Ogznet.com
Sağlıklı Saçlar için Tüketilmesi Gereken Besinler Paylaş:
Image from rawpixel.com

Sağlıklı Saçlar için Tüketilmesi Gereken Besinler

Parlak ve sağlıklı saçlar, harika hissetmenizi sağlar ve karşı tarafa da hissettirir. Ancak şampuan ve saç kremi tek başına bu güzel saçları elde etmek için yeterli değildir. Sağlıklı bir saç telinin anahtarı yediğiniz yiyeceklerde bulunur. İyi beslenme, mükemmel bir saça sahip, sağlıklı bir vücudun temel ögesidir.

Bu yazının içeriği: Kapat

Bu makalede, sağlıklı saçlara kavuşmak için tüketebilmesi gereken en gerekli 10 yiyecek için öneriler bulunmaktadır.

1. Somon

Somon - Omega-3 yağ asitleri, B12 vitamini ve demir ile doludur.
Photo by Caroline Attwood on Unsplash

Somon harika bir protein kaynağıdır ve kafa derisi sağlığı için gerekli olan omega-3 yağ asitleriyle doludur. Omega-3'lerin eksikliği kuru bir saç derisine ve mat saçlara neden olabilir. Vejetaryenler veya veganlar, bitki bazlı omega-3 yağlarını bir ila iki çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumundan da alabilirler.

2. Koyu Yeşil Sebzeler

Koyu yeşil sebzeler mükemmel bir A ve C vitamini kaynağıdır. Ispanak ve lahana gibi koyu yeşil sebzeler, sebum adı verilen yağlı bir madde üretmek için gereken mükemmel A ve C vitamin kaynaklarıdır. Sebum saç folikülleri tarafından salgılanır ve doğal bir saç kremi olarak işlev görebilir.

3. Fasulye

Fasulye - Fasulye oldukça iyi bir protein, demir, çinko ve biotin (biyotin) kaynağıdır.
Photo by Tijana Drndarski on Unsplash

Fasulye oldukça iyi bir protein, demir, çinko ve biotin (biyotin) kaynağıdır. Mercimek gibi baklagiller de iyi bir protein, demir, çinko ve biyotin kaynaklarıdır. Nadir olsa da, biyotin eksiklikleri saç kırılganlığına neden olabilir.

4. Kuruyemişler

Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olabilir. Kuruyemişler bol miktarda çinko içerirler. Ceviz, kaju fıstığı ve bademlerin hepsi sağlıklı saçlar için çinko kaynağıdır. Ceviz, ayrıca alfa-linoleik asit ve omega-3 yağ asitlerini içerir; bunlar doğal saç bakım ürünü olarak işlev görebilir. Brezilya fıstığı ayrıca sağlıklı bir saç derisinin korunmasına yardımcı olabilecek bir mineral olan selenyum içerir.

5. Tavuk

Günlük öğündeki yetersiz protein, zayıf veya kırılgan saç tellerine neden olabilir ve protein eksikliği saç renginin kaybına neden olabilir. Tavuk veya hindi gibi kümes hayvanlarından ihtiyacınız olan yüksek kaliteli proteini alabilirsiniz.

6. Yumurta

Yumurta - Yumurta bulabileceğiniz en iyi protein kaynaklarından biridir.
Photo by Louis Hansel @shotsoflouis on Unsplash

Yumurta bulabileceğiniz en iyi protein kaynaklarından biridir. Yumurtalar, sağlıklı saçlar için önemli besin maddeleri olan önemli bir protein, biotin ve B-12 vitamini kaynağıdır.

7. Tam Tahıllar

Tam tahıllı yulaf, sağlıklı bir doz çinko, demir ve B vitamini sağlar. Sağlıklı kepekli tahıllar, sağlıklı saçlar elde etmenize yardımcı olabilir. Tam buğday ekmeği ve zenginleştirilmiş tam tahıllı ürünler saçınıza ve vücudunuza çinko, demir ve B vitaminleri sağlayabilir.

8. İstiridye

İstiridye, saçları uzatmak için gerekli olan çinko ve güçlü bir antioksidandır. İstiridyeler afrodizyaklar olarak ta bilinir, ancak çinko içeriği nedeniyle saçlarınız için de mükemmeldir. Çinko, hücrelerinizin zarar görmemesi ve yenilenmesine yardımcı olan güçlü bir antioksidandır. İstiridye sevmiyor musun? Çinko ayrıca kepekli tahıllarda, kuruyemişte, dana eti ve kuzuda bulunabilir.

9. Az Yağlı Süt Ürünleri

Süt, yoğurt ve süzme peynir gibi az yağlı süt ürünleri, saç gelişimi için önemli bir mineral olan harika bir kalsiyum kaynağıdır. Kalsiyum, saçların uzaması için önemli bir mineraldir ve yağsız süt ve yoğurt gibi az yağlı süt ürünlerinde bulunur. Bu ürünler, ayrıca protein kaynağı olan peynir altı suyu ve kazein içerir. Omega-3 yağ asitleri ve çinko eklemek için yoğurdun üzerine biraz keten tohumu veya ceviz atabilirsiniz.

10. Havuç

Havuç - İyi bir göz dostu olmakla birlikte sağlıklı bir saç derisini destekleyen mükemmel bir A vitamini kaynağıdır.
Photo by Jonathan Pielmayer on Unsplash

Havuç, iyi bir göz sağlığı dostu olmakla birlikte, sağlıklı bir saç derisini destekleyen mükemmel bir A vitamini kaynağıdır. Havuçlar, bünyeyi sağlıklı tutmakla bilinir, ancak aynı zamanda sağlıklı bir kafa derisi için gereken mükemmel bir A vitamini kaynağıdır.

Saç ve Saç Derisi Takviyeleri

Saçı kalınlaştırmak veya daha hızlı büyümesini sağlamak için sık sık reklamı yapılan yapay takviyeler daha zararlı olabilir. Saçı kalınlaştıracağını veya daha hızlı büyümesini sağladığını iddia eden saç takviyelerine karşı dikkatli olun. Genel olarak, sağlıklı saçlar için ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini dengeli bir beslenme rutininden alabilirsiniz. Bazen, takviyeler işe yarayabilir. Bazı durumlarda ise, A vitamini gibi bazı besin maddelerinin fazlalığı saç dökülmesine neden olabilir.

Moda Diyetlere (Fad diet*) Karşı Dikkatli Olun

Fad diet - Genellikle mantıksız derecede hızlı kilo kaybı veya saçma sağlık iyileştirmeleri vaat eden bir diyettir.
Photo by Thought Catalog on Unsplash

Fad diyetler, çok fazla kilo vermenize neden olabilir ancak sizi daha az saçla da başbaşa bırakabilir. Düşük kalorili diyetler, omega-3 yağ asitleri, çinko, A vitamini de dahil olmak üzere sağlıklı saç büyümesi için gerekli olan besinlerin alımı için yeterli olmayabilir. Bu diyet, saç dökülmesinde artışa neden olabilir ve saç büyümesinin normal döngüsünü de etkileyebilir. Sağlıklı ve dengeli bir diyete dönüş, genellikle sorunu tersine çevirir.

Sağlıklı Saçlar için Tüketilmesi Gereken 10 Besin

Dengeli bir beslenme, saçın sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır. Sağlıklı bir saç öncelikle sağlıklı ve dengeli bir beslenmeden kaynaklanır. Yağsız proteinler, meyveler, sebzeler, kepekli tahıllar ve baklagiller dahil olmak üzere çeşit çeşit sağlıklı yiyecekleri tüketin.

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz