Image by jcomp on Freepik

Sosyal medya ve telefondan uzak durmak için uygulamalar

Sosyal medya bizi arkadaşlarımıza, aile üyelerine ve ortak ilgi alanlarına sahip diğer insanlara bağlar. Dünyanın neresinde olursanız olun her yerdeki gelişmeler hakkında güncel kalmak için akılcı ve müdahaleci olmayan bir yol. Ancak bu, bugün tamamen farklı bir şekil almıştır. İşte değişen bu durumda sosyal medya bağımlılığı ile mücadele etmek için telefonunuza yükleyebileceğiniz uygulamalar.

Uyandıktan sonra ilk yaptığınız şey ne olur? Kahvenizi yudumlamak veya kahvaltı yapmak! Dürüst olalım, çoğumuz için cevap farklı! Sosyal medya uygulamalarına o kadar sefil bir şekilde sıkıştık ki sabah ilk iş telefonlarımızı kontrol ediyoruz. Aslında sadece sabah değil, tüm gün boyunca! Instagram'daki son gönderileri kontrol ediyor, trend olan bir konuyu tweetliyor veya Snapchat'te yüze eğlenceli filtreler ekliyoruz. Bu nedenle, bu yazıda sosyal medya bağımlılığıyla mücadele için en iyi uygulamaları listeliyoruz.

Sosyal medya hayatımızın büyük bir parçası haline geldi. Bunu görmek için sadece akıllı telefonunuzu alın ve kaç tane sosyal medya uygulaması olduğunu kontrol edin. Sonuçları görünce şaşıracaksınız! Ama bu sosyal medya dünyasının gerçek sosyal hayatlarımızı etkilediğini düşünmüyor musunuz? Evet, elbette sosyal medya, uzaktaki ve yakındaki arkadaşlar ve aile ile bağlantı kurmada yardımcı olur. Ama ya bu saplantı bizi gerçek dünyadan koparırsa?

Gerçekten akıllı telefon bağımlısı olup olmadığınızı bilmek ister misiniz? İşte telefondan uzak durmak, sosyal medya bağımlılığıyla savaşmak ve gerçek hayatla bir kez daha bağlantı kurma şansı yakalamak için en iyi uygulamalar.

Sosyal medya kısıtlama uygulaması:

Aralarından seçim yapabileceğiniz, sürekli güncellemeler ve bildirimler gönderebileceğiniz bir avuç sosyal medya platformu var. Ancak ilginç olan şey, bu platformlara nasıl bağımlı hale geldiğimiz! Bu bağımlılığı kontrol etmenize yardımcı olacak bazı olası çözümlere bir göz atalım.

 

Social Fever by Systweak, sanal dünyada sıkışıp kalmak yerine, gerçek yaşama odaklanmanıza yardımcı olan şık bir uygulamadır. Çoğumuz aynı fotoğraf ve videoları tekrar tekrar gözden geçirerek değerli zamanımızı boşa harcıyoruz. Uygulama, akıllı telefonunuzla geçirdiğiniz sürenin kaydını tutar. Bu şekilde, bağımlılığınızın net bir resmini elde edebileceksiniz. Uygulama ayrıca, tek tek uygulamalarda harcanan süreyi listeleyerek ayrıntılı bir önizleme gösterir. Dijital saatinizi takip etmek için ayrı uygulamalarda da alarm ayarlayabilirsiniz. Sağlık özellikleri ile gözlerinizi ve kulaklarınızı biraz dinlendirin ve rahatlayın. Kaybettiğin zaman geri gelmeyecek değil mi? Daha verimli bir şeyler yapalım!

2. AppBlock

 

Uygulamayı etkinleştirdikten ve gerekli izinleri verdikten sonra AppBlock, akıllı telefonunuzdaki herhangi bir sosyal medya uygulamasını bulur ve bunları hafta içinde engellemeyi teklif eder. Bu "Profilleri" etkinleştirmek için Etkinleştir'i seçebilir veya elle seçilmiş uygulamalarla benzersiz profilinizi oluşturabilirsiniz.

Haftanın günlerini daha verimli kullanmak ve zamanlamalarınızı belirlemek için seçin. Ardından uygulamaları listeden ekleyebilir / kaldırabilir ve uygulamanın başlatılmasını engellemek isteyip istemediğinizi veya her 2 saniyede bir bildirim göndermesini engelleyebilirsiniz.

Tercihlerinize bağlı olarak farklı bir uygulama grubu için yeni bir kural kümesi oluşturmak için profilleri kopyalayabilirsiniz. Belirli uygulamanın engelleme süresi boyunca ayarları değiştirmenizi önleyecek bir Strict Mode vardır.

Bir uygulamanın engelini kaldırdığınızda, tüm engellenen bildirimleri görebilirsiniz. Endişelenmeye gerek yok!

Uygulamayı indirmek ve kullanmak ücretsizdir, ancak sınırsız profillerin kilidini açmak, reklamları kaldırmak ve sınırsız uygulama blokları ve bildirimleri etkinleştirmek için reklamlar ve uygulama içi satın almalarla birlikte gelir.

Stay Focused, App Blocked uygulamasından biraz farklı olarak bir kullanıcı arayüzünde paketlenmiş benzer özelliklere sahiptir. AppBlock gibi ‘+’ simgesini tıklayarak bir profil oluşturabilir ve listeye eklenecek uygulamaları seçebilirsiniz.

Söz konusu profildeki tüm uygulamalar için zaman veya lansman sayısına göre kullanım süresi ayarlayarak sosyal medya bağımlılığınızı kontrol edin. Örneğin 3 olarak ayarlarsanız, Facebook'u yalnızca günde 3 kez veya ayarladığınız zaman aralığında başlatabilirsiniz.

Beğendiğim bir özellik, Stay Focused'ın gün boyunca kullandığınız tüm uygulamalar için tarih ve saat ile zaman çizelgesi oluşturacağı Kullanım Zaman Çizelgesi'dir. Bu şekilde, hangi uygulamayı ne kadar süreyle, hangi zamanda kullandığınızı öğreneceksiniz. Bu harcanan zamanı anlamanıza yardımcı olacaktır.

AppBlock da olduğu gibi, uygulamayı akıllı telefondan kaldırmayı engelleyen bir şifre oluşturabilirsiniz.

Sosyal medyada aşırı takıldığınızı düşünüyor musunuz? QualityTime uygulaması, dijital uygulamalarda geçirdiğiniz zamanı izlemenize yardımcı olabilir. Belirli uygulamaları sınırlamak için kullanım uyarıları ayarlamanıza bile izin verir. QualityTime, saatlik, günlük ve haftalık özet raporlama seçenekleriyle toplam kullanımı, ekran kilidini açma ve bireysel uygulamaları izleyerek akıllı telefon etkinliklerinizin benzersiz ve derinlemesine bir analizini sunar. Ayrıca bağımlılığınızı yönetmenizi ve iyileştirmenizi hatırlatacak "Mola Ver" veya "zamanı geldi" gibi özel uyarılar da ayarlayabilirsiniz. Telefonunuzu aşırı kullandığınızı size bildiren uyarılar ayarlamak için Internet of Things (IoT) de bağlanabilirsiniz!

5. SPACE

 

Space, Google'ın Essential uygulamalarından biri olarak öne çıkıyor. Cep telefonları günlük rutin hayatımızın ihtiyaçlarından biri haline geldi. Her halükarda, sürekli müdahaleler ve kesintiler, dikkatimizin dağılmış, bağlantısız, aşırı yorgun ve sevdiklerimizden uzak hissetmemize neden olabilir. Bu nedenle, önemli anları kaçırmadan yaşam dengenizi korumak için Space, sağlıklı kalmanıza yardımcı olur ve FOMO (Kaybetme Korkusu) hissini yok eder.

 

Arayüz, daha önce bahsedilen uygulamalar ile karşılaştırdığınızda sezgisel değil, ancak App Off Timer bazı yararlı özellikler ile birlikte gelir. Tek tek veya gruplar halinde (profiller) kısıtlamak istediğiniz uygulamaları seçerek başlarsınız.

Daha sonra, sosyal medya uygulamalarının kullanılmasına izin verilen süreyi ayarlamak için bir zamanlayıcı ayarlarsınız. Bekleme süresi ayarı, söz konusu süre boyunca uygulamayı tekrar kullanmanızı engeller. Yani bekleme süresi 1 saatse, uygulama engellendikten sonra 1 saat süreyle Snapchat özelliğini tekrar kullanamazsınız.

Uygulama kullanım istatistiklerini görüntüleyebilirsiniz, ancak AppBlock ve Stay Focused uygulamalarındaki gibi ayrıntılı değildir.

App Block gibi izinsiz erişimi ve kaldırmayı önlemek için şifre ekleyebilirsiniz. App Off Timer ücretsizdir ancak reklamlar içerir.

7. YourHour

Your Hour ilk kez yüklendiğinde, telefonuna bağımlılık durumunuzu söyler.

Sağdaki saat figürü yeni yaşam hedefleri verir. Başka bir özellik, eğer izin verildiyse, şu anda kullandığınız herhangi bir uygulamada müdahaleci olmayan bir zamanlayıcı gösterir. Sosyal medya kullanımını gerçek zamanlı olarak kontrol etmenin mükemmel bir yoludur.

Gün içinde ve tüm zamanlarda kullandığınız tüm uygulamaların bir dökümünü gösteren tanıdık zaman çizelgesi özelliği vardır. Ayrıca bireysel uygulamalara da bakabilirsiniz.

Uygulama, sert önlemler almanızı ve uygulamalarınızı, hatta telefonunuzu kilitlemenizi zorlamak yerine, size bilinçli bir karar verme özgürlüğü verir ve size bir seçenek sunar. Her uygulamada ne kadar süre geçirdiğinizi hatırlatan bir zamanlayıcı görürsünüz.

8. Flipd

Yukarıda belirtilen uygulamalardan herhangi biri işe yaramadıysa ve hala sosyal medya ağına kendinizi bağımlı hissediyorsanız, bu yardımcı olabilir. Flipd, sosyal medya bağımlılığınızı iyileştirmek için daha agresif bir yaklaşım izliyor. Bu uygulamayla, akıllı telefonunuzda sosyal medya uygulamalarını kullanmak için başka hiçbir şekilde hile yapamayacaksınız. Flipd, cihazınızı sınırlı bir süreliğine kapatır ve ardından geri dönüş olmaz. Uygulamayı yeniden başlatmak bile yardımcı olmaz! Sizi gerçekten kilitleyerek dikkatinizi dağıtan şeylerden uzak tutar.

Odaklanmanıza ve uygulamayı kullanmaya devam etmenize yardımcı olmak için yeni bir topluluk oluşturabilir veya var olan birine katılabilirsiniz. Flipd bir oyun elemanı ekler, böylece toplumda Flipd'i kullanarak kimin en çok zaman kazandığını göreceksiniz.

Bekleme süresi ayarı, söz konusu süre için uygulamayı tekrar kullanmanızı önleyecektir. Bekleme Süresi 1 saat ise 1 saat için tekrar Snapchat kullanamazsınız.

Cihaz tamamen kilitlendiğinde, yeniden başlatmayla bile uygulamanın kilidini açamaz veya uygulamayı kaldıramazsınız. Tam Kilit ayrıca bildirimleri de devre dışı bırakır.

Son söz

Sosyal medya mutlaka kötü değildir. Eğer biraz kendi kendinizi kısıtlayabilirseniz ve bunu mantıklı olarak kullanırsanız, bazen gerçek bir hayat kurtarıcı olabilir. Kendi kendini kontrolü öğrenmek için yukarıdaki uygulamaları kullanın. Facebook ve Instagram kullanın ama kendinizi kısıtlayın. Snapchat’te enstantaneler yükleyin ve WhatsApp’ta sohbet edin, ancak insanlarla konuşarak zaman geçirmeyi ve açık hava aktivitelerine katılmayı unutmayın.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın