Facebook hesabım çalındı ne yapmalıyım?

Facebook hesabınızın çalınmasını önlemek için yapabileceğiniz birkaç şey var. Ve Facebook hesabınız çalındı ise sorunu çözmek için yapabileceğiniz şeyler de vardır.

Facebook Hesabınızın Saldırıya Uğradığı Nasıl Anlaşılır

Genellikle, hesabınızın hacklenmesi hemen belli olur. Profiliniz, arkadaşlarınızın duvarlarında reklam yayınlamaya başlayabilir. Saldırıya uğramış Facebook hesabınız ayrıca istenmeyen e-postalar gönderebilir, profil bilgilerinizi değiştirebilir ve hatta e-posta adresinizi ve şifrenizi değiştirebilir.

Neyse ki, başka birinin Facebook hesabınıza giriş yapıp yapmadığını anlamanın kolay bir yolu var.

Ayarlar> Güvenlik ve Giriş> Giriş Yaptığın Yerler'e gidin ve Daha Fazla'ya tıklayın. Burada yer alan bilgiler, nerede ve hangi cihazlarla oturum açtığınızı gösterir.

Eğer Facebook'ta oturum açtığınız yerler ve cihazlar listesinde şüpheli bir durum görürseniz, o oturumun etkinliğini kolayca sonlandırabilirsiniz; bu, söz konusu cihazdaki herhangi bir Facebook hack girişiminden korunmanıza yardımcı olur.

Facebook Hacker Saldırılarına Karşı Ödeme Geçmişinizi Kontrol Edin

Facebook hesabınızın saldırıya uğrayıp uğramadığını kontrol etmenin başka bir yolu da satın alma geçmişinizi kontrol etmektir. Hesabınızda kayıtlı bir kredi kartınız varsa, bilgisayar korsanları hileli satın alma işlemleri yapabilir.

Hacker saldırısına uğramadığınızdan emin olmak için Ayarlar> Ödemeler'e gidin ve ödeme etkinliğinize bakın. Reklam Yöneticisi ödeme geçmişinizi aynı bölümde kontrol edebilirsiniz.

Herhangi bir hileli ödeme fark ederseniz, Facebook'u bu konuda bilgilendirebilirsiniz. Şirket, ister Facebook hesabından ister resmi Twitter hesabından olsun, bu mesajları yanıtlamakta oldukça iyidir.

Hack Girişimleri Facebook'a Nasıl Bildirilir

Hesabınıza karşı yapılan hack saldırısında Facebook'u bilgilendirmelisiniz. Facebook, saldırı girişimlerini bilmek istiyor ve siteyi olabildiğince güvenli tutmak için üzerlerine düşeni yapmak istiyor.

Resmi Twitter hesabı aracılığıyla Facebook ile iletişime geçebilir veya Destek Gelen Kutunuzu kullanarak bir mesaj gönderebilirsiniz. Ayrıca Ayarlar> Destek Gelen Kutusu'na giderek de bulabilirsiniz.

Not: Facebook hesabınız ve / veya güvenliğinizle ilgili ek sorunlarınız varsa, Zorbalığı Önleme Merkezi, Kriz Yardım Merkezi ve Emniyet Merkezi sayfalarına göz atabilirsiniz.

Facebook Hesabı Nasıl Korunur?

Saldırıya uğrayan hesabınızı kurtarmaya başlamadan önce, bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmesini nasıl önleyeceğinizi bilmek en iyisidir. Daha iyi bir şifre belirlemek, spam'dan kaçınmak ve gizliliğinizi artırmak, Facebook'unuzu korumanıza yardımcı olabilecek birkaç yöntemdir.

Facebook Hesabınız için Güçlü Bir Şifre Kullanın

Saldırılara açık olmayan unutulmaz bir şifre ayarlamanız gerekir. Parmak izi erişimini etkinleştirmek de iyi bir güvenlik önerisidir ve kullanışlıdır.

Temel konulara dikkat ettikten sonra, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç daha gelişmiş seçenek vardır. Güvenlik ve Giriş> İlave Güvenlik Ayarlama> Oturum Açma Uyarıları> Tanınmayan girişler hakkında uyarılar al altında e-posta veya oturum açma bildirimlerini etkinleştirebilirsiniz.

Güvenlik ayarları altında, iki faktörlü kimlik doğrulamayı da ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için bilinmeyen bir cihazdan veya tarayıcıdan giriş yaparken bir güvenlik kodu girilmesi gerekir ve dikkate alınması gereken bir diğer güçlü önlemdir.

Facebook Hesabınızı Korumak için Önleyici Tedbirler Alın

Ayrıca Facebook hesabınızı korumak için alabileceğiniz önleyici tedbirleri de düşünmeniz gerekir.

Örneğin, spam bağlantılarından kaçınmalısınız. Bu yeterince basit görünebilir, ancak Facebook'ta spam bağlatıları tıklayıp bilgisayarlarını bozan birçok kişi var. Ayrıca, Messenger gelen kutunuzda bile görünebilecek spam bağlantılarından kaçının.

Facebook gibi görünen ve hassas bilgilerinizi çalabilecek sahte web sitelerinden de kaçınmalısınız. Bu saldırı vektörü kimlik avı olarak bilinir ve hafife alınmamalıdır. Giriş bilgilerinizi böyle bir siteye girerseniz, Facebook hesabınız saniyeler içinde saldırıya uğrayacaktır.

Facebook Gizlilik Ayarlarınızı Gözden Geçirin

Atabileceğiniz bir diğer adım, fotoğraflarınızdaki, yayınlarınızdaki ve etiketlerinizdeki gizlilik ayarlarını artırmaktır.

Bu öğeleri gizlemek, özellikle de arkadaş listeleri ayarladıysanız, gizliliğinizi daha da koruyabilir. Bunu yapmak, paylaşımlarınızı tüm arkadaşlarınızda veya daha kötüsü tüm internette değil, belirli kişilere gösterilmesini sağlamanın iyi bir yoludur.

Facebook hesabınızın güvenliği açısından, değişiklik yapmak yorumlarınızın sayısını sınırlar ve bunları en güvendiğiniz kişilerle sınırlar. Bu, arkadaşınız gibi davranan birinden bir bağlantıyı tıklama olasılığınızı azaltır.

Saldırıya Uğramış Bir Facebook Hesabı Nasıl Düzeltilir

Saldırıya uğramış bir Facebook hesabınız varsa endişelenmeyin. Sorunu gidermek mümkündür.

Hasarı en aza indirmek için:

  • Facebook şifrenizi değiştirin.
  • Şüpheli uygulamaları kaldırın.
  • Arkadaşlarınızı ve ailenizi en kısa zamanda uyarın.
  • Sorunu, şirketin resmi kanalları aracılığıyla Facebook'a bildirin.

Facebook Hesabınızın Saldırıya Uğradığından Şüpheleniyorsanız Hemen Rapor Edin

Hesabının güvenliği hakkında endişeleniyorsanız, Facebook.com/hacked/ adresini kullanarak hesabınızın güvenliğin ihlal edildiğini bildirmeniz gerekir.

Bunu, bir Facebook hack saldırısı yoluyla hesabınıza erişimi kaybetmeniz durumunda da kullanabilirsiniz. Facebook, hesabınızı kurtarmanıza yardımcı olacaktır.

Facebook Gizliliğinizi ve Güvenliğinizi Koruyun

Artık Facebook hesabınızın saldırıya uğradığını ve bu konuda neler yapabileceğinizi biliyorsunuz.

Hesabı yüzde 100 korunmak mümükün olmasa da, Facebook, hesabınızı korumanın birçok yolunu sunuyor. Bunu yapmak, bilgisayar korsanlarının verilerinizi veya kişisel bilgilerinizi almak için zorlanacağı anlamına gelir. Gerekli güvenlik önlemlerini alarak, mümkün olduğunca hesabınızın korunduğunuzdan emin olursunuz.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın