Ogznet.com
Zenginlerin uyguladığı kolay para biriktirme yolları Paylaş:
Image from pixabay.com

Zenginlerin uyguladığı kolay para biriktirme yolları

Bizim kadar çalışmakla beraber, paralarını iyi yöneten insanların ortak özelliklerini ve uyguladıkları taktikleri derledik. Harcamak için çok parası olan zenginlerin bile uyguladığı bu pratik 12 para biriktirme yöntemi, paranızı boşa harcamamak için size ciddi anlamda yardımcı olabilir.

Bu yazının içeriği: Kapat

Çok kazandığımız ve savurganlık yapmadığımız sürece, para biriktirme hayallerimiz gerçekleşebilir. Birçoğumuz yılda bir kez tatil yapabilmek için aylık kazançlarını günlük ihtiyaçlarına göre dengelemekle meşgulken, diğerleri maaşları ile kredi kartları arasındaki dengeyi tutturmaya çalışıyor. Ancak kazandığınız paranın değerini bilmek, para biriktirmek için aşağıdaki yöntemleri uygulamayı deneyin.

Zenginlerin Para Biriktirme ve Tasarruf için Uyguladığı 12 Kural

 1. 24 saat kuralı

Zenginler, 24 saat kuralına çok güvenirler. Pahalı bir şey satın almadan önce tekrar düşünmeye ihtiyaçları olmasa da, almaya karar vermeden önce bir gün beklerler. Plansız alışverişler, duygusal bir tetikleyici nedeniyle olur ve çoğu zaman gereksizdir. Kendinize “istek mi ihtiyaç mı” sorusunu sorarak, savurganlık yapmaktan kaçınmış olursunuz.

 1. Kredi kartı yerine tamamen nakit ödemeyi tercih edin

Nakit para kullanmamak daha az para harcamak için iyidir. Kredi kartı, harcamalarınızı artırır ve faturaları kabartır. Stratejik harcama yapan insanlar, özellikle daha küçük alışverişlerde, kart yerine nakit ödemeyi tercih ederler. Zenginler borç yapmamayı alışkanlık haline getirmiştir. Yemeklerinizi nakit olarak ödemeye başlayabilir ve böylece harcamalarınızı takip etmek için not defterine kaydetmeye ihtiyaç duymazsınız.

 1. Bütçe belirleyip buna uyun

Bu klişe gelebilir, ancak maaş gününüzde net bir bütçe belirlemek ve buna bağlı kalmak güzel bir birikim yapmanıza yardımcı olacaktır. Doğru bir “gelir gider” kontrolü yapın ve kişisel harcamalarınızı sınırlandırın. Finans uzmanları buna, 50/30/20 bütçe kuralı diyor.

 1. İşinize yarayacak şeyler için para harcayın

Para biriktirmek için her şeyden vazgeçmenize gerek yoktur. Zenginler, uzun vadeli yatırımlara epey para harcarlar. İşinize yarayan, mevcut işinize katkıda bulunan ya da genel olarak gelirinize katkıda bulunan alımlar yapmak iyidir.

Nerdwallet'te kişisel bir finans uzmanı olan Kimberly Palmer, iş kıyafetleri, iyi bir dizüstü bilgisayar veya güvenilir bir otomobile seve seve para harcadığını söylüyor.

 1. Size zaman kazandıran hizmetlere yatırım yapın

Business Insider'a göre, zenginler zamanlarını ve stresli yaşamlarını rahatlatacak hizmetleri kullanmaktan çekinmiyor. Harcamak yerine yatırım yapmaya odaklanıyorlar. Market alışverişlerinizi eve teslim olacak şekilde online yapmak, çamaşırhane hizmetlerini kullanmak veya işinize daha yakın bir yerde yaşamak için nispeten pahalı bir ev size kaliteli zaman kazandıracaktır. Bu şeyler pahalı olabilir ama sizi mutlu eden şeyleri yapmak için size bolca zaman verir.

 1. Deneyimler paha biçilmezdir

Zenginlerin göz alıcı bir hayatları vardır ve durmadan kendilerine yeni yaşam deneyimleri eklerler. Bunun nedeni, hayatlarına ve sağlıklarına katkı sağlayan zengin deneyimler için para harcamaya öncelik vermeleridir. Günlük harcamalarını rahatlıkla doğa yürüyüşlerine, paraşütle atlamaya, gezilere veya spor salonu üyeliğine değiştirebilirler!

 1. Önce fatura, sonra dinlenme

Parasını bizden daha iyi yönetebilen insanlar sabit giderlerini çok iyi anlamışlardır. Sabit giderlerini ilk ödeme gününde otomatik olarak öderler, böylece paralarının geri kalanını nasıl harcayacaklarını daha net bir şekilde görmüş olurlar.

 1. İndirimli satış dönemleri için alışveriş listesi hazırlayın

Hepimiz ucuzluğu severiz. Satışlar ne kadar kârlı olursa olsun, insanlar eninde sonunda harcayacaklarından çok daha fazla para harcarlar ve ihtiyaç duymadığınız şeyleri satın alırlar. Parayla arası iyi olan insanlar, alışveriş listenizi önceden planlamanızı ve büyük alımlarınızı indirim zamanı yaparak daha iyi pazarlık etmenizi öneriyorlar.

 1. Sizi daha mutlu ve sağlıklı hissettiren şeylere yatırım yapın

Ara sıra, sizi mutlu eden, hobi ve tutkularınıza yönelik olan şeyleri alabilirsiniz. Zenginler, “sıkı çalış, sıkı eğlen” mantığı ile yaptıklarını sevip kendilerini mutlu eden şeylere yatırım yaparlar. Göyüzüne gözlemciliğine karşı bir tutkunuz varsa, birikimlerinizin izin verdiği sürece ve gerçekten mutlu olacaksanız bir teleskop için para harcayabilirsiniz.

 1. Bazı günler ve hafta sonları harcama yapmamaya başlayın

Para biriktirebilen insanlar gereksiz yere harcama dürtüsünü kontrol etmekte iyidir. Her hafta veya hafta sonları “harcama yapmadan” bir gün geçirmeyi deneyin ve buna devam edin.

 1. Bozuk paralarınızı biriktirip harcayın

Herkes bozukluklardan nefret eder. Çantanıza bozuk para attığınızda, unutursunuz. Ama biliyor musunuz? Biriken her kuruş, kazanılan bir kuruştur! Bozukluklarınızı el altında bulundurun ve günlük harcamalarınızı minimumda tutmak için kahve / atıştırma aralarınız için tekrar kullanın.

 1. Atmak yerine tamir edin

Zenginler yatırım yapmayı tercih ederler ve yaptıkları yatırımı da sonuna kadar kullanmak isterler. Kırılan, bozulan makine ve aletleri çöpe atmadan önce tamir ettirmeye çalışırlar.Tamir etmek hem paranızı ve hem de gezegeni korur!

Yorumlar

 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz