Ogznet.com

Xiaomi bloatware kaldırma nasıl yapılır? (Root olmadan)

Xiaomi kullanıcıları, özellikle bloatware uygulamaları için MIUI’den her zaman şikayetçi olur. Hidden Settings For MIUI uygulaması, önceden yüklenmiş bazı uygulamalardan kurtulmanızı sağlar.

Xiaomi, uygun fiyatı sayesinde dünya akıllı telefon piyasasının önde gelen üreticilerinden biridir. Hindistan ve Çin ve hatta Türkiye pazarlarına hakim olan şirket, harika özelliklere sahip düşük fiyatlı akıllı telefonlar sunmayı başarıyor.

Bu kadar düşük fiyatlara ulaşmak için, Xiaomi çok fazla maliyet düşürme yapıyor ve hedef reklamcılık (MIUI uygulamalarındaki saçma reklamlar) gibi diğer alanlardan kar elde etmeye çalışıyor ve kullanıcıları önceden yüklenmiş MIUI uygulamalarını (Bloatware) kullanmaya teşvik ediyor. Mi cihazlarındaki bloatware'den rahatsız olan biriyseniz, bloatware'i MIUI cihazlarından nasıl kaldıracağınız aşağıda açıklanmıştır.

Xiaomi telefonlardaki Bloatware nedir?

"Bloatware" terimi, cihaza önceden yüklenmiş olarak gelen, daha fazla yer kaplayan ve genellikle kullanıcıya hiçbir faydası olmayan uygulamalar anlamına gelir.

Cihazı rootlamadığınız sürece, bloatware'i kaldıramaz veya devre dışı bırakamazsınız. Burada, cihazınıza root atmadan, RAM'inizi tüketen MIUI uygulamalarından nasıl kurtulabileceğinizi birkaç yöntemle anlatıyoruz.

Xiaomi cihazlarındaki MIUI uygulamaları Root atmadan nasıl kaldırılır/devre dışı bırakılır?

Hidden Settings For MIUI, tüm gizli ayarlara tek bir çatı altında erişmenizi sağlar. Örneğin, uygulamalar bölümüne gidebilir ve ihtiyacınız olmayan uygulamaları bulup devre dışı bırakabilirsiniz.

Uygulamanın işlevselliği sınırlıdır ve tüm uygulamaları kaldıramazsınız. Bunları devre dışı bırakmayı veya kaldırmayı kolaylaştırmak için tek bir yerde tüm uygulamaların bir listesini verir (Yine, yalnızca belirli uygulamalarla sınırlıdır).

Hidden Settings For MIUI uygulaması kullanılarak Xiaomi bloatware nasıl kaldırılır?

 1. Hidden Settings For MIUI uygulamasını açın.
 2. Manage Applications'a dokunun.
 3. Kaydırın ve cihazınızdan kaldırmak istediğiniz uygulamaya dokunun.
 4. Disable” veya “Uninstall” seçeneğine dokunun.
 5. Ardından açılır pencerede “Disable app” düğmesine dokunun.

Bu şekilde birkaç MIUI bloatware'i kaldırabilirsiniz.

2. ADB ve Hızlı Önyükleme

ADB ve Fastboot kullanarak bloatware'i kaldırmak evrensel bir yöntemdir ve hemen hemen Android destekli her cihazda çalışır.

İşin püf noktası, biraz teknik bilgi istemesidir. Adımları doğru bir şekilde izlemeniz ve ADB ile Fastboot hakkında önceden bilgi sahibi olmanız gerekir. Eğer bilginiz yoksa ilk seçeneği denemenizi tavsiye ederim.

MIUI uygulamalarını Xiaomi cihazınızdan veya herhangi bir Android cihazdan kaldırmak için yapmanız gerekenler:

ADB ve Fastboot kullanarak MIUI bloatware nasıl kaldırılır?

Gerekli:

 • ADB ve Fastboot'un PC'nizde kurulu olduğundan emin olun.
 • USB Hata Ayıklamanın açık olduğundan emin olun.
 • Uygulamaların paket adlarını öğrenmek için App Inspector'ı indirin.

ADB komutlarını kullanarak bloatware'i nasıl sileceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. USB kablosunu kullanarak Xiaomi cihazınızı PC'ye bağlayın
 2. Komut istemini açın (Windows bilgisayarda arama kutusuna cmd yazarak açabilirsiniz) ve cihazın bağlı olup olmadığını kontrol etmek için adb devices yazın.
 3. Komutu girin: adb shell
 4. App Inspector'ı kullanarak sistem uygulamasının paket adını bulun. Genellikle “com” ile başlar.
 5. Aşağıdaki komutu girin.
 6. Örneğin Facebook'u silmek istersem komut aşağıdaki gibi olur.
pm uninstall -k --user com.facebook.katana

Bu yöntemle, bloatware'i MIUI cihazınızdan root olmadan kolayca kaldırabilirsiniz. Get uygulamalarını Xiaomi cihazınızdan kaldırmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Herhangi bir hata veya sistem çökmesi ile karşılaşırsanız, telefonu sıfırlayabilirsiniz, bu, Xiaomi cihazı normale dönecektir. Mi Security gibi belirli uygulamaları kaldırmanın telefonunuzun işletim sistemini bozacağını unutmayın. Bu nedenle, devam etmeden önce hangi uygulamaları kaldırabileceğiniz konusunda biraz araştırma yapmanızı önemle tavsiye ederiz.

3. Evrensel Android Debloater'ı Kullanma

Universal Android Debloater, cihazınızı ADB aracılığıyla tanıyan, kurulu tüm paketleri çeken ve bunları tek bir yerden kaldırmanıza izin veren açık kaynaklı bir uygulamadır. Xiaomi cihazınızdaki bloatware'den kurtulmanın en kolay yollarından biridir.

 1. Resmi universal-android-debloater · GitHub sayfasına gidin ve işletim sisteminiz için aracı indirin.
 2. İndirme tamamlandığında, çalıştırmak için dosyaya çift tıklayın.
 3. ADB ve Fastboot'u kurun ve cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın.
 4. Geliştirici seçeneklerinin kilidini açın ve akıllı telefonunuzda USB hata ayıklamasını etkinleştirin.
 5. Araçtaki yenile düğmesine tıklayın. Cihazınızı tanımasını ve kaldırılabilir tüm paketleri yüklemesini bekleyin.
 6. Son olarak, kaldır düğmesine tıklayarak bunları kaldırmaya başlayın. Yine, yanlış uygulamayı silmek telefonunuzu bozabileceğinden neyi sildiğinize dikkat edin.

Xioami cihazınızda MIUI Reklamlarını devre dışı bırakın

Yalnızca bloatware değil, MIUI yazılımında gösterilen bazı reklamlardan da kurtulabilir. Ayarlar > Ek Ayarlar > Yetkilendirme ve İptal'e gidin.

Burada, reklamcılık için veri toplayan MIUI Sistem Reklamları (MSA) yetkisini iptal etmeniz gerekir. Bu nedenle, MSA'nın yanındaki geçiş düğmesine dokunun ve açılan açılır pencerede İptal Et üzerine dokunun.

Xiaomi Bloatware'i kaldırmak güvenli midir?

Bu duruma göre değişir! İlk olarak, Xiaomi'nin kendisi bu tür uygulamaları silmemenizi tavsiye ediyor, bu yüzden bunu yapmak hiç güvenli değil. Ama yine de asıl suçlu onlar, bu yüzden şimdilik onların uyarılarını geçelim.

Bunun dışında, Xiaomi bloatware kaldırma, telefona root atarak da gerçekleştirilebilir. Bu, zor bir yöntemdir. Başarısız bir root atma işlemi telefonunuzu bozabilir.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz