Ogznet.com
Photo by Kanchanara on Unsplash

Bitcoin’inizi Kripto Borsalarından Nasıl Koruyabilirsiniz?

Günümüzde kripto paralara olan ilgi günden güne artmaktadır. Kripto paralara artan ilgi ile birlikte kripto para borsaları da yatırım yapacak kişilerin yoğun talebiyle karşı karşıya kalmaktadır.

Son zamanlarda birçok kripto para borsasının kötü haberleri ile birlikte kişiler kripto para borsalarında yatırımlarını nasıl koruyacakları konusunda endişe duymaktadır. Peki, Bitcoin’inizi kripto borsalarında nasıl koruyabilirsiniz?

Kripto paralarınızı çevrimdışı bir şekilde muhafaza ederek koruyabilirsiniz. Bu işlem için soğuk cüzdana ihtiyaç duymaktasınız. Yatırımlarını soğuk cüzdan da saklamak isteyen birçok kişi soğuk cüzdan fiyatları hakkında araştırmalar yapmaktadır.

Kripto Para Yatırımcıları Paralarını Nasıl Koruyabilir?

Kripto para piyasasının resmi olarak bir alt yapısı bulunmamaktadır. Bu piyasalara yeni giriş yapan kişilerin dikkat etmesi gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Öncelikle piyasada para kazanmak isteyen kişilerin bilmesi gereken en önemli konu bu piyasada önceliğiniz para kazanmak değil var olan paranızı iyi bir şekilde korumaktır.

Kripto para borsalarında dikkat edilmesi gereken konuları iki başlıkta sunmak mümkündür. Öncelikle kripto para borsasında işlem yapacak kişilerin temel bilgiye sahip olması gerekmektedir. Eğer işlem yapacak kişinin piyasa hakkında bir bilgisi yoksa yapacağı işlemler tamamıyla rastgele olacağından bu piyasa içerisinde kaybetmesi kaçınılmaz olacaktır. Diğer bir dikkat edilmesi konu ise kripto para yatırımları yapacağınız platformun güvenilir olup olmamasıdır. Eğer yatırım yapacağınız platform güvenilir değilse yaptığınız yatırımlar beklemediğiniz bir anda yok olabilir. Bu sebepten dolayı güvenilir olan kripto para borsalarına yatırım yapmanız yatırımlarınızın güvenliği için önemli bir unsurdur. Kripto para borsalarının herhangi bir alt yapısı olmadığından mağduriyetinizin giderilmesi için başvuru yapacağınız herhangi bir yer de bulunmamaktadır.

Kripto Para Transferinde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Güvenilir bir kripto para borsası platformu buldunuz farz edelim. Bu platformlar üzerinde işlem yaparken kendinizin de hata yapıp zarara uğrayacağı durumlarda bulunmaktadır. Bu durumlardan birisine örnek vererek açıklayalım. Örneğin; Platform üzerinden Bitcoin satın aldınız. Satın almış olduğunuz Bitcoin’i başka bir borsada bulunan hesabınıza transfer edeceksiniz. Transfer işlemi yapmak için açılan paneldeki ekranda gönderim yapacağınız hesap kodunu yanlış yazdınız veya farklı bir kripto paranın hesap numarasını istenilen yere yazdınız. Bu işlemi dalgınlığınıza gelip onayladınız ve artık Bitcoin’iniz maalesef ki artık hesabınızda değil.

Paranız saniyeler içinde bir başka hesaba veya boşluğa gidebilir. Hata ile başka bir yere gönderdiğiniz kripto paranıza ulaşmak pek de mümkün olmayacaktır. Bu sebepten dolayı kripto para borsalarına yapacağınız transferleri dikkatli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Eğer bu şekilde hatalar yaparsanız kripto para transferinde var olan paranızı saniyeler içinde kaybedebilirsiniz.

Kripto Para Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Photo by Kanchanara on Unsplash

Kripto Para Yatırımı Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Kripto para borsasına yatırım yapacak kişilerin dikkat etmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Dilerseniz kripto para yatırımı yaparken dikkat edilecek unsurları maddeler halinde listeleyelim.

  • Yatırım yapacağınız kripto para borsasının güvenilir olduğundan emin olarak işlemlerinizi gerçekleştirin.
  • Kripto para borsasında transfer işlemi yaparken aktarım yapılacak hesabın bilgilerini doğru bir şekilde girmeye özen gösterin. Aksi takdirde paranızın saniyeler içerisinde başka birinin hesabına gidebilir.
  • Üye olduğunuz kripto para borsası hesabınızın güvenliği için 2 aşamalı doğrulama seçeneğini aktif edin. Bu işlem ile birlikte mailinize veya telefonunuza gelen kod ile hesabınıza erişim sağlanabilir.
  • Kripto para borsası hakkında internet üzerinde araştırmalar yaparak bilgi seviyenizi arttırın. Böylece yaptığınız işlemlerin ne olduğu konusunda daha net bilgiye sahip olarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Kripto para borsasında yatırım yapacağınız zaman tek bir adet kripto paraya yatırım yapmak yerine birçok kripto paraya yatırım yapabilirsiniz. Bu işlem ile birlikte eğer bir kripto düşmüşse diğer kripto para yükselebilir. Dolayısıyla tek bir kripto paranın hareketine göre cüzdanınızdaki fiyat miktarı değişmeyecektir. Yatırımınızdaki riski azaltmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.
  • Kripto paralardaki sert yükseliş ve düşüşlerde ani kararlardan uzak durun. Bu kararları alırken sağlıklı bir şekilde düşünmeye özen gösterin.
  • Cüzdanınızda bulunan kripto paralar zarar ediyorsa zararı durdurmak için satış yapmaktan çekinmeyin. Almış olduğunuz kripto paralardan kendinize bir kâr hedefi belirleyin ve hedef doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirin. Kripto paralara yaptığınız veya yapacağınız tutar toplam birikimiz içinde büyük bir yer tutmamasına özen gösterin.

Kripto Para Piyasasında Soğuk Cüzdanın Önemi Nedir?

Kripto para borsalarının bilgisayar korsanları tarafından hacklenmesi maalesef ki olabilecek felaketlerden biridir. Kripto para borsalarının hacklenmesi ile birlikte eğer hacklenen borsa içerisinde paranız bulunuyorsa paranız yok olabilir. Bu tarz riskler ile karşı karşıya kalmamak için soğuk cüzdan kullanabilirsiniz. Soğuk cüzdanlar Bitcoin ve altcoin depolamak için birçok kişi tarafından kullanılan çevrim dışı cüzdanlardır. Soğuk cüzdanda kripto paralarınız internete bağlı olmayan bir platformda saklanmaktadır. Dolayısıyla cüzdana yetkisiz bir şekilde erişme, bilgisayar korsanları tarafından yapılan siber saldırılara ve internet üzerinden gelebilecek her türlü siber saldırıya karşı bir koruma sağlamaktadır.

Soğuk Cüzdan Nasıl Kullanılır?
Image by felicities on Freepik

Soğuk Cüzdan Nasıl Kullanılır?

Günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan soğuk cüzdanın oldukça kolay bir kullanımı vardır. Kağıt cüzdanlardan oluşan soğuk cüzdan modellerinin oluşmasına yardımcı kripto para borsasına ait araçlar bulunmaktadır. Fiziksel olarak elde bulunsa da güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi konusunda yüksek riskler bulundurmaktadır. Donanım cüzdanlarında ise durum daha farklıdır. Bu cüzdanların güvenlikleri yazılımlar ile sağlanmaktadır. Kullanılan yazılımların güvenliği oldukça yüksektir. Bu cüzdanlara dışarıdan bir kişinin müdahale edebilmesi ve cüzdan içerisindeki bilgilere ulaşması mümkün değildir. Donanım cüzdanlar flash bellek veya harddisk şekilde üretimi sağlanmaktadır. Bu cüzdanların içerisinde özel güvenlik yazılımları bulunmasından dolayı herhangi bir şekilde dışarıdan virüs kapması mümkün değildir.

Donanım cüzdanlar içerisinde yatırım yapan kişiye ait olan özel bir anahtar bulunduğundan bu cüzdanlara ait olan bu özel anahtar dışarıdan bir kişinin cüzdana erişim sağlamasına tamamen engel olmaktadır. Kullanıcılar cüzdan içerisinde yer alan yazılımla birlikte kripto para bakiyelerini güvenli bir şekilde aktarılmasını sağlar. Daha sonra yatırımcılar kripto para bakiyesine ulaşmak veya kullanmak için bilgisayar üzerinden bağlantı gerçekleştirme yapması gerekmektedir.

En İyi Soğuk Cüzdan Çeşidi Hangisidir?

Fiziksel donanımlardan oluşan cüzdanlar için günümüzde satın alınabilecek birçok soğuk cüzdan çeşidi bulunmaktadır. Bu kadar fazla alternatifin olmasıyla birlikte, soğuk cüzdan almak isteyen yatırımcılar kullanım ihtiyaçlarına ve bütçelerine en uygun olan soğuk cüzdan seçimini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Seçim yapacak olan yatırımcı bu konularda çok dikkatli olması gerekmektedir. Soğuk cüzdan seçerken birçok yatırımcı en kaliteli ve en uygun soğuk cüzdan fiyatları araştırmasını yapmaktadır.

Sizin ihtiyaçlarınıza ve bütçenize göre olan her cüzdanın güvenli olduğunu söylemek maalesef ki mümkün değildir. Sıcak cüzdan çeşitlerinde olduğu gibi soğuk cüzdan çeşitleri arasında da bazı modeller güvenli bazıları ise güvensizdir. Sizlerde kaliteli ve güvenilir soğuk cüzdan modellerini internet üzerinde araştırmalar yaparak bilgi edinebilirsiniz. İnternet üzerinde araştırma yaparken satın almak istediğiniz soğuk cüzdan modeline kullanıcılar tarafından yapılan yorumları da okumayı ihmal etmeyin. Bu yorumlar ile birlikte önceden bu soğuk cüzdanı kullanmış veya kullanmakta olan yatırımcıların tecrübelerine göre çıkarımlar yapabilirsiniz.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz