınızı etkinliklere davet edin ve ortak takvimlere abone olun.

Sumatra PDF, Windows için ücretsiz bir PDF, eBook (ePub, Mobi), XPS, DjVu, CHM, Comic Book (CBZ ve CBR) okuyucusudur. Sumatra PDF güçlü, küçük, taşınabilir ve çok hızlı başlar. Kullanıcı arayüzünün basitliği yüksek bir önceliğe sahiptir.

PDFCreator - PDFCreator, yazdırılabilir her belgeyi PDF'ye dönüştürmenizi sağlar.

PDFCreator, işinizi hızlı ve verimli bir şekilde yapmanız için ihtiyacınız olan tüm özellikleri sunan popüler bir PDF dönüştürücüsüdür. Otomatikleştirilmiş özellikleri, bireysel iş akışınızı optimize etmenize yardımcı olur. Bu süper yazılım şifre koruması ve 128 bit şifrelemeyi ve Adobe PDF'nin diğer birçok özelliğini destekler.

Ninite, kullanıcıların Windows işletim sistemleri için popüler uygulamaları otomatik olarak yüklemelerini sağlayan bir paket yönetim sistemidir. Kullanıcıların bir uygulama listesinden seçim yapmasını sağlar ve seçimi tek bir yükleyici paketinde toplar. Kişisel kullanım için ücretsizdir. Kısacası, Ninite aracı ile bilgisayarınıza ihtiyaç duyduğunuz tüm programları kolayca kurabiliyorsunuz.

VirtualBox, masaüstünüzün sanal bir sürümünü oluşturan benzersiz bir konsepttir. Masaüstünüze herhangi bir yerden erişebilmenizi sağlar. VirtualBox, kurumsal ve ev kullanımı için güçlü bir x86 ve AMD64 / Intel64 sanallaştırma ürünüdür. VirtualBox, kurumsal müşteriler için son derece zengin özelliklere sahip, yüksek performanslı bir ürün olmakla kalmayıp, aynı zamanda GNU Genel Kamu Lisansı (GPL) sürüm 2 koşulları altında Açık Kaynak Yazılım olarak ücretsiz olarak sunulan tek profesyonel çözümdür.

Notepad++, ücretsiz bir kaynak kodu düzenleyicisidir ve birkaç kodlama dilini destekleyen Not Defteri alternatifidir. MS Windows ortamında çalıştırıldığında, kullanımı GNU Genel Kamu Lisansına tabidir.

Notepad++ - Notepad++, ücretsiz bir kaynak kodu düzenleyicisidir

Güçlü düzenleme bileşeni Scintilla'ya dayanan Notepad++, C ++ ile yazılmıştır ve daha yüksek bir yürütme hızı ve daha küçük program boyutu sağlayan saf Win32 API ve STL kullanır.

Greenshot, Windows PC'nizde ekran görüntüleri almak için en harika araçtır. 

Greenshot, aşağıdaki temel özelliklere sahiptir:

  • Seçilen bir bölgenin, pencerenin veya tam ekranın ekran görüntülerini hızla oluşturun; Hatta tam (kayan) web sayfaları ekran görüntüsü de yakalayabilirsiniz.
  • Ekran görüntüsünün bazı kısımlarına kolayca açıklama ekleyin, vurgulayın veya gizleyin.
  • Ekran görüntüsünü çeşitli şekillerde dışa aktarın: kaydedin, yazıcıya gönderin, panoya kopyalayın, e-postaya ekleyin, Office programlarına gönderin veya Flickr veya Picasa ve diğerleri gibi fotoğraf sitelerine yükleyin.

Anlaşılması ve yapılandırılması kolay olan Greenshot, proje yöneticileri, yazılım geliştiriciler, teknik kullanıcılar ve ekran görüntüleri alan herkes için verimli bir araçtır.

FileZilla - ücretsiz FTP çözümüdür.

FileZilla, ücretsiz FTP çözümüdür. FileZilla istemcisi yalnızca FTP'yi değil, aynı zamanda TLS (FTPS) ve SFTP üzerinden FTP'yi de destekler. GNU Genel Kamu Lisansı koşulları altında ücretsiz olarak dağıtılan açık kaynaklı bir yazılımdır.

Evernote, notları kaydetmenizi ve hızlıca bulmanızı sağlar. Notlarınızı tüm cihazlarınızda senkronize ederek önemli bilgilerinizi elinizin altında tutun. Notlarınıza metin, resim, ses, tarama, PDF ve belgeler ekleyin. Düşündüklerinizi yazıya dökmenizi sağlayan biçimlendirme araçlarıyla kendinizi ifade edin. İhtiyaç duyduklarınıza, ihtiyaç duyduğunuzda ulaşın. Arama işlevi daha siz yazarken sonuçlar gösterir.

15. Paint.NET ve GIMP

Paint.NET - Windows çalıştıran PC'ler için görüntü ve fotoğraf düzenleme yazılımıdır.

Uzman bir kullanıcı değilseniz Adobe Photoshop'a ihtiyacınız yoktur. Normal bir kullanıcı için Paint.NET, görüntüleri kolayca ve ücretsiz olarak düzenlemenize yardımcı olan en iyi seçenektir. Ancak, ileri seviye ir alternatif arıyorsanız, çok yönlü bir resim editörü olan GIMP'i ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Blender, ücretsiz ve açık kaynaklı 3B oluşturma paketidir. Blender, yeni başlayanlar ve ileri düzey kullanıcılar için, animasyonlar, modelleme, prodüksiyon, post prodüksiyon, 3D geliştirmeler ve çok daha fazlası gibi geniş grafik oluşturma özellikleriyle harika bir performans sergiliyor. 3DSMax veya Maya gibi ücretli rakipleri için mükemmel bir alternatif.

Dia Diagram Editor, Windows, Mac OS X ve Linux için ücretsiz Açık Kaynak çizim yazılımıdır. Dia, akış şemaları, ağ diyagramları, veritabanı modelleri gibi 30'dan fazla farklı diyagram türünü destekler. Binden fazla hazır nesne, profesyonel diyagramların çizilmesine yardımcı olur. Dia, bir dizi farklı raster ve vektör görüntü formatını okuyabilir ve yazabilir. Yazılım geliştiricileri ve veritabanı uzmanları, çizimlerinden kod iskeletleri oluşturmak için Dia'yı bir CASE aracı olarak kullanabilirler. Dia, Python kullanılarak kodlanabilir ve genişletilebilir.

VLC Media Player'ın, ücretli rakiplerinden bile daha iyi bir alternatif. MP3, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-3 ve DivX gibi popüler ses ve video kodekleriyle uyumlu, ücretsiz, hızlı ve güçlü bir multimedya oynatıcıdır. Ayrıca, Video CD ve DVD'leri destekler ve DVD, CD ve diğer ortam aygıtlarından herhangi bir dosyayı oynatabilir.

HandBrake - HandBrake, videoyu neredeyse her formattan modern, geniş çapta desteklenen codec bileşenlerine dönüştürmek için kullanılan bir araçtır.

HandBrake, videoyu neredeyse her formattan modern, geniş çapta desteklenen codec bileşenlerine dönüştürmek için kullanılan bir araçtır. Handbrake, kolaylık sağlamak için filmi bilgisayarınızın DVD sürücüsünden sabit sürücüye aktarmanıza yardımcı olan ihtiyaçlarınız için mükemmel bir çözümdür.

CCleaner, bilgisayarınızı temizlemek için bir numaralı araçtır. Gizliliğinizi korur ve bilgisayarınızı daha hızlı ve daha güvenli hale getirir. Bilgisayarınız yavaş mı çalışıyor? CCleaner, gereksiz dosyaları temizler ve bilgisayarınızı daha hızlı hale getirir.

Bilgisayarınız için aklınıza gelen ilk ücretsiz güvenlik programı şüphesiz Avast Free Antivirus. Gelişmiş koruma yazılımı, virüslerefidye yazılımlarınakötü amaçlı yazılımlarasıfır gün tehditlerine, ev Wi-Fi ağı açıklarına ve daha fazlasına karşı koruma sağlar.

Audacity - Audacity, ücretsiz, açık kaynaklı, çapraz platform ses yazılımıdır.

Audacity, ücretsiz, açık kaynaklı, çapraz platform ses yazılımıdır. Audacity, Windows, macOS, GNU / Linux ve diğer işletim sistemleri için kullanımı kolay, çok kanallı bir ses düzenleyici ve kaydedicidir. Bir grup gönüllü tarafından açık kaynak olarak geliştirildi.

MusicBee, bilgisayarınızdaki müzik dosyalarını yönetmeyi, bulmayı ve çalmayı kolaylaştırır. MusicBee ayrıca podcast'leri, web radyo istasyonlarını ve SoundCloud entegrasyonunu da destekler

KeePass, ücretsiz, açık kaynaklı, hafif ve kullanımı kolay bir şifre yöneticisidir. Bugün birçok şifreyi hatırlamanız gerekiyor. Birçok web sitesi, mail hesabınız, web sunucunuz, ağ oturum açma bilgileriniz vb. için bir şifreye ihtiyacınız var. Liste sonsuzdur. Ayrıca, her hesap için farklı bir parola kullanmalısınız, çünkü her yerde yalnızca bir parola kullanırsanız ve biri bu parolayı alırsa, bir sorunla karşılaşırsınız: hırsız tüm hesaplarınıza erişebilir.

KeePass - KeePass, ücretsiz, açık kaynaklı, hafif ve kullanımı kolay bir şifre yöneticisidir.

KeePass, şifrelerinizi güvenli bir şekilde yönetmenize yardımcı olan ücretsiz bir açık kaynak şifre yöneticisidir. Tüm parolalarınızı bir ana anahtarla kilitlenmiş tek bir veritabanında saklayabilirsiniz. Bu nedenle, tüm veritabanının kilidini açmak için yalnızca tek bir ana parolayı hatırlamanız gerekir. Veritabanı dosyaları, şu anda bilinen en iyi ve en güvenli şifreleme algoritmaları (AES-256, ChaCha20 ve Twofish) kullanılarak şifrelenir.

Norton Antivirus'e bir alternatif arıyorsanız bu, ücretsiz antivirüs programı olan Bitdefender Antivirus Free olabilir. Bitdefender Antivirus Free Edition son derece hızlıdır, kullanımı ücretsizdir ve her Windows bilgisayarının ihtiyaç duyduğu temel koruma özelliklerini içerir.

26. 7-Zip

7-Zip, Winzip veya Winrar için alteernatif açık kaynak kodlu ücretsiz bir yazılımdır. LZMA ve LZMA2 sıkıştırmalı 7z formatında yüksek sıkıştırma oranı sağlar. 7-Zip'in desteklenen formatlar:

  • Sıkıştırma / açma: 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP ve WIM
  • Yalnızca arşivden çıkarma: AR, ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DMG, EXT, FAT, GPT, HFS, IHEX, ISO, LZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, QCOW2, RAR, RPM, SquashFS, UDF , UEFI, VDI, VHD, VMDK, WIM, XAR ve Z.

ZIP ve GZIP formatları için 7-Zip, PKZip ve WinZip tarafından sağlanan orandan %2-10 daha iyi bir sıkıştırma oranı sağlar ve 7z ve ZIP formatlarında güçlü AES-256 şifreleme desteği sunar.

Revo Uninstaller, bilgisayardan silemk istediğiniz programın her bir parçasını kaldırır. Tüm bu programların izlerini, ek dosyaların veya kayıt defterinin arkasında bırakılan eklentikeri tek bir tıklamayla kaldırır.

28. Juice

Juice, Podcast'leri organize etmenize, kolayca abone olmanıza ve hatta onları rahatça dinlemenize yardımcı olur. Juice ücretsizdir ve PodNova ile birlikte kullanıldığında podcast'leri iTunes ile yapacağınızdan daha kolay hale getirir.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz