Ogznet.com

En iyi ve en hızlı internet tarayıcısı 2023

Doğru web tarayıcısı seçimi için iyi performans, hızlı gezinme, güvenlik ve eklenti desteği çok önemlidir. Bu yüzden, bu kriterleri göz önünde bulundurarak internet tarayıcılarını en iyiden başlayarak sıraladık. İşte en iyi internet tarayıcıları.

Cihazınız için en iyi web tarayıcısını ararken, gizlilik ve hız en büyük iki faktördür. Bazıları sistem kaynaklarını daha fazla kullanırken, bazıları nispeten daha az kaynak kullanır.

Bazı internet tarayıcıları, online kimliğinizi korumak ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlamak için eksiksiz güvenlik araçları paketleri sunarken, diğerleri çerezlerin ve reklamların engellenmeden yayınlanmasına izin verir.

Firefox, gizlilik konusunda oldukça yol almıştır. Eksiksiz değildir, ancak geliştirici Mozilla, kullanıcılarının gizliliğini sağlamayı ve üçüncü tarafların sizi internette izlemesini engellemek için araçlar geliştirmeyi taahhüt etmiştir.

Microsoft Edge yakın bir özellik seti ile geliyor. Google Chrome gibi Chromium motoruna sahip oldundan, aynı tarayıcı uzantılarının tümünü destekler. Ancak, belirgin şekilde daha az RAM gerektirir ve daha hızlı performans sağlar. Ayrıca artık yerleşik bir parola yöneticisi ile birlikte gelir.

Bunlar en iyi internet tarayıcılarıdır.

Google Chrome, hızlı, kullanımı kolay ve güvenli bir web tarayıcısıdır. Üstelik tüm cihazlarınızda kullanabilir ve bilgileri senkronize edebilirsiniz.

Chrome mevcut en iyi mobil entegrasyon özelliklerine sahiptir. Tüm büyük platformlarda bulunan mobil uygulaması sayesinde, verilerinizi senkronize etmek çok kolaydır. Böylece birden fazla cihaz arasında gezinme kolaylaşır. Google hesabınızla bir cihazda oturum açtığınızda tüm Chrome yer işaretleriniz, kaydedilmiş verileriniz, şifreleriniz ve tercihleriniz her zaman yanınızdadır. Kurduğunuz eklentiler bile cihazlar arasında senkronize edilir. Diğer tarayıcılarda da bu özellikler bulabileceğiniz bir özelliktir, ancak Chrome'un entegrasyonu benzersizdir.

Ayrıca, Chrome'un şifre yöneticisi artık kullanıcı bir web sayfasında yeni bir hesap oluşturduğunda otomatik olarak güçlü şifreler oluşturur ve önerir. Arama çubuğu veya çok amaçlı adres çubuğu, daha siz yazarken anında görünen kişiselleştirilmiş arama sonuçlarını gösterir. Böylece arama deneyiminiz daha hızlı olurken, daha önce ziyaret ettiğiniz web sayfalarına da hızlıca erişebilirsiniz. Otomatik Doldurma özelliğiyle formları hızlıca doldurun. Son olarak, sık kullanılanlar yani Chrome Yer imi yöneticisine kolayca erişin ve yönetin.

Chrome, gelişmiş eklenti desteğiyle tam özellikli bir internet tarayıcısıdır. Bir seçim yapmak gerekirse en iyi internet tarayıcısı Chrome'dur.

Peki, Chrome'un dezavantajları yok mu? Evet var. Kaynak kullanımı açısından en ağır tarayıcılardan biridir. Bu nedenle sınırlı RAM'e sahip cihazlarda durum pek iç açıcı değildir. Ram tüketimi konusunda her yeni sürümde çalışmalar yapılsa da şu an için RAM tüketimi en fazla olan internet tarayıcısı diyebiliriz.

Firefox her zaman Chrome'un en yakın alternatifi oldu. Yakın zamanda aldığı güncellemelerle en iyi tarayıcıyı listelerinin üst sıralarına yerleşti.

Firefox, esnekliği ve eklenti desteği ile her zaman göz önündeydi ancak son yıllarda hız açısından rekabette geride kalmaya başlamıştı. Firefox Quantum ile başlayan yenilenme süreci ile tarayıcının kod tabanı tamamen yenilendi ve hızlı internet tarayıcısı alanında artık Google Chrome ile yarışabilir seviyeye geldi. Ayrıca yeni Firefox, sekmeler açıkken bile RAM'i Chrome göre daha az kullanıyor.

Firefox, gizlilik konusunda da ciddi yatırımlar yaptı. Mozilla kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olduğu için kullanıcılarının gizliliğinin korunmasına yardımcı olmak için düzenli güncellemeler yapıyor. Son eklenenler arasında şifresiz oturum açma desteği ve reklam amaçlı izleyicilerin otomatik olarak engellenmesi yer alıyor.

Daha yeni güncellemeler, cihazlar arasında gelişmiş şifre senkronizasyonu ve entegre şifre ihlali uyarılarını içeriyor. Firefox ile yer imlerini cihazlar arasında senkronize edebilirsiniz ancak bir Firefox hesabı açmanız gerekir. Ne yazık ki, platformlardaki ayarları yönetmek Chrome'daki kadar sorunsuz değildir.

Firefox, Chrome'dan daha fazla gizlilik sunuyor ancak özellik tarafında onun kadar geniş değil.

Edge, Chromium temelli Windows'un yeni varsayılan tarayıcısıdır ve ayrıca iOS, Android ve Mac için sürümleri vardır.

Yeni Chromium destekli sürüm, öncekinden önemli ölçüde daha hızlıdır ve sesli okuma, Chromecast cihazlarına medya yayınlama yeteneği, Opera tarzı bir başlangıç ​​sayfası, şifre yöneticisi ve reklam engelleyici gibi bazı kullanışlı özellikler içerir. Ayrıca web sayfalarını, tüm tarayıcıyı başlatmak zorunda kalmadan bağımsız uygulamalar olarak çalışan uygulamalar olarak da indirebilirsiniz. Bu, Google Dokümanlar veya Twitter beğenileri için kullanışlıdır.

Edge, ana sayfayı şekillendirme ve kişiselleştirme gibi çeşitli özellikler sunar. Koleksiyonlar, web içeriğini toplamayı, düzenlemeyi, paylaşmayı ve word veya excel'e aktarmayı hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor.

Çok sayıda özelleştirme seçeneği var. Pop-up'lardan reklam engellemeye, MIDI cihaz erişimi ve medya otomatik oynatmaya kadar her şey dahil olmak üzere belirli sitelerin neler yapabileceği üzerinde ayrıntılı kontrol sağlar.

Edge, Chrome'a ​​benziyor ve Chrome gibi çalışıyor, ancak Chrome'dan daha iyi olabilir. Çünkü fark edilir derecede daha hızlı ve özelleştirme seçenekleri çok daha iyi.

Opera'nın altyapısı Google'ın Chromium motorundan oluşturulmuştur ve sonuç olarak çok benzer bir kullanıcı deneyimine sahiptir. Her ikisinde de adres çubuğu hem arama hem de URL çubuğu görevi görür.

Altyapıları aynı olduğu için Chrome'un tüm eklentilerini Opera internet tarayıcısında da kullanabilirsiniz. Bu benzerliklere rağmen, Opera'nın Chrome'dan ayrılan bazı işlevsel özellikleri vardır. Adres çubuğundan anında arama özelliği, arama sonuçlarını mevcut pencereden yalıtırken, mevcut sayfa arka plana dönüşerek kullanıcıların arama önerilerine daha kolay odaklanmalarını sağlar.

Chrome'un engin eklenti desteği sizin için önemliyse, Opera sizi bundan mahrum etmeyecektir. Ayrıca Opera web sayfalarında hızlı bir şekilde gezinmek için en iyi tarayıcılardan biri olabilir.

Opera ayrıca sayfaları daha sonra okumak üzere kaydetmek için yerleşik bir özelliğe sahiptir. Bir sayfayı daha sonra okumak üzere kaydetmek için Pocket veya Evernote hesabına kaydolmanıza gerek yoktur. Son olarak, Opera'nın yerleşik bir sınırsız VPN servisi vardır, bu da onu daha güvenli internet tarayıcısı için bir seçenek haline getirir.

Ayrıca Opera'nın dünyanın ilk oyun tarayıcısı Opera GX adında bir özel oyun internet tarayıcısı var. Opera GX, hem oyun hem de taramadan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olan benzersiz özelliklere sahip bir oyun temalı tarayıcıdır. Bu özel tarayıcının en büyük özelliği, GX Denetimi adını verdiği, tarayıcının ne kadar RAM, CPU ve internet indirme/upload hızı kullanacağını belirlemenize olanak tanımasıdır.

Vivaldi, özelleştirerek kişisel olarak eşsiz bir düzene sahip olabilceğiniz bir internet tarayıcısı. İlk yüklemeden sonra çalıştırdığınızda, tarayıcınızı istediğiniz şekilde düzenleyen bir kurulum işlemine yönlendirilirsiniz. Sekmelerin ve adres çubuğunun nerede konumlanacağını ve tarayıcı sekmelerinin sayfanın üstünde mi yoksa ayrı bir yan panelde mi görüntüleneceğini seçebilirsiniz. Bu, benzersiz bir kullanıcı deneyimi sunmak için sıfırdan oluşturulmuş bir tarayıcıdır.

Bu tarayıcı kişiselleştirme konusunda çok iyidir. Ayrıca çeşitli temalar arasından seçim yaparak görünümü de istediğiniz renklerle ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca, gizlilik modunda bir pencere açarsanız izlenme riskini azaltmak için yerleşik olarak DuckDuckGo sitesinde arama yapılır. Son olarak, en son sürüm daha güçlü sekme yönetimi, daha akıllı tarama için Web Panelleri gibi geliştirmeler ve daha önce belirtildiği gibi daha güçlü özelleştirme seçenekleri eklendi.

En ilginç internet tarayıcılardan biri Brave'dir. Brave varsayılan olarak tüm web sayfalarındaki tüm reklamları engeller, bu da onu tartışmasız en hızlı tarayıcı yapar. Brave hiçbir kullanıcı takibi yapmaz, bu da onu özel bir tarayıcı yapar.

Web sitelerinin ve reklamların büyük kısmı sizi tanımlamaya çalışan yazılımlar içerir. Web üzerindeki her hareketinizi izlemek istiyorlar. Brave tüm bunları engeller ve özgürce gezinmenizi sağlar.

Diğer tarayıcılarda “özel mod” olduğu iddia edilir, ancak bu yalnızca geçmişinizi tarayıcınızı kullanan diğer kullanıcılardan gizler. Brave, Tor'u bir sekmede kullanmanızı sağlar. Tor, yalnızca geçmişinizi gizlemekle kalmaz, aynı zamanda, hedefinize ulaşmadan önce birkaç sunucuyu taramak suretiyle konumunuzu ziyaret ettiğiniz sitelerden de maskeler. Bu bağlantılar anonimliği artırmak için şifrelenir.

Gizlilik ve güvenlik endişeleri olan ve en hızlı tarayıcıyı isteyenler için en iyisi. Apple'ın ürettiği cihazlar için oluşturulmuş bir internet tarayıcısı olan Safari, benzersiz özelliklere sahip güçlü Nitro motoru sayesinde hızlı bir internet tarayıcısıdır. Güçlü gizlilik koruması ve güç verimliliği ile size sınıfının en iyisini sağlar.

Safari Okuyucu, reklamları ve dikkat dağıtıcı şeyleri filtrelemek zorunda kalmadan bir internet sitesinden önemli içeriği çıkarmanıza olanak tanır. Akıllı adres alanı ise arama geçmişinize göre size istediğiniz önerileri verir.

Safari uzantıları, güçlü gizlilik korumaları, özelleştirilebilir başlangıç ​​sayfası gibi daha pek çok özelliğe sahiptir.

Safari, kullanıcısına başka hiçbir tarayıcıda olmayan bir dizi özellik sunduğu ve güç açısından en verimli ve en hızlı tarayıcı olduğundan en iyi web tarayıcılarından biridir.

Tor Tarayıcı, ziyaret ettiğiniz her web sitesini yalıtır, böylece üçüncü taraf izleyiciler ve reklamlar sizi takip edemez. Tarama işlemi bittiğinde çerezler ve tarama geçmişiniz otomatik olarak temizlenir.

 

Tor Tarayıcı bağlantınızı izleyen birisinin hangi web sitelerini ziyaret ettiğinizi bilmesini engeller. Anonim sunucu üzerinden trafiğinizi yönlendirerek sizi görünmez yapmayı amaçlayan açık bir ağ ile birleştirilmiş yazılım olan Tor (Onion Router) için basit bir giriş noktası sağlar. Kusursuz olmasa da, birisinin sizi internette izlemesi çok zordur. Özellikle bir VPN ile birlikte kullanılırsa.

Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

Yorumlar (1)

  • avatar

    Vivaldinin tasarlayıcısı zaten operanın ceosuydu oradan ayrıldıktan sonra vivaldiyi yaptılar vivaldi iyi bir tarayıcı bir çok özelligi zaten operaya benziyor

Yorum Yaz