Image by StockSnap from Pixabay

Windows 10’da Önyükleme Hatalarını Onarmak İçin Çözüm Yolları

Bilgisayarınız önyükleme yapmıyorsa, panik yapmayın. Önyükleme sorununuz ”Windows başlatılamadı” iletilerinde olduğu gibi ana önyükleme kaydı ile ilgiliyse, düzeltmek zor değildir.

MBR, bilgisayarınızın sabit diskinde, disk bölümleri hakkında bilgi tutan bir bölgedir. Ayrıca, bilgisayarın işletim sistemini nasıl yüklemesi gerektiği konusunda bilgiler içerir.

GPT ise GUID Partition Table ifadesinin kısaltmasıdır. GPT de MBR gibi disk bölümleme sistemidir ve daha gelişmiştir. GPT daha modern bir disk bölümleme sistemidir. GPT daha yeni, güncel bir BIOS sistemi olan UEFI ile birlikte çalışır. GPT yeni bilgisayarlarda kullanılıyor olsa da, birçok bilgisayar hala geriye dönük uyumluluk için MBR kullanıyor.

MBR ile ilgili önyükleme sorunlarınızı nasıl çözeceğiniz aşağıda açıklanmıştır. Bunlar genellikle bozuk dosyalardan kaynaklanır.

Windows'da ana önyükleme kaydı nasıl düzeltilir?

Kurtarma araçlarına erişmek için Windows'a önyükleme yaptırabilmek gerekiyor. Bir USB belleğe Windows yükleme medyası oluşturmanız gerekir. USB bellek kullanarak Windows 10 yükleme diski oluşturun.

USB belleği bilgisayarınıza takın ve önyükleme yapın.

Windows Kurulum ekranını gördükten sonra İleri'yi tıklayın, ardından sol alttaki Bilgisayarınızı onarın bağlantısını seçin.
Birkaç kurtarma seçeneği göreceksiniz. Sorun Giderme'yi ve ardından Komut İstemi'ni seçin.

Şimdi, MBR'yi onarmak için birkaç komuttan birini çalıştırmanız gerekecek. Her birinden sonra sistemi yeniden başlatabilir ve normal şekilde başlatmayı deneyebilirsiniz.

Başlamak için aşağıdaki onarım komutunu deneyin:

bootrec /fixmbr

İşlem tamamlandığında, bir bildirim mesajı görürsünüz.
Bu komut, sorununuzu çözmezse, mevcut MBR'yi silmek ve yeni bir tane oluşturmak için bir sonraki komutu deneyebilirsiniz:

bootrec /fixboot

Yukarıdaki komutlar sorunu çözmezse, Önyükleme Yapılandırma Verilerini onarmak için aşağıdakileri kullanmayı deneyin:

bootrec /rebuildbcd

Bilgisayarınıza birden fazla işletim sistemi yüklediyseniz, Windows'un hepsini tekrar kontrol etmesini sağlamak için bu komutu çalıştırın:

bootrec /scanos

Umarım, yukarıdaki önyükleme onarım komutlarından biri MBR sorunlarınızı çözer ve Windows PC'nizi tekrar açabilirsiniz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın