Image by pch.vector on Freepik

Arama Motorları Nelerdir?

Arama motoru, kullanıcıların www (World Wide Web) üzerindeki bilgileri bulmasını sağlar. Arama motorları sayfadan sayfaya, siteden siteye olan bağlantıları izler ve Web’de dolaşım sağlayan otomatik yazılım uygulamalarını (robot, bot ya da örümcek şeklinde adlandırılır) kullanır. Bu yazılım uygulamalarıyla toplanan bilgiler Web’de aranabilir dizin oluşturmak amacıyla kullanılır.

 • Google

Google dünyanın en iyi ve en popüler arama motorudur. Her ay yaklaşık olarak 1,17 milyar kullanıcı Google’ı kullanır. Masaüstü trafiğinde oluşan ufak düşüşlere rağmen hem mobil hem de masaüstü arama sıralamasında yer alan 1. arama motoru Google’dır.

 • Yandex

Yandex Search, Rus menşeli web arama motorudur. Rusya’da arama motorlarının kullanımı bakımından 1. sırada yer alan Yandex Search, aylık ziyaretçilerinin %92’den fazlasını Rusya’dan alır. Rus arama motoru Çin, Belarus, Ukrayna ve Almanya’da oldukça popülerdir.

 • Yahoo

Yahoo başlangıç yıllarında çevrimiçi bir web sitesiydi. Sonrasında Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan arama motorlarından biri haline gelmiştir. ABD dışında; İngiltere, Brezilya, Hindistan ve Tayvan’da kullanılmaktadır.

 • Yaani

Türkiye’nin yerli arama motoru olarak bilinen ve kullanıcıların verilerinin yurt içinde tutulması için Turkcell tarafından geliştirilen Yaani arama motoru 2017 yılında kurulmuştur.

 • Microsoft Bing

Microsoft Bing 2009 yılında piyasaya sürülmüştür ve en eski arama motorları arasında yer alır. Live Search, Windows Live Search ve MSN Search olarak farklı tarihsel dönemlerde farklı isimler almıştır. Bing arama motoru en çok Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Almanya, Çin ve Fransa’da popülerdir.

 • Baidu

Çin, Google gibi farklı ülkelere ait olan arama motorlarını kullanmayı tercih etmediğinden kendi arama motoru olan Baidu’yu geliştirmiştir. Baidu arama motoru, Çin dışında Amerika Birleşik Devletleri, Hong Kong, Tayvan ve Kore Cumhuriyeti’nde aktif olarak kullanılır.

En iyi dijital pazarlama ajansları için tıklayınız.

 • Ask

Ask cevaplama odağıyla diğerler arama motorlarında farklı olarak benzersiz bir arama motoru konumundadır. Bu arama motorunda kullanıcılar sadece herhangi bir veriyi değil, diğer kullanıcılar tarafından sağlanmış olan yanıtları da arayabilir. 1995 yılında kurulan arama motoru, en eski arama motorları arasında yer alır. Ask Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Brezilya, Almanya ve Hindistan’da popülerdir.

 • DuckDuckGo

DuckDuckGo kullanıcı etkinliklerini izlemeyen tek arama motoru olduğu iddiasını ortaya koyan bir markadır. DuckDuckGo kullanıcıları çoğunlukla ABD vatandaşıdır. DuckDuckGo ayrıca Almanya, Birleşik Krallık, Çin ve Kanada’da popülerdir.

 • Dogpile

1996 yılının Kasım ayında piyasaya sürülen Google, Yahoo, Yandex, Dogpile, Bing ve diğer arama motorlarından sonuç alan meta arama motorudur. Dogpile Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Kanada, Endonezya ve Hindistan’da popülerdir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın