Ogznet.com
Ofis Programları

Microsoft Visio’ya En İyi 8 Ücretsiz Alternatif

24 Haziran 2022 ogz 4514 0
Okunma süresi: 6 dk, 20 sn
Microsoft Visio’ya En İyi 8 Ücretsiz Alternatif

Diyagram araçlarında aklımıza ilk isimlerden biri Microsoft Visio. Çok sayıda şablon, şekil, düzen ve tasarım ile Visio, görsel modelleme gereksinimleriniz için bir standarttır. Ancak, büyük bir ekibin içinde çalışmıyorsanız, aylık fiyat etiketi biraz maliyetli olabilir. Bu nedenle Microsoft Visio’ya ücretsiz alternatifler arıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Microsoft Visio, her türden akış şemaları, diyagramlar ve şemalar oluşturmak için endüstri standardı bir yazılımdır. İş yerinde Visio'ya erişiminiz varsa, şanslısınız. Ancak Microsoft Visio, yalnızca kişisel kullanım için çok maliyetlidir.

Peki, iyi ve ücretsiz bir Microsoft Visio alternatifi var mı? Visio'yu değiştirmek için birçok seçenek var. İster Windows PC ister Mac kullanıyor olun, sizin için Visio benzeri ücretsiz bir uygulama var. Evet, Android, iOS ve Linux için bile. İşte en iyi ücretsiz Visio alternatifleri listemiz.

Basit şeylerin şemasını çıkarmanın hafif ve kullanışlı bir yolunu mu arıyorsunuz? ASCIIFlow sizin için iyi bir web tabanlı uygulamadır. Sıradan klavye karakterlerinin bir ASCII diyagramını oluşturur. ASCII karakter özelliği neredeyse evrensel olduğundan, bir e-postaya küçük bir diyagram atmak için idealdir. Aynı nedenle, ASCIIFlow'un yetenekleri çok sınırlıdır.

2. Coggle

Coggle'ın ücretsiz sürümü, zihin haritalama veya basit süreç haritalama için iyidir. Sınırsız genel şema paylaşın, gerçek zamanlı işbirliği yapın, görüntü yükleyin ve metin ve Visio biçimlerine dışa aktarın. Aylık ücretli planları ile Coggle size tüm bunların yanı sıra daha fazla öğe şekli ve çizgiler üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Visio'daki kadar ayrıntılı diyagramlar oluşturabilirsiniz. ArcWorx Continuity, serbest çizim, 3B diyagramlar, UML desteği ve özelliklerde büyümeye devam eden ücretsiz bir pakette bir düzine farklı diyagram teması sağlar. Dezavantajı ise çalışması için ücretsiz Mono kitaplıklarını yüklemeniz gerekmesidir. Çok büyük bir dezavantaj sayılmaz.

5. Cacoo

Oldukça yetenekli bir tarayıcı tabanlı araç olan Cacoo, evden çalışırken başkalarıyla işbirliği yapmak için mükemmeldir. Cacoo, herhangi bir kullanım durumu için güzel çizelgeler ve diyagramlar üretebilir.

Ücretsiz sürüm, sınırsız kullanıcıya izin verir, ancak bir seferde yalnızca 6 sayfa. Aylık ücretli planlar ile sınırsız sayfa, ek dışa aktarma seçenekleri ve düzeltme geçmişi elde edersiniz. Daha fazla özelliğe sahip ekip ve kurumsal planlar da vardır.

Eski tarz ücretsiz bir Visio alternatifi olan Dia, ev kullanıcıları için yeterince yeteneklidir. Eski görünümü çok yönlülüğünü gizler. 90'ların sonlarında teknik bir öğrenciyseniz, Dia'yı bilirsiniz. Dia'yı Visio 2000'in taşınabilir sürümü olarak düşünün. Bir USB belleğinden çalıştırılabilir, böylece her yerde kullanabilirsiniz.

Alan veya alt alan adında .edu veya .ac işaretli bir e-posta adresiniz varsa, 4 yıllık ücretsiz Professional Gliffy lisansı için kayıt olabilirsiniz. Bu harika bir fikir çünkü öğretmenleriniz göndereceğiniz diyagramların Visio düzeyindeki kalitesine inanmayacak. Tasarım, mühendislik veya iş diyagramları, Gliffy hepsini yapar. Ücretli kişisel sürüm vardır.

Kullanımı kolay olması, tam özellikli bir Visio rakibi olduğu için çok şey söyleyen Creately'nin en güçlü özelliğidir. Sonsuz tuvali, sektördeki en büyük olanıdır.

Tüm iş ve teknik diyagram ihtiyaçlarınız için ekibinizle uzaktan işbirliği yapın. Kişisel kullanım için ücretsiz, sizi 3 belge, sınırlı şekil kitaplıkları ve temel işbirliği özellikleriyle sınırlar, ancak muhtemelen ihtiyacınız olan tek şey budur.

9. yEd Live ve yEd

İhtiyacınız olan profesyonel diyagram türü ne olursa olsun, bunu yED'in Live veya masaüstü sürümlerinde yapabilirsiniz. Hemen basit bir diyagram veya biraz öğrenerek mühendis düzeyinde bir diyagram yapın. yED, eksiksiz bir Visio alternatifidir. Hatta onu Visio'dan daha çok sevebilirsiniz.

Bu, diğer teknoloji siteleri tarafından en çok bahsedilen alternatiftir. Lucidchart kendisini bir Visio alternatifi olarak tanıtır ve Cisco, Harvard Üniversitesi, Accenture ve daha pek çok ekip tarafından kullanılma özelliğine sahiptir. Kat planlarından Android maketlerine kadar, bir çok sağlam önceden hazırlanmış şablonları vardır.

Bunun dışında, bu online aracın kullanımı son derece kolaydır. Farklı şekiller ve görsel olarak çekici tasarımlar yapmak için akıllı konektörler eklemenizi sağlar. Ayrıca, şekiller diyagramın türüne göre değişir. Ayrıca aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda şekil ve katman seçeneği vardır.

Lucidchart'ın ücretsiz sürümü kullanıcı başına üç aktif belge ile sınırlıdır. Eğer esas olarak kişisel kullanım için arıyorsanız, ücretsiz şablonlar ve şekiller yeterli olmalıdır. Ancak, memnun kalmazsanız, ücretli sürümlerden herhangi birine geçebilirsiniz.

Lucidchart'ın temel ödeme planı aylıktır ve sınırsız şekil ve belge kullanmana izin verir. Bu arada Pro kullanıcı planı, Visio dosyalarını içe veya dışa aktarma seçeneği ile fiyatlandırılıyor. Genellikle tasarımlarda ortaklaşa çalışan küçük bir ekibiniz varsa, takımlar için Pro planı yeterlidir.

Bir uygulama geliştiricisiyseniz, Pencil mükemmel bir seçimdir. Pencil, yerleşik Android ve iOS GUI şekilleriyle birlikte gelir, böylece doğru telefon için çerçeveleme yapabilirsiniz. Sayfalar arasında bağlantı bulunan çok sayfalı belgeler, maketlerinizin de dinamik olarak akacağı anlamına gelir. Pencil ile diğer Visio benzeri diyagramları da yapabilirsiniz, ancak uygulama geliştirici özellikleri gerçekten öne çıkıyor.

Pencil tüm gerekli araçlarla oldukça temiz bir arayüze sahiptir. Hemen hemen her şey için mockup oluşturmanıza izin verir; cep telefonları, web sayfaları ve hatta geleneksel akış şemaları ve diyagramları.

Kontroller oldukça basit. Öğeleri döndürmek için çift tıklatın ve yeniden boyutlandırmak için tek tıklatm. Eğer yukarıdaki araçlarla karşılaştırırsanız, simgelerin keskin veya renkli olmadığını görebilirsiniz. Bununla birlikte, tamamen ücretsiz bir diyagram aracı arıyorsanız, bunlar özelliklerinin bir kısmıdır.

Şablonlar söz konusu olduğunda, seçenekler wireframe, GUI ve akış şemaları oluşturmakla sınırlıdır. Infographics veya ağ diyagramı için süslü şablonlar bulamazsınız. Dışa aktarma seçenekleri arasında SVG, ODT, PDF, PNG veya standart web sayfası bulunur.

12. XMind

Diyagramlarınız daha fazla haritalama içeriyorsa, XMind'i denemelisiniz. XMind'in güzelliği, sadece tuş vuruşlarıyla görsel olarak çekici bir zihin haritası oluşturabilmenizdir.

Bu çevrimdışı çizim aracı, alt öğeler oluşturmanıza, metin eklemenize veya sonraki öğeye atlamanıza olanak tanıyan birkaç kullanışlı klavye kısayolunu destekler.

Öğeler ve şekiller kitaplığı çok geniştir ve yazı tipi, yapı, renk vb. biçimlendirme seçenekleriyle birlikte tek bir tıklamayla kullanılabilir.

XMind açık kaynaklı bir projedir ve bu nedenle kullanımı ücretsizdir. Deneme sürümünde diyagramlara XMind filigranını damgalar. Bunu kaldırmak için, altı aylık ücretli Zen sürümüne abone olmanız gerekir.

Son olarak, Google Drawings var. Google uygulamalarının ve araçlarının çoğu gibi, burada da G avantajına sahip olursunuz. Ücretsizdir ve kullanımı nispeten basittir.

Şekilleri ve şablonları sınırlayan ücretsiz sürümlerin (ücretli çizim uygulamalarının) aksine, Google Drawings birçok özellik ve seçenek sunar.

Süreç diyagramlarıyla oynayabilir veya ilişki diyagramlarında şansınızı deneyebilirsiniz. Renk şemaları özelleştirilebilir. Ayrıca, ihtiyaçlarınıza göre diyagramların seviyelerini veya alanlarını da değiştirebilirsiniz. Google dokümanlarının kolayca paylaşılabildiği göz önüne alındığında, Drawings'de ortak çalışma şaşırtıcı derecede kolaydır.

Sonuç olarak bunlar Microsoft Visio'nun ücretsiz alternatiflerinden bazılarıydı. Apache OpenOffice ve LibreOffice gibi deneyebileceğiniz başka programlar da vardır.


Editör

ogz

Ogz

Her türlü görüş, öneri ve bildirimleriniz ile reklam yada tanıtım amaçlı makaleleriniz için Reklam sayfası aracılığıyla bilgi alabilir ve mesaj gönderebilirsiniz.
Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum yaz