PNG arka plan şeffaf yapma

Bu makalede, şeffaf bir PNG oluşturmak için kullanabileceğiniz çeşitli araçlar gösterilecektir.

PNG dosyası nedir?

Taşınabilir bir grafik formatı veya PNG dosyası, internette birçok nedenden dolayı kullanılan popüler bir formattır. Milyonlarca rengi destekleyen ve kayıpsız sıkıştırma kullanan 24 bit RGB renk paleti kullanır. Bu, kalitesini kaybetmeden bir görüntünün dosya boyutunu küçültmenize olanak tanır.

Bu özellikler PNG'yi logolar, simgeler ve dijital sanat için ideal bir dosya türü yapar. En önemlisi PNG, şeffaf arka planları desteklediği için kullanılır.

Renkler (beyaz dahil) normal bir görüntüdeki tüm pikselleri doldurur. Ancak bir PNG dosyasında, arka plan piksellerinde renk olmayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu, resminizin arkasının şeffaf görünmesini sağlar.

Aşağıda, PNG'yi şeffaf hale getirmek için kullanabileceğiniz üç araçtan bahsedeceğiz.

1. Adobe Photoshop

Adobe Photoshop ile pek çok şey yapabilirsiniz ve görüntü arka planlanını şeffaf yapmakta bunlardan biridir. Photoshop ile arka planları kaldırmak çok kolaydır ve yalnızca birkaç tıklama gerektirir.

Photoshop'ta bir görüntünün arka planını kaldırmanın birkaç yolu vardır.

Sihirli Değnek Aracını kullanın

Sihirli Değnek Aracı, benzer tonlara veya renklere sahip pikselleri otomatik olarak seçen bir seçim aracıdır. Bir görüntünün arka planını kaldırmak için bunu nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Resminizi Adobe Photoshop ile açın.
 2. Araçlar panelindeki Hızlı Seçim Aracını tıklayın ve basılı tutun. Açılır menüden Sihirli Değnek Aracı'nı seçin.
 3. Toleransı istediğiniz seviyeye ayarlayın. İlerledikçe tolerans seviyesini değiştirebilirsiniz.
 4. İmlecinizi resmin üzerine getirdiğinizde bir artı (+) simgesi göreceksiniz. Kaldırmak istediğiniz alanlara tıklayın. Kesik çizgilerle çevrelenen alanlar, seçtiklerinizi temsil eder.
 5. Seçili alanları kaldırmak için kes komutunu (Windows'ta Ctrl + X veya Mac'te Cmd + X) kullanın.
 6. PNG formatının seçili olduğundan emin olarak resminizi kaydetmek için Dosya > Farklı Kaydet'e tıklayın.

Sihirli Silgi Aracını kullanın

Sihirli Silgi Aracı, benzer görünümlü pikselleri seçmesi bakımından Sihirli Değnek Aracına benzer. Ancak Sihirli Değnek'ten farklı olarak, Sihirli Silgi'nin tek amacı seçimini kaldırmaktır.

 1. Resminizi Adobe Photoshop ile açın.
 2. Araçlar panelinde Silgi Aracı'na tıklayın ve basılı tutun. Açılır menüden Sihirli Silgi Aracı'nı seçin.
 3. Toleransı değiştirin. Aracı kullanırken tolerans düzeyiyle denemeler yapabilirsiniz.
 4. Kaldırmak istediğiniz alanları tıkladığınızda Sihirli Silgi bunları kaldıracaktır.
 5. PNG formatının seçili olduğundan emin olarak resminizi kaydetmek için Dosya > Farklı Kaydet'e tıklayın.

Kement Aracını kullanın

Kement Aracı, seçmek istediğiniz belirli alanı ana hatlarıyla belirtmenize olanak tanıyan başka bir seçim aracıdır. Nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır:

 1. Resminizi Adobe Photoshop ile açın.
 2. Araçlar panelinde Kement Aracı'na tıklayın. İmlecinizi arka plandan kaldırmak istediğiniz nesnenin etrafında tutun ve sürükleyin.
 3. Katmanlar panelinin altındaki Yeni Katman simgesine tıklayarak yeni bir katman oluşturun. Yeni katmanın şeffaf olduğundan emin olun. Düz renk dolgusu yerine kareli beyaz ve gri dolgu görüntülerse şeffaf olduğunu anlarsınız.
 4. Araçlar panelinde Taşı Aracını seçin, seçilen resme tıklayın ve kesip yeni şeffaf katmana yapıştırın.
 5. Arka planı olan katmanı silin.
 6. Arka planın bir kısmı kalırsa, Sihirli Silgi veya Sihirli Değnek Aracı ile kaldırın.
 7. Resmi cilalamayı bitirdikten sonra, resminizi kaydetmek için Dosya > Farklı Kaydet'i seçin. Varsayılan olarak Adobe Photoshop, görüntüyü PSD formatında kaydeder. Bunun yerine PNG formatında kaydedin.

2. Adobe Photoshop Ekspres

Adobe Photoshop kullanmak istemiyorsanız, Adobe'nin ücretsiz çevrimiçi görüntü düzenleyicisi olan Adobe Photoshop Express'i her zaman deneyebilirsiniz.

Ancak araç, oturum açmadan veya hesap oluşturmadan yalnızca bir resmi düzenlemenize ve indirmenize izin verir. Birden fazla görseli düzenleyecekseniz, oturum açmanız veya ücretsiz bir hesap oluşturmanız gerekir.

 1. Adobe Photoshop Express'e gidin.
 2. Fotoğrafları şimdi düzenle > Dosya yükle'yi seçin.
 3. Düzenlemek istediğiniz fotoğrafı bulun ve yükleyin.
 4. Soldaki Resmi Düzenle seçeneklerinin altındaki Arka planı kaldır'ı seçin.
 5. Photoshop arka planı otomatik olarak kaldıracaktır.
 6. Görüntüyü olduğu gibi kaydedebilir veya arka planı diğer renklerle değiştirebilirsiniz. Herhangi bir değişiklik yaparsanız, bunları kaydetmek için Uygula'yı tıkladığınızdan emin olun.
 7. Bittiğinde, resminizi kaydedin ve ekranın üst kısmındaki İndir düğmesine tıklayarak indirin.
 8. Görüntünüz için bir ad ekleyin, dosya biçimi olarak PNG'yi seçin ve görüntü kalitesini ayarlamak için kaydırıcıyı hareket ettirin. Hazır olduğunuzda İndir'i tıklayın.

3. Canva

Görselinizin arka planını kaldırmak için çevrimiçi bir tasarım aracı olan Canva'yı da kullanabilirsiniz. Ancak Canva'nın Arka Plan Kaldırma Aracı ücretsiz bir hesapla birlikte gelmez. Canva Pro hesabınız (veya ücretsiz denemeniz) olduğunda PNG'nizin arka planını şeffaf hale getirmek için şu adımları izleyin:

 1. Canva'ya gidin ve ekranın sağ üst köşesindeki Tasarım Oluştur'a tıklayın.
 2. Menünün altındaki Fotoğrafı düzenle'yi seçin ve düzenlemek istediğiniz görüntüyü seçin. Resminiz yüklendikten sonra tekrar Fotoğrafı düzenle'yi seçin.
 3. Yeni bir sekmeye geçeceksiniz. Resmi seçin ve ardından üst menü çubuğunda Efektler'i seçin.
 4. Sol üstte Arka Plan Kaldırıcı'yı seçin. Bazı parçaların kaldırılması veya geri yüklenmesi gerekiyorsa Sil veya Geri Yükle düğmesini kullanabilirsiniz.
 5. Bittiğinde, ekranın sağ üst köşesindeki İndir'e dokunun. Dosya türü olarak PNG'yi seçin ve Saydam arka plan'ı işaretleyin.
0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın