Ogznet.com
Image by Jagrit Parajuli from Pixabay

Yeni Başlayanlar için Google Meet İpuçları ve Püf Noktaları

Google Meet, Zoom’un başarısından yararlanmaya çalışan başka bir video konferans uygulamasıdır. Yeni bir ürünü keşfetmek her zaman heyecan vericidir ve herkes neler sunabileceğini merak eder. Bu yayın, yeni başlayanlar için en iyi Google Meet ipuçlarını ve püf noktalarını kapsar.

Google Meet'ın Hangouts Meet olarak adlandırıldığını belirtmek gerekir, ancak Google onu Meet olarak yeniden adlandırdı. Google, Hangouts'u kapatmaya (Klasik) ve G Suite müşterilerini Google Sohbete (önceki Hangouts Sohbeti) ve Meet'a taşımaya karar verdi. Hangouts aşamalı olarak kaldırılacak. Google'ın tüketiciler için klasik Hangouts'u desteklemeye devam edeceğini unutmayın. Ve şimdi Google Meet'a dönün.

Hadi başlayalım.

1. Google Meet Toplantısına Nasıl Katılabilirim

Toplantının organizatörü size Meet web veya mobil uygulamasının ana sayfasına gireceğiniz bir davetiye kodu gönderecektir.

Google Meet Toplantısına Nasıl Katılabilirim

Toplantıya başlamak için şimdi görünür olması gereken Katıl düğmesine tıklayın. En iyi yanı, web arayüzü üzerinden bir toplantı sunmak veya toplantıya katılmak için kaydolmanıza gerek olmamasıdır.

2. Google Meet Toplantısında Katılan Herkesi Nasıl Görebilirim

En fazla 100 katılımcıyı arayabilirsiniz (250'ye yükseltilebilir), ancak ekranınızda aynı anda yalnızca 16 tanesini görüntüleyebilirsiniz.

Bir toplantıya katılın ve üç nokta menüsünü tıklayın ve Düzeni değiştir seçeneğini seçin.

Google Meet Toplantısında Herkesi Nasıl Görebilirim

Görebileceğiniz katılımcı sayısı seçtiğiniz düzene göre değişir. 16 katılımcıyı görüntülemek için Döşe seçeneğini seçin.

Google Meet Toplantısında Döşe seçeneği

3. Google Meet ile Hangouts Arasındaki Fark Nedir

Google Meet (Google Hangouts Meet olarak da bilinir) Google Hangouts'un gelişmiş, premium ve ücretli (artık ücretsiz) sürümüdür. Sesli arama ve video konferans kullanımı için tasarlanmış bağımsız bir uygulama olan Hangouts'tan farklı olarak Google Meet, Google’ın işletme ve kuruluşlara yönelik G Suite paketlerinde bulunan bir üründür. Google Meet'i, kapsamlı video konferans özellikleri sunan Google Hangouts'un işletme odaklı sürümü olarak da düşünebilirsiniz.

4. Google Meet Toplantısında Ekran Paylaşımı Nasıl Yapılır

Zoom gibi video görüşme uygulamalarının çoğu bunu paylaşım olarak adlandırır, ancak Google buna 'sunum' demeyi tercih ediyor. Bu yüzden paylaş düğmesini bulamazsınız. Bunun yerine, daha fazla paylaşım seçeneği ortaya çıkarmak için ekranın altındaki Şimdi göster düğmesine tıklayın.

google meet ipuçları

Tüm ekranınızı, belirli bir pencereyi veya yalnızca bir Chrome tarayıcı sekmesini sunabilirsiniz. Örneğin, pencere seçeneğine tıklamak bilgisayarınızdaki herhangi bir açık pencereyi seçmenize izin verecektir. Bu açık bir klasör, dosya veya bir uygulama olabilir.

google meet ipuçları ekran paylaşımı

Seçim yapmadığınız pencereler gizli kalacaktır.

5. Google Meet Toplantısında Kayıt Nasıl Yapılır

Kayıt özelliği yalnızca G Suite Enterprise ve G Suite Enterprise for Education sürümlerine sahip kullanıcılar tarafından kullanılabilir. 30 Eylül 2020'de gelen tüm G Suite müşterileri için geçerli olacaktır.

Kayıt seçeneğini bulmak için sağ alt köşedeki üç noktalı menü düğmesine tıklayın.

Google Meet Toplantısında Kayıt Nasıl Yapılır

Tüm kayıtlar, Drive hesabınızdaki Toplantı Kayıtları adlı yeni oluşturulan klasöre kaydedilir. Toplantının düzenleyicisine ayrıca bağlantı içeren bir e-posta gönderilir.

6. Google Meet'de Toplantı Tarihi Ayarlama

Doğrudan Google Meet'tan bir toplantı planlayamazsınız. Bunun için Google'ın Takvim uygulamasına ihtiyacınız olacak. Takvim uygulamasında yeni bir etkinlik oluşturmak için '+' simgesini tıklayın.

Google Meet'de Toplantı Tarihi Ayarlama

Toplantı ayrıntılarını girin, toplantıyı tutmak istediğiniz gelecekteki bir tarihi seçin ve misafir eklemeyi / davet etmeyi unutmayın. İlgili tüm tarafları bir Meet video konferans etkinliği hakkında planlamak ve bilgilendirmek için buradaki 'Google Meet video konferans görüşmesi ekle'yi seçin.

Google Meet video konferans görüşmesi ekle

Hatırlatıcı veya Görev modunda bir toplantı planlayamazsınız.

7. Google Meet Toplantısında Tümünü Sessize Al Nasıl Yapılır

Google Meet üzerinde henüz kullanıcıları sessize al özelliği mevcut değildir. Şimdilik, sahip olduğunuz tek seçenek kulaklıkları çıkarmak veya klavyenizdeki sessiz düğmesine basmaktır.

Google, bu konuda herhangi bir çalışmanın ne zaman yapılacağı konusunda tarih vermemektedir.

7. Google Meet Toplantısında Bazı Kişileri Sessize Alma Nasıl Yapılır

Bireysel katılımcıları birer birer sessize alabilirsiniz. Tüm aktif üyelerin listesini görüntülemek için ekranın sağ üst köşesindeki Katılımcılar simgesini tıklayın.

google meet katılımcılar simgesi

Yoksaymak istediğiniz bir katılımcı seçin ve üç seçenek göreceksiniz.

Bir tanesinde mikrofon simgesi olacak. Sesini kapatmak için üzerine dokunun. Ancak bu, diğer tüm katılımcılara belirli bir katılımcının sesini kapattığınızı bildirir. Ayrıca, bu sessiz katılımcı istediği zaman kendi sesini açabilir.

Organizatör yalnızca bir katılımcının sesini kapatabilir, ancak gizlilik nedeniyle sesi kapalı bir kullanıcının sesini açamaz.

9. Google Meet Toplantısında Görüntü veya Ses Nasıl Kapatılır

Google Meet'te bir toplantıya katılmadan veya toplantı oluşturmadan hemen önce ses veya görüntüyü kapatmayı seçebilirsiniz. Toplantı başlamadan önce mikrofon veya kamera simgesine tıklayın. Açık olduğunda şeffaf, Kapalı olduğunda kırmızı olmalıdır.

Google Meet Toplantısında Görüntü veya Ses Nasıl Kapatılır

Aynı düğmeler toplantıya katıldığınızda da aynı konumda görünür.

Google Meet, güçlü bir video konferans uygulaması ve hızlı bir şekilde popülerlik kazanan bir uygulamadır. Bu Google Meet ipuçları ve püf noktaları bir toplantı başlatmak için faydalı olacaktır. Uygulama sezgisel ve kullanıcı arayüzü oldukça kolaydır.

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu: