Photo by Glen Carrie on Unsplash

Facebook kişi arama nasıl yapılır? İşte sizin için 6 ipucu

Aktif aylık kullanıcı sayısı 2,2 milyardan fazla olan Facebook, dünyanın en büyük sosyal medya ağıdır. Bu, aynı zamanda insanlara, sayfalara, mesajlara, gruplara, etkinliklere ve hatta fotoğraflara bakma özelliği ile gezegendeki en büyük arama motorudur.

Facebook'ta arama yapmak, internet ortamında birini bulmanın en iyi yoludur. Var olan en büyük sosyal ağ sitesi olduğu için aradığınız kişiyi bulma şansınız oldukça yüksektir.

Site, kullanıcılarının profillerine kendileri hakkında pek çok bilgi eklemesine olanak tanır ve platformun doğal işlevi, bilgi paylaşımı yoluyla insanları birbirine yaklaştırmaktır. Facebook'ta birisini bulmanıza yardımcı olması için bu özelliğinden yararlanabilirsiniz; ister eskiden tanıdığınız bir arkadaş, ister bir aile üyesi olsun.

1. Kişinin adı ile Facebook araması yapın

Web sitesinin üst kısmındaki ana arama çubuğu, Facebook'ta insanları adlarına göre bulma yöntemlerinden biridir. Bir ad yazabilir ve ardından sonuçları daraltmak için filtreleyebilirsiniz.

Facebook'un kişi arama aracını kullanırken hatırlamanız gereken bazı ipuçları:

  • Yalnızca kişileri ararken, işletme sayfalarını, etkinlikleri ve diğer içerikleri bulmaktan kaçınmak için Kişiler'i seçin.
  • Sonuçları daha alakalı hale getirmek için soldaki filtreleri kullanın. Örneğin, adlarını ve eğitim filtresini kullanarak eski sınıf arkadaşlarınızı bulun (okulunuzu seçin) veya bu ada sahip iş arkadaşlarınızı bulmak için çalıştığınız bir işletmeyi seçin.
  • Onları bulmak için kişiyle ilişkilendirilmiş olmanız gerekmez. Örneğin, içinde bu bilgilerin bulunduğu profiller için Şehir'i seçin.

Facebook Kişileri Arama, aradığınız kişinin profilini gösterir, aynı zamanda şehir, okul, iş yeri ve aradığınız profile yakın sonuçları bulmanıza yardımcı olacak diğer herkese açık bilgileri de gösterir.

2. Facebook'ta kişinin işvereni veya okuluna göre arama yapın

Kişinin adını bilmiyor musunuz? Adının ne olduğundan emin olmasanız bile, yine de birisini Facebook'ta arayabilirsiniz. Örneğin, nerede çalıştıklarını veya okula gittiklerini bilmek, onları internette bulmayı çok daha kolay hale getirir.

İşletmeyi/okulu arayarak başlayın ve ardından, sonuçları profillerinde o yeri listeleyen kullanıcılara göre filtrelemek için Kişiler'i seçin. Pek çok kişi profiline şu anda veya daha önce ilişkili oldukları şirketleri ve okulları eklediğinden, kişiyi bulmak çok daha kolay hale geliyor.

3. Arkadaşlarınızın arkadaşlarını filtreleme

Facebook arkadaşlarınızdan birini başka birini bulmak için kullanmak, kişinin mevcut arkadaşlarınızdan biriyle ilgisi olduğundan şüpheleniyorsanız, birini bulmanın en iyi yollarından biridir.

Örneğin, sizinle ve/veya başka bir arkadaşınızla birlikte çalışıyorlarsa veya hepiniz aynı okula gidiyorsanız veya aynı şehirde yaşıyorsanız, onları bulmak için en iyi seçeneğiniz ortak arkadaş aramasıdır.

Bunu yapmanın birkaç yolu var:

  • Bir arkadaşınızın profilini ziyaret edin ve tüm arkadaşlarını görmek için Arkadaşlar sekmesini seçin. Tam listeyi görüntüleyebilir ve arayabilir ya da iş yeri, memleketi veya lise gibi gruplardan en son eklenen arkadaşlarını görebilirsiniz.
  • Bir arkadaşınızın arkadaşını aramanın başka bir yolu, Facebook arkadaşlarınıza göre tanıyor olabileceğiniz kişilerin bir listesi olan Tanıyor Olabileceğiniz Kişiler sayfasına göz atmaktır.
  • Yukarıdaki 1. Adımı izleyin, ancak Arkadaşların Arkadaşları filtresini kullanın.

Facebook, insanların arkadaş listelerini gizlemesine izin verir, bu nedenle, kullandığınız arkadaşınızın listesi kilitliyse bu çalışmaz.

4. Herkese açık gruplarda kişileri ara

Gruplar, insanları Facebook'ta bulmak için kullanabilirsiniz. Kişinin belirli bir konuyla ilgilendiğini biliyorsanız, içinde olabilecekleri gruplara göz atabilirsiniz.

Bunu yapmak için sitenin üst kısmındaki arama çubuğundan bir grup arayın ve ardından menüden Gruplar'ı seçin. Grubun sayfasına geldiğinizde, arama çubuğunu bulmak için Üyeler veya Kişiler bölümünü açın.

Üyelerini görebilmek istiyorsanız, sonuçlar sayfasında Genel Gruplar'ı seçtiğinizden emin olun (kapalı gruplar, katılan diğer kişileri görmek için üye olmanızı gerektirir).

5. Telefon numarasına göre facebook araması yapın

Sizi arayan bir telefon numarasının kime ait olduğunu bulmaya mı çalışıyorsunuz? Facebook ters numara araması için de kullanılabilir; bunun için numarayı arama çubuğuna yazmanız yeterlidir.

Sonuçları daraltmak için filtreleme seçeneklerini kullanın. Örneğin, gönderinin yapıldığı yılı biliyorsanız, Gönderiler sekmesinden Gönderilme Tarihi filtresini kullanın.

6. Başka hesaplarını bulmak için Facebook'u kullanın

Yapabileceğiniz başka bir şey de, kişinin internette farklı sosyal ağlardaki hesaplarını bulmak için Facebook'u kullanmaktır. Bunu, Facebook ayrıntılarına zaten sahipseniz, ancak diğer sosyal medya hesap bağlantılarını da istiyorsanız kullanabilirsiniz.

Her Facebook profilinin URL'sinin en sonunda benzersiz bir kullanıcı adı vardır. Başka sitelerde hesaplarının olup olmadığını görmek için Google'da veya başka bir arama motorunda arayın.

Başka bir fikir, kişinin profilinden bir fotoğrafta ters görüntü araması yapmaktır. Bu, profil resmi veya hesaplarından başka bir resmi olabilir. Aynı resmi başka bir yerde yayınladılarsa, diğer çevrimiçi hesaplarını bulabilirsiniz. Google Görseller ve TinEye gibi web siteleri bunun için kullanışlıdır.

Facebook Hesabı Olmadan Birini Nasıl Ararım

Facebook'ta sadece insanların adı ile değil, e-posta adresleri ve telefon numaraları ile de arama yabilirsiniz. Arama sonuçları ve gördüğünüz profil bilgileri, kullanıcıların kişisel gizlilik ayarlarına bağlı olarak değişebilir.

Oturum açtığınızda arama özelliği daha iyi olsa da, giriş yapmadan hızlı bir Facebook araması yapmak istediğiniz zamanlar olabilir. Bir kamu kuruluşunun sayfasını veya bakmak istediğiniz bir kişi için hızlı bir arka plan kontrolü sağlar. Facebook'a giriş yapmak için bir şeyleri kontrol etmenin zorluğuna değmez. Bu sıkıntıdan nasıl kaçınacağınızı ve Facebook'ta nasıl arama yapacağımızı görelim. 

1. Google'da Facebook kişi araması yapın

Google, arama motorlarının tartışmasız kralıdır ve bazı gelişmiş arama sorgularını biliyorsanız, Google’ı belirli dosya türleri, URL’ler için arayabilir ve hatta belirli bir site için arama yapabilirsiniz.

Arama dizesi şöyledir: site: siteadresi.com sorguladığınız-kelime

Arama motorlarının Facebook profilinizi dizine eklemesine izin verdiyseniz, Google’ın sizi bulmakta herhangi bir sıkıntı çekmemesi gerektiği anlamına gelir. Yani, aşağıdaki arama dizesini yazdığınızda aradığınız kişiyi bulabilirsiniz:

site:facebook.com ahmet mehmet

Aynı aramayı, e-posta adresi ve telefon numarası kullanarak da gerçekleştirebilirsiniz.

2. Sosyal medya arama motorları

Sosyal medyanın gelişiyle birlikte yeni bir arama motoru türü ortaya çıktı: Sosyal arama motorları. Amaçları, kamuya açık verileri, Facebook gibi bir dizi sosyal medya web sitesinden toplamak ve sorguyu yapan kişi için düzgün bir şekilde görüntülemektir. Bunlardan biri Social Searcher sitesidir.

Social Searcher, sadece insanları değil, hashtag'leri ve gelişmiş arama sorguları sağlar. Social Searcher, diğer sosyal medya sitelerinden gelen sonuçları gösterecektir. Facebook'a giriş yapmak istemeden bilgi aramak istiyorsanız harika bir kaynak olabilir.

İnsanların yanı sıra, markalar ve şirketler için başkalarının onlar hakkında konuştuklarını öğrenmek için harika bir yol. Son dakika haberlerini okumak ve gerçek zamanlı etkinlikleri takip etmek için de kullanabilirsiniz. Bilginin altın madeni gibi.

Kullanımı ücretsizdir ve işletme sahipleri için premium planlar ile birlikte gelir. Social Searcher için App Store'da bir uygulaması da vardır.

1
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın