Ogznet.com
İnşaat Mühendisi veya Mimarlar için En İyi Mobil Uygulamalar Paylaş:
Technology photo created by pressfoto - www.freepik.com

İnşaat Mühendisi veya Mimarlar için En İyi Mobil Uygulamalar

Burada her İnşaat Mühendisi’nin akıllı telefonunda veya tabletinde bulunması gereken İnşaat Mühendisliği için bazı en iyi mobil uygulamaları listeliyoruz.

Bu yazının içeriği: Kapat

Yaklaşık yirmi yıl önce mühendisler teknik becerilere bağımlıydılar, çünkü her şeyi bir kağıt üzerinde yapmak zorundaydılar, yüksekliklerin tasarımından bina planlamasına kadar.

Bununla birlikte mevcut dönemde, mühendislik çalışmalarının çoğu için artık bilgisayarlara daha fazla bağımlılık var. İnşaat mühendisiyseniz dizüstü bilgisayarınızı sahada her yerde taşıyamazsanız, yine de hesaplamalar ve tasarım için bazı önemli uygulamalara ihtiyaç duyarsınız. İşte bu durumlar için taşınabilir uygulamalara ihtiyaç duyarsınız.

Tablet ve akıllı telefonlar için en iyi İnşaat Mühendisliği ve Mimarlık uygulamaları

1. AutoCAD - DWG Görüntüleyici ve Düzenleyici (Android | iOS)

AutoCAD mobil uygulaması, AutoCAD çizimlerini görüntülemeyi, oluşturmayı ve düzenlemeyi sağlayan, kullanımı kolay çizim ve taslak çizimi araçları olan bir DWG görüntüleme uygulamasıdır. CAD uygulaması ile saha ziyaretlerini kolaylaştırın ve hareket halinde CAD işleri yapın.

Sadece Android akıllı telefonunuzdaki veya tabletinizdeki tüm DWG / DXF dosyalarını görmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda bir çizim yapma, bir plandan bir satırı silme, boyutları ayarlama, temel şekiller çizme gibi temel düzenleme işlevlerini (ölçüm, PDF / JPG alma vb.) gerçekleştirmenize de olanak tanır. Akıllı Telefon düzenleme işlevleri gerçekleştirmek için biraz zor olabilir, ancak bu uygulama her İnşaat Mühendisi ve Mimar için bir zorunluluktur.

2. FrameDesign (Android)

İnşaat mühendisleri tarafından en sevilen uygulamalardan biri olan bu uygulamayı kullanarak FEA, Sonlu Elemanlar Analizi kullanarak iki boyutlu hiperstatik çerçeveler tasarlayabilirsiniz.

 

Bu Sonlu Elemanlar Metodu (FEM) uygulaması özellikle inşaat mühendisleri, makine mühendisleri, mimarlar ve Sonlu Elemanlar Analizi (FEA) kullanarak 2D hiperstatik çerçeveler tasarlamak isteyen öğrenciler için kullanışlıdır.

Geometri, kuvvetler, mesnetler, yük durumları vs. girebilir ve düzenleyebilirsiniz. Hesaplama sonuçları anında gerçekleştirilir.

Ana özellikler şunları içerir:

 • F, T ve q (dikdörtgen ve üçgen) yükler
 • Kiriş uçlarında sabit ve menteşe bağlantıları
 • Her yöne sabit, menteşeli, makaralı ve yaylı destekler
 • Uygulanan sapmalar
 • Materyal ekleyin veya düzenleyin
 • Bölümleri ekleyin veya düzenleyin
 • Güvenlik faktörleri dahil olmak üzere yük durumları ve yük kombinasyonları
 • Moment, Kesme, Gerilme, Sapma, Tepki kuvvetleri kontrolleri

3. BeamDesign (Android)

Bu Sonlu Elemanlar Metodu (FEM) uygulaması özellikle inşaat mühendisleri, makine mühendisleri, mimarlar ve 1D hiperstatik çerçeveler tasarlamak isteyen öğrenciler için kullanışlıdır.

 

Hiperstatik kirişleri, kuvvetleri, mesnetleri vb. hem grafiksel hem de metinsel olarak girebilir ve düzenleyebilirsiniz. Hesaplamalar arka planda şeffaf bir şekilde işinizi aksatmadan yapılır ve neredeyse anında sunulur.

Geometri, kuvvetler, mesnetler, yük durumları vs. girebilir ve düzenleyebilirsiniz. Hesaplama sonuçları anında gerçekleştirilir.

Ana özellikler şunları içerir:

 • F, T ve q (dikdörtgen ve üçgen) yükler
 • Kiriş uçlarında sabit ve menteşe bağlantıları
 • Her yöne sabit, menteşeli, makaralı ve yaylı destekler
 • Uygulanan sapmalar
 • Materyal ekleyin veya düzenleyin
 • Bölümleri ekleyin veya düzenleyin
 • Güvenlik faktörleri dahil olmak üzere yük durumları ve yük kombinasyonları
 • Moment, Kesme, Gerilme, Sapma, Tepki kuvvetleri kontrolleri

4. Fieldwire (Android | iOS)

Fieldwire, proje yöneticisinden her özel yüklenicinin ustabaşına kadar tüm saha ekibinizi tek bir inşaat yönetimi platformunda birbirine bağlar. Sahadayken herkesin çizimleri görüntülemesini, işlerini planlamasını ve yapılacak işler listesini takip etmesini zahmetsiz hale getirir.

 

İnşaat yönetimi zordur, ancak Fieldwire'ın birden fazla taşerona dağıtılması, öğrenilmesi ve kullanılması kolaydır. Uygulama, piyasadaki en hızlı plan görüntüleyiciyi güçlü bir görev yönetimi motoruyla birleştirerek insanlara hem şantiyede hem de ofiste zamandan tasarruf sağlar.

Kullanımı o kadar kolaydır ki, ustabaşından proje yöneticisine kadar herkes, büyük bir projede bile dakikalar içinde çalışır duruma gelebilir. Uygulama kullanıcıları arasında mal sahipleri, mimarlar, genel müteahhitler ve mühendisler bulunmaktadır.

5. Basit Fatura - e-Fatura (Android | iOS)

Invoice Simple, müşterilerinize fatura ve tahmin göndermek için hızlı ve kolay bir fatura uygulamasıdır. Invoice Simple, basit ve profesyonel bir mobil faturalandırma çözümüne ihtiyaç duyan küçük işletme sahipleri, müteahhitler ve serbest çalışanlar için mükemmeldir. Telefonunuzda kolayca faturalar ve tahminler oluşturun, gönderin ve takip edin.

 

Telefonunuzda kolayca basit fatura ve fiyat tahmini oluşturun, fatura gönderin ve takip edin. Tüm faturalandırmalarınızı yönetin, ödemeleri daha hızlı alın. Fiyat tahminini veya faturayı müşterinizin yanından ayrılır ayrılmaz ve hatta hâlâ müşterinizin yanındayken gönderin!

6. QuickBooks Time Tracker (Android)

TSheets, çalışanlarınızın ceplerinde bulunan cihazlarla iş sahasına giriş ve çıkış yapmalarını sağlayan bulut tabanlı bir zaman izleme ve zamanlama uygulamasıdır. Doğru, elektronik zaman verileri, kağıt zaman çizelgelerinin yerini alır ve bordro ve faturalandırmayı daha hızlı ve daha az maliyetli hale getirir.

QuickBooks Time Tracker (eski adıyla TSheets Time Tracker), çalışanlarınızın ceplerinde bulunan cihazlarla iş sahasına giriş ve çıkış yapmalarını sağlayan bulut tabanlı bir zaman izleme ve çalışan planlama uygulamasıdır.

Doğru, elektronik zaman verileri, kağıt zaman çizelgelerinin yerini alır ve bordro ve faturalandırmayı daha hızlı ve daha az maliyetli hale getirir. QuickBooks Time Tracker ayrıca zamanı ve GPS noktalarını (hücre veya internet hizmeti olmasa bile) doğru bir şekilde izler, ardından tekrar hizmete girdiğinde otomatik olarak senkronize olur, bu da onu coğrafi eskrim için daha iyi (ve daha ucuz) bir alternatif haline getirir.

“Kim Çalışıyor” özelliği ile çalışanlarınızın konumunu takip etmek ve kimin ne üzerinde çalıştığını gerçek zamanlı olarak görmek çok kolay. QuickBooks Time Tracker ayrıca, sürükle ve bırak vardiyalarını yönetmenize, işler atamanıza, bir bakışta kimin çalıştığını görmenize ve çalışanlar planlandığı gibi bir iş veya vardiya için zaman ayırmadıysa yöneticilere uyarı göndermenize olanak tanıyan uygulama içi zamanlama özelliğine sahiptir.

7. Concrete Calculator & Mix Design (Android | iOS)

Concrete Calculator (Beton Hesaplayıcı), aşağıdaki işlevlere sahip ücretsiz bir hesap makinesidir:

 • Betondaki çimento, kum ve agrega miktarını hesaplayın.
 • Projeniz için gerekli çimento torba sayısını hesaplayın.
 • Döşemeler, duvarlar, temeller ve kolonlar için gereken beton miktarını hesaplayın.
 • Hesaplanan beton miktarını hazırlamak için gerekli bileşenlerin ağırlığını hesaplayın.
 

Beton karışımı tasarımı, bir şantiyede mevcut olan malzemelere dayalı olarak daha iyi dayanım ve dayanıklılık için beton bileşenlerinin (çimento, kum ve agrega) ekonomik olarak oranlanması işlemidir. Kod tarafından önerilen nominal karışım oranları, gerçek tasarım parametrelerine göre tasarlandığında gereken gerçek miktara kıyasla daha yüksek miktarda çimento içerebilir, bu nedenle belirli bir saha için aynı dereceli beton için çimento gereksinimi düşük olabilir. Karışım tasarımından elde edilen oranlar, beton küpler ve silindirler üzerinde basınç dayanımı testi yardımıyla mukavemetleri açısından test edilir.

Bu hesap makinesi profesyonel İnşaat Mühendisleri, İnşaat Mühendisliği Öğrencileri ve Kendin Yap (Kendin Yap) meraklılarına da aynı şekilde fayda sağlayabilir. Kullanıcı arayüzü temiz ve sezgiseldir ve sonuçlar, gerekli bileşenlerin miktarını kilogram olarak belirterek sunulur. Kullanıcının hesaplamaları kolayca kontrol edebilmesi için tasarım adımları da sunulmuştur.

8. Truss Me! (Android | iOS)

Gerçek bir roket bilimcisi tarafından tasarlanan Truss Me, eğlenirken kafes sistem yapıları tasarlamayı öğrenmenize yardımcı olur! Her meydan okumada hafif ve güçlü kafes kirişler tasarlayın ve değerli altın fındıklar kazanın.

 

Truss Me, kafes kirişleriniz için en gerçekçi davranışı sağlamak için havacılık, makine ve inşaat mühendisleri tarafından kullanılan son teknoloji simülasyon tekniklerini kullanır. İyi tasarlanmışsa, kafes kirişleriniz gerçek hayatta olduğu gibi ayakta kalacaktır. Kafesinizde kusurlar varsa, yapı gerçekçi bir şekilde yııkılacaktır.

Truss Me, dinamik problemlerle de iyi çalışır, böylece köprülerden, çatılardan ve vinçlerden uzay araçlarının yere çarpmasını içeren çarpma problemlerine kadar her şeyi inşa edebilirsiniz!

Eğitmen olarak öğrencilerinize serbest stil modunu kullanarak kafes kirişleri nasıl tasarlayacaklarını öğretebilirsiniz. Bu modda, isteğe bağlı bir kafes kiriş tasarlayabilirsiniz, örn. bir köprü, çatı, vinç ve hatta bir uzay aracı ve görsel olarak gerilim ve sıkıştırma arasındaki farkı gösterin. Gerilim altındaki başarısızlık ve sıkıştırma arasındaki farkı da açıklayabilirsiniz. Ardından, öğrencilerin her seviyede maksimum puanı elde etmek için yarışacakları bir kafes tasarım yarışması düzenlemek için zorlukları kullanabilirsiniz.

9. Beton Hesaplama (Android | iOS)

Döşeme, temel, kolon ve basamakları dökmek için ne kadar beton gerektiğini hesaplamak için basit bir araç. Beton Hesaplayıcı, aşağıdaki işlevlere sahip ücretsiz bir hesap makinesidir:

 • Betondaki çimento, kum ve agrega miktarını hesaplayın.
 • Temel, taban, kolon ve merdiven alanları için ne kadar beton ihtiyacı olduğunu kolayca hesaplayabilirsiniz.
 • Az miktarda beton ihtiyaçları için profesyonel olmayan harç karışımlarını kolayca yapabilirsiniz. Mesela ne kadar çimento lazım.
 • Torba kuru beton mu kullanacaksınız, kaç torba ihtiyaç var, işte size çözüm.
 • Torba özellikleri ve fiyatlarını girip karşılaştırabilirsiniz.
 • Duvarınız için kaç tuğla yada blok lazım, en kolay yolu beton hesaplama programı.
 • Sipariş edeceğiniz inşaat demiri ağırlığını yada belirli bir miktar inşaat demirinin uzunluğunu görün.

Sezgisel bir arayüz ile geliştirilmiştir. Bu daha az tıklamayla daha hızlı sonuç anlamına gelir. Program bir sonraki kullanımınız için ayarlarınızı hatırlar.

 • Beton hesaplama için temel özellikleri.
 • İnternet bağlantısı olmadan da çalışır.
 • Uygulama boyutu oldukça küçüktür.
 • Arka planda işlem yürütmez. Bildirim yapmaz.
 • Sonuçları kaydedebilir ya da gönderebilirsiniz.
 • Tabletler içinde en iyi şekilde optimize edilmiştir.
 • Tamamen ücretsizdir.

10. AndTruss2D (Android)

AndTruss2D, mühendisler (inşaat mühendisleri, makine mühendisleri, mimarlar vb.) için faydalı bir uygulamadır. Düzlem kafes kirişlerin Sonlu Elemanlar Metodu ile lineer statik analizi için kullanılır.

Kullanıcının statik modeli hızlı bir şekilde kurmasını ve analiz sürecinden sonra sonuçları görüntülemesini sağlayan kullanımı kolay bir grafik kullanıcı arayüzü sağlar.

 

Özellikleri:

 • Eksenel kuvvetler (N) ve stresin grafiksel ve metinsel sonuçları.
 • Düğüm yer değiştirmelerinin grafiksel ve metinsel sonuçları.
 • 20 kafes sistem şablonu.
 • Pan & Zoom (İçeri/Uzaklaştır/Uzantılar).
 • Kaydet/Yükle.
 • Geri Al/Yinele.
 • Animasyonlu Deformasyonlar
 • Dxf içe aktarma.

11. DWG FastView - CAD Görüntüleyici ve Editör (Android | iOS)

DWG FastView, tasarımcıların her türlü durumda taleplerini karşılayan ve AutoCAD (DWG, DXF) ile tam uyumlu, platformlar arası bir CAD yazılımıdır. Düzenle, Görüntüle, Ölç, Boyut, Metin bul vb. gibi çeşitli CAD özellikleri, hareket halindeyken gerçek CAD çalışmaları yapmanızı ve en iyi mobil CAD deneyiminin keyfini çıkarmanızı sağlar.

DWG FastView, GstarCAD, AutoCAD, ProgeCAD, BricsCAD, ZWCAD'den gelen DWG çizimlerini sorunsuz bir şekilde açabilme ve otomatik çizim taslağı hazırlama, planı gözden geçirme ve dxf.etc gibi CAD tasarımlarını görüntüleyebilen 2D / 3D DWG çizimleriyle tamamen uyumludur.

 
 • Çizim oluşturma, göz atma ve düzenleme ücretsizdir
 • Kayıt Yaptırmaya Gerek Olmaması & Çevrimdışı çizimler
 • PDF, BMP, JPG ve PNG dosya formatlarını destekler, bu dosyaları internet üzerinden paylaşabilirsiniz
 • Görünüm Modu ve Düzenleme Modu mevcuttur

12. Civil Engineering (Total Station) App (Android)

Total Station ile ilgili en büyük sorun, bulunamamasıdır, öğrenmek zor değil sadece kolay da değil, şimdi Total Station simülatör uygulaması ile bu sorunu çözeceğiz, total station'ı evinizin rahatlığından ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz.

Her inşaat mühendisinin bilmesi gereken dört temel fonksiyon vardır; bunlar İstasyon Yönlendirme, Geriden Kesim, Gözlem ve Yerleştirmedir. Total Station uygulaması, konsepti öğrenmenize yardımcı olur ve uygulama üzerinde sanal ölçme pratikleri gerçekleştirmenize olanak tanır.

İster İnşaat Mühendisi olun, ister total station kullanan teknik eleman, her tür ölçme işi için kullanabileceğiniz ücretsiz ve sezgisel total station eğitimi almanıza yardımcı olur.

Total Station aletleri ve inşaat mühendisliği ekipmanlarının ortak olarak kullanılamama sorunu vardır, total station uygulaması gibi simülatörler bu sınırlamanın üstesinden gelmenize yardımcı olur.

13. Floor Plan Creator (Android)

Ayrıntılı kat planları oluşturun. Onları 3D olarak görün. Evinizin içini tasarlamak için mobilya ekleyin. Yeni bir mobilya için yeterli yer olup olmadığını kontrol etmek için alışveriş yaparken kat planınızı yanınızda bulundurun.

 

Özellikleri:

 • Projeler, herhangi bir şekle sahip odalarla birden fazla kata sahip olabilir (yalnızca düz duvarlar).
 • Oda, duvar ve seviye alanının otomatik hesaplanması; çevre; sembollerin sayısı.
 • S-Pen ve fare desteği.
 • 3D tur modu.
 • Sembol kütüphanesi: kapılar, pencereler, mobilya, elektrik, yangın araştırması.
 • Mesafeleri ve boyutları göstermek ve değiştirmek için kullanıcı tanımlı boyut çizgileri.
 • Planları cihazlar arasında otomatik olarak yedeklemek ve paylaşmak için bulut senkronizasyonu (ücretli, 3 günlük ücretsiz deneme).
 • Buluta yüklenen planları https://floorplancreator.net üzerinde bir bilgisayarda veya herhangi bir mobil cihazda düzenleyin.
 • Görüntü, PDF, DXF, SVG olarak dışa aktarın, ölçeğe göre yazdırın (ücretli).
 • Metrik ve emperyal birimleri destekler.

14. magicplan (Android | iOS)

Mobil cihazınızın kamerasıyla kat planları oluşturun. Bir odayı 30 saniyeye kadar tarayın ve dakikalar içinde eksiksiz kat planları oluşturun. Kat planı, malzeme ve maliyet tahmini, 3B modeller ve sanal turlar gibi dahil edilen özellikler için başlangıç noktanızdır.

 

Kullanımı kolay tek bir uygulama ile kat planlarını, saha raporlarını ve tahminleri anında oluşturun ve paylaşın. magicplan, sahadayken işleri halletmek için daha iyi bir yol sunar.

Ölçme ve Eskiz
Kullanımı kolay bir arayüze sahip en son teknolojiyi kullanarak iç mekan planlarını 2D ve 3D olarak ölçmenize ve çizmenize olanak tanıyor.

Raporlama
Herhangi bir karışıklık riskini ortadan kaldıran yapılandırılmış raporlar oluşturmak için fotoğraflar, 360° görüntüler, notlar, özel formlar ve işaretlemeler ekleyin.

Fiyat tahmini
Mobil cihazınızda fiyatları otomatik olarak hesaplamak için fiyat tahmini.

15. Microsoft Excel (Android | iOS)

Güçlü Excel elektronik tablo uygulaması, dosyalarınızı hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmanıza, görüntülemenize, düzenlemenize ve başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır. Ayrıca, e-posta mesajlarına eklenmiş çalışma kitaplarını görüntülemenize ve düzenlemenize olanak tanır. Muhasebe, denetim, finans veya diğer alanlarda herkesle, her yerde güvenle çalışın.

Excel dosyalarınızı tüm cihazlarda inceleyin. Verilerinizi veya görev listenizi her yerde düzenleyip güncelleştirin. Sıralama ve filtreleme gibi özellikler, çalışırken doğru verilere odaklanmanıza yardımcı olur. Sayfaları kolayca oluşturun, kopyalayın, gizleyin veya gösterin.

16. Su Terazisi (Android | iOS)

Bir su terazisi, bir yüzeyin yatay mı (seviye) yoksa dikey mi (şakül) olduğunu veya 360°'lik bir seviye için düz bir yüzeye yatırıldığını belirtmek için tasarlanmış bir araçtır. Spirit Level uygulaması Android telefonunuz için kullanışlı, doğru, kullanımı basit ve inanılmaz derecede kullanışlı bir araçtır.

Bu su terazisi ile daha fazla gerçek veri elde etmek için kullanmadan önce kalibre edin.

17. Construction Calculator (Concrete, Steel, Bricks) (Android)

İnşaat hesaplayıcısı, tüm İnşaat Mühendisleri ve inşaat çalışanları için bir hesaplama platformudur. İnşaat Hesaplayıcı, tuğla, beton, çimento, kum, agrega, beton bloklar, döşeme betonu, kare kolon betonu, yuvarlak kolon betonu, fayans, yuvarlak çelik ağırlığını hesaplamak ve ayrıca tüm şekil alanlarını hesaplamak için basit bir araçtır.

İnşaat Hesaplayıcı özellikleri:

 • Alana göre bir duvar inşa etmek için gereken Blok (tuğla) sayısını hesaplayın.
 • Projeniz için kaç tane çimeto torbası gerekli.
 • Bir oda zemini veya banyo zemini oluşturmak için gereken karo sayısını alana göre hesaplayın.
 • Duvar, döşeme ve kolon hacmini hesaplayın.
 • Ücretsiz, hızlı, basit ve kullanımı kolaydır.

18. BIMx (Android | iOS)

GRAPHISOFT'un mobil BIM iletişim aracı BIMx, nihai BIM proje iletişim uygulamasıdır. Entegre teknik resim tablosunda ve 3D yapı modelinde gezinmek ve yapı bileşeni bilgilerini görüntülemek için benzersiz bir teknoloji olan 'BIMx Hyper-model' özelliğine sahiptir.

 

BIMx Hyper-modeli, karmaşık 3D modelleri ve kapsamlı 2D dokümantasyonu olan projeler için bile son derece sorunsuz kullanım ve olağanüstü performans sunar.

BIMx, proje paydaşlarının şantiyede bile bir parmak dokunuşuyla binaların tüm inşaat belgelerine erişmelerine olanak tanır.

ARCHICAD kullanan bir mimarsanız, BIMx tasarımlarınızı müşteri ve yüklenicilerle sunmak ve/veya paylaşmak için mükemmel bir araçtır. BIMx, tüm iş akışını neredeyse sorunsuz hale getirmenin yanı sıra, size önemli ölçüde paradan ve baskı planlarının getirdiği maliyetten tasarruf sağlayacaktır.

Mevcut ve gelecekteki tüm projeleriniz için ek BIMx PRO işlevselliğinin kilidini tek bir adımda açabilirsiniz.

Mimar değilseniz ancak bir inşaat projesinde yer alıyorsanız, mimarınızdan projenin BIMx Hiper modelini mobil cihazınızla paylaşmasını isteyin. BIMx, inşaat profesyonelleri için en iyi mobil uygulamadır.

19. Sketchbook (Android | iOS)

Autodesk SketchBook, bilgisayar destekli tasarımda ödüllü çizim uygulamasıdır. Yaratıcı profesyoneller, hevesli sanatçılar ve fikirlerini dijital biçimde yakalamayı seven herkes için yapılmıştır.

Doğal çizim deneyimi ve yolunuza çıkan temiz kullanıcı arayüzü ile tanınan SketchBook, güzel dijital sanatlar yaratmak için ihtiyacınız olan her şeye sahiptir.

Fırça motorunda özelleştirebileceğiniz 170 varsayılan fırça bulunur, böylece her zaman tam olarak beklediğiniz gibi çalışırlar. Mürekkep akıcı ve pürüzsüz bir his veriyor, sentetik fırçalar renkleri doğal bir şekilde karıştırıyor ve doku fırçaları doğal ortamı taklit ediyor.

SketchBook çizim ve işleme motoru, özellikle ekran kalemi ve GPU'su olanlar olmak üzere her mobil cihazının tam bilgi işlem gücünü kullanmak üzere tasarlanmıştır.

Hızlı UI modu, tabletinizde mümkün olan en geniş çalışma alanı için gerektiğinde, serbest elinizin arabirim öğelerini yukarı çekmesini sağlar. Bu nedenle SketchBook, en iyi inşaat mobil uygulamaları listesine dahil edilmiştir.

Yorumlar

 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz