Ogznet.com
En İyi Sosyal Etki Uygulamaları - Cep Telefonunuzla Dünyaya Yardım Elinizi Uzatın Paylaş:
Image from YouTube Screenshot

En İyi Sosyal Etki Uygulamaları - Cep Telefonunuzla Dünyaya Yardım Elinizi Uzatın

Herkesin bu dünyada küçükte olsa bir fark yaratabileceğine inanıyor musunuz? Bugün, dünyaya yardım elinizi uzatmak için sayısız fırsatınız olmasına rağmen, pek çok insanın bu fırsatlardan haberi yoktur.

Bu yazının içeriği: Kapat

Bununla birlikte, eğer sizde yardıma muhtaç insanlara veya doğaya karşı kendinizi sorumlu hissediyorsanız, oturduğunuz yerden nasıl sosyal iyilik yapabileceğinizi göstermek istiyoruz. Aşağıdakiler, çeşitli sosyal etki uygulamalarından birkaçıdır. Destek olmak istediğiniz bir neden seçin veya bu platformlardan birkaçına katılarak birden çok sorunu çözmeye yardımcı olun.

Kendinizi geliştirmenize yardımcı olacak uygulamalar

Dünyayı değiştirmeye nereden başlayacağınız hakkında bir fikriniz yok mu? Kendinizde olumlu bir değişiklik yaparak işe başlamak her zaman iyidir. Ve evet, tahmin ettiğiniz gibi bunun içinde uygulamalar var.

1. Forest

Listemizdeki ilk sosyal etki uygulaması, Forest adı verilen bir verimlilik uygulamasıdır. Ana amacı, geçici bir süreliğine telefonunu bırakıp gerçek hayattaki önemli şeylere odaklanmanı sağlamaktır. Bunun için Forest'ta bir tohum ekebilirsin. Zaman geçtikçe bu tohum büyüyerek bir ağaç haline gelir. Ama telefonunu kullanmadan duramaz ve uygulamadan çıkarsan ağacın kurur.

Başarı ve sorumluluk duygusu seni telefonundan uzak kalmaya teşvik eder ve zamanını daha iyi kullanmana yardımcı olur. Telefonunla dikkatini dağıtmayı bırak, kendini motive et ve daha çok şey başar.

Bu uygulama, zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmek ve verimliliği artırmak için mükemmel olsa da, bir sebepten dolayı sosyal etki uygulamaları listesine koyduk. Forest , “günlük yaşamınızda var olmanızı” öğretir. Çalışmanız veya başka insanlarla zaman geçirmeniz için akıllı telefonunuzu bırakıp gerçek hayatınızı yaşamaya başlamanızı sağlar.

2. Khan Academy

Olumlu değişikliklere katılmak istiyorsanız, ancak yardım edecek kadar kendinizi eğitimli bulmuyorsanız, Khan Academy, neredeyse her şeyi öğrenmek için kullanabileceğiniz kişisel gelişim için mükemmel bir uygulamadır. Karmaşık soruların cevaplarını bulun, pratik becerilerinizi geliştirin ve bilginizi interaktif sınavlar ve testlerle test edin.

Daha fazlasını öğrendikten sonra, yeni becerileriniz ve bilginizle başkalarına yardımcı olmak için daha donanımlı olacaksınız.

Khan Academy, kâr amacı gütmeyen bir eğitim kuruluşudur ve herkese, her yerde, dünya standartlarında ücretsiz eğitim vermeyi hedeflemektedir.

Diğer İnsanlara Yardım Elinizi Uzatmanıza Yardımcı Olacak Uygulamalar

Kendiniz üzerinde olumlu etkiler bırakacak şeyler yapmak iyidir. Fakat etrafınıza bakmak ve ihtiyacı olanlara yardım etmek de aynı derecede önemlidir. Bu yardımın miktarı ne kadar küçük olursa olsun, dünyada ve kendi hayatınızda düşündüğünüzden daha büyük bir etkisi olabilir.

3. ShareTheMeal

 

ShareTheMeal, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı'nın bir parçası olarak aç bir çocuğa, oturduğunuz yerden telefonunuzla gıda yardımı yapmanızı sağlayan bir sosyal yardım uygulamasıdır. Dünya üzerindeki birçok yerde açlık oranı artıyor. Güzel haber, açlık tamamen çözülebilir bir sorundur.

Bugün, karnı aç bir çocuğu doyurmak için tek bir dokunuşla herhangi bir miktarda para bağışında bulunabilirsiniz. Bir kerelik bağış yapmayı veya bir ay, üç ay, hatta bir yıl boyunca kampanyaya katılmayı seçebilirsiniz. Kullanıcı bağışlarından gelen tüm paralar, gıda sağlayan Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programına aktarılır.

4. Charity Miles

 

İnternette gezinerek veya online oyunlar oynayarak hayır kurumlarına bağış yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Peki, egzersiz yaparak bağış yapmaya ne dersiniz? Charity Miles, yürüdüğünüz, koştuğunuz veya bisiklet sürdüğünüz her yerde, bu şirketin ortakları ve sponsorları sayesinde hayır kurumları için bağış yapmanızı sağlayan bir uygulamadır.

Tek yapmanız gereken bir hayır kurumu seçmek ve evinizden çıkmak. Charity Miles, yürüdüğünüz veya koştuğunuz mesafeyi ölçer ve daha sonra bağış yapabileceğiniz belirli bir miktar parayı hesabınıza yükler.

Herkes Charity Miles'ı her yerde kullanabilir; köpeği gezdirirken, sabah koşarken veya sadece gününüzü geçirirken. Halihazırda bir Fitbit veya başka bir aktivite izleyici kullanıyor olsanız bile, adımlarınızla daha fazlasını yapmak ve hayır kurumu için para kazanmak için Charity Miles uygulamasını yine de kullanabilirsiniz.

Bir amaç için hareket etmek, size daha fazla hareket etme ve fazladan yol katetme konusunda ilham verecektir.

Charity Miles nasıl çalışır:

  1. Charity Miles bir adımsayar, koşu izleyici, yürüme zamanlayıcısı, bisiklet ölçer veya koşu kronometresi gibi çalışır. Mesafenizi takip etmek için antrenmanınızı başlatın ve durdurun.
  2. Dünyayı değiştiren 40'tan fazla hayır kurumu arasından seçim yapın.
  3. Harekete geçin ve hayır kurumunuz için para kazanmaya başlayın!

5. My Life as a Refugee

 

My Life as a Refugee (Bir Mülteci olarak Hayatım), Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) tarafından oluşturulan bir uygulamadır. Uygulama, kuruluşun projesi ve destekledikleri zor durumdaki insanlar hakkında farkındalığı artırmak için basit grafikler ve gerçek hayat hikayelerini kullanmaktadır.

Bir Mülteci olarak Hayatım, mültecilerin günlük olarak yaşadığı günlük yaşamın sıkıntılarını anlamanızı sağlar.

Çatışma veya zulüm nedeniyle parçalanmış ailelerin gerçek yaşam deneyimlerine dayanmaktadır. Her dakika 8 kişi savaştan, zulümden veya terörden kaçmak zorunda kalıyor. Bu durum ailenizi tehdit ederse ne yapardınız?

Oyuncular, hayatta kalmaya, güvenli yerlere ulaşmaya, sevdikleriyle yeniden bir araya gelmeye ve hayatlarını yeniden inşa etmeye çalışmak için bu gerçekçi görevlerde bir dizi zor kararlar ve tesadüfi olaylarla karşı karşıya.

Uygulama, zulümden veya silahlı çatışmalardan kaçarken ailelerinden ayrılan üç hikayeye sahiptir.

"Bir Mülteci Olarak Hayatım" BM mülteci ajansı UNHCR tarafından geliştirilmiştir. Her hikaye, savaş veya zulümle parçalanmış ailelerin gerçek yaşam deneyimlerine dayanıyor.


Dünyayı Değiştirmeye Hazır Mısınız?

Sosyal iyilik yapmak ve etrafınızdaki dünyayı iyileştirmek için bu kadar çeşitli araç ve uygulamalarla, gerçek bir aktivist olmanız bile gerekmez. Bu uygulamalar size ilham vermediyse, başka hayırseverlik uygulamalarını yorumlardan bizimle paylaşabilirsiniz.

Şimdi akılda kalan tek soru şudur: çağrıya cevap vermek, hayatınızı geliştirmek ve çevrenizdekilerin yaşamlarını iyileştirmek için hazır mısınız?

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz