Image by Raphael Silva from Pixabay

Twitch nedir? Twitch para kazanma şartları nelerdir?

Twitch’te nasıl para kazanacağınızı öğrenmek ve sanal parayı nasıl gerçeğe dönüştüreceğinizi bilmek mi istiyorsunuz? Birçok insan bugünlerde Twitch’te sadece video oyunları oynayarak para kazanıyor. Onlara katılmak istiyorsanız, ne yaptığınızı bilmeniz gerekir.

İnternetten para kazanma fikri kulağa hoş gelse de, Twitch'ten nasıl para kazanılacağını öğrenmek her zaman kolay değildir. Diğer online para kazanma yöntemlerine kıyasla çok basittir, ancak biraz zaman alabilir.

Twitch'ten nasıl para kazanırım” diyen binlerce kişi gibi Twitch'ten düzenli bir gelir elde etmek için günlük işinizi buraya aktarmanız gerekir. Çünkü sürekli olarak eğlenceli ve ilgi çekici içerikler oluşturmanız gerekir. Bu platformdan para kazanmak hemen olmaz ancak sabrederseniz yapılabilir.

Bu kılavuzu takip ederseniz, Twitch'ten hatrı sayılır miktarda para kazanabilirsiniz. Öncelikle Twitch'in ne olduna bakalım. Sonrasında Twitch para kazanma rehberine gideceğiz. Haydi başlayalım.

Twitch nedir?

Twitch nedir?

Twitch'ten nasıl para kazanılacağına geçmeden önce, Twitch nedir sorusu ile başlayalım.

Twitch, günümüz oyuncuları için dünyanın en iyi yayın platformudur ve onlara oyunlarını canlı yayınlamaları ve bu süreçte para kazanmaları için bir platform sağlar.

Twitch 2005 yılında Justin Kan tarafından kuruldu. Önceleri Justin.Tv olarak adlandırılıyordu. 2014 yılında Twitch.Tv; Google, Apple ve Netflix'in ardından en çok ziyaret edilen dördüncü site oldu. Bunun ardından aynı yıl 970 milyon dolar karşılığında Amazon'a satıldı!

Bugün, Twitch, her gün en sevdikleri yayıncıları takip etmek için platformu kullanan 140 milyon aylık izleyiciye sahiptir. Ayrıca bu rakamlar büyümeye devam ediyor. Platform yıldan yıla yüzde 60 büyümeyle yoluna devam ediyor. Platformun büyümesi, tıpkı sizin gibi yeni oyunculara daha fazla gelir fırsatı sağlıyor.

Ayrıca yayıncılara ek olarak, medya kuruluşları ve oyun yayıncıları da yaklaşan oyun ve ürün lansmanları için Twitch platformunda kendi kanallarına sahipler. Twitch ayrıca çeşitli rekabetçi ve yardımsever turnuvalara ve eSpor etkinliklerine de ev sahipliği yapıyor.

İster eSports'da yarışıyor, ister diğer oyuncularla sohbet ediyor ya da sadece oyun oynuyor olun, Twitch platformunda birçok mecra var. Ayrıca para kazanma fırsatları da var.

Twitch'ten Para Kazanma Seçenekleri

Artık Twitch hakkında genel bir bilgiye sahip olduğubuza göre Twitch'te nasıl para kazanılır sorusuna cevap arayalım!

Aslında, sadece video oyunları oynamanın ötesinde birkaç farklı yol var. Seçenekleriniz ve Twitch’in gelir olasılıkları hakkında size iyi bir fikir vermek için, platformun en popüler oyun yayıncısı Ninja'nın gelirini inceleyerek başlayalım.

Ninja, sadece geçen yıl, Fortnite oyununu ve diğer popüler içerikleri yayınlayarak 5.5 milyon doların üzerinde para kazandı. Yani, Twitch'te nasıl para kazanılacağınızı öğrenmek istiyorsanız, takip etmek için iyi bir örnek.

Twitch'le ilgili gelir akışlarının her birine bir göz atın:

 • Abonelikler
 • Ücretli sponsorluklar
 • Reklam geliri
 • Bağışlar
 • Youtube

Ninja’nın gelirinin büyük kısmı aboneliklerden geliyor. Aslında, sadece Twitch aboneliklerinden yılda yaklaşık 4 milyon dolar kazanıyor.

Ayrıca, Twitch'ten gelir elde etmenin önemli parçaları olan sponsorluklardan, reklam gelirlerinden, bağışlarından ve YouTube'dan da oldukça iyi kazanıyor.

Abonelikler - Twitch Satış Ortağı ve İş Ortağı Programları

Ninja’nın gelirinden de anlayabileceğiniz gibi, Twitch yayıncıları gelirlerinin büyük kısmını abone tabanlarından kazanıyorlar.

Bir Twitch yayıncısı olarak ilk başladığınızda, abonelerinizden gelen gelir, Twitch ile yarı yarıya bölünecektir. Bununla birlikte, abone tabanınız büyüdükçe Twitch, daha az bir yüzde almaya başlayacaktır. Bazı Twitch yayıncıları aboneliklerinin yüzde 100'üne kadar kazanabiliyor. Böylece abonelerinizden her ay para kazanabilirsiniz.

Bununla birlikte, Twitch kimsenin bu şekilde gelir elde etmesine izin vermez. Abone kazanmaya ve onlardan para kazanmaya başlamak için, her ikisi de sadece davet ile edinilen bir Twitch Affiliate veya Partners üyesi olmalısınız.

Bir Twitch Satış Ortağı veya İş Ortağı olmaya davet edilmek için akışınızı yayınlamak ve geliştirmeniz gerekir.

Twitch'ten Ücretli Sponsorluklar ile Para Kazanma

Twitch Satış Ortağı veya İş Ortağı olmaya benzer şekilde, ücretli sponsorluklardan para kazanmak biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, kitlenizi büyütüp oyun şirketleriyle ve pazara sunulan ürünlerle ilişkilerinizi geliştirdikten sonra, canlı yayınlarınız sırasında ürünlerini ekrana getirerek, kullanarak ve tanıtımını yaparak ödeme alabilirsiniz.

Örneğin, Ninja'yı takip ederseniz, hem DXRacer oyun koltuklarını hem de Bud Light'ı tanıttığını görürsünüz ve muhtemelen büyük abone tabanının görmesi için onları odasında kamera kadrajına girecek şekilde göstererek düzenli bir gelir elde eder.

Bunun ötesinde, oyunlarını canlı yayınlamak için doğrudan oyun geliştiricilerinden de ödeme alabilirsiniz.

Twitch'ten Reklam Geliri ile Para Kazanma

Öncelikle, reklam geliri Twitch Partners için ayrılmıştır. Reklam için Twitch hem görüntülü reklamlar hem de videodan önce gösterilen reklamlar sunar ve her bir yayıncı, popüler gösterim başına maliyet veya CPM modeline göre gelir elde eder. Reklamlarınızı ne kadar çok insan görürse, o kadar çok kazanırsınız.

Twitch Bit Bağışları

Twitch Bit Bağışları

Bir Twitch yayıncısı olarak ilk geliriniz büyük olasılıkla kitleniz tarafından size verilen bağışlardan gelir.

Bitcoin'e benzer şekilde, bir Twitch “bit” sanal bir para birimidir. Platformun izleyicileri, sevdikleri yayıncılarının sohbet odalarında ifadeleri kullanmak için bit satın alabilir ve kullanabilirler.

Bu animasyonlu ifadeler “bit mücevherleri” olarak bilinir ve Twitch, birisi sohbet odanızda her birini kullandığında size 0,01 dolar ödeyecektir.

Twitch'te YouTube Üzerinden Para Kazanma

YouTube, Twitch akış etkinliğinizden para kazanmanın başka bir yoludur. Twitch videolarınızı YouTube'a yükleyerek yeni kitlelere ulaşabilir, Twitch abone tabanınızı artırabilir ve YouTube'dan da gelir elde edebilirsiniz.

Twitch'ten Satış Komisyonu Aracılığı ile Para Kazanma

Bit bağışlarıyla birlikte, bir Twitch üyesi olarak Twitch İştirak Programı ile para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Satış ortağı olmak sponsorluk kazanmaya benzer. Bir bağlı kuruluş olarak, belirli bir ücret almazsınız. Bunun yerine, birisi bir bağlantıyı tıkladığında ve alışveriş yaptığında satış komisyonu alırsınız.

Genellikle oyunla alakalı herhangi bir şirketin bağlı kuruluşu olabilir ve kitlenize bir ürün veya hizmet tanıtarak komisyon kazanabilirsiniz. Bağlı kuruluş komisyonu kazanan çoğu Twitch kullanıcısı bunu kupon kodlarını kullanarak yapar. Birisi kupon kodunuzu kullanarak bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde, satışın bir yüzdesini alırsınız.

Elbette, Twitch ve bağlı kuruluş pazarlaması ile kazanabileceğiniz para miktarı, kitlenizin büyüklüğüne, ne kadar etkileşimli olduklarına ve gerçekte ne kadar ürün satın aldıklarına bağlıdır. Kitlenize bağlı olarak az da kazanabilirsiniz çok da kazanabilirsiniz.

Twitch'te Para Kazanmak için Yapmanız Gereken İşlemler

Artık Twitch'te nasıl para kazanacağınızı bildiğinize göre, şimdi başlama zamanı.

Sosyal medya pazarlamasına veya bloglamaya benzer şekilde, Twitch hesabınızla para kazanmak, ilgili ve aktif bir kitleyi büyütmek ve sürdürmekle ilgilidir.

Twitch ile düzenli bir şekilde para kazanmaya başlamak için en az 300 ila 500 arasında eşzamanlı izleyiciye sahip olmanız gerekir. Bunun için öncelikle tüm ayarları yapmanız gerekir.

Twitch'ten para kazanmak için yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Bir Twitch hesabı oluşturmanız ve doğru ekipmana sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Bir Twitch hesabı oluşturmak ücretsiz olduğundan, buradan başlayalım.

Twitch üyelik formu

Bunu yapmak için sayfanın sağ üst köşesinde bulunan "Kayıt Ol" düğmesine tıklamanız yeterlidir. Bunu yaptığınızda bir form görünecektir. Bu üyelik formuna, kullanıcı adı ve şifreniz ile e-posta ve doğum tarihinizi girmeniz gerekecektir. Bununla birlikte, Facebook hesabınız üzerinden de bir Twitch hesabı oluşturabilirsiniz. Bunun için formun altındaki “Facebook ile Bağlan” seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

Twitch'ten Para Kazanmak için Doğru Ekipmanlara Sahip Olun

Bir bilgisayarla canlı yayın yapmayı düşünüyorsanız, aşağıdaki önerilen minimum özellikleri karşılaması gerekir:

 • CPU - Intel Core i5-4670 / AMD FX-6300
 • İşletim Sistemi - Windows 7 Home Premium
 • Bellek - 8GB DDR3 SDRAM

Bir bilgisayar ile Twitch'te canlı yayın yapmak için bazı canlı yayın programlarına da ihtiyaç duyulacaktır. Aşağıdaki programları kullanabilirsiniz.

Open Broadcaster Software

Bu donanım ve yazılım gereksinimlerine ek olarak, bir mikrofon ve bir web kamerası satın almayı da düşünmelisiniz. Bunları kullanmak, kitlenizin sizi görmesine ve duymasına olanak tanıyarak katılımı artırmanıza, ilgi çekmenize ve daha fazla para kazanmanıza yardımcı olur.

Gerekli olmasa da, iyi bir oyuncu koltuğuna yatırım yapmak akıllıca olacaktır. Gün içinde saatlerce video oyunları oynayacağınız için rahat olmanız gerekir.

Twitch ile Para Kazanmada Başarılı Olmanın Yolları

Artık doğru ekipmana sahipsiniz ve Twitch hesabınız hazır ve canlı yayına hazırsınız. Şimdi akışa başlamanın, insanların sizi izlemesini sağlamanın ve en önemlisi, ilgilerini çekip ve daha fazlası için geri gelmelerini sağlamanın zamanı geldi.

Bunu yapmak için yapmanız gerekenler:

 • Canlı yayın için doğru oyunu seçin
 • Diğer oyuncular ile bağlantı kurun
 • Hedef kitlenizle etkileşime geçin
 • Topluluğunu büyütün
 • Sosyal medyadan yararlanın
 • Ziyaretçi sayısını artırmak için bir web sitesi oluşturun (gerekli değildir, ancak önerilir)

1. Canlı Yayın için Doğru Oyunu Seçin

Video oyuncuları her zaman en son ve en popüler oyunları oynadığından, daha eski veya daha az popüler bir video oyununa yönelmek muhtemelen başarısızlığı getirecektir.

Öte yandan, çok popüler bir oyun seçmek te diğer yayıncılar popüler yayıncılar ile rekabet etmenizi sağlayacak, bu yüzden başarılı olmak zor olabilir.

Şu anda Twitch'te canlı olarak yayınlanan ilk beş video oyunu şunları içeriyor:

 • League of Legends
 • Just Chatting
 • World of Warcraft
 • Escape from Tarkov
 • Counter Strike Global Offensive

2. Diğer Yayıncılarla Bağlantı Kurun

Tüm başarılı Twitch yayıncıları, diğer popüler yayıncılara ulaşmanın ve bağlantı kurmanın ne kadar önemli olduğunu bilir.

Twitch topluluğunda arkadaşlıklar oluşturmak size yardımcı stratejiler ve ipuçları, artan izleyicilerinizi sunabilir.

Bu yüzden, sohbet odalarında diğer oyuncular ve yayıncılar ile etkileşime geçin. İlginç, bilgili ve iyi bir insan gibi görünüyorsanız, bazı izleyiciler sizin kanalınızıda takip edecektir.

Şu anda en çok takip edilen ilk beş yayıncı:

 • Ninja
 • Tfue
 • Shroud
 • Myth
 • Riot Games

3. Kitlenizle Etkileşime Geçin

Twitch ile nasıl para kazanılacağı söz konusu olduğunda, her şey mümkün olduğunca çok takipçi çekmekle ilgilidir. Muhteşem oyun deneyiminin ötesinde, bunu yapmak için kitlenizle etkileşime geçmeniz gerekir. Twitch platformu, saatlerce video oyunları oynamanızdan çok daha fazlasını yapmanızı sağlar.

4. Takipçi Sayısını Artırın

Birçok insan Twitch'te ne kadar para kazanacağını merak ediyor? Güzel bir soru, ama kesin bir cevap yok. Çünkü tüm Twitch izleyicileri eşit değildir. Bazıları diğerlerinden daha değerlidir.

Kanalınızı sık sık kullanan kişiler troller, botlar veya sessiz gizemli kişiler olmamalıdır. Bu izleyiciler gerçek bir değer sunmuyor.

Bu nedenle, Twitch'inizi takip etmek için, asla Viewbots'u kullanmayın veya başkalarına kanalınızı büyütmek için ödeme yapmayın. Bu taktiklerin her biri görüntüleme sayınızı artıracak, ancak banka hesabınızı artırmayacak.

Bunun yerine, Twitch hesabınızı büyütmek için aşağıdakilere odaklanın:

 • Diğer yayıncılarla etkileşime girin
 • Kanalınızdaki diğer yayıncılara ev sahipliği yapın
 • Diğer oyun ve akış topluluklarına katılın
 • Sadık takipçilerinize hediye gönderin
 • Oyun web sitelerine yorum yapın
 • Oyun videolarınızı YouTube'a yükleyin

5. Sosyal Medyadan Yararlanın

Diğer para kazanma çabaları gibi, sosyal medya da markanızı geliştirmenize ve Twitch başarınızda önemli bir rol oynamaya yardımcı olabilir.

Aslında, birçok başarılı Twitch yayıncısı, hayranlarla daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurmak ve onları hem oyunlarında hem de günlük yaşamlarında bağlantı kurmak için Instagram, Twitter ve Facebook'u kullanıyor.

6. Takipçi Çekmek için Bir Web Sitesi Kurun

Başarılı Twitch hesabı için son adım diğerleri kadar gerekli değildir, ancak kesinlikle yardımcı olabilir.

Bir web sitesi oluşturmak daha fazla para kazanma olanağı sunacak ve tamamen farklı bir kitleyi çekmenize izin verecektir. Sadece videoları değil, her zaman online yazılı içerik arayan insanlar da vardır. Web siteniz bu içeriği sağlamanıza, daha fazla kişiye ulaşmanıza ve Twitch kanalınıza göndermenize izin verecektir.

Sık Sorulan Sorular

Twitch Affiliate (Satış Ortağı), Twitch'te düzenli para kazanmaya başlamanın en iyi yollarından biridir. Ancak, hemen bir Twitch Satış Ortağı olamazsınız. Onaylanması en az bir ay sürecektir.

Bugün yaklaşık 250.000 Twitch Üyesi var. Bunlardan biri olmak için 30 günlük bir süre içinde aşağıdaki hedeflere ulaşmalısınız:

 • Sekiz saat boyunca yayın yapın
 • En az yedi farklı günde canlı yayın yapın
 • 50 takipçi kazanın
 • Canlı yayın başına minimum ortalama üç izleyici sayısına ulaşın

Twitch Satış Ortağı olarak kabul edildikten sonra, hem bitlerden hem de aboneliklerden gelir elde etmeye başlamak için gerekli tüm bilgileri vereceğiniz bir işlemden geçmeye davet edileceksiniz.

1

Twitch Partner Twitch.tv’nin seçkin düzeydeki programıdır. Şu anda, 30.000'den az Twitch Partner var ve Twitch Affiliate gibi, program sadece davetle üye kabul ediyor.

Twitch Affiliate gibi, Twitch Partner'e katılma daveti kazanmak için 30 günlük bir süre içinde aşağıdaki hedeflere ulaşmalısınız:

 • En az 12 farklı günde canlı yayın
 • 25 saat veya daha uzun süre yayın yapın
 • Canlı yayın başına minimum ortalama 75 izleyici sayısına ulaşın

1

Twitch ödemeleri her ayın 15'inde işler. Twitch Affiliate veya Twitch Partner üyesi olarak ödeme alabilmek için toplamda en az 100 ABD doları tutarında bit, abonelik ve reklam geliriniz olmalıdır.

Başlangıç ​​sürecinde ödeme yönteminizi seçersiniz, ancak seçenekleriniz şunlardır:

 • Yerel Banka Ödeme Yöntemi veya eCheck: Bu ABD dışındaki iştirakler için yeni ve kullanışlı bir yöntemdir. Bu seçenek, ödemenizin bir ücret karşılığında ABD dolarından yerel para biriminize çevrilmesine imkan tanır. Döviz kuru, toptan satış kurudur (ATM'lerde alınan döviz kuru ücretine benzer). Bu ödeme yöntemi 1-2 gün sürer.
 • PayPal (Türkiye için geçerli değildir.)
 • Çek: Bu geleneksel yöntem genellikle en uzun süren yöntemdir. 1-2 hafta sürer.
 • Banka Havalesi: Bu yöntemde genellikle bankanız tarafından ekstra bir ücret alınır. Uluslararası havalelerde, ödemenin yerel para biriminize çevrilmesi gerekiyorsa genellikle ek bir ücret alınmaktadır. Banka havalelerinde bekleme süresi iştirakin bankasına bağlı olarak değişiklik gösterir.1 ila 3 gün sürer.

1
0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın