En iyi web tasarım programları 2023

Web tasarım programları son yıllarda çok gelişti. Önceleri bağlantılara sahip metin tabanlı sayfalar olarak başlayan web tasarım; HTML 5, Bootstrap, mobil uyumlu web siteleri ve tam teşekküllü içerik deneyimleme ile yükselişe geçti.

Web tasarım sürecini basitleştirmek için çok sayıda araç vardır. Bunlardan bazıları görsel bir arayüze sahiptir ve bir sunum tasarlıyormuşsunuz gibi linkleri, metinleri ve görüntüleri sürükleyip bırakmanıza izin verir.

Diğer web tasarım programları ise ileri düzey metin editörleri olarak programcılara yöneliktir ve kodlama bilgisi ile bir web sitesi oluşturmak için kullanılır. Bununla birlikte, buradaki çoğu web tasarım programı bu ikisi arasında bir yerdedir.

Burada yer alan web tasarım programları, kullanım kolaylığı, desteklenen web dilleri, maliyetler ve tasarım işiniz bittiğinde bu araçların bitmiş projeyi sunucuya yüklemesini ne kadar kolaylaştırdığı gibi kriterlere göre incelenmiştir.

İlk kez bir web sitesi oluşturuyorsanız, herhangi bir para harcamadan önce Bluefish gibi ücretsiz bir araç kullanmanızı öneririz. Bu kılavuzda yer alan tüm premium araçlar, her halükarda bir deneme sürümü sunar; böylece, satın almadan önce program hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

En iyi web site oluşturucuları

1. Wix

Wix, bir kodlama platformundan çok, bir web sitesi oluşturucusudur, ancak bir dizi plan ve ürün sunan en popüler çevrimiçi web sitesi oluşturucularından biridir. Ücretsiz sürümde Wix marka filigranı, sınırlı depolama alanı (500 MB) ve bant genişliği içerir.

500'den fazla şablondan oluşan mükemmel bir koleksiyon, tasarım sürecini hızlı bir şekilde başlatır. Sürükle ve bırak editörü size bir resim editörü, video arka planları, animasyonlar, sosyal düğmeler, entegre bir site blogu gibi keşfedilecek her türlü araç ve özelliği sunar ve hemen hemen her şey değiştirilebilir, ayarlanabilir ve yeniden düzenlenebilir. Ayrıca, son zamanlarda Wix, web sitelerinin hızını ve performansını önemli ölçüde artıran Wix Turbo'yu tanıttı.

Tüm temel düzenleme işlevleri gerçekten akıllıca tasarlanmıştır ve ortalama web sitesi oluşturucunuzdan daha çok yerel bir uygulama gibi çalışır.

2. WordPress

WordPress, dünya çapındaki web sitelerinin %40'ının alt yapısını oluşturuyor. Bu web oluşturucu, binlerce önceden hazırlanmış tema ve yüksek düzeyde kişiselleştirme (işlevselliği ve 50.000'den fazla eklenti sayesinde) sunar ve markanıza uygun bir web sitesi oluştururken onu mükemmel bir seçim haline getirir. WordPress ayrıca mükemmel bir içerik yönetim sistemine (CMS) sahiptir. Göz açıp kapayıncaya kadar içerik yayınlamak kolay ve anlaşılırdır. Ve SEO için en iyi CMS olduğu söyleniyor.

Buradaki ayrıntı, birkaç dakika içinde bir web sitesi kurmak için basit bir yol olmasıdır. Birçok web hosting paketi, cPanel gibi bir denetim masasından WordPress'in tek tıklamayla kurulmasını sağlar, ancak bu olmadan bile WordPress'in kurulumu nispeten kolaydır.

3. Weebly

Weebly, bir web sitesi oluşturmak için kullanımı kolay sürükle ve bırak araçları sağlayarak, kodlama deneyimi çok az olan veya hiç olmayan kişileri hedefleyen başka bir çevrimiçi CMS'dir. Weebly ayrıca, kullanıcıların sadece web sitesi oluşturma çerçevelerinde çalışmak için mevcut şablonları kullanarak çevrimiçi mağazalar oluşturma olanağı sağlar.

Weebly için mevcut tema sayısı biraz sınırlıdır, ancak tasarımlar temiz ve profesyonel görünümlüdür, ayrıca buna göre kişiselleştirme seçenekleri vardır. Ayrıca, temalar duyarlı, yani mobil cihazlarla çalışacak şekilde optimize edilmişler, ayrıca yerleşik SEO, analiz ve hatta doğrudan Facebook'a reklam gönderme özelliği var.

Temel kullanım için ücretsiz bir katman vardır. Ancak, kendi alan adınızı kullanmak ve reklamlardan kurtulmak için aylık ücretli Profesyonel planlardan satın almanız gerekir.

4. Webflow

Webflow, özellikle kodlama bilgisi olmayan kişilerin web tasarıma başlamasına izin vermek için oluşturulmuş bulut tabanlı bir hizmettir.

İlk örnekte, serbestçe kullanılabilen şablonlardan birini kullanarak metin ve görüntüler gibi öğeleri bir sayfaya sorunsuz bir şekilde bırakmanıza izin veren net bir sürükle ve bırak arayüzü vardır.

Birçok WYSIWYG editöründen farklı olarak, kurulum sırasında 'Kodlama deneyimim yok' seçeneğini seçseniz bile üretilen kod çok temiz ve iyi yazılmıştır. Webflow'un otomasyon aracı sizin için gerekli HTML / CSS kodunu oluşturacaktır. Sağdaki panelleri kullanarak ayrı ayrı öğelerde ayrıntılı değişiklikler yapabilirsiniz.

Webflow, web sitesi aracılığıyla özelliklerinin ücretsiz bir tanıtımını sunar ve ayrıca en fazla iki proje oluşturmanıza izin veren ücretsiz bir Başlangıç ​​paketine abone olabilirsiniz. Bundan daha fazlasına ihtiyacınız varsa ücretli planlara geçebilirsiniz.

En iyi web editörleri

5. Bluefish

Bluefish, bugün mevcut olan en basit web tasarım araçları arasındadır. Bluefish, web siteleri, komut dosyaları ve programlama kodu yazmak için birçok seçeneğe sahip, programcılara ve web geliştiricilere yönelik güçlü bir editördür. Bluefish birçok programlama ve işaretleme dilini destekler.

Bluefish, Linux, FreeBSD, MacOS-X, Windows, OpenBSD ve Solaris gibi çoğu masaüstü işletim sisteminde çalışan çok platformlu bir uygulamadır.

Ana odak HTML üzerindeyken, Bluefish PHP, Java, JavaScript, SQL, XML ve CSS dahil olmak üzere çok çeşitli dilleri desteklemektedir. Görsel WYSIWYG web tasarım araçlarının aksine, metin arayüzü çok daha temiz kodlama yapmanıza izin verir.

Bluefish uzak dosyalarla çalışmayı desteklese de, çeşitli ve kullanışlı iletişim kutuları ve sihirbazlar şu anda web sayfalarının FTP yoluyla doğrudan yüklenmesini desteklememektedir.

Geliştiricilerin en iyi çabalarına rağmen, Bluefish'e alışmak biraz zaman alabilir. Bununla birlikte, araç ücretsiz olarak kullanılabilir.

Atom, kod tasarlama, geliştirme ve düzenleme için açık kaynaklı bir editördür. Kullanımı çok kolaydır ve süreci basitleştirmek için geliştirici araçları vardır. Entegre paket yöneticisi Github'dan ek özellikler ekleyebileceğiniz anlamına gelir ve dosya ve klasörleri taşımak için bir sürükle ve bırak özelliği vardır.

Web tasarım sürecinin bir noktasında kodu doğrudan düzenlemek önemli olabilir. Web siteniz için istediğiniz özellikleri elde etmek amacıyla mevcut yazılım eklentileri için kodu özelleştirmek istiyorsanız bu özellikle yararlıdır.

Atom'u indirmek ve kullanmak ücretsizdir. Dahası, Atom'un kullanıcı arayüzü üçüncü taraf temalar yükleyerek değiştirilebilir ve özelleştirilebilir. Atom ayrıca çok güçlü bir destek topluluğu ile birlikte geliyor.

Visual Studio Code (veya VScode), geliştiriciler arasında popüler hale geldi. Bu araç bir Microsoft ürünüdür. Ek özellikler eklemek için kendi pazarından indirilebilen çeşitli paketler ve ücretsiz uzantılar sunar ve kod düzenleyicinin kendisi özelleştirilebilir.

Web tasarım sürecinin bir noktasında kodu doğrudan düzenleyebilmek önemli olabilir. Bu, web siteniz için istediğiniz özellikleri elde etmek için mevcut yazılım eklentileri için kodu özelleştirmek istiyorsanız özellikle yararlıdır. Visual Studio Code, kodlama için özel bir platform sağlayarak süreci daha az zahmetli hale getirmeye yardımcı olabilir.

Visual Studio Code, kendi terminalini ve hata ayıklayıcısını destekler ve her türlü kaynak kontrol aracıyla entegrasyona sahiptir. Özellikle Javascript ve Python için iyi bir destek sunarak, yalnızca bir web sitesinin ön ucunu kodlamak için değil, aynı zamanda potansiyel olarak bazı arka uç işlevlerini de potansiyel olarak yararlı hale getirir.

Google Web Designer öncelikle HTML5, JavaScript ve CSS'de etkileşimli içerik oluşturmak içindir. Herhangi bir cihazda çalışabilecek ilgi çekici, etkileşimli HTML5 tabanlı tasarımlar ve hareketli grafikler oluşturun.

Google Web Designer, size güzel ve ilgi çekici HTML5 içeriği oluşturma gücü verir. Yaratıcı vizyonunuzu hayata geçirmek için animasyon ve etkileşimli öğeleri kullanın ve Google Drive, Display & Video 360 ve Google Ads gibi diğer Google ürünleriyle sorunsuz entegrasyon sağlar.

Google Web Designer ayrıca resimler, videolar ve diğer reklam araçları gibi ekstra bileşenler için kullanışlı bir kütüphane içerir.

Gelişmiş kullanıcılar varsayılan 'tasarım' görünümü ve 'kod' görünümü arasında geçiş yapabilir. Bu nedenle araç, reklamların yanı sıra daha gelişmiş özelliklerin oluşturulmasını destekleyebilir.

Google Web Designer, mevcut projenizi varsayılan tarayıcınızda açacak kullanışlı bir web önizleme seçeneği içerir. Ayrıca içeriği otomatik olarak da yayınlayabilirsiniz. Bu Google ürünü, Windows, macOS ve Linux için ücretsizdir.

Adobe Dreamweaver, programlama hakkında çok fazla bilgi sahibi olmak zorunda kalmadan web sitesi tasarımınızı doğrudan kodlamanıza olanak tanıyan eski bir programdır. Yazılım, görsel düzenleme ve HTML düzenleme karışımı bir arayüz üzerinde çalışır, bu da çoğu kullanıcı için çok dik bir öğrenme eğrisine sahip olmadığı anlamına gelir.

Buna ek olarak, kendi web sitesi tasarımınızı kodlamak, sadece mevcut bir hazır şablon kullanmaktan daha fazla çaba sarf etmenizi gerektirir, en azından bir başkasının tasarım spesifikasyonları üzerinde çalışmak yerine, gerçekte istediğiniz görünümü elde etme şansınız vardır.

Dreamweaver'ın özellikle iyi bir özelliği, duyarlı bir tasarım üretmenize izin vermesidir; bu, web sitenizin, kullanıcı deneyimini sınırlamadan masaüstü ve mobil cihazlarda görüntülenmek üzere optimize edilebileceği anlamına gelir.

Ancak, daha ileri düzey bir kullanıcıysanız, Dreamweaver uygulamasının Windows için çoklu monitör desteği sağladığını unutmayın. Ayrıca HTML5 öğeleri ve CSS ızgaralarıyla çalışmak için Chromium Embedded Framework'ü (CEF) destekler. Buna ek olarak, Git'in kaynak kodunu doğrudan Dreamweaver içinden düzenlemenize izin vermesi desteği de vardır.

openElement, metin, resim, tablo, satır gibi birçok farklı sayfa öğesini destekleyen bir dizi düzenleme özelliğine sahip ücretsiz bir WYSIWYG web düzenleyicisidir. Hatta bazı web öğeleri sürükle ve bırak şeklindedir. Kullanıcılar, hafif ve SEO dostu olduğu için seviyorlar.

openElement, WYSIWYG arayüzüne sahip ücretsiz bir web sitesi oluşturma uygulamasıdır. Yazılım, bir web sitesinin diğer araçlar tarafından dayatılan yaratıcı kısıtlamalar olmadan doğru şekilde görüntülenmesi ve çalışması için gerekli kodu otomatik olarak oluşturur. Kullanıcılara faydası, yeni başlayanlar için daha basit bir yaklaşım ve profesyoneller için tekrarlayan görevlere daha hızlı bir yaklaşımdır.

"Öğeler" ve "paketler" kavramları, kullanıcıların yaygın olarak kullanılan web nesnelerini herhangi bir kod yazmadan sayfalara sürükleyip bırakarak eklemelerine, değiştirmelerine ve özelleştirmelerine olanak tanır. Bununla birlikte, kullanıcılar yerleşik öğelerle sınırlı değildir: kendi özel öğelerinizi oluşturabilir, yeniden kullanabilir ve paylaşabilirsiniz.

openElement, bir CMS ile bağımsız bir uygulama arasında bir melezdir. Gerçekten kendi türündeki diğer uygulamalardan ayrılıyor. İçerik güncellemelerini kolaylaştıran ve elde edilen kodun yapısını ve tutarlılığını koruyan dahili bir aracı format aracılığıyla çalışır. openElement, projelerinizin başarısı için ihtiyaç duyacağınız tüm araçları size sağlar.

Arayüz için en iyi web tasarım programları

Startup 4, ücretsiz bir sürükle ve bırak web site teması oluşturucusudur. Özelleştirilebilir blokları ile sıfır programlama becerisine sahip olsanız bile, hızlı bir şekilde web siteleri oluşturabilirsiniz. Bir stil seçin ve özelleştirmek için tuvale sürükleyin. Google Fonts'tan en sevdiğiniz yazı tipini seçin (düzenleyiciyle entegredir), ardından başlatmak için HTML, CSS ve JavaScript'te dışa aktarın.

12. Adobe XD

Adobe XD, UX/UI tasarımında ortak tasarım ve sezgisel web sayfaları, uygulamalar ve çok daha fazlasının prototiplenmesine olanak tanıyan standarttır. Animasyonlar ekleyin, tasarım sistemleri oluşturun ve içeriğe duyarlı mizanpajlar, duyarlı yeniden boyutlandırma ve çeşitli bileşenler için yeniden kullanılabilir durumlar ayarlama ile duyarlı web tasarımları oluşturun.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın