Image by Wilfried Pohnke from Pixabay

Cep Telefonu Temizleme Nasıl Yapılır: Adım Adım Kılavuz

Cep telefonunuz her yere sizinle beraber geldiğinden, kirlenmesi normaldir. Ekranı sadece kolunuzla silmek bu kirlerden arındırmaz. Eğer düzgün bir telefon temizleme yapmazsanız, cep telefonunuz potansiyel olarak sağlığınız için bir tehlike oluşturur ve temizlenmesi gerekir.

Ancak, akıllı telefonuzu temizlerken dikkatli olmanız gerekir. Telefon temizleme için, bulduğunuz herhangi bir şeyi kullanamazsınız, aksi takdirde cihaza zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu nedenle telefon temizleme işlemini çok dikkatli yapmanız gerekir. Şimdi kirli bir telefonu nasıl temizleyeceğinizle ilgili işlemlere geçelim.

Telefon temizleme işlemine başlamada önce aşağıdaki malzemeleri hazır etmenizde fayda var. İşte telefon temizleme malzemeleri ve araçları:

 • Bir masa veya temiz düz bir alan
 • Küçük bir havlu
 • Bir kase ılık sabunlu su
 • Bir kase normal musluk suyu
 • El dezenfektanı
 • Tiftiksiz bez (genellikle gözlükle birlikte verilenlerden)
 • SIM yuvası anahtarı, ataş veya benzeri bir araç
 • Yumuşak diş fırçası
 • Kürdan
 • Pamuklu çubuk (kulak çöpü gibi)
 • Bolca zaman

Telefon temizleme için yeterli zaman ayırmanız önemlidir. Cihazı hazırlamanız, ihtiyacınız olan temizlik araçlarını almanız ve sabırlı olmanız gerekir. Bunun için acele etmeyin.

Telefonuzu temizlemek için aşağıdaki adımları izleyin.

1. Telefon Kılıfını Temizleme

Telefonunuzdan çok daha dayanıklı olduğundan kılıfı ayrı olarak temizleyebilirsiniz. Ayrıca, bir sorun olursa yeni bir kılıf almak daha uygun bir olasılıktır.

Kılıfı, varsa üreticinin temizleme talimatlarına göre temizleyin. Yoksa, kılıf yüzeyindeki kiri çıkarmak için ılık sabunlu su kullanın. Şarj boşlukları, ses seviyesi ayarlayıcıları ve kamera merceği açıklığı gibi çeşitli açıklıklara dikkat edin.

Kuruması için ayrı bir yere koyun. Ardından telefon temizleme işlemine geçin.

2. Telefonun Ekranını Temizleyin

Cihazınızın en hassas kısmı olan ekran temizliğinde daha dikkatli olun. Apple, iPhone ekranına parmak izi ve yağı itmeye yardımcı olan oleofobik bir kaplama uygular. Bu, iPhone 8 serisinden sonraki cihazların arkası için de geçerlidir.

Yine de telefonunuzu alkol bazlı bir çözelti ile yıkarsanız dikkatli olun. Alkol konsantrasyonu çok yüksek olan mendiller ve jeller, telefonunuzun dokunmatik ekranında belirgin parmak izi lekelerini önlemek için kullanılan oleofobik katmana zarar verebilir.

Oleofobik kaplamayı korumak için iPhone ekranınızı temizlemek için sadece su kullanmalısınız.

Telefonun Ekranını Temizleyin
cottonbro adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı

Aşındırıcı temizleyiciler, cam temizleyici, yüzey spreyleri, alkol veya ekrandaki kirli yağ katmanını kaldırmayı amaçlayan herhangi bir şey kullanmayın. Bu maddeler ekranınızdaki kaplamaya zarar verir.

Bunun yerine yumuşak, tüy bırakmayan bir bez alın ve musluk suyuyla nemlendirin. Bu bez gözlükleri, kamera merceklerini ve çizilmeye açık diğer kaplamalı yüzeyleri temizlemek için kullandıklarınızla aynıdır. Temizlerken, yağ ve kiri ekrandan itmek için aynı yönde silin.

 1. Bir kase sıcak (kaynar değil) sabunlu su hazırlayın. Telefonunuzun kaplamasına zarar verebileceğinden ev sabunu dışında bir şey kullanmayın.
 2. Telefonunuzu temizlemeye başlamadan önce kapatın.
 3. IP68 suya dayanıklı olmadığı sürece telefonunuzu suya batırmayın. O zaman bile, telefonunuzu tamamen batırmamanızı öneririz.
 4. Bir bez alın ve sabunlu su ile nemlendirin.
 5. Bulduğunuz her bölgeye ulaşmanızı sağlamak için bezi telefonunuzun etrafına hafifçe sürün.
 6. Suyun telefonun şarj bağlantı noktası veya hoparlör ızgarası gibi açıklıklarına girmemesine dikkat edin.
 7. Ardından telefonunuzu temiz bir mikrofiber bezle tekrar silin.
 8. Tekrar açmadan önce telefonunuzu tamamen kurumaya bırakın. Bu yöntemi gerektiği kadar tekrarlayın.

Pamuklu çubuklarla telefonunuzda bulunan küçük partikülleri ve tozları temizleyebilirsiniz. Mikrofiber bezler iyidir, ancak pamuklu çubuklar, telefonunuzun ulaşılması zor bölgelerindeki kiri gidermek için daha iyi bir iş çıkarır.

Pamuklu çubuklarla telefon temizliği
Image by moritz320 from Pixabay

Bunlar, telefon kılıflarınızın ve bağlantı noktalarının köşelerini temizlemek için de iyi iş görür. Sadece bir pamuklu çubuk alın ve telefonunuzun kirli yarıklarının üzerini fırçalayın.

3. Telefonu Dezenfekte Etme

Telefonunuzu dezenfekte etmek ve temizlemek için bir ton mendil var, ancak paradan tasarruf etmek istiyorsanız, bu hızlı bir alternatif.

Not: Apple, alkol, amonyak ve diğer temizlik maddeleri içeren herhangi bir ürün kullanılmasını önermez. Bazı insanlar, küçük miktarlarda kullanıldığında, bu ürünlerin telefonunuza belirgin bir şekilde zarar vermeyeceğini söylüyor. Bu durumda kullanım kendi sorumluluğunuzdadır.

%60 su ve %40 el dezenfektanı ile bir karışım hazırlayın.

Yumuşak, tüy bırakmayan bir bezin veya mikrofiber bir bezin köşesini su ve alkol karışımı ile hafifçe nemlendirin. Karışımı doğrudan telefonunuza uygulamayın veya püskürtmeyin.

İstenmeyen bakterileri öldürmek için telefonunuzu bezle yavaşça silin. Telefonunuzdaki fazlalığı gidermek için bezin kuru köşesini kullanın.

Su ve alkol içeren dezenfektan kullanmak istemiyorsanız, damıtılmış su ve beyaz sirke de kullanabilirsiniz. Bunun için %50 damıtılmış su ve %50 beyaz sirke karışımı hazırlayın.

Yumuşak, tüy bırakmayan bir bezin veya mikrofiber bir bezin köşesini damıtılmış su ve beyaz sirke karışımı ile hafifçe nemlendirin. Yine, karışımı doğrudan telefonunuza uygulamayın veya püskürtmeyin.

Telefonunuzu bezle yavaşça silin. Telefonunuzdaki fazlalığı gidermek için bezin kuru köşesini kullanın.

4. Telefonun Hoparlör ve Mikrofon Deliklerini Temizleme

Hoparlör ve mikrofon, genellikle telefonun altında, şarj bağlantı noktasının her iki yanında bulunur. Bu, temizlenmesi en zor alanlardan ve kirlenmesi en muhtemel alanlardan biridir.

Telefonun Hoparlör ve Mikrofon Deliklerini Temizleme
Torsten Dettlaff adlı kişinin Pexels'daki fotoğraf

Bu alanları temizlemek için basınçlı hava kullanmayın, çünkü basınç telefonunuza zarar verebilir veya su direncini tehlikeye atabilir. Bunun yerine, ince, çok yumuşak bir diş fırçası alın ve sıkışmış kirleri gevşetmek için alanı hafifçe ovalayın. Çok fazla kuvvet uygulamamaya dikkat edin.

Bazı kullanıcılar diş fırçası yeterli olmadığında ince uçlu kürdan kullanmanızı önerir. Bunu yaparsanız, çok fazla itmediğinize ve hasara neden olmadığına dikkat edin. Bu alanı temizlemek ses kalitesini artırabilir ve aramalarda sesinizi daha net hale getirebilir.

Telefonumu nasıl temiz tutabilirim?

Elleriniz telefonunuzun kirlenmesinin ana nedenidir. Ellerinizi temiz tutarsanız, telefonunuzu da temiz tutarsınız.

Dünya Sağlık Örgütü, ellerinizi her seferinde 20 saniye yıkamanız gerektiğini söylüyor, bu nedenle bu tavsiyelere uymak telefonunuzun temiz tutulmasını da sağlar.

Telefonunuzun temizliği konusunda endişeleriniz varsa yukarıdaki adımları tekrarlamanız gerekir.

1
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın