Certificate vector created by upklyak - www.freepik.com

SSL Sertifikalarının Arasında ki Fark Nedir?

Web sitelerinin güvenliğini sağlamak için kullanılan bu hizmetler, kullanıcı verilerinin farklı kullanıcıların eline geçmemesi için kurulmaktadır. SSL sertifikaları, e-ticaret siteleri için zorunlu bir yapı olmakla birlikte kimlik bilgisi veya kredi kartı ile ödeme alan her site için zorunlu bir hizmettir. Satın alımlarda veya üye kayıt işlemlerinde girilen verilerin gizli tutularak şifrelenmesi için SSL sertifikaları büyük önem taşımaktadır.

Sitenizde girilen kullanıcı verilerinin güvenle şifrelenmesi için SSL sertifikasını tercih etmenizi öneririz. Dışardan 3. Şahıslar gelen giden verilere sızmaması için, bu kanalı SSL sertifikası ile tamamen şifreleyebilirsiniz. Konularımızı biraz daha açmak isteriz.

SSL Sertifikalarının Farkı Nedir?

Sertifikalar kendi aralarında farklı özelliklere ve teminat bedellerine sahip olmak üzere değişiklik göstermektedir. SSL sertifikaları web sitenin veri bazlı gelen-giden verileri şifreleyen bir hizmettir. Bu hizmetler kendi aralarında kişisel ve firmalar için 2’ye ayrılmaktadır. SSL sertifikalarının türleri aşağıdaki gibi belirtilmektedir.

  • Standart Domain SSL Sertifikası ( Domain )
  • Wildcard SSL Sertifikası ( Domain )
  • OV SSL Sertifikası ( Firma )
  • Premium OV SSL Sertifikası ( Firma )
  • EV SSL Sertifikası ( Firma )

Domain bazlı satın alınan SSL sertifikaları için her hangi bir belge gerekmeksizin satın almanız mümkündür. Ancak firma odaklı olan SSL sertifikalarını kurumsal firma belgelerine sahip olmanız durumunda satın alabildiğiniz hizmetlerdir. Güvenlik açısından aralarında büyük farklar bulunmayan bu hizmetler, aralarında ki farkı teminat bedelleri ile sunmaktadır. Comodo yeni adıyla Sectigo SSL sertifika firmasının sunduğu teminat bedeli 1.750.000$ ‘dır. Peki Teminat Bedeli Nedir?

Teminat Bedeli Nedir?

SSL sertifikası sağlayıcı firmaların sundukları bir garanti sigortasıdır. Dijital kimliğinizi yansıtan kredi kartı bilgilerinizin çalıntı durumunun yaşanması durumunda sağlayıcı firmanın belirlediği sigorta bedeline Teminat Bedeli denir. Bu bedel ile ilgili bir örnek vermek gerekir ise, Comodo ( Sectigo ) SSL sağlayıcısı 1.750.000$ ‘a kadar garanti teminatı sunmaktadır.

Wildcard SSL Nedir?

Web siteniz için satın almış olduğunuz Wildcard SSL, tek bir sertifikada sınırsız sayıda alt alan adını güvence altına almaktadır. Aynı domain adının altında birden fazla alt domain kullanımı yapan veya yöneten herkes için en uygun çözümlü SSL hizmetidir. Bir defalık domain bazlı alınacak SSL sertifikasının yerine Wildcard SSL’i tercih ederek ileride ekleyebileceğiniz ek alan adlarının maliyetini telafi edebilirsiniz.

Standart SSL sertifikası olarak satın alım yapılan sertifikalar sadece tercih edilen ismi güvenli kılmaktadır. Wildcard SSL sertifikasında ki yıldız karakteri olması tüm alt alan adlarını temsil eder ve sorunsuz olarak güvenli kılmanıza olanak tanır.

EV SSL Nedir?

Kurumsal web siteniz için satın alacağınız bu SSL sertifikası, markanızın prestij kazanmasına ve kullanıcılar açısından kurumsal ve güvenli bir firma olduğunuzu anlayabileceklerdir. Bu SSL sertifikaları sadece kurumsal firmalara tahsis edilebilmektedir. İstenen belgeleri kişisel bir kişinin alamayacağı için sadece kurumsal firmaların tercih edebildiği önemli SSL sertifikalarından biridir.

EV SSL Sertifikaları, Yeşil Adres Çubuğu özelliği ile web sitenize giriş yapan ziyaretçilerde güven olgusu oluşturacaktır. İnternet kullanıcıları, EV SSL sertifikasına sahip bir web sitesini ziyaret ettiklerinde, tarayıcılarında bulunan URL adres çubuğunda alan adının yeşil renge döndüğünü ve bu alan adının sol tarafında sahip olan firmanın bilgileri görünür. Bu özellikler ile ziyaretçilerin sizlere olan güvenini arttırabilir ve müşteriye dönüşmelerini kolaylaştırır.

SSL sertifikaları konusunda en uygun çözümleri bulmak için Turhost.com adresini tercih edebilirsiniz. Hosting hizmetinizi Turhost.com üzerinden alırsanız eğer SSL alımınızda tüm kurulum işlemlerini kendileri yapmaktadır. Profesyonel destek ekibi ile sizlere her konu hakkında yardımcı olacaklardır.

İlgili Ürün İçin: https://www.turhost.com/ssl/

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın