Image by Freepik

Hacker olmak isteyen biri ne yapmalı?

Hack, herkesin bir gecede öğrenebileceği bir konu değildir. Hacker olmak istiyorsanız, sadece bir makale okuyarak yada ve birkaç hacker web sitesini ziyaret ederek olmaz. Eğer bu işi öğrenmek, incelemek ve pratik yapmak için çok zaman harcarsanız, hacklemeyi öğrenebilirsiniz.

Beyaz Şapka vs Siyah Şapka Hackerlar

İki tür korsanlık vardır: “beyaz şapka” ve “siyah şapka”.

Beyaz şapka korsanları, sistemleri daha güvenli hale getirme çabalarından dolayı güvenlik açıklarını buldukları için, kendilerini ahlaki korsanlar olarak lanse ediyorlar.

Bununla birlikte, sistemlerin açıklarını sadece istismar etmek için bulan diğer bir hacker topluluğu ise siyah şapkalı korsanlardır.

Artık ne tür bir topluluğa gireceğinizi biliyorsunuz, hacklemeyi öğrenebileceğiniz en popüler siteler listesine girelim.

1. Hacking Tutorial (Hack Eğitimi)

Hacking Tutorial'da, çeşitli uygulamaları, işletim sistemlerini ve cihazları hacklemek için size bazı derinlemesine püf noktaları öğretecek bir kaynak listesi bulacaksınız.

Burada bulacağınız içeriklerden bazıları şunlardır:

 • “3 Adımda GMail MITM Bettercap Kullanarak Hacking” gibi makaleler
 • “Windows AppLocker nasıl atlanır” gibi öğreticiler
 • Hack haberleri
 • Telefon hack ipuçları
 • Çevrimiçi hack araçları
 • Ücretsiz hack e-kitapları ve raporlarının önemli bir kütüphanesi

Makaleler genellikle kısadır ve dilbilgisi çok iyi değildir. Ancak birçoğu, bu görevi nasıl yapacağınız konusunda çok teknik, adım adım talimatlar içerir.

2. Hack a Day (Hack blogu)

Hackaday mühendisler için hazırlanmış bir blog. Kodla korsanlık yapmak ve hackleme hakkında daha fazla şey var.

Yayınlar arasında robotik yapılar, vintage elektronik ve gadget'ların değiştirilmesi ve daha fazlası gibi yenilikçi projeler bulunur.

Yıllar içinde Hack A Day, siteyi oldukça popüler bir bloga dönüştürdü.

Ayrıca, okuyucu tarafından gönderilen mühendislik projelerine ev sahipliği yaptıkları hackaday.io adında başka bir siteleri de var. Bunlar gerçekten çok güzel projeler ve yenilikçi tasarımları içerir.

Bu site, bir Gameboy veya dijital kamera gibi elektronik cihazları nasıl hackleyeceğiniz ve tamamen değiştirmeyi öğrenmenize yardımcı olarak hack kelimesinin anlamını yeniden tanımlıyor.

Okuyucuları, diğer ticari cihazları hacklemek için elektronik eşya geliştirmeye teşvik eder. Ayrıca yıllık bir Hackaday Ödülü yarışması düzenliyorlar. Binlerce donanım korsanının bu yılın en iyi yapımı için en büyük ödülü kazanmak için yarıştığı yer burası.

Hack In The Box, yıllar içinde gerçekten önemli ölçüde değişti. Site aslında, her biri dünyanın dört bir yanındaki bilgisayar korsanlarına hizmet etmek için belirli bir amaca sahip dört ana alt alandan oluşuyor.

Site güvenlik ve etik hack konusuna odaklanmış durumda. Haber ve dergi bölümleri, özellikle hackerlar veya hacklemeyi öğrenenler için sıklıkla güncellenen içeriğe sahiptir.

Sitenin dört ana bölümü şunlardır:

 • HITBSecNews: Bu popüler blog, her büyük endüstriyi kapsayan güvenlik haberleri sunuyor. Başlıca konular arasında Microsoft, Apple ve Linux gibi büyük platformlar bulunmaktadır. Diğer konular uluslararası hacking haberleri, bilim ve teknoloji ve hatta yasaları içerir.
 • HITBSecConf: Bu, uzmanlar ve araştırmacılar için hack konulu yıllık bir konferanstır. Her yıl Hollanda'da düzenleniyor.
 • HITBPhotos: Çoğunlukla yıllık konferansın görüntülerini kapsayan fotoğraf albümlerinden oluşan basit bir koleksiyon.
 • HITBMagazine: Bu sayfa, Hack in The Box'ın 2014 yılına kadar abonelere göndermek için kullandığı üç aylık baskı dergisini barındırır. Sitenin blog bölümü hala aktif ve sık güncellenmiş olsa da, ek baskı dergileri üretilmiyor.

Bu site, teknik korsanlık ipuçları ve çevrimiçi hack haberlerinin en son haberlerini almak için bir durak.

HackThisSite.org, hacklemeyi öğrenebileceğiniz en havalı, özgür programcı eğitim sitelerinden biridir. Ana sayfanın sol gezinti bölmesindeki zorluklardan birini kabul et.

Site tasarımcıları çeşitli “görevler” sunuyor. Bu, bir sitenin güvenlik açığını bulmanız gereken ve daha sonra, web sayfasını hacklemek için yeni bulunan korsanlık becerilerinizi kullanmaya çalışmanız gereken yerdir.

Görevler Temel, Gerçekçi, Uygulama, Programlama ve diğerlerini içerir.

Bu sitedeki en zor görevlerden herhangi birini nasıl hackleyeceğinizi anlayabiliyorsanız, kesinlikle “hacker” unvanını kazandınız.

5. Cybrary

Beyaz şapka siber güvenlik kariyerine başlamak istiyorsanız, Cybrary mükemmel bir kaynaktır. Burada, Microsoft Server güvenliği, güvenlik değerlendirmeleri, penetrasyon testleri ve CompTIA kursları gibi alanları kapsayan yüzlerce ücretsiz kurs bulacaksınız.

Sitede forumlar, uygulama laboratuarları, eğitim kaynakları ve hatta bir iş kurulu bulunmaktadır. Bir siber güvenlik kariyerine yeni başlıyor olsanız da, ya da zaten bir tanesinin ortasındaysanız, bu site yer işareti vermek için iyi bir seçenektir.

Beyaz şapkalı ya da siyah şapkalı korsan olun, Exploit Veritabanı herhangi bir hacker'ın araç kutusunda önemli bir araçtır.

Uygulamaları, web servislerini ve daha fazlasını etkileyen en yeni konularla sık sık güncellenir. Geçmiş hacklerin nasıl çalıştığı ve yamalandığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sitenin Bildiriler bölümü tam size göre.

Bu alan, geçtiğimiz on yılda dünyaya açılan en büyük istismarların çoğunu kapsayan dergilerin indirilmesini içerir.

0
0
0
1
0
1
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın