Ogznet.com
Image by Freepik

Tüm detayları ile alan adı sorgulama ve püf noktaları

Domain yani alan adı kısaca; işletme adınızı, işinizi ya da sizi yansıtan kelimelerden oluşan ve .com, .net gibi uzantıya sahip web sitesi adreslerine denir. Web sitenize vermek istediğiniz .com gibi uzantıya sahip olan bir isim için önce alan adı sorgulama yapmanız, sonra da mutlaka domain kaydı yaptırmanız gerekir. Bir web siteniz için alan adına ihtiyaç vardır. Alan adınız insanlara web sitenizi bulmaları için bir yol sunar. Bunu bir mahalle ismi olarak düşünün. Aynı mahalle isminin veya benzerinin bulunması durumunda doğru adrese ulaşmak zor olacaktır. Alan adı sorgulama (domain sorgulama) kullanmak istediğiniz ismin müsait olup olmadığını anlamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda alan adı sorgulama aracı, aradığınız tüm alan adları için öneriler ve alternatifler sunarak size yardımcı olacaktır.

Alan Adı Sahibi Sorgulama Nedir?

Alan adı sahibi sorgulama özelliği ile kayıtlı bir alan adının kim tarafından, hangi domain firması üzerinden kayıt edildiğini öğrenebilirsiniz. Kime ait olduğunu öğrenmek istediğiniz web sitesinin adresini arama kutusuna girerek, sitenin sahibini ve iletişim bilgilerini öğrenmenize yarayan alan adı kime ait sorgulama sistemidir. Örneğin, alan adı sahibi sorgulama kullanılarak alan adlarının kullanılabilirliği, ticari marka ihlali belirlenebilir ve alan adı sahipleri sorumlu tutulabilir. Alan adı sahibi sorgulama sayesinde, yasadışı içerik gönderen veya dolandırıcılık eylemlerine dahil olan kişiler bulunabilir.

Farklı Alan Adları: Alan adları birçok farklı uzantıda mevcuttur; .com, .urg, .net, .tv, .info vb. pek çok seçenek vardır.

Üst Seviye Alan Adları: Üst seviye etki alanına sahip basitçe sitenizin daha profesyonel görünmesini sağlayan listeleme de üstte görünen alan adlarıdır. Yüzlerce üst seviye alan adları var, ancak en popüler olanlar .com, .org ve .net. Diğer alan adları daha az bilinir. Örneğin, .biz, .club, .info, .agency....

Ülke Koduna Göre Üst Seviye Alan Adları Nelerdir?

Ülke kodu üst düzey alanı veya İngiltere için .uk, Almanya için .de, Türkiye için .tr gibi ülke kodu uzantısıyla biten ülkeye özgü alan adlarıdır. Belirli bir ülkedeki kitleleri hedeflemek isteyen web siteleri tarafından kullanılırlar.

Sponsorlu Üst Seviye Alan Adları Nelerdir?

Sponsorlu üst düzey alan adı veya alan adı uzantısı tarafından sunulan belirli bir topluluğu temsil eden bir sponsoru olan bir alan adları kategorisidir. Örneğin, eğitimle ilgili kuruluşlar için .edu, Türkiye hükümeti için .gov vb…

Alan Adı Sisteminden Kimler Sorumludur?

Atanmış Adlar ve Sayılar için Internet Corporation (ICANN) etki alanı adları sistemini yönetir. Alan adları için politikalar oluşturan ve uygulayan, kâr amacı gütmeyen bir kuruluştur. ICANN, Alan Adı Kayıt Şirketi adı verilen şirketlere alan adı satmak için izin verir. Bu etki alanı kayıt şirketlerinin sizin adınıza etki alanı adları kayıt defterinde değişiklik yapmasına izin verilir. Alan adı tescil şirketleri, alan adı satabilir, kayıtlarını, yenilemelerini ve diğer kayıt şirketlerine transferlerini yönetebilir. Alan adı sorgulaması yaptığınızda aynı zamanda alan adı süresi sorgulaması da yapmış olursunuz. Süreleri yan kısmında çıkacaktır. Alım işleminden sonra süresi dolduğunda alan adı kaydınızı yenilemek de sizin sorumluluğunuzdadır.

Alan Adı Nasıl Seçilir ve Nasıl Alınır?

Bir sonraki web siteniz için bir alan adı sorgulama ile domain seçmenize yardımcı olacak bazı hızlı ipuçları…

  • En popüler, hatırlanması kolay ve tanıtımı kolay olduğundan bir .com alan adıyla sadık kalın.
  • Daha kısa ve hatırlanması kolay olduğundan emin olun
  • Telaffuz ve hecelemeyi kolaylaştırın
  • Sayı veya kısa çizgi kullanmayın

Şu anda çok fazla kayıtlı alan adı var ve her gün alan adı sorgulama ile binlerce yeni domain kaydediliyor. Bu, tüm iyi olanların zaten kayıtlı olduğu veya çok yakında kaydedileceği anlamına gelir. Bu da elbette, yeni kullanıcılar için web siteleri için bir alan adı fikri bulma konusunda büyük baskı oluşturuyor. Güzel Hosting web sayfasında alan adı sorgulaması yaptıktan sonra eğer istediğiniz isim alınmışsa alan adı sahibi sorgulaması yaparak kime ait olduğunuz öğrenebilirsiniz ve satın alma işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz