Telefonu gece boyu şarjda bırakmak doğru mudur?

Akıllı telefonunuzun pil kullanım ömrünü nasıl arttırabilirsiniz? Gece boyunca telefonu şarjda tutup, pili yüzde 100’e getirmek iyi bir durum değildir. Bu, pilinize zarar verir ve ömrünü kısaltır. İşte akıllı telefon pillerinin daha uzun ömürlü olması için yapmanız gerekenler ve neden gece boyunca şarjda takılı bekletmemeniz gerektiği hakkındaki bilgiler.

Şarj edilebilir piller zaman içinde yavaş yavaş kapasite kaybeder (kullanmasanız bile). Düzenli kullanımın ilk yılından sonra bir kapasite düşüşü fark edebilirsiniz. Çoğu kişi için, iki yıllık bir sürenin sonunda tek bir şarjla bütün bir günü geçirmek zordur.

Şarj edilebilir teknolojinin çoğunda Lityum-İyon (Li-Ion) piller kullanılır. Akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar bir tür Lityum İyon pil kullanır.

Şarj Edilebilir Lityum İyon Piller Neden Bozulur?

Akıllı telefonlar ve tabletler, Lityum İyon Polimer (Li-Poly) adı verilen bir Li-İyon pil çeşidini kullanır. Bu çeşit piller daha güvenli, daha küçüktür ve daha hızlı şarj olur. Ancak Li-Poly pil için de bir Li-Ion pil ile aynı kullanım ömrü kuralları geçerlidir.

Pil, normal şartlarda yüzde 80'i aştığında ve yüzde 20'nin altına düştüğünde en hızlı şekilde azalır. Cihazınız en iyi yüzde 50 şarjla çalışır.

Pil ömrünüzü uzatmak için aşırı şarj durumunda ve aşırı düşük seviyelerde kullanımlardan kaçının. Yüzde 100 şarj etme ve deşarj tek bir tam döngü olarak sayılır. Yüzde 20 ila 80 arasında kısmen şarj edip deşarj ederek, kapasitede gözle görülür bir düşüşe ulaşmadan önce 1.000 tam döngü veya daha fazlasını elde edebilirsiniz. Bu neredeyse üç yıllık bir ömür sunar.

Bunun nedeni pilinizin gerçekte nasıl çalıştığından kaynaklanmaktadır. Bu piller bir lityum kobalt oksit katmanından ve bir grafit katmanından yapılmıştır. Lityum iyonları, enerjiyi serbest bırakmak için grafitten lityum kobalt okside hareket eder. Pilinizi şarj etmek, bu iyonları grafit katmanına geri taşır.

Pilin aşırı derecede zarar görmesinin nedeni budur: Hücrenin bütünlüğünden ödün verirsiniz, çünkü bir katmanı aşırı Lityum ile doldurmak iç direnci artırır.

Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Nasıl Artırabilirsiniz?

Telefonunuzu şarj etmek için uyurken fişe takmak gibi bazı kötü alışkanlıklar edinmiş olabilirsiniz. Neyse ki, bu alışkanlığı düzeltmek için çok zaman ve çaba gerekmiyor.

Neden Telefonunuzu Bir Gece Boyunca Şarjda Tutmamalısınız?

Yatağa gittiğinizde telefonunuzu fişten çekin ve uyandıktan sonra şarj edin.

Cihazınızı şarj etmek bir saat sürebilir, ancak uyurken fişini takılı bırakmak, şarj cihazına çok daha uzun süre bağlı olduğu anlamına gelir.

Bu durumda telefonunuzun pili aşırı şarj olmaz. Üreticiler bunu önlemek için önlemler alır. Bununla birlikte, yüzde 100'e kadar şarj ettiğinizde, "damlama şarjı", yani cihazınızın varsayılan olarak kullandığı şeyi telafi etmek için yeterli ekstra enerji ekler. Yüzde 100'e kadar şarj ederek ve fişi takılı tutarak, pilinizi aşırı kullanıyorsunuz ve gerekmediğinde enerji harcamaya zorluyorsunuz.

Bu, bir gecede fişe takılı bırakırsanız, kesinlikle önerilen yüzde 80'lik şarjın üzerine çıkacağınız gerçeğinin de üstünde.

Uzun süreli şarj işlemi ayrıca, pilinizi doğal olarak bozacak olan yüksek bir sıcaklığa neden olabilir. Ayrıca, özellikle telefonunuzu yastığınızın altında tutarsanız, aşırı ısınma durumlarında tehlikeli olabilir.

Eğer mümkünse cihazınızı yastığınızın altında bırakmayın. Hava akışının olmaması yalnızca pilinizin zarar görmesi anlamına gelmez, aynı zamanda yangın riskini de artırır.

Telefonunuzu aşırılıklara maruz bırakmamalısınız. 0 Santigrat altındaki ve 70 Santigrat üzerindeki sıcaklıklar, Li-Ion pilinizi daha hızlı bozar. Telefonunuzu aşırı sıcağa maruz bırakmayın ve onu sıcak veya soğuk bir günde de arabanızda bırakmayın.

Telefon Şarj Olurken Kullanmak Zararlı mıdır?

Cihazınızı şarj olurken herhangi bir yüksek yoğunluklu etkinlik için kullanmamalısınız. Gerçekçi olursak, birçok insan bunu yapıyor. Bununla birlikte, düzenli olarak bunu yapmak onarılamaz hasara neden olabilir.

Takılıyken YouTube videolarını izlemek veya en sevdiğiniz oyunda bir sonraki seviyeye geçmek cazip gelebilir, ancak pilinizi olumsuz yönde etkilemeye değmez.

Bu, elbette, akıllı telefonunuzu ne kadar süre kullanmayı düşündüğünüze bağlıdır. Bazı kullanıcılar cihazlarını genellikle iki ila üç yılda bir değiştirir. Şarj olurken uygulamaları düzenli olarak kullanmak, telefonunuzu ikinci yılında gözle görülür şekilde yavaşlatacaktır.

Telefonunuzu uzun süre kullanmak istiyorsanız, şarj olurken telefonu kullanmayın.

Telefonunuz Yüzde 80'de Şarj Etmeyi Nasıl Durduracak?

Şirketler, pillerinin tam kapasitesini tam olarak kullanmanıza nadiren izin verir. Bir katmandaki lityum iyonlarını ciddi şekilde tüketmek pek iyi olmazdı. Bununla birlikte, pil simgesi, izin verilen tam kapasiteye ulaştığında yine de yüzde 100 gösterecektir.

Cihazınızı önerilen yüzde 80'in üzerinde şarj etmemek için basit bir yöntem var: dikkatli bir şekilde gözlemlemek.

Bu çoğu insana zor gelebilir.Bu yüzden, şarj etme alışkanlıklarınızı değiştirmenize yardımcı olacak bazı uygulamaları kullanabilirsiniz.

Android için Accubattery, pilinizi iyileştirmek için ipuçları gösterir ve kapasite yüzdesi alarmlarını ayarlamanıza olanak tanır.

iOS için daha az seçenek vardır.

Bazı dizüstü bilgisayarlarda maksimum pil şarj yüzdesini yapılandırmanıza izin veren BIOS ayarları vardır. Örneğin Lenovo, Lenovo Energy Management yazılımıyla bunu Windows için kolaylaştırır. Bunu yükleyin ve Pil Ömrü İçin Optimize Et'i seçin, böylece dizüstü bilgisayarınızın pilinin şarjı yüzde 80'de durur.

Cihazınızın Pil Kullanım Ömrünü Nasıl Artırabilirsiniz?

Cihazınızın sıcaklığını ve şarj yüzdesini kontrol etmenin ötesinde, ne sıklıkta şarj etmeniz gerektiğini azaltarak pil ömrünü daha da uzatabilirsiniz. Daha az şarj, daha az döngü anlamına gelir ve cihazınız için daha uzun bir ömür sağlar.

Ekran zaman aşımı süresini kısaltmak ve parlaklık ayarlarını düşürmek en büyük etkiyi yaratacaktır.

Ek olarak, çoğu akıllı telefon ve bazı dizüstü bilgisayarlarda pil tasarrufu seçeneği bulunur. Bunlar nadiren cihaz deneyiminizi olumsuz etkiler.

Yanlış bilinen bir kanının aksine, Bluetooth ve Wi-Fi'ye bağlanmak çok fazla pil gücü harcamaz.

Bununla birlikte, GPS ve Mobil Verileri devre dışı bırakmak çoğu cihazda tüketimi önemli ölçüde azaltabilir.

Akıllı Telefon Pilleri Nasıl Saklanır

Cihazınızı uzun süre kullanmayı düşünmüyorsanız, cihazı daha serin bir yerde saklayın: Piller, biraz daha soğuk ortamlarla daha sıcak ortamlara göre daha iyi durumda olur. Bu mümkün değilse, oda sıcaklığında tutunuz.

Akıllı telefonunuzu saklamadan önce yüzde 100 şarj etmeyin. Yüzde 50'nin optimum olduğunu, ancak yüzde 40 ile 60 arasında herhangi bir yerde şarjın daha iyi olacağını unutmayın.

Telefonunuzun Pil Ömrünü Nasıl Uzatabilirsiniz?

Peki, akıllı telefonunuzun pilinin ömrünü nasıl uzatabilirsiniz? İşte bazı basit ipuçları.

  • Pilinizi yüzde 20 ila 80 arasında tutmak için kısmi şarj kullanın.
  • Telefonunuzu gece şarj etmeyerek pilinizin yüzde 100'de tutulma süresini azaltın. Bu, pilin en hızlı şekilde ömrünün azalacağı zamandır.
  • Cihazınızı oda sıcaklığında tutarak aşırı sıcaklıklardan koruyun.
  • Gereksiz uygulamaları ve hizmetleri kapatarak cihazınızın pil tüketimini azaltın. Her şarjla daha da uzun süre kullanmak için pil koruyucu uygulamalar kullanın.
  • Kısa vadede çok fazla fark görmeyebilirsiniz. Ancak, telefonunuz bir yıl sonra tek bir şarjla tam bir gün gittiğinde anlayacaksınız.
0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın