Image by Firmbee from Pixabay

Facebookta beni engelleyenleri nasıl görebilirim?

Birinin sizi Facebook’ta engellediğinden şüpheleniyorsanız ne yapabilirsiniz? Bu rahatsız edici bir ihtimal; senin iyi arkadaş olduğunu düşündüğün biri aniden seni görmezden gelmeye başlamış olabilir. “Facebook’ta beni kim engelledi?” diye merak ediyorsanız, bu makale, sizi engelleyenler hakkında bir şeyler anlamanıza yardımcı olacaktır.

Facebook'ta beni kim engelledi? Birçoğumuzun soracağı bir soru. Neyse ki, birinin sizi Facebook'ta engellediğinden şüpheleniyorsanız yapabileceğiniz çok şey var. Bu makalede, Facebook'ta sizi kimin engellediğini nasıl anlayacağınızı göstereceğiz...

Facebook'ta Sizi Kimin Engellediğini Nasıl Öğrenirsiniz?

Facebook'ta sizi kimin engellediğini doğrudan göremezsiniz, ancak dikkat etmeniz gereken birkaç gösterge vardır. Yapmanız gereken ilk şey, engellenip engellenmediğinizi veya arkadaşlıktan çıkmadığınızı belirlemektir.

Sizi Engelleyen Birini Hala Etiketleyebilir misiniz?

Diyelim ki bir arkadaşınıza göstermek istediğiniz bir içerik buldunuz. Normalde, adlarını yazıp profillerine giden ilgili bağlantıya tıklayarak onları etiketlemeniz yeterlidir. Etiket hakkında bilgilendirilecekler ve bir sonraki oturum açışlarında etiketi göreceklerdir.

Ancak o kişi tarafından engellendiyseniz, onu fotoğraflar ve kendi (veya başka birinin) zaman tüneline eklediğiniz gönderiler dahil hiçbir gönderide etiketleyemezsiniz.

Facebook'ta sizi arkadaşlıktan çıkaran birini etiketleyip etiketleyemeyeceğiniz, diğer kişinin gizlilik ayarlarına bağlıdır. Ayrıca, parçası olabileceğiniz grubun ayarlarına da bağlıdır: diğer kişi özel grupta değilse, onları yine de etiketleyemezsiniz.

Engellenip Engellenmediğinizi Görmek için Facebook Arama İşlevini Kullanın

Arkadaşınızı Facebook'ta arayın. Sadece oturum açın ve sayfanın sol üst köşesinde arama kutusunu göreceksiniz. Benzer şekilde, Facebook uygulamasında sizi kimin engellediğini bilmek istiyorsanız, haber akışınızın en üstündedir.

Profillerin ve sayfaların bir listesi çıkacaktır. Kişiler'e tıklayarak sonuçları değiştirin. Engellendiyseniz, profilleri bu ayar altında görünmez. Ancak, Tümü'nde arama yapıyorsanız, sizi engellemiş olsalar bile onları görme şansınız vardır.

Aradığınız kişinin ekran görüntüsünü görürseniz, üzerine tıklayın. Sizi arkadaşlıktan çıkarmışlarsa (gizlilik ayarlarına bağlı olarak) profili kısmen görüntüleyebilirsiniz. Ancak engellendiyseniz, hiçbir şeye erişemezsiniz.

Sizi Kimin Engellediğini Kontrol Etmek için Ortak Bir Arkadaşınızın Profilini Kullanın

Daha sonra başka işaretler aramaya gidebilirsiniz. En kolay yol, sizin ve potansiyel olarak sizi engellemiş olan kişinin ikinizin de tanıdığı birinin profiline gitmektir. Arkadaşlarının kısa bir listesini görebileceksiniz; Tümünü Gör'e tıklayın. Size kaç tane ortak bağlantınız olduğunu söylemelidir.

Kişileri arasında gezinebilir veya "Arkadaş Ara" yazan alana yazabilirsiniz.

Adını ve profil resmini görebiliyorsanız, sizi engellemedikleri için rahat bir nefes verebilirsiniz.

Onları göremiyorsanız, yokluklarının başka bir olası cevabı var. Tüm hesaplarını devre dışı bırakmış olabilirler. Buna daha sonra geri döneceğiz.

Engellendikten Sonra Önceki Facebook Mesajlarını Okuyabiliyor musunuz?

Bu kişiyle daha önce iletişim kurmuş olmanıza dayanan başka bir numara daha var.

Bu kişinin sizin profilinizde veya Facebook zaman tünelinizde başkalarının paylaşımını durdurduysanız, ortak bir arkadaşınızın profilinde yazdığı her şeyi hatırlamaya çalışın. Bu bir doğum günü mesajı, bayram mesajı veya tesadüfi herhangi bir şey olabilir.

Bunlar, arkadaşlık durumunuzdan bağımsız olarak görünmeye devam edecek. Ancak engellendiyseniz, diğer kişinin profil resmi görünmez veya yerine bir soru işareti konur. İsimleri de kara kutularla kaplı olabilir.

Sizi Engellemiş Olabilecek Kişiler Hala Messenger'da mı?

Bu kişiyle daha önce Facebook Messenger kullanarak konuştuysanız, bu, kontrol edebileceğiniz başka bir göstergedir. Uygulama hala bazen engellenen hesapları gösterdiğinden bunu Facebook web sitesi aracılığıyla yapmanız gerekir.

Messenger bölümüne gidin ve açılır menüden Tümünü Messenger Gör'e tıklayın. Kişiyle yaptığınız görüşmeye erişin. Engellendiyseniz, profil resmi yüklenmez ve bunun yerine standart gri bir çerçeve gelir. Profillerine bakmak için adlarına da tıklayamazsınız.

Onlara da bir mesaj göndermeyi deneyebilirsiniz. Engellenmişseniz, girişimleriniz başarısız olacaktır. Facebook size geçici bir hata olduğunu söyleyecektir.

Facebook hesaplarını henüz devre dışı bırakmadıklarını nasıl anlarsınız? Çoğu durumda, hesaplarını silmişlerse adları hiç görünmez, ancak silme, devre dışı bırakmadan farklıdır. Silme daha kalıcı bir adımdır, devre dışı bırakma ise yalnızca kısa bir süre için Facebook'tan çıkmaları anlamına gelir.

Silme, geri gelmeyi düşünmedikleri anlamına gelir. Bu durumda, Messenger ileti dizisi "Facebook Kullanıcısı" yazacaktır. Facebook'ta bulunmadan Messenger'ı kullanmaya devam edebileceklerini unutmayın; yine de, eğer onlarla buradan iletişime geçebilirsen, en azından hala arkadaşsın.

Sizi Engelleyen Arkadaşlarınızı Etkinliklere Davet Edebilir misiniz?

İnsanlar, doğum günü partileri, akşam yemekleri ve kutlamalar dahil olmak üzere buluşmaları koordine etmek için Facebook'ta etkinlikler oluşturur. Ancak engellendiyseniz, o kişiyi davet edemezsiniz.

Etkinlikler > Etkinlik Oluştur > Özel Etkinlik Oluştur'a gidin. Ayrıntıları girdikten sonra, belirli kişileri etiketleyerek davet etmeniz gerekir. Yine de profilinizi engelleyen birini ekleyemezsiniz.

Benzer şekilde, sizi engelleyen birini sayfalara katılmaya veya beğenmeye davet edemezsiniz.

Sizi Engellemiş Olan Birini Engellemeye Çalışın

Birini engelleyip engelleyemeyeceğinizi kontrol ederek, aynı zamanda Facebook'unu devre dışı bırakıp bırakmadığını da kontrol etmiş olursunuz. Bunu etiketlemeye benzer bir şekilde düşünün: Yalnızca takip etmesi engellenmediğiniz kişileri etiketleyebilirsiniz. Böylece sadece sizi engellemeyen kişileri engelleyebilirsiniz.

Giriş yapın ve haber kaynağınızın sağ üst köşesindeki aşağı oku tıklayın. Ayarlar ve gizlilik > Ayarlar > Engelleme'ye gidin ve Kullanıcıları engelle altına bir ad girin. Engelle'yi tıkladıktan sonra, size onları engelleme seçeneği sunan bir profil listesi görünecektir.

Bu kişi listede yoksa, hesabını ya devre dışı bırakmış/silmiş ya da önce sizi engellemiştir.

Facebook'ta Beni Kimin Engellediğini Görebilir miyim?

Engellenip engellenmediğinizden yüzde 100 emin olmanın tek yolu, kişiye doğrudan sormaktır. Muhtemelen bunu yapmak istemeyeceksiniz. Alternatifler bulmak ve gerçeği öğrenmek daha iyidir.

Burada dikkatli bir şekilde adım atmanız gerekse de, öğrenmek için ortak bir kişi de isteyebilirsiniz. Ortak bir arkadaş, en azından, kişinizin profilinin devre dışı bırakılıp bırakılmadığını veya silindiğini söyleyebilir.

Facebook'ta Engellendiyseniz Yapmanız Gerekenler

Birisinin sizi Facebook'ta engellediği ortaya çıkarsa, çoğu durumda, endişelenmeye değmez. Basit bir yanlış anlama gibi küçük bir şey olabilir. Mesele şu ki, büyük ölçüde sizin elinizde değil. Söz konusu kişiyi bulabilir ve sizi neden engellediklerini sorabilirsiniz. Onlarla konuşmak için başka bir yol bulabilir ve onlara nasıl hissettiğinizi söyleyebilirsiniz. Ya da gitmesine izin verebilirsin. Sonuçta, neden nihayetinde önemsiz bir şey üzerinde daha fazla kafa yormalısınız?

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın