Windows’da Herhangi Bir Programı Yönetici Olarak Çalıştırmanın 3 Yolu

Çoğu programı Windows’ta açtığınızda, bir yönetici hesabında oturum açmış olsanız bile yönetici olarak çalıştırılmazlar. Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) olarak bilinen bu özellik, PC’nizin gereksiz ayrıcalıklar verilmesini ve potansiyel olarak güvenliğin tehlikeye atılmasını önler.

Genellikle bir programda değişiklik yapmak veya sorun gidermek için yönetici olarak çalıştırmanız gerekir. Bunu yapmak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

1. Standart Yöntem: Sağ Tıklama ve Çalıştırma

Masaüstü ekranından, Başlat Menüsünden veya Dosya Gezgini'nden bir programı başlatmak için sağ tıklattığınızda, Yönetici olarak çalıştır seçeneği görüntülenir. Bunu tıkladıktan sonra, UAC'nin programı yönetici haklarıyla çalıştırmasını isteyebilirsiniz. Bu güvenilir bir yoldur ancak birkaç ekstra birkaç tıklama gerektirir.

2. Hızlı Klavye Yöntemi: Ctrl + Shift + Enter

Birçok işlemde olduğu gibi programları yönetici olarak daha hızlı başlatmak için klavye kısayollarını kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için sadece klavyeyi kullanarak arama çubuğunu açmak için Windows tuşuna basın, sonra açmak istediğiniz programın adını yazmaya başlayabilirsiniz.

Vurgulandığında, Ctrl + Shift tuşunu basılı tutun ve Enter tuşuna basın. Bu, UAC komutunu başlatır ve fareye dokunmadan kabul etmek için Sol ok tuşuna ve ardından Enter tuşuna basabilirsiniz.

Yönetici olarak çalıştırmak için bir program simgesini tıkladığınızda Ctrl + Shift tuşuna da basılı tutabilirsiniz.

3. Son Yöntem: Görev Yöneticisi

Görev Yöneticisi aracılığıyla programları yönetici olarak başlatabilirsiniz. Açmak için Ctrl + Shift + Esc kısayolunu kullanın ve gerekirse daha fazla ayrıntıyla genişletin.

Dosya> Yeni görev çalıştır'ı tıklayın ve çalıştırmak istediğiniz yürütülebilir dosyanın adını girin. Gerekirse PC'nizde bulmak için Gözat düğmesini kullanın.

Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur seçeneğini işaretlediğinizden emin olun ve çalıştırmak için Tamam'ı tıklayın.

Yönetici haklarınız yoksa, herhangi bir şeyi yönetici olarak açamayacağınızı unutmayın.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın