WordPress Sitenizi Hızlandırmak

WordPress site hızlandırma konusunda kullanabileceğiniz tekniklerle ilgili açıklamalarımıza geçmeden önce, WordPress ile yönettiğiniz sitenizi neden hızlandırmanız gerektiğini anlamanızda ve Site hızı nasıl ölçülür? sorusunun yanıtına odaklanmakta yarar var.

Site Hızı Neden Önemli?

  • Google gibi arama motorları, hızlı yüklenen web sitelerini daha üst sıralarda gösterme eğilimindedir.
  • Araştırmalar, 2 saniyeden daha geç yüklenen sitelerde terk etme oranlarının yüzde 47 olduğunu göstermiştir.
  • İnternet kullanıcıları yavaş yüklenen siteleri tekrar ziyaret etmek istemediğinden kullanıcı deneyimini önemseyen Google; yavaş yüklenen siteleri etiketleyeceğini açıklamıştır.
  • Ayrıca WordPress ile bir mağaza işletiyorsanız, hızlı bir siteye sahip olmak zorundasınız çünkü sabırsız online müşteriler yüzünden sepeti terk etme oranlarının artması; kapınıza kadar gelmiş müşterilerin mağazanıza girip ödeme yapmak üzereyken kaçması anlamına gelir.

Web Sitenizin Hızı / Yüklenme Süresi Nasıl Test Edilir?

Site hızı; sayfanın önbelleğe alınmış olup olmaması ve boyutu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır ve sayfadan sayfaya değişebilir. Bir web sitesinin ana sayfası genellikle yükleme süresini test etmek için bir ölçüt olarak kullanılır. Aşağıdaki ücretsiz hız testi siteleri'ne sitenizin adresini yazarak yüklenme hızınızı öğrenebilirsiniz:

WordPress Sitelerini Hızlandırmanın Yolları

Daha İyi Bir Hosting Sağlayıcısı Seçmek

Bir web sitesinin hızını etkileyen en önemli faktör hostingtir. Web sitenizi en uygun fiyatlı, sınırsız bant genişliği olan, ücretsiz alan adları ve e-posta hesapları sunan hosting çözümlerinde barındırmak iyi bir fikir gibi görünebilir. Ancak, dikkat etmeniz gereken nokta; yüksek performanslı sunuculara sahip, yoğun trafik saatlerinde hızlı yüklenme süreleri elde etmenizi sağlayabilecek kaliteli bir hosting firmasını tercih etmenizdir.

Hızlı Bir WordPress Teması Kullanmak

Çok sayıda dinamik ögeye, slider'a, widget'a, sosyal paylaşım butonuna sahip WordPress temaları sunucunuza gereksiz yük bindirebilir. Varsayılan WordPress temalarından birini seçmek ya da hızlı yüklenen WordPress temaları kullanmak çözüm olabilir.

 

Görsel Boyutlarını Küçültmek

​​​​​​​Resimler, web sayfalarının boyut artışına önemli katkıda bulunur. Kaliteden ödün vermeden görüntülerin boyutunu azaltmak için manuel olarak Photoshop'la uğraşmak yerine, sitenizdeki görsellerin boyutunu topluca küçülten Imagify, Optimole, WP Smush, EWWW Image Optimizer gibi WordPress eklentileri kullanabilirsiniz.

JS ve CSS Dosyalarını Küçültmek

CSS ve JS dosyalarının boyutunu azaltarak, site yükleme hızını artırabilirsiniz. Ayrıca, WordPress temalarında manuel olarak bazı düzeltmeler yapabilir ya da sitenizin CSS, JS ve HTML'sini optimize etmeye yardımcı olabilecek Autoptimize gibi bir eklenti kullanabilirsiniz.

Önbelleğe Almak

W3 Total Cache gibi önbellek eklentileri WordPress'i önemli ölçüde hızlandırmanıza yardımcı olabilir.

 

CDN Kullanmak

Sitenizin depolandığı sunucudan çok uzak ülkelerde bulunan ziyaretçilerin sitenizi yükleme hızı farklı olacaktır. Çeşitli ülkelerden sitenize gelen ziyaretçiler için yükleme hızını minimumda tutmaya yardımcı olan CDN'leri (İçerik Dağıtım Ağları) kullanarak sitenizin bir kopyasını farklı yerlerde bulunan çeşitli veri merkezlerinde depolayabilirsiniz. Böylece içeriğiniz, ziyaretçilerinize en yakın yerden yüklenecek ve hız sorunu yaşanmayacaktır.

GZIP Sıkıştırması

GZIP sıkıştırması, bant genişliği kullanımını ve web sitenize erişmek için gereken süreyi önemli ölçüde azaltacaktır. GZIP sıkıştırmasını etkinleştiren PageSpeed Ninja gibi bir eklenti kullanabilir veya .htaccess dosyanıza aşağıdaki kodları ekleyebilirsiniz.

AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE text/html
AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/css
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript

WordPress Veritabanını Temizlemek

Veritabanınızdan istenmeyen verilerin silinmesi, boyutunu minimumda tutar ve ayrıca yedeklemelerinizin boyutunu azaltmanıza da yardımcı olur. Spam yorumları, eski taslakları, kullanılmayan eklenti ve temaları silmeniz gerekir.

Harici Komut Dosyalarını Minimumda Tutmak

Web sayfalarınızda harici komut dosyalarının kullanılması, toplam yükleme sürenize büyük miktarda veri ekler. Bu nedenle, yalnızca Google Analytics gibi en gerekli araçları kullanmak en iyisidir.

Blogunuz her bağlantı aldığında sizi uyaran iki temel WordPress bileşeni olan Pingbacks ve trackbacks'leri devre dışı bırakmak sunucu kaynaklarınız üzerinde istenmeyen yük oluşmasını engeller. Bu özelliği WP-Admin → Ayarlar → Tartışma bölümünden kapatabilirsiniz. "Diğer bloglardan bağlantı bildirimlerine izin ver" seçeneğinin işaretini kaldırmanız yeterlidir.

 

Sonuç olarak, web sitenizin yüklenme süresini azaltmanın; ziyaretçilerinizin deneyimini iyileştirmek, Google sıralamanızı geliştirmek gibi avantajları olduğundan yukarıdaki kriterlere dikkat etmenizin oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın