Image by upklyak on Freepik

SEO Çalışmalarının Temel Unsuru: Anahtar Kelime Araştırması

Web tasarım ve SEO son yılların giderek ön plana çıkan faaliyet alanlarının başında geliyor. Markalar ve işletmeler ürün ve hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak, marka bilinirliğini ve satışlarını artırmak için web sitelerinin giderek büyüyen gücünden faydalanıyor.

İzmir web tasarım ve Antalya SEO gibi anahtar kelimeler kullanılarak yapılan arama motoru sorgulamaları, her lokasyonda bulunan ve her sektörde faaliyet gösteren marka ve işletmelerin bu hizmetlere gösterdiği ilgiyi açıkça gözler önüne seriyor. Web tasarım ve SEO ihtiyaçlarınızı alanında uzman ve deneyimli profesyonellerin hizmetleriyle karşılamak için Boosted Craft ile iletişime geçebilirsiniz. Boosted Craft’ın uzmanlığından faydalanarak bir web sitesine sahip olabilir ve web sitenizin arama motoru sıralamalarını yükseltebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması SEO çalışmalarının en önemli adımlarından biridir. Kullanıcıların Google ve diğer arama motorlarında yaptığı aramalar sırasında popüler olan arama terimlerinin araştırıldığı ve web sitesi içeriklerinin arama motoru sonuç sayfalarında yani SERP’lerde görünmesi için bu terimlerin içeriğe stratejik olarak dahil edildiği süreç anahtar kelime araştırması olarak adlandırılır.

Anahtar kelime araştırması sürecinin en önemli adımı, web sitesi içeriklerinin sıralanması istenilen bir dizi anahtar kelimeye odaklanan içerik için bir konu seçmektir. SEO çalışmaları kapsamında yapılan anahtar kelime araştırması, algoritmalara göre gerçekleştirilir. Günümüzde arama motorları içerikleri sıralarken; arama amacıyla uyumlu, kaliteli, özgün ve alakalı içeriklere öncelik verirler. Bir anahtar kelimenin içeriğine ne sıklıkla yerleştirildiği diğer bir deyişle anahtar kelime yoğunluğu, arama motoru optimizasyonu sürecinde en önemli faktör değildir. Bununla birlikte anahtar kelime araştırması sürecinde uygulanan stratejiler sayesinde sürekli değişen arama motoru algoritmalarına uyum sağlamak ve arama motorunun beklentilerini karşılamak mümkün olmaktadır.

Anahtar kelime analizi genellikle SEO çalışmalarının başlangıcında yapılmakta olup gelecekteki projeler, içerikler ya da kampanyalar için bir temel oluşturma özelliğini de taşıyabilir. Anahtar kelime araştırması sayesinde; yazılacak olan içerikler hakkında fikir edinilebilir, ürün özelliklerinin nasıl adlandırılacağı kararlaştırılabilir ya da web sitesinde yayınlandıktan sonra optimize edilmeleri sağlanabilir.

Hedef kitlenin ve potansiyel müşterilerin yolculuğunun belirlenmesi, faaliyet gösterilen sektörden bağımsız olarak son derece önemli bir süreçtir. Ayrıca yazılması planlanan içerikler için hangi anahtar kelimelerin hedeflenmesi gerektiği konusunda yardımcı olabilir. Bu durum markaların pazarlama ekiplerinin yanı sıra diğer pek çok ekibi açısından da önemlidir. Markaların satış ekipleri potansiyel müşterilerinin hangi noktada olduğunu belirledikleri takdirde, potansiyel müşterilerine nasıl yaklaşmaları gerektiğini en doğru şekilde belirleyebilirler.

Anahtar kelime araştırması, kullanıcıların arama motorlarında arama yaparken kullandığı arama terimlerini; çoğunlukla arama motoru optimizasyonu ya da genel pazarlama süreçlerinde kullanmak üzere, bulmayı ve analiz etmeyi amaçlar. Anahtar kelime araştırması sayesinde hedeflenen sorguların, bu sorguların popülerliği, rekabet oranları ve çok daha fazla bilgi edinilebilir.

Sayfa: https://boostedcraft.com/web-tasarim

Anahtar Kelime Analizi Neden Önemlidir?

Hedef kitlenin Google’da yaptığı sorgular hakkında gerçek ve değerli bilgilere erişmenin yolu anahtar kelime araştırmasından geçer. Gerçek arama terimlerine ilişkin olarak elde edilebilecek iç görü, yalnızca daha büyük pazarlama stratejilerini değil aynı zamanda içerik stratejilerini belirlemeye de yardımcı olur.

Kullanıcılar çevrimiçi araştırma yaparken istedikleri ürün, hizmet ve bilgilere erişmek için anahtar kelimelerden faydalanırlar. Arama yapılırken içerik hedef kitleye eriştiğinde, web sitesinin organik trafiği de artar. Bu nedenle, içerikler potansiyel müşterilerin keşfetmek istedikleri anahtar kelimeler çerçevesinde oluşturulmalıdır.

Anahtar Kelime Nasıl Bulunur?

Google Keyword Planner’ı kullanmak, anahtar kelime listesini kısaltma amacıyla kullanılabilecek en etkili yöntemdir. Google Keyword Planner kullanılarak düşünülen anahtar kelimeler için arama hacmi ve trafik tahminlerini almak mümkündür. Daha sonra Google Keyword Planner’dan bazı bilgiler alınır ve bazı boşlukları doldurmak için Google Trendler’den faydalanılır.

Listedeki çok az ya da çok fazla arama hacmi bulunan terimler, Anahtar Kelime Planlayıcı ile işaretlenebilir. Herhangi bir anahtar kelime silinmeden önce Google Trendler’deki geçmişleri ve projeksiyonları incelenmelidir. Bazı düşük hacimli terimlere yatırım yapılması, orta ve uzun vadede fayda sağlayabilir. Google Trendler sayesinde yükseliş eğiliminde olan terimler belirlenebilir ve bu terimlere daha fazla odaklanılabilir.

Web sitesinin özelliklerine göre sıralama şansı olan anahtar kelimelere öncelik vermek önemlidir. Büyük şirketler çoğunlukla yüksek arama hacmi olan anahtar kelimelere yönelirler. Google da onları ödüllendirir ve üst sıralarda listeler. Bu tür durumlarda rekabetin daha düşük olduğu anahtar kelimeleri hedeflemek fayda sağlayabilir.

Kullanıcıların keşfetmek isteyebileceği ve beklentilerini karşılayabilecek içerikler yazmak için seçilen anahtar kelimelerin aylık arama hacmini doğru bir şekilde değerlendirmek gerekir. Bir arama sorgusunun ya da anahtar kelimenin arama motorlarına her ay girilme sayısı, aylık arama hacmi olarak adlandırılır. İlgili anahtar kelime kümeleri üzerinden en çok aranan anahtar kelimelerin ücretsiz bir şekilde bulunması için searchvolume.io ya da Google Trends gibi araçların kullanılması mümkündür. Diğer yandan SERP özellikleri anahtar kelime seçimi sırasında mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Site: https://boostedcraft.com/

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın