Google neden sitemi indexlemiyor? En Önemli 10 Neden

Sitenizin Google tarafından dizine eklenmemesinin tüm nedenlerini öğrenin. Google indexlemiyor sorunlarına neden olan en önemli 10 nedeni ve bunların çözümlerini keşfedin.

Web sitenizi ve işinizi büyütmenin organik trafiğe bağlı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Bir ankete göre, site trafiğinizin %50'sinden fazlası organik arama ile bağlantılı. Arama sonuçlarında görünmüyorsanız, istatistikler hiçbir işe yaramaz. Sitenizi, blogunuzu ve web sayfalarınızı Google tarafından dizine nasıl ekleyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Gidebileceğiniz iki farklı seçenek var. Birincisi “kaplumbağa” yaklaşımına gitmek olacaktır. Arkanıza yaslanıp ne olacağını beklemeniz gerekecek ve süreç haftalar veya aylar alabilir.

Diğer yol ise bunu şimdi yapmaktır. Açık nedenlerle zamanınızı ve enerjinizi yatırmanızı ve yüksek kaliteli içerik yazıp paylaşmanızı gerektirecektir. Sitenizi dizine eklemeyen hatalar yapıyor olabilirsiniz.

Öyleyse, Google'ın web sitenizi dizine eklememesinin en önemli nedenlerini öğrenelim.

1. Site mobil uyumlu olmayabilir

Siteniz mobil uyumlu değilse, dizine eklenmeme olasılığınız oldukça yüksektir. Mobil öncelikli indeksleme kullanıma sunulduğundan, bu, özellikle önemlidir. Son derece alakalı ve güçlü içerik üretmiş olsanız bile, tabletler veya akıllı telefonlar için optimize edilmemiş bir site ile kesinlikle trafik ve sıralama kaybedersiniz.

Bir web sitesinin mobil optimizasyonu kesinlikle hiç de zor değil. Bunu, CSS medya sorguları veya değişken ızgaralar gibi duyarlı tasarım ilkeleri ekleyerek yapabilirsiniz. Kullanıcıların herhangi bir sorun yaşamadan sitede gezinebildiğinden emin olmanız gerekir. Sitenizi Mobil Uyumluluk Testi üzerinden çalıştırarak durumunu görebilirsiniz.

2. Sitenin iyi yazılmış kaliteli içeriği çok az veya hiç yok

İyi yazılmış içeriğin, Google arama sonuçlarında başarılı olmanın anahtarı olduğuna şüphe yok. Sitenizde rakiplerinizi geçemeyen minimum içerik varsa, bu kesinlikle önemli bir sorundur ve ilk 50'yi bile geçemezsiniz. Araştırmalara göre, 1000 kelimeden fazla olan içerik, 1000 kelimeden az olan içeriğe kıyasla iyi bir performans sergiliyor. Kelime sayısının bir sıralama faktörü olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ancak tek başına yeterli değildir. Bundan sonra içeriğin iyi yazılmış olduğundan ve her türlü intihal içermediğinden emin olmanız gerekir. İçerik yeterince bilgilendirici ve benzersiz olmalıdır. Okuyucuların ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde formüle edilmelidir. Ayrıca, nişinizde çalışan diğer sitelerden farklı bir görünüm sunmanız gerekir. İndeksleme ve sıralama elde etmek için bu yönde çalışmanız gerekir.

3. Sitenin açılma hızı yavaş olabilir

Sitenizin yükleme hızı yavaşsa, Google'ın bunu dizin sonuçlarında öne çıkarma olasılığı daha düşüktür. Sitenizin yüklenmesi zaman alıyor olabilir; birden fazla faktöre bağlı olabilir. Bunun nedeni, sayfaya çok fazla içerik yerleştirmek olabilir veya sınırlı kaynaklarla gelen eski bir sunucu kullanıyor olabilirsiniz.

Sitenizin yüklenme hızını kontrol etmek için PageSpeed Insights'ı kullanabilirsiniz. Kesinlikle harika araçlardan biridir çünkü hangi alanların veya bölümlerin iyileştirilmesi gerektiğini bilmenize yardımcı olur. Bağlantıları en aza indirmeyi, tarayıcı önbelleğinden yararlanmayı, yük boyutunu küçültmeyi vb. deneyin. Bunlar sitenizin her yönünü iyileştirmenize yardımcı olur.

4. Meta etiketleri Noindex veya Nofollow olarak ayarlanmış olabilir

Meta etiketleri noindex veya nofollow olarak ayarlamış olabilir. Bundan etkilenebilecek birden fazla sayfa olabilir. Örneğin, Google'ın tarayıcısı tarafından dizine eklenmeyen bir sayfa olduğunu ve değişiklik yapılmadan önce sayfanın silindiğini varsayalım. Bu bağlamda, bir sayfa yeniden dizine eklenmeyecektir. Google, web sayfanızı dizine ekleyemez.

Bu nedenle, herhangi bir içeriği veya belirli bir sayfayı yayınlamadan önce meta etiketlerinizi kontrol etmeniz önemlidir. Uygun etiketleri kullanın, böylece tüm çalışmanız boşa harcanmasın.

5. Site kitlenin ilgisini çekmiyor olabilir

SEO çabalarınızı artırmak için kullanıcı dostu ve ilgi çekici bir siteye sahip olmak çok önemlidir. Kitlenin ilgisini çekme konusunda iyiyseniz, arama motorları sitenizi arama sonuçlarında üst sıralara çıkaracaktır. Google ve diğer arama motorları, yalnızca kullanıcıları iyi bir kullanıcı deneyimi açısından kolaylaştırması muhtemel siteleri sıralayacaktır. Kullanıcıların sitenizle etkileşime girerken hayal kırıklığına uğramamalarını sağlamalısınız. Google ve diğer arama motorları, yüklenmesi uzun süren web sayfalarını sıralamak istemez. Sitenizde kafa karıştırıcı gezinme olmamalıdır.

Uygun içerik araştırması ve anahtar kelime araştırması olmadan bir blog yayınladığınızı varsayalım. Bu muhtemelen endeksleme veya sıralama alamamanın arkasındaki sebep olabilir. İçerik boşluklarını belirlemeniz ve ilgili anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerekiyor.

Buna ek olarak, kullanıcılarda kolaylıkla gezinmek için dahili bağlantıyı geliştirmeye ihtiyaç vardır. Google'ın kullanıcılara kaliteli ve iyi sonuçlar sağladığınızı anlamasını sağlayacaktır.

6. Eksik site haritası

Site haritası, özellikle sitenizi dizine eklemek istiyorsanız, bir web sitesi için çok önemlidir. Basit bir deyişle, site haritası sitenizdeki sayfaların bir listesidir. Arama motorlarının kullanıcılara hangi içeriği sunduğunuzu bilmelerine yardımcı olur. Google Search Console aracılığıyla sayfalarınızın taranmasını veya dizine eklenmesini sağlayabilirsiniz.

Site haritası yoksa, tüm web sayfalarınız dizine eklenmedikçe veya trafik almadıkça Google bu sayfakarı görmez. HTML site haritalarının Google arama konsolunda kullanımdan kaldırıldığını unutmamalısınız. Artık XML site haritaları tercih ediliyor. Google, site haritası aracılığıyla sitenizin önemli sayfalarını belirler. Bu bağlamda, site haritasını tarama ve dizine ekleme amacıyla göndermeniz gerekir.

7. Zayıf teknik SEO

Teknik SEO'da başarılı olursanız, kullanıcılarınızın ve Google'ın sizi takip etme ihtimali oldukça yüksektir. Sitenizin temel web değerlerine ulaşmadığını varsayalım; teknik SEO bu konuda size yardımcı olacaktır. Sorunları ortaya çıkarmak için stratejik denetime güvenmek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Çünkü meseleler ya düpedüz basit ya da inanılmaz derecede karmaşık olabilir.

Başka bir senaryoda, Google siteyi dizine eklemiyorsa. Bu kesinlikle inanılmaz derecede karmaşık bir konudur. Yine, uygun şekilde onarılmaları için sorunları ortaya çıkarmak için deneyimli bir teknik SEO denetimine ihtiyacınız olacak.

Kısacası, teknik SEO, sizi derinlerden kurtarmanıza yardımcı olandır. Ancak, yeterince karmaşık olan siteler var ve bunları doğru yaklaşımla ele almak son derece zorlaşıyor. Bu konuda ya teknik SEO öğrenmelisiniz ya da bu amaç için bir uzman tutmalısınız.

8. İçerik oluşturmak için JavaScript kullanımı

JavaScript kullanımı başlı başına indeksleme sorunlarına neden olan bir sorun değildir. JS'nin sorunlara neden olan sorun olduğunu söyleyebilecek herhangi bir kural yoktur. Her bir siteye ayrı ayrı bakma ve ardından sorunları teşhis etmeye ihtiyaç vardır.

JS veya CSS dosyalarınızı gizliyorsanız, bunu yapmanız gerekmez. Google, tarama amacıyla JS ve CSS dosyalarınıza bakmak istediklerini birkaç kez belirtti. Hiçbir dosyayı asla engellemeyin ve engellenirlerse, Google'a tam tarama erişimi vermek için engellemelerini kaldırdığınızdan emin olun.

9. Sitenin yönlendirme döngüsü vardır

Yönlendirme döngüleri de indekslemeyi engelleyen sorunlardan biridir. Ancak, genellikle yazım hatalarından kaynaklanır ve kolayca düzeltilebilir.

Anlaşılır hale getirelim; ilk olarak, yeniden yönlendirme döngüsüne neden olan sayfayı bulmanız gerekir. WordPress kullanıyorsanız, gönderilerinizden birinin HTML kaynağını bulmanız gerekir. Ardından, htaccess dosyasını aramanız ve “redirect 301” aramaya başlamanız gerekir. Hangi sayfanın trafiği yönlendirmeye çalıştığını size bildirecektir. Ayrıca 302 yönlendirme hatalarını, 301'e ayarlandığından emin olun. Yinelenen URL olmadığından emin olmak için yazım hatalarını da bulmanız gerekir.

Google'ın indekslemesini her zaman güncellemek için yeterli zamanı yoktur. Ancak sürecin zamanında tamamlanmasını sağlamaya çalışırlar. Dizine ekleme sorunlarının bulunmaması nedeniyle içeriğinizin bazen görünmeme olasılığı olabilir. Web siteniz yakında dizine eklendiğinden sabırlı olmalısınız.

10. Cezalandırmaya neden olan sorunları düzeltin

Daha önce ceza almış ve henüz düzelmemiş bir durum olabilir. Ceza almışsanız, Google, sitenizi veya web sayfalarınızı dizine eklemez. Eğer siteniz Google tarafından cezalandırıldıysa, bunu tekrar yapabilirler çünkü cezalar, devamlı sizi takip eder. Cezalandırmanın nedeni olan sitenizden bilgi çıkarmanın hiçbir şekilde yardımcı olmayacağını düşünüyor olabilirsiniz. Arama motorunun sizden beklediği şekilde çalışmanız gerekiyor.

Örneğin, Google tarafından cezalandırılırsınız; o zaman en güvenli yol, hareketinizi tamamen temizlemektir. Etki alanını yeni ve taze içerikle sıfırdan oluşturmanız gerekir. İçeriğin tamamen yeni bir revizyonunu yapmanız gerekir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın