Canva ile 2023 takvim yapımı

Canva sitesini kullanarak kendi takviminizi yapabilirsiniz. Bu makale, duvara asmak veya masanızın üstüne koymak için kendi yazdırılabilir takvimlerini yapmayı isteyenler içindir. Kendi takviminizi oluşturmak için Canva’yı nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

1. Yazdırılabilir Bir Takvim Şablonu Bulun

Canva, farklı tasarım şablonlarını ücretsiz olarak özelleştirebileceğiniz bir web sitesidir. Başlamak için sadece bir üye olmanız gerekir.

Kendi takviminizi yapmak için ilk yapmanız gereken şey Canva’nın yazdırılabilir takvim şablonları listesini bulmaktır. Bu şablonları bulmanın iki yolu vardır:

  1. Arama çubuğuna "takvim" yazmak ve bir şablon seçmek.
  2. İkincisi şablonlar sayfasından Takvim bölümüne tıklamak.
canva takvim şablonları

Takvim'i tıkladıktan sonra Canva sizi çalışma alanınıza götürür. Burada, ekranın sol tarafında bir grup takvim şablonu görürsünüz. Gereksinimlerinize uygun bir takvim tasarımı bulmak için bu şablonlar arasında gezinin.

canva takvim şablonları

2. Takvimin Rengini Özelleştirin

Farklı unsurların rengini değiştirmek biraz düşünce ve planlama gerektirir. Öğelerin rengini değiştirmek için çalışma alanınızın sol üst köşesindeki arka plan rengi ile aynı renkte görülen renk simgesini tıklayın.

Takvimin Rengini Özelleştirin

Bu simgeye tıklayarak renk menüsünü genişletebilirsiniz. Oradan istediğiniz rengi seçebilirsiniz:

  • Belge Renkleri: Bunlar, şablonunuzda zaten bulunan renklerdir.
  • Varsayılan Renkler: Bunlar tüm Canva şablonlarında bulunan renklerdir.

Yeni renk simgesiyle özel bir renk seçebilirsiniz. Bu, + işareti olarak veya paletin üst kısmında çok renkli bir kare olarak görünür.

Bir renge karar verdikten ve ön plan öğelerinize uyguladıktan sonra, takviminizdeki arka plan rengini de değiştirebilirsiniz.

canva takvim renkleri

3. Takvim Stilinizi Kopyala-Yapıştır Yapın

Bir stili hızlı bir şekilde diğer alanlara uygulamak için Stili kopyala düğmesini kullanabilirsiniz. Bu düğme bir rulo gibi görünüyor:

takvim stilini kopyala-yapıştır

Bu araç, takvimdeki farklı öğelere aynı yazı tipini, stilini veya rengini uygulamak istediğinizde faydalı bir araçtır.

Bu aracı kullanmak için, değiştirmek istediğiniz öğeye tıklayın. Mavi sınırlayıcı kutunun göründüğünden emin olun, ardından yapmanız gereken değişiklikleri yapın.

Ardından, Stil kopyala düğmesine gidin ve tıklayın.

Bundan sonra, Stili kopyala düğmesinin hala etkin olduğundan emin olarak, bu stili aktarmak istediğiniz farklı bir öğeye tıklayın. Canva stili otomatik olarak uygulayacaktır.

4. Takvim Yazılarını Özelleştirin

Takviminizdeki arka plan öğelerini ayarladıktan sonra yazıları özelleştirmek gerekir. Canva zaten haftanın günlerini doğru bir şekilde takvime işleyecektir, bu yüzden tarihleri ​​manuel olarak girmeye gerek yoktur. Ancak, bu sayıların yazı tipi stilini ve renklerini değiştirebilirsiniz.

Bu tarihlerin görünümünü değiştirmek için mavi sınırlayıcı kutunun görünmesi için bir sayıyı tıklayın. Sol üst araç çubuğuna gidin ve yazı tipi, yazı tipi boyutu, renk ve boşluk ile denemeler yapmaya başlayın.

Canva takvim yazısını değiştir

5. Yazdırılabilir Takviminizi İndirin

Tüm özelleştirme işlemlerinin ardından takviminiz tamamlandı ve indirilmeye hazır. Kişisel kullanım amacıyla bir kopya yazdırmak için, ekranınızın sağ üst köşesinde görülen Yayınla > İndir düğmesine gidin:

Yazdırılabilir Takvimi PDF olarak İndir

Dosya türü'nü tıklayın. Dosya türü altında, indirilecek önerilen dosya türlerinin bir listesini görürsünüz. Takviminizi yazdırmayı planlıyorsanız PDF Baskı'yı seçin. Bu, bir matbaaya götürmeniz gereken standart dosya biçimidir ve evde kullanmanız gereken dosya türüdür.

PDF Baskı'yı seçtiğinizde Kırpma işaretleri ve taşma payını seçili hale getirin. Bu, takviminizi yazdırdığınız kağıttan kolayca kesmenizi sağlar.

Bunu yaptıktan sonra, yazdırmak istediğiniz sayfa sayısını seçin. Ardından İndir'i tıklayın. Takvimi bu şekilde yazdırabilirsiniz.

Takvime Kırpma İşaretleri Ekleme

Dosyanızı indirdiğinizde, “Canva Pro'yu 30 gün boyunca ücretsiz deneyin!” yazan bir uyarı görebilirsiniz. Bu, PDF baskınızı ücretsiz olarak indirmenizi engellemez. Bu reklamdan çıkmak ve hesabınıza geri dönmek için sağ üst köşedeki x işaretini tıklayın.

Dosya indirildikten sonra, nasıl göründüğünü kontrol etmek için bilgisayarınızda bir baskı önizleme ile açın. Ardından takviminizi evden ya da matbaada yazdırın.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın