Rufus ile USB'den Windows 10 Kurulumu

Rufus ile USB'den Windows 10 Kurulumu

Bilgisayara USB Bellek ile Windows 10 Kurma

Rufus, Windows için önyüklenebilir (bootable) USB bellek oluşturmanızı veya USB bellekleri format atıp biçimlendirmenizi sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı bir taşınabilir uygulamadır.

Bilgisayarınıza format atıp yeni bir sistem kurmak istiyorsanız artık CD ve DVD'ler ile uğraşmanıza gerek yok. Bilgisayarınız Usb'den Boot imkanı veriyorsa yani destekliyorsa Rufus adlı bu program ile Bootable Usb oluşturup yeni sistem yüklemesi yapabilirsiniz.

rufus

UEFI USB bellek hazırlamak ve daha sonra UEFI kurulum yapabilmek için ihtiyacınız olacak şeyler:

  • 4 GB veya üstü kapasitede bir USB bellek
  • Rufus programı
  • Windows 10 ISO dosyası. En güncel sürümü bu linkten indirebilirsiniz.
  • UEFI destekli bir bilgisayar
  • USB belleğinizi hazırladıktan sonra PC’nizi USB bellekten boot edip kuruluma başlayabilirsiniz.

Öncelikle Windows kurulum dosyalarının olduğu ISO dosyasını bilgisayarınıza kopyalayın. Usb belleğinizi bilgisayara takıp programı açın. Programda Aygıt kısmından taktığınız Usb belleği seçin. Aşağı tarafta "Açılış Diski Oluşturma Yöntemi" kısmından butona tıklayarak Windows 10 ISO dosyasını seçin. Programın Başlat butonuna tıklayıp işlemin bitmesini bekleyin. Bu arada usb belleğinizdeki dosyaları güvenli bir yere kopyalayın. Program kurulum dosyalarını yüklemeden önce usb belleğe format atıyor.

Kurulum dosyaları USB belleğe kopyalandıktan sonra, işlem yaptığınız bilgisayara format atmak istiyorsanız usb belleği çıkarmadan bilgisayarınızı Usb bellekten açılışa ayarlayın ve normal Windows kurulum adımlarını takip edin.

Ogznet.com