En İyi 10 Ücretsiz Sketchup Alternatifi

Sketchup, esas olarak mimari işler için kullanılan harika bir 3D tasarım yazılımıdır. Bu araç, fikirlerinizi görselleştirmek için tonlarca özellik sunar. Bazı durumlarda Sketchup’ın gereksinimlerinizi tam olarak karşılamadığını görebilirsiniz. Bu durumda, çeşitli özellikler ve farklı bir deneyim sunan en iyi Sketchup alternatiflerini bulmanız gerekiyor.

Sketchup, kullanıcı dostu arayüzü, yerleşik işleme yeteneği ve ücretsiz özellikleri ile bilinir. Neyse ki, bu tür kolaylıklar sunan başka birçok program var. Sketchup'tan sıkıldıysanız veya 3D tasarım becerilerinizi geliştirmeniz gerekiyorsa, aşağıdaki alternatifler denemeye değer.

Sketchup'a alternatif araçlar bulmak o kadar da zor değil. Aşağıdaki Sketchup alternatiflerine göz atın ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı hemen seçin.

1. Tinkercad

Tinkercad, yeni nesil tasarımcıları ve mühendisleri 3D tasarım, elektronik ve kodlama alanlarında yenilik yaratmak için temel becerilerle donatan ücretsiz, kullanımı kolay bir web uygulamasıdır!

Tinkercad kullanarak, aklınıza gelen her şeyi yapabilirsiniz. Ürün modellerinden yazdırılabilir parçalara kadar, 3B tasarım, fikirleri gerçeğe dönüştürmek ve "var olanı" "mümkün olana" dönüştürmek için ilk adımdır.

Bilgisayarınıza indirmeden bir 3D modelleme programına ihtiyacınız varsa Tinkercad mükemmel bir seçimdir. Çevrimiçi tabanlı program ücretsizdir ve herhangi bir web tarayıcısında çalışır ve projeyi neredeyse her yerden gerçekleştirme kolaylığı sunar. 2010 yılında kurulmuş olup son zamanların en popüler 3D modelleme programları arasında yerini almıştır.

Tinkercad, daha az teknik bilgisi olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir kullanıcı için daha erişilebilir bir araç olarak kabul edilir. Kullanıcı dostu arayüz ve daha yeni başlayanların bu program aracılığıyla 3D çizim becerilerini geliştirmelerine olanak tanıyan kullanım kolaylığı özellikleri vardır. Bu nedenle Tinkercad yeni başlayanlar için en iyi programlardan biridir.

Web tabanlı program, yeni başlayanlara CAD modellemeyi tanıtmak için uygun olan basit modelleme tekniklerini benimser. Kullanıcılar, karmaşık bir 3B nesne oluşturmak için küpler, piramitler veya küreler gibi basit şekilleri yeniden şekillendirebilir veya basitçe ekleyebilir.

Ayrıca Tinkercad, 3D modelleri Minecraft Java Edition'a aktarmanıza olanak tanır. Farklı bir deneyim için Lego kullanarak 3 boyutlu yapılar tasarlamanıza olanak tanır.

Art of Illusion, ücretsiz, açık kaynaklı bir 3D modelleme ve işleme stüdyosudur. Yeteneklerinin çoğu, ticari programlarda bulunanlarla rekabet eder. Öne çıkan özellikler arasında yüzey tabanlı modelleme araçları, iskelet tabanlı animasyon ve prosedürel dokular ve materyaller tasarlamak için bir grafik dil bulunur.

Art of Illusion, Sketchup'a en iyi alternatiflerden biridir. Bu ücretsiz yazılım, bilgisayarınızdan 3B nesneler oluşturmaya yönelik bir dizi araç ve özellik sayesinde 3B grafikler oluşturmak için güvenilirdir. 1999 yılında piyasaya sürülen yazılım, yeni başlayanlardan profesyonellere kadar değişen 3D tasarımcılar arasında çok popüler.

Art of Illusion, yeni tasarımcıların programı kolayca öğrenmesine ve kullanmasına olanak tanıyan sezgisel ve kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Ücretsiz program, dokular ve animasyon oluşturma ve haritalama gibi temel araçlarla birlikte gelir. Projeyle işiniz bittiğinde, 3D baskı için aktarılabilir. Ne zaman 3B nesneler oluşturmanız gerekiyorsa, bu yazılım tonlarca aydınlatma seçeneğiyle kolayca üstesinden gelebilir.

Temel özelliklerin yanı sıra Art of Illusion, komut dosyası oluşturma, eklentiler ve çevirmen gibi uzantı özellikleriyle birlikte gelir.

Autodesk tarafından geliştirilen Fusion 360, Sketchup'ın yerini alabilir. Bulut tabanlı program, daha kolay kullanım için CAD, CAM ve CAE yazılımını entegre ederek iş verimliliğini artırmak için birleşik bir platform haline gelir. Artık tek bir platformda 3D modellemenin keyfini çıkarabilirsiniz. Tüm projeleriniz Autodesk hesabınıza kaydedilecek ve herhangi bir projeye herhangi bir bilgisayardan erişmenizi sağlayacak.

Fusion 360, diğer programlarla karşılaştırıldığında, özellikle yeni başlayanlar için oldukça zorlu bir arayüze sahiptir. İlk seferinizse, arayüze aşina olmak için daha fazla zamana ihtiyacınız olacak. Ancak bunun arkasında etkileyici modelleme yeteneklerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Sketchup ile karşılaştırıldığında Fusion 360, modelleme sonrası ve CAM araçları gibi daha fazla özelliğe sahiptir. Ayrıca simülasyon, animasyon ve 3B oluşturma da bulabilirsiniz.

Sketchup'ta bulamayacağınız şey, yerleşik 3B dilimleyicidir. Genel olarak, Fusion 360, hassas ve hacimli modelleme için uygundur. Parametrik ve heykel tekniklerini kullanarak, orta ila uzman beceri seviyelerine sahip tasarımcılar için uygundur.

4. Shapr3D

Apple Pencil ve iPad kullanıcısıysanız Shapr3D harika bir Sketchup alternatifidir. Bu CAD yazılımı, iPad'ler için geliştirilmiştir. 3D tasarımcıların istediği yerden profesyonelce çalışmasına olanak tanır.

Bu en iyi ücretsiz Sketchup alternatifi, iPad'ler için temiz ve sezgisel bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Ancak yeni başlayanlar, Siemens motorlarını kullandığı için yazılımı oldukça karmaşık bulabilir, bu nedenle onu nasıl doğru şekilde kullanacağınızı öğrenmek için daha fazla zamana ihtiyacınız vardır. 3D tasarım söz konusu olduğunda, tek ihtiyacınız olan bir Apple Pencil. Bu araçla, bu yazılımın sağladığı tüm özelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Shapr3D, doğrudan ve parametrik modelleme kullanır, bu nedenle profesyonel tasarımcılar için harika çalışır. Shapr3D temelde ücretsizdir ancak ücretli Pro sürümüne yükseltebilirsiniz.

Sketchup'a bir başka en iyi alternatif, hayalinizdeki evi görselleştirmeye yardımcı olan Sweet Home 3D'dir. Yazılım, ev planından mobilya düzenlemesine kadar iç tasarım için özel olarak geliştirilmiştir.

Sketchup ile karşılaştırıldığında Sweet Home 3D, ev iç uygulamalarına odaklandığından çok daha spesifiktir. Duvarlar çizmenize, kapı ve duvar yerleştirmenize ve ayrıca mobilya eklemenize olanak tanır. 2D olarak tasarlarken aynı anda sonucu 3D olarak da kontrol edebilirsiniz. Proje bittiğinde, yazdır ve dışa aktar özelliği projeyi standart dosya formatlarında kaydetmenizi sağlar.

Sweet Home 3D, yeni başlayanlar ve hobi işleri için uygundur. Kullanıcı dostu arayüz, kullanımı kolaylaştırır ve 3D tasarım becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olan kullanım kolaylığı özellikleri barındırır. Yazılım indirilebilir, böylece doğrudan bilgisayardan çalışabilirsiniz. Ancak aynı zamanda herhangi bir cihazdan çalışmanıza izin veren çevrimiçi bir program da sağlar.

6. LibreCAD

LibreCAD, Windows, Apple ve Linux için ücretsiz bir Açık Kaynak 2D CAD uygulamasıdır. LibreCAD, açık kaynaklıdır ve tamamen ücretsizdir.

LibreCAD, modelleme hobinizi veya işinizi desteklemek için tam özellikli bir yazılımdır. Dünya çapında 30 farklı dil sağladığı için dil desteği konusunda endişelenmenize gerek yok. İlginç bir şekilde, açık kaynak uygulaması deneyimli bir ekip tarafından geliştirilmiştir.

Yazılım, 2D modellemeyi öğrenmeye yeni başlayanlar için idealdir. 3D modellemeyi desteklemese de Sketchup'a iyi bir alternatif. Genel olarak, LibreCAD, grafik tasarım ve modellemeye alışmak için mükemmel bir seçimdir.

Daha çok kil modelleme ile ilgileniyorsanız, ZBrushCoreMini, Sketchup'a harika bir alternatif olabilir. Bu ücretsiz yazılım, 3B killeri modellemenize ve fikirlerinizi görselleştirmenize olanak tanır. İstediğiniz gibi bir 3B nesne oluşturmak için kili sıkıştırabilir, çekebilir ve bükebilirsiniz. Bir karakteri ve organik modelleri şekillendirmek için yaygın olarak kullanılır.

Ayrıca, kili yalnızca bir taraftan simetrik olarak şekillendirmenize izin veren simetri modunu da destekler. Malzeme özelliği, heykel simülasyonu için mevcut malzemeler arasında seçim yapmanızı sağlar.

ZBrushCoreMini, tüm beceri seviyeleri için ideal olan ücretsiz bir uygulamadır. Kolay kullanıcı arayüzü, yeni başlayanların çok fazla çaba harcamadan bu yazılıma alışmasını sağlar. Ancak temel özelliklerin ötesine geçmek istiyorsanız, deneyimli tasarımcılar için daha gelişmiş özellikler sunan ZBrush'a geçebilirsiniz.

8. Wings 3D

Wings 3D, hem güçlü hem de kullanımı kolay, gelişmiş bir alt bölüm modelleyicidir. Wings 3D, çok çeşitli modelleme araçları, özelleştirilebilir bir arayüz, ışıklar ve malzemeler için destek ve yerleşik bir AutoUV haritalama tesisi sunar. Wings'te animasyon desteği yoktur.

2001'den beri geliştirilen bu program güçlü ancak kullanımı kolaydır. Yazılım Nendo ve Mirai'den esinlenmiştir, bu nedenle programlar arasında bazı benzerlikler bulabilirsiniz.

Ücretsiz yazılım, düşükten orta aralığa kadar değişen doku poligon modellerinin yanı sıra modellemek için de iyi çalışır. Animasyonu desteklemez ve yalnızca OpenGL oluşturma ile birlikte gelir. Ancak, sonucu diğer işleme yazılımlarına aktarabilirsiniz.

Wings 3D, gelişmiş modelleyiciler için geliştirildi ve içeriğe duyarlı menüler getiriyor. Edge, Face, Vertex ve Body olmak üzere dört farklı modelleme moduna sahiptir. Şu anda kullanıcılar, 3B modellerine, kullanıcı deneyimini yükseltmeye yardımcı olan dokular ve malzemeler ekleyebilirler.

9. BRL-CAD

Son Sketchup alternatifi, geometri modelleme için iyi çalışan BRL-CAD'dir. Açık kaynaklı yazılım 20 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır ve 3D modelleme için güvenilir bir program olmaya devam etmektedir. Güçlü ve sağlam bir sistem sunan program, ileri düzey kullanıcılar için uygundur.

BRL-CAD, ışın izleme desteği, etkileşimli geometri düzenleyici ve komut dosyası oluşturma gibi sayısız yetenek sunar. Program öncelikle sınır gösterimi yerine yapıcı katı geometri kullanır. Bununla birlikte, BRL-CAD, grafik uygulamadan ziyade balistik ve elektromanyetik analiz için daha uygun kabul edilir.

Platformlar arası yazılım Mac, Windows ve Linux'ta iyi çalışır. Işın izleme geometrisi, oluşturma, düzenleme ve görüntü işleme gibi belirli amaçlara sahip belirli bir araca ihtiyaç duyan bir geometrik modelciyseniz, BRL-CAD en iyi ücretsiz Sketchup alternatifi olabilir.

10. Inventor

Inventor by Autodesk, Sketchup'ın yerini alacak mükemmel bir 3D CAD programıdır. Fusion 360'ta olduğu gibi, yazılım özellikle profesyonel kullanım için geliştirilmiştir, ancak öğrenciler ve eğitimciler bunu kullanabilir. Program 20 yılı aşkın bir süredir varlığını sürdürüyor ve hala SolidWorks'ün önemli bir rakibidir.

Mühendisler ve tasarımcılar, 2B ve 3B mekanik tasarım, görselleştirme, simülasyon ve dokümantasyon gibi tonlarca özelliğin keyfini çıkarabilir. Inventor'ı endüstriyel uygulama için harika ürünler oluşturmaya yardımcı olan güçlü bir 3D CAD modelleme aracıdır. Program, geliştirme maliyetlerini düşürmenin yanı sıra pazara daha hızlı girmek için güvenilirdir.

Profesyoneller için bir CAD modelleme yazılımı arıyorsanız, Inventor listeye dahil edilmelidir. Program, profesyonel tasarımcıların ve mühendislerin taleplerini karşılayan serbest biçimli, parametrik ve doğrudan modelleme kullanır. Öğrenciler ve eğitim amaçlı kullanımı ücretsizdir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın