iPhone nasıl uzaktan kumanda olur?

Bu ücretsiz iPhone uygulamaları ve ipuçları sayesinde, normal TV uzaktan kumandaları yerine telefonunuzu kullanarak televizyonunuzu kontrol edin, kanal değiştirin, sesi açıp-kapatın ve daha fazlasını yapın.

iPhone'u günlük hayatta pek çok şey için kullanabilirsiniz. Bunlardan biri de, iPhone kumanda olarak kullanmaktır. Doğru uygulamalar ile telefonunuzu akıllı TV'niz veya Apple TV'niz için uzaktan kumandaya dönüştürebilirsiniz.

iPhone'u Akıllı TV Uzaktan Kumandası Olarak Kullanmak

Akıllı TV'nizi iPhone'unuzla kontrol etmek için her iki cihazında aynı Wi-Fi ağına bağlı olması gerekir. iPhone'ların kızılötesi (IR) donanımları olmaması nedeniyle, diğer tip yani internet bağlantısı olmayan TV modellerini kontrol etmek için kullanılamazsınız.

Ancak Lightning girişine takılan ve telefona bu özelliği getiren IR dongle'ları (akakce, hepsiburada) satın alabilirsiniz. Bu donanım eklemesi ile sadece TV değil daha birçok cihazınızı kontrol edebilirsiniz.

Baseus R01 Lightning Universal TV/Klima/Projektörler Uzaktan Kumanda

Şimdi, bu makalede ise akıllı TV'ler için iPhone nasıl kumanda olarak kullanılır onu göstereceğiz. Öncelikle, App Store'da bulunan ve muhtemelen daha önce de adını duyduğunuz bu popüler uzaktan kumanda uygulamlarından birini indirmeniz gerekir. Remotie App Store'da en çok indirilen evrensel uzaktan kumanda uygulamasıdır. Rahatsız edici reklamları görmek istemiyorsanız veya evinizdeki farklı cihazlar için birden çok uzaktan kumanda özelliği gibi premium özelliklere sahip olmak istiyorsanız ücretli versiyonlarını satın alabilirsiniz. Ancak basit TV kumanda özelliklerini kullanmak için ücretsizdirler.

Uygulama açıldığında otomatik olarak aynı Wi-Fi ağındaki akıllı TV'nizi aramaya başlayacaktır. TV'nin açık olduğundan ve Wi-Fi'ye bağlı olduğundan emin olun, gerisini uygulama otomatik olarak yapacaktır.

TV uygulama tarafından bulunduğunda, ekranda uygulamaya bağlanmak isteyip istemediğinizi soran bir onay mesajı görüntülenir. Bunu kabul ettiğinizde artık, iPhone'unuz akıllı TV'niz için bir uzaktan kumandaya dönüşecektir.

İsterseniz kullandığınız TV markasına göre bir üreticinin uygulamasını da tercih edebilirsiniz. Seçenekler arasında Samsung, LG ve Panasonic tarafından yapılmış uygulamalar vardır. Ancak Remotie uygulamasının TV üreticisinden bağımsız olarak daha iyi olduğu söylenebilir.

Apple TV'yi kontrol etmek için iPhone'u kullanmak

Apple TV'niz varsa, iPhone'unuz zaten televizyonunuzda içerik izlemenize izin vermek için tasarlanmıştır. Apple TV uygulaması zaten cihazınızda olmalı ve satın alınan filmleri veya dizileri bulmak için kullanabilirsiniz, AirPlay logosuna dokunursanız içerik Apple TV'ye yüklenir ve oynatılmaya başlar.

Sanal bir denetleyiciye sahip olmayı tercih ederseniz, ücretsiz olan ve ekranınızda nelerin oynandığını arama, gezinme ve kontrol etmenizi sağlayan resmi iPhone veya iPad'inizde Apple TV Remote'u ayarlama özelliği var.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın