Ogznet.com
En İyi Ücretsiz Web Site Hız Testi Araçları Paylaş:
Image by mohamed Hassan from Pixabay

En İyi Ücretsiz Web Site Hız Testi Araçları

Bir web sitesinin hızı, başarısı için kritik bir faktör olabilir. Daha hızlı yüklenen web siteleri daha yüksek SEO sıralamaları, daha yüksek dönüşüm oranları, daha düşük hemen çıkma oranları, sitede daha uzun ziyaretçi kalma süresi, daha iyi genel kullanıcı deneyimine sahiptir. Bu nedenle, mevcut en iyi ücretsiz web site hız testi araçlarından faydalanmak önemlidir. Böylece web sitenizin en iyi performansı elde etmesi için gerekli çalışmaları yapabilirsiniz.

Bu yazının içeriği: Kapat

Web site hız testi araçlarını kullanmanın faydalarından birkaçı:

 • Yükleme süresi sorunlarına neden olan komut dosyalarını, yazı tiplerini ve eklentileri belirleme (HTML, JavaScript, CSS)
 • Komut dosyalarınızın küçültülmesini kontrol etme
 • Yavaş yüklenme sorunlarına neden olan büyük boyutlu görüntüleri tespit etme
 • Oluşturmayı engelleyen JavaScript veya CSS dosyasının olup olmadığını belirleme
 • Toplam yükleme sürelerini, sayfa boyutlarını ve istek sayısını analiz etme
 • Farklı coğrafi konumlardan performansı kontrol etme
 • Farklı tarayıcılarda oluşturma hızını kontrol etme
 • HTTP Üstbilgilerini Analiz Etme
 • İçerik dağıtım ağınızın performansını ölçme
 • Dosyaların CDN'nizden doğru şekilde yüklendiğini doğrulama

Bir web site hız testi çalıştırmadan önce, verileri daha iyi analiz edebilmeniz ve ardından sitenizi buna göre optimize edebilmeniz için bu araçların nasıl çalıştığının arkasındaki birkaç kavramı anlamak önemlidir.

Sunucu yanıt sürelerini (TTFB)

Sunucu yanıt sürelerini (TTFB), bir web sunucusunun yanıt verme hızının ölçümüdür. Temel olarak, tarayıcınızın sunucudan talep ettikten sonra bilgi almaya başlaması için gereken zamandır. Bir CDN kullanarak yükün başlangıç ​​sunucunuz üzerindeki etkisini önemli ölçüde azaltabilirsiniz; bu da TTFB'nizi azaltmanıza yardımcı olur.

Oluşturma engelleme JavaScript ve CSS Dosyaları

Oluşturma engelleme, sayfanızın daha hızlı yüklenmesini engelleyen JavaScript ve CSS dosyaları anlamına gelir.

Google, web sayfalarınızın üst kısmındaki içeriğin yüklenmesini engelleyen JavaScript'in kaldırılmasını veya ertelenmesini önerir. JavaScript yüklemesinin nasıl düzgün bir şekilde erteleneceğine dair aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

JavaScript'i etiketinizin hemen önüne yerleştirerek erteleme örnek kodu.

javascript defer

Daha sonra, sayfa yüklemesinde gecikmelere neden olmasını önlemek için CSS dosyanızı optimize etmeniz gerekir.

Kaynakların Küçültülmesi

Kaynakların küçültülmesi, HTML, JavaScript ve CSS dosyalarınızdan yüklenmesi gerekmeyen gereksiz karakterlerin kaldırılması anlamına gelir, örneğin:

 • Beyaz boşluk karakterleri
 • Yeni satır karakterleri
 • Yorumlar
 • Blok sınırlayıcılar

Bu, sunucudan talep edilmesi gereken kod miktarını azalttığı için yükleme sürelerinizi hızlandırır. Gereksiz tüm karakterleri kaldırmak için CSS ve JavaScript Minify gibi bir araçları kullanabilirsiniz. Veya WordPress kullanıyorsanız, tüm HTML, JavaScript ve CSS'nizi sizin için minimize edecek olan Autoptimize gibi bir eklenti kullanabilirsiniz.

HTTP İstekleri

Tarayıcınız bir sunucudan veri aldığında HTTP (Köprü Metni Aktarım Protokolü) kullanarak bunu yapar. Bu, istemci ile ana bilgisayar arasındaki bir istek / yanıttır. Genel olarak, web sayfanızın HTTP istekleri arttıkça yüklenmesi yavaşlar.

İsteklerin sayısını azaltmanın birçok yolu vardır:

 • CSS ve JavaScript dosyalarınızı birleştirme
 • JavaScript'inizi satır içine alın (yalnızca çok küçükse)
 • CSS Sprite'ları kullanma
 • Çok sayıda harici istekte bulunan üçüncü taraf eklentileri azaltma

Web Site Hız Testi Araçları Listesi

Artık web site performansı hakkında temel kavramları bildiğinize göre, web sitenizin hızını test etmek için aşağıdaki ücretsiz araçlara göz atabilirsiniz. Her biri benzersiz özellikler, raporlar ve sonuçlar göstererek incelemek için farklı yollar sunar.

keycdn web site hız testi

KeyCDN, web sitenizin performansıyla ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için kullanabileceğiniz hızlı ve hafif bir web site hız testi aracıdır. Dünyanın dört bir yanından seçim yapabileceğiniz 14 sunucu konumu seçeneği sunar. Kaç HTTP isteği yapıldığını, istenen sayfanın tam boyutunu ve yükleme süresini hızlı bir şekilde görebilirsiniz.

google site hız testi

Google PageSpeed ​​Insights, web sitenizi 1 - 100 arasında derecelendiren bir web site hız testi aracıdır. Sayı ne kadar yüksek olursa siteniz o kadar iyi optimize edilmiş demektir. 85'in üzerindeki bir puan web sitenizin iyi performans gösterdiğini gösterir. PageSpeed, sitenizin hem masaüstü hem de mobil sürümleri için raporlar sunar. CSS'yi küçültmeniz veya görüntülerinizi optimize etmeniz gibi iyileştirmeler için önerileri görüntüleyebilirsiniz.

pingdom site hız testi

Pingdom, daha iyi bilinen web site hız testi araçlarından biridir. Sayfa analizi, boyut analizi, alan başına boyut (CDN varlık boyutunuzu alan adınızla kolayca karşılaştırabilirsiniz), alan adı başına istek sayısı ve en çok hangi türde içeriğe sahip olduğu gibi ek bilgilerle mükemmel bir genel bakış sunar.

Pingdom hız testinin sonuçları, Google PagesSpeed ​​Insights'a benzer şekilde nerede iyileştirmeler yapabileceğinizi gösteren performans bilgileri sağlar.

gtmetrix site hız testi

GTmetrix, hem PageSpeed ​​hem de YSlow metriklerini kontrol ederek, sitenize F'den A'ya kadar bir not ile ayrıntılı bir şekilde değerlendirir. Raporlar, PageSpeed ve YSlow dahil olmak üzere beş farklı bölüme ayrılmıştır.

Ücretsiz kayıt ile yedi farklı yerden test yapabilirsiniz. Ayrıca tarayıcıyı, Chrome veya Firefox olarak seçmenize izin veriyor. Web sitenizin performansını, sayfa yüklemelerinizi nasıl etkilediğini görmek için çeşitli bağlantı türleriyle test edebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Diğer gelişmiş özellikleri arasında Adblock plus'ı çalıştırma yeteneği vardır. Reklamlar devre dışı bırakıldığında, sitenizin yüklenmesini nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Bunun gibi belirtilen ek seçenekleri görmek için ücretsiz bir hesap oluşturmanız gerekir.

WebPageTest site hız testi

WebPageTest, yukarıdaki araçlara çok benzer, ancak 40'tan fazla konum ve 25'ten fazla tarayıcı (mobil dahil) arasından seçim yapabilirsiniz. TTFB, sıkıştırma, önbellekleme, CDN'nin etkin kullanımı gibi farklı performans testlerine dayalı olarak F'den A'ya kadar bir not değerlendirmesi yapar. Rapor, bir özet, ayrıntılar, performans incelemesi, içerik dökümü, ve ekran görüntülerini içerir.

WebPageTest, video yakalama, JavaScript'i devre dışı bırakma, SSL sertifikalarını yok sayma ve kullanıcı aracısı dizelerini taklit etme gibi daha gelişmiş özelliklere sahiptir.

varvy sayfa hızı optimizasyonu

Varvy PageSpeed ​​Optimization, raporlar, kaynak diyagramı, CSS dağıtımı, JavaScript kullanımı, sayfa hızı sorunları için 5 farklı bölüme ayrılmıştır. Bu araç, sitenizde neyin düzeltilebileceğine ilişkin olarak, oluşturma engelleme gibi daha fazla grafiksel gösterim kullanır.

Uptrends site hız testi

Uptrends, oldukça basit bir araçtır ancak site hız testinizi yaparken seçim yapabileceğiniz 10 konum sunuyor. Ayrıca masaüstü ve mobil için ayrı ayrı site hız testi yapabilirsiniz. Ücretsiz web site hız testi aracı bir tarayıcı açar ve bir web sayfası için tüm HTML, CSS, resimler ve komut dosyalarını yükler.

Testiniz için kullandığımız tarayıcı penceresinin boyutunu seçebilir ve ortaya çıkan yükleme sürelerini görüntüleyebilirsiniz. Ücretsiz bir mobil web site hız testi ile çeşitli mobil cihaz türleri için hız testi yapabilirsiniz.

Web sitenizin G, 56k, 4/1 Mbit ve 8/1 Mbit internet hızlarında nasıl etkilendiğini daha iyi anlamak için Bant Genişliği Azaltmayı etkinleştirin.

dotcom monitor site hız testi

dotcom-monitor web sitenizin hız testini yapabileceğiniz 25 farklı konum ve yedi farklı tarayıcı sunar. Benzersiz özelliği ise tüm coğrafi testleri aynı anda çalıştırabilmenizdir. Bu, diğer tüm araçların her konum için ayrı ayrı çalıştırılması gerektiği için size çok zaman kazandırabilir.

Yellow Lab Tools site hız testi

Yellow Lab Tools, daha yeni bir web performansı ve site hız testi aracıdır. Bu araç, sayfanın yüklenmesi sırasında JavaScript'in DOM ile ne zaman etkileşime girdiği ve kod doğrulama sorunları gibi diğer araçlarda görülmeyen birçok bilgi ve bazı benzersiz özellikleri sunar.

sucuri web site hız testi

Sucuri Load Time Tester, sitelerinizin performansını test etmek için hızlı ve kolay bir yol sağlar. Size A'dan F'ye kadar bir performans derecesi verecektir. Test, sitenize bağlanma süresinin ve bir sayfanın tamamen yüklenmesinin ne kadar sürdüğünü ölçer. Dikkat edilmesi gereken çok önemli bir değer, içeriğin sayfayı işlemeye başlaması için tarayıcıya geri gönderilmesinin ne kadar sürdüğünü gösteren “ilk bayt zamanı” dır.

Pagelocity site hız testi aracı

Pagelocity site hız testi aracı, bir web sitesi hız testi söz konusu olduğunda başka bir benzersiz yaklaşım sunar. Sosyal, SEO, kaynaklar ve kod gibi faktörlerden oluşan toplam 100 puan üzerinden değerlendirme sunar. Araç ayrıca rakiplerinizi takip etme olanağı sunar. Ek özelliklerden yararlanmak için ücretsiz bir hesaba kaydolabilirsiniz.

Chrome Uzantılarıyla Web Sitesi Hız Testi

Chrome Uzantılarıyla Web Sitesi Hız Testi

Web sitesi hızını analiz edebileceğiniz birkaç ücretsiz Chrome uzantısı da vardır. İşte bunlardan birkaçı. Bunları doğrudan tarayıcınızdan kolayca başlatabilirsiniz.

Yorumlar

 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz