Ogznet.com

Ücretsiz ve Açık Kaynak En İyi 9 Wiki Scripti

Wiki scriptleri ile işbirlikçi bir bilgi portalı oluşturabilir veya bir topluluk için web sitesi oluşturabilirsiniz. Bu tip Wiki scriptleri ziyaretçilerinizin web sitenize kolayca katkıda bulunmalarını sağlar. İçeriklerini belirli bir konuya ekleyebilirler. Burada, Vikipedi gibi bir platform oluşturmanızı sağlayan En İyi Wiki Scriptlerinin bir listesini derledik.

Bu yazının içeriği: Kapat

  Bu Wiki scriptleri ücretsiz ve açık kaynaktırlar. Kolayca yönetilebilir ve tamamen işlevsel bir Wiki'yi kolayca oluşturmanıza izin verir. Bu Wiki scriptlerini kullanarak tamamen işlevsel bir Wiki'ye sahip olabilirsiniz. Kolay ve hızlı bir şekilde tamamen işlevsel ve tamamen yönetilebilir bir Wiki sitesi ve birçok yönetimsel kontrol seçeneği sunarlar.

  En İyi Ücretsiz ve Açık Kaynak Wiki Scriptleri

  İşinizi kolaylaştırmak için bu Wiki Scriptlerine kapsamlı bir genel bakış yaptık.

  MediaWiki

  MediaWiki yazılımı onbinlerce web sitesi ve binlerce şirket ve kuruluş tarafından kullanılmaktadır. Vikipedi ve ayrıca bu web sitesine güç veriyor. MediaWiki, bilgi toplamanıza ve düzenlemenize ve bu bilgileri insanlara sunmanıza yardımcı olur. Güçlü, çok dilli, ücretsiz ve açık, genişletilebilir, özelleştirilebilir, güvenilir ve ücretsizdir.

  MediaWiki, Wikipedia tarafından kullanılan bir Wiki yazılım platformudur. Aslında, Wikimedia Foundation, Wikipedia da dahil olmak üzere tüm projelerinde MediaWiki Yazılımı kullanıyor.

  MediaWiki, içerik yönetim sistemi olarak kullanabileceğiniz ücretsiz açık kaynaklı web tabanlı bir Wiki Yazılım Uygulamasıdır.

  Wikipedia, Wiktionary vb. gibi Wiki web sitelerini çalıştırmak için kullanılıyor.

  MediaWiki, PHP programlama dilinde yazılmıştır ve veritabanı yönetimi için MySQL kullanmaktadır.

  MediaWiki zengin bir özellik seti sunar ve ek işlevsellik sağlamak için uzantı mekanizmasını içerir. Büyük projeleri yönetmek için kapsamlı bir şekilde donatılmıştır ve her saniye büyük içerikleri ve binlerce şarkıyı etkin bir şekilde yönetebilir. Kullanıcı arayüzü son derece özelleştirilebilir ve Türkçe dahil birçok dilde kullanılabilir.

  MediaWiki'yi kullanarak, sayfaları kolayca değiştirebilir ve istediğiniz cümleleri yayınlayabilirsiniz. Bir sayfanın alt bölümlerini de düzenleyebilirsiniz.

  Hepsinden iyisi, MediaWiki ile çalışmak için herhangi bir programlama becerisine sahip olmanıza gerek yoktur. Yazılım tamamen özelleştirilebilir ve 700'den fazla yapılandırma ayarı sağlar.

  MediaWiki, özel sözdizimi kullanılarak oluşturulan zengin içeriğin işlenmesini de destekler. Örneğin, matematik formülleri LaTeX'in yardımıyla oluşturabilirsiniz. MediaWiki'deki diğer içerik türlerini grafik zaman çizelgeleri gibi yönetebilirsiniz.

  Sonuç olarak, MediaWiki web-tabanlı Wiki Yazılımı sizin için iyi bir seçim olabilir. Buradaki en iyi ücretsiz wiki yazılımlarından biridir.

  DokuWiki

  DokuWiki, veritabanı gerektirmeyen, kullanımı kolay ve çok yönlü bir Açık Kaynak Wiki Scriptidir. Temiz ve okunabilir sözdizimi nedeniyle kullanıcılar tarafından sevilir. Bakım, yedekleme ve entegrasyon kolaylığı onu yöneticinin gözdesi haline getirir. Yerleşik erişim kontrolleri ve kimlik doğrulama konektörleri DokuWiki'yi kurumsal bağlamda özellikle kullanışlı hale getirir ve canlı topluluğunun katkıda bulunduğu çok sayıda eklenti geleneksel wiki'nin ötesinde çok çeşitli kullanım durumlarına izin verir.

  DokuWiki geleneksel bir wikiden daha fazlasıdır. Çok sayıda eklentiye sahiptir. DokuWiki'nin birçok avantajı vardır. Kurulumu ve kullanımı kolaydır. DokuWiki'nin çok çeşitli uzantıları vardır. Düşük sistem gereksinimleri kullanır. Yerleşik Erişim Kontrol Listeleri vardır. DokuWiki açık kaynak ve cihazdan bağımsızdır. 50'den fazla dili desteklemektedir. Güncellemek hızlıdır. Yeni sayfalar kolayca eklenebilir.

  Kolay yapılandırma (yönetici arayüzü üzerinden), şablonların ve eklentilerin kolayca indirilebilmesi ve uzantılarınızın geliştirilmesi mümkündür.

  DokuWiki içeriğinizi kolayca yönetme potansiyeline sahiptir.

  Tiki Wiki

  Tiki açık kaynak ve ücretsiz Wiki scriptidir. Tüm yerleşik özelliklere sahiptir. Bir Wiki sayfasından isteyebileceğiniz her özelliği vardır. Tiki, işbirlikçi veya etkileyici nitelikte olağanüstü web deneyimi sunan en esnek ve özelleştirilebilir yazılımdır.

  2002'den bu yana başarıyla çalışan çok olgun bir group çalışması çözümüdür. Tiki projesinin kaynak koduna 250'den fazla kişi katkıda bulunmuştur.

  Yalnızca küçük bir "temel" özellik grubuna sahip olan ve üçüncü taraf uzantılara dayanan diğer projelerin aksine, Tiki neredeyse her özelliği ana kod tabanına dahil eden hepsi bir arada bir model kullanır. Bu tasarım, yükseltmelerin kolay olmasını sağlar; çünkü her şey birlikte yapıldığı için, bir özellikteki bir geliştirmenin veya düzeltmenin bir diğerini bozacağından korkmanız gerekmez.

  Tüm özelliklerin bu sıkı entegrasyonu, içeriği farklı alanlarda kolayca yeniden kullanabileceğiniz anlamına gelir. Örneğin, Tiki'nin wiki sözdizimi tüm içerik özelliklerine dahil edildiğinden, hemen hemen her yerde bir forum dizisinde, bir blog gönderisinde wiki eklentilerini kullanabilirsiniz!

  PmWiki

  PmWiki CMS, Patrick R Michaud tarafından PHP kullanılarak geliştirilen ücretsiz bir wiki yazılımıdır. İlk olarak Ocak 2002'de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri uzun bir yol kat etti. Diğer tüm wiki yazılımlarında olduğu gibi, bir PmWiki CMS, HTML veya CSS bilgisi olmadan temel düzenleme ayarlarını kullanarak mevcut sayfaları düzenlemenize ve web sitesine yeni sayfalar eklemenize olanak tanır. Site birden fazla yazar tarafından düzenlenebilir ve korunabilir veya onlara farklı roller ve izinler atayabilirsiniz.

  PmWiki sayfaları normal web sayfaları gibi görünür ve davranır. Mevcut sayfalarda kolayca değişiklik yapmanıza ve hatta temel düzenleme kurallarını kullanan web sitesine yeni sayfalar eklemenize olanak veren bir Düzenle bağlantısı içerir.

  Site yöneticisi, farklı tema ve HTML Şablonları kullanarak bir PmWiki sitesinin görünümünü ve işlevlerini değiştirebilir. Uygun bir tema yoksa, kolayca bir tane edinmek veya kendi temanızı oluşturmak için devam edebilirsiniz.

  PmWiki, tüm siteye, sayfa gruplarına veya tek tek sayfalara uygulanabilecek parola koruması sunar. Parola koruması, herkesin sayfaları okuyabilmesini, sayfaları düzenleyebildiğini ve ekleri karşıya yükleyebilmesini denetlemek için kullanılır. Erişim kontrol sistemi, mevcut şifre veritabanlarıyla bağlantılı olarak da çalışabilir.

  Temel özellikler çekirdek motora dahil edilebilir. Yöneticilerin özelleştirmesi ve yeni biçimlendirme eklemesi kolaydır.

  PmWiki, GPL (Genel Kamu Lisansı) altında dağıtılmıştır. PHP'de yazılmıştır.

  XWiki

  XWiki, wiki paradigmasını kullanarak projeler ve ortak uygulamalar geliştirmek için genel bir platform sunar. XWiki gelişmiş Açık Kaynak kurumsal Wiki'dir. XWiki, birinci jenerasyon wiki ya da ikinci jenerasyon wiki olarak kullanılabilir. Birinci Nesil Wiki, içerik üzerinde işbirliği yapmak için kullanılabilir. İçerik oluşturmaya odaklanmıştır.

  Özellikleri şunlardır:

  • Sayfa düzenleme: Metni biçimlendirmek, tablolar oluşturmak, bağlantılar oluşturmak, medyayı görüntülemek vb. için basit bir wiki sözdizimi sunar. Sayfaların içeriğini düzenlemek için güçlü bir WYSIWYG editörü sunar.
  • Sürüm Kontrolü: Bir sayfanın önceki sürümlerini görmenizi sağlar. Farklı sürümleri karşılaştırabilir veya geçmiş sürümlere geri dönebilirsiniz.
  • Haklar: Tüm sayfaların kimlerin düzgün görüntüleyebileceğini, düzenleyebileceğini veya silebileceğini kontrol etmenizi sağlar.
  • Arama: Joker karakterler kullanarak tam wiki'de arama yapın.
  • Dışa Aktarım: Viki sayfalarını PDF, XML, RTF veya HTML'ye dışa aktarın.

  İkinci Nesil olarak wiki, işbirlikçi web uygulamaları için kullanılabilir (wiki paradigması ve wiki sayfalarını düzenlemek için kullanılır).

  Özellikleri şunlardır:

  • Bloglar: bir veya birden çok blog barındırır
  • Dosya Yöneticisi: Dosya ve klasörleri yönetin
  • Toplantılar: Toplantılar düzenlemek ve davetleri göndermek
  • Forumlar: Birden çok forum kullanarak önemli konuları tartışın
  • Görevler: Belirlenen projeler için görevler oluşturun ve görevlendirin

  XWiki, web için eksiksiz bir araç takımıdır.

  WikkaWiki

  WikkaWiki, PHP dilinde yazılan ve sayfaları depolamak için MySQL kullanan standartlara uygun, hafif ve esnek bir wiki motorudur. Hız, genişletilebilirlik ve güvenlik için tasarlanmıştır. WikkaWiki GPL Lisansı altında yayınlandı. Şu anda aktif olarak geliştirilmesi durdurulmuştur, ancak son versiyonu sitesinden indirmenize izin veriyor.

  Bazı göze çarpan özellikleri şunlardır:

  • %100 web tabanlı yükleyici / yükseltici.
  • İsteğe bağlı yeniden yazma kuralları desteği.
  • Kabuk / kök erişimi gerekli değildir.
  • Kolay Sayfa Düzenleme İşlevleri
  • Çok çeşitli eklentiler ve kullanıcı katkıları vardır.
  • Medya dosyası yükleme / indirme için kolay seçenekler
  • Yapılandırılabilir kullanıcı girişi ve kayıt ekranları.
  • WakkaWiki'den %100 web tabanlı yükseltme.
  • Gelişmiş kod vurgulama (GeSHi kullanarak).
  • Revizyon kontrol araçları ve hemen hemen tüm gerekli yönetim ayarları.
  Twiki

  TWiki esnek, güçlü ve kullanımı kolay bir kurumsal wiki, kurumsal işbirliği platformu ve web uygulama platformudur. İntranet, extranet veya Internet üzerinde tipik olarak bir proje geliştirme alanı, belge yönetim sistemi, bilgi tabanı veya başka herhangi bir grup yazılımı aracı çalıştırmak için kullanılan bir yapılandırılmış Wiki'dir.

  Programlama becerisi olmayan kullanıcılar web uygulamaları oluşturabilir. Geliştiriciler TWiki'nin Eklentiler ile işlevselliğini artırabilir. TWiki, bir kuruluştaki bilgi akışını teşvik eder, dağıtılmış ekiplerin sorunsuz ve verimli bir şekilde birlikte çalışmasına olanak tanır ve eski intranet içeriğinin tek webmaster sendromunu ortadan kaldırır.

  TWiki 700.000'den fazla kez indirildi ve her gün 100'den fazla ülkede milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Bazı büyük dağıtımların bir milyondan fazla sayfası ve 10.000'den fazla kullanıcısı vardır. TWiki, twiki.org'daki etkin bir açık kaynak topluluğu tarafından geliştirilmiştir.

  Twiki şirketler ve kurumsal yapılar için iyi organize edilmiş ve profesyonel görünümlü bir wiki scriptidir. 2009 yılında SourceForge.net Toplum Seçimi Ödülleri'nde En İyi Proje için bir finalist olarak aday gösterildi.

  Çekici bir arayüze sahiptir. Twiki Perl Platformunda kodlanır ve GPL altında yayınlanır.

  Hepsinden iyisi, web uygulamaları oluşturmak için programlama becerisi gerektirmez.

  Boltwire

  Boltwire CMS, hızlı kurulum ve birçok özellik ile birlikte gelen PHP'yi bir programlama dili olarak kullanan ücretsiz bir içerik yönetim sistemidir. Bazı örnekler arasında sağlam wiki biçimlendirmeleri, işlevselliğini genişletme yeteneği, çoklu dil desteği, mobil ve yazdırma dostu ve gelişmiş form işlemleri sayılabilir.

  İlk olarak 2 Ocak 2008'de piyasaya sürüldü ve o zamandan beri 5 geliştirme döngüsünü tamamladı ve özelliklerini geliştirdi.

  BoltWire CMS, sağlam web uygulamalarının hızlı bir şekilde oluşturulmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

  ProProfs Wiki Software

  Herhangi bir kodlama veya IT yardımı olmadan wiki'nizi hazırlayın ve çalıştırın. ProProfs kurumsal wiki yazılımını sıfırdan belge oluşturmak veya tek tıklamayla HTML dosyalarını ve Word belgelerini içe aktararak wikiler oluşturmak için kullanabilirsiniz. Wiki'leri çevrimiçi yayınlayın veya PDF olarak indirin. Düzeltme geçmişine kaydedilen tüm çalışmalarınızla içeriği anında güncelleyin.

  ProProfs, birkaç dakika içinde kurumsal bir wiki oluşturmanın en mükemmel yoludur. Kolayca işbirliği yapmanızı ve içerik oluşturmanızı sağlar. Kamu ve kurumsal wiki'ler oluşturabilirsiniz. Sayfaları kolayca güncellemenize ve yönetmenize izin veren “tıklama” işlevi sunar.

  Wikis oluşturmak için bir WYSIWYG editörü sunar. İçeriği anında güncelleyebilir ve çalışmanızı revizyon geçmişi ile kaydedebilirsiniz.

  ProProfs, ekibinizin birlikte çalışmasını güçlendirerek bilgileri düzenli ve erişilebilir tutan merkezi bir kuruluştur. Düzenleyiciler, katkıda bulunanlar ve yöneticiler gibi roller atayabilirsiniz.

  ProProfs, Google Analytics, Zendesk, Wufoo ve daha pek çok popüler araçla entegre olur. ProProfs ile seçenekler sadece sonsuzdur.

  Özel bir wiki oluştur; tek oturum açmayı etkinleştir, sadece birkaç tıklamayla özel alanlar oluşturun. Okuyucularınızdan geri bildirim toplayabilir ve gelen kutunuza doğrudan merkezileştirilmiş raporlar alabilirsiniz.

  Çalışanlar arasında işbirliği ve bilgi paylaşımını geliştirmek için mükemmeldir. Öğreniminizi kaydetmek için ProProfs kullanabilirsiniz. Tamamen özel bir wiki ile gelebilir veya web üzerinde herkese açık olarak paylaşabilirsiniz.

  Dahası, ProProfs tamamen güvenlidir. Bilgi yönetimi ProProfs ile tamamen yeni bir boyut kazanır.

  Bu yazıda çalışmayan/kırık link varsa, buraya tıklayarak bize bildirebilirsiniz!

  Yorumlar

   Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
  Yorum Yaz