Image by pngwing.com and pngwing.com

Windows ve macOS’da RAM’i optimize etmek için 10 ücretsiz program

Hem Microsoft Windows hem de Apple macOS işletim sistemlerinde kullanabileceğiniz, RAM bellek optimizasyon programları ile sisteminizi hızlandırabilirsiniz.

1. Memory Cleaner

 • Sistem: macOS

Memory Cleaner, bellek kullanımınızı izler ve Mac'inizin belleğini temizleyerek performansı artırır. Önbelleğe alınan bellek miktarı, yeni uygulamalar için gereken belleği sağlar ve Memory Cleaner, önbelleğe alınmış belleği temizleyerek performansı artırır. Memory Cleaner, bilgisayarınızdaki RAM kullanımını da izler ve kullanılmayan belleği tek bir tıklamayla boşaltabilirsiniz.

Uygulama, bilgisayarınızdaki RAM kullanımını izler ve kullanılmayan belleği tek bir tıklamayla boşaltır. Memory Cleaner ile bellek kullanımınızı kolayca yönetebilirsiniz. Menü çubuğundaki animasyonlu bir durum simgesi, kullanılmakta olan belleğin yüzdesini ve çalıştırılmakta olan bellek temizlemeyi gösterir.

Özellikler:

 • Menü çubuğunda görüntülenen bellek kullanım bilgileri
 • Uygulama başına bellek kullanımı
 • Gerektiğinde manuel bellek boşaltma
 • Otomatik bellek boşaltma

2. CleanMem Free

 • Sistem: Windows

CleanMem, artık herhangi bir işlem tarafından kullanılmayan belleği serbest bırakarak Windows bellek yönetimini iyileştiren bir bellek (RAM) temizleyicisidir. Diğer bazı araçların aksine CleanMem, halen kullanılmakta olan belleği asla serbest bırakmaz, bu nedenle programlarınızın hiçbirine müdahale etmez.

Program, belleğinizi düzenli aralıklarla temizlemek üzere planlanabilir ve ayrıca RAM kullanımını takip etmenize ve bir düğmeyi tıklatarak belleği serbest bırakmanıza olanak tanıyan isteğe bağlı bir sistem tepsisi monitörü sağlar.

İleri düzey kullanıcılar ayrıca bellek temizlemeyi belirli işlemlerle sınırlayabilir, işlemlerin temizlenmesini hariç tutabilir ve temizleme eylemlerinin bir günlük dosyasını tutabilir.

CleanMem çok iyi çalışıyor, büyük miktarda bellek oluşturan (örneğin Firefox) ancak kendi kendine temizlemeyen uygulamaları kontrol etmek için oldukça yararlıdır.

3. Memory Clean 2 for Mac

 • Sistem: macOS

Memory Clean, Mac'inizin belleğini optimize etmek için en iyi uygulamadır ve en iyi şekilde, yoğun bellek (RAM) içeren bir uygulama veya oyun kullanmayı bitirdikten sonra kullanılır. Yeni bir sistem yeniden başlatma hissini verir.

Memory Clean ile uygulamayı, boş hafıza belirli bir eşik miktarının altına düştüğünde hafızanızı otomatik olarak temizleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Artık Mac'inizin hızlı çalışmasını sağlamak için belleğinizi boşaltmaya devam etmeyi hatırlamanıza gerek kalmaz.

4. RAMRush Portable

 • Sistem: Windows

RAMRush, ücretsiz bir bellek yönetimi ve optimizasyon aracıdır. Windows sisteminizin bellek kullanımlarını verimli bir şekilde optimize edebilir, fiziksel RAM'i boşaltabilir ve sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlayabilir. RAMRush, fiziksel belleği yönetmenin akıllı bir yolunu kullanır ve RAM'in daha iyi bir performansla çalışmasını sağlar. Sistem çökmelerini, bellek sızıntılarını önlemenize ve bilgisayarınızın daha verimli çalışmasını sağlamanıza yardımcı olacaktır.

 • Sistem performansını artırın
 • Kullanılabilir bellek miktarını artırın
 • Sistemin fiziksel belleğini birleştirir
 • Windows uygulamalarından belleği kurtarır
 • Bellek sızıntılarını giderin
 • Bellek sorunlarından kaynaklanan sistem çökmelerini önleyin

5. Wise Memory Optimizer

 • Sistem: Windows

Çoğu PC kullanıcısı, bilgisayarınızın fiziksel belleğini kaplayan ve dolayısıyla performansını etkileyen, arka planda çalışan bilinen ve bilinmeyen uygulamalara sahiptir. Wise Memory Optimizer, bilgisayar performansını artırmak için bazı işe yaramaz uygulamalar tarafından kullanılan fiziksel belleği boşaltmanıza ve ayarlamanıza yardımcı olur.

Uygulama oldukça düşük miktarda CPU ve sistem belleği gerektirir, iyi bir yanıt süresine sahiptir ve bir optimizasyon işini hızla bitirir. Daha da iyisi, taşınabilir bir sürümü de var. Program dosyalarını sabit sürücü veya flash sürücüdeki herhangi bir yere bırakabilir ve önceden kurulum işlemlerine gerek duymadan herhangi bir bilgisayarda çalıştırabilirsiniz.

6. Mz RAM Booster

 • Sistem: Windows

Mz RAM Booster, RAM'i otomatik olarak kurtararak ve bazı Windows sistem ayarlarında ince ayar yaparak bilgisayarınızın performansını artırmak için oluşturulmuş bir programdır! Minimum kaynak kullanır ve neredeyse hiç CPU zamanı kullanmaz. Bilgisayarınızı hızlandırın, bellek sızıntılarını durdurun ve boş RAM'i artırın.

7. Memory Diag

 • Sistem: macOS

Memory Diag, basit bir tıklamayla boş belleğinizi artırabilir ve menü çubuğunda bellek kullanımını izleyebilir. Memory Diag, bilgisayarınızın tam hızda çalışmasını sağlamak için mükemmel bir araçtır ve basit bir tıklamayla bellek (RAM) kullanımınızı optimize etmenize yardımcı olur.

Memory Diag, bellek kullanımını izleyerek ve optimize ederek sisteminizin belleğini (RAM) temiz tutar. Menü çubuğunuzdan ayrıntılı hafıza bilgilerine ve teşhise hızlı bir şekilde erişmenize ve basit bir tıklama ile hafızanızı temizlemenize yardımcı olur.

Özellikler:

 • Tek tıkla ve otomatik sistem belleği optimizasyonu
 • Önemli miktarda bellek kullanan uygulamaların listesi
 • Hafıza kullanımı ölçer ve bildirimler
 • Dinamik ve özelleştirilebilir menü çubuğu
 • Ayrıntılı hafıza bilgisi

8. Mem Reduct

 • Sistem: Windows

Bilgisayarınızdaki sistem belleğini izlemek ve temizlemek için hafif, gerçek zamanlı bellek yönetimi uygulaması.

Program, sistem önbelleğini (sistem çalışma seti, çalışma seti, bekleme sayfa listeleri, değiştirilen sayfa listeleri) temizlemek için belgesiz dahili sistem özelliklerini (Yerel API) kullanır ve sonuç olarak ~%10-50 iyileşme sağlar. Uygulama, Windows XP SP3 ve daha yüksek işletim sistemleriyle uyumludur, ancak bazı genel özellikler yalnızca Windows Vista'dan beri mevcuttur.

Yükleyiciyi veya taşınabilir sürümü indirebilirsiniz. Doğru çalışma için yönetici hakları gerekir.

9. MemPlus

 • Sistem: Windows

MemPlus, cihazınızdaki RAM kullanımını izlemek için kullanılabilir. Ana pencerede görünen "Clear memory" düğmesine tıklayarak, gerekli olmayan tüm işlemlerin belleğini temizleyebilirsiniz. Bu, etkinleştirilmişse hem çalışan işlem kümelerini hem de FileSystem önbelleğini temizleyecektir. Ayrıca çalışma kümesini veya FileSystem önbelleğini ayrı ayrı temizleme olanağına da sahipsiniz.

 • RAM Optimizer: MemPlus, sisteminizdeki uygulamalar tarafından kullanılan RAM miktarını azaltmak için kullanılabilir. Temelde, daha fazla belleğin kullanılabilmesi için belleği boşaltmak!
 • RAM Analyzer: MemPlus, sisteminizde yüklü olan RAM'in özelliklerini kurtarmanıza yardımcı olabilir. Bu bilgiler TEXT, HTML, CSV ve Excel formatlarında dışa aktarılabilir.

10. Memory Cleaner

 • Sistem: Windows

RAM kullanımınızın düzenli olarak %60'ı geçtiğini fark ederseniz, MemoryCleaner kesinlikle sahip olmanız gereken bir programdır.

Teknolojiden anlayan kişiler, Windows'un (en azından Vista'nın üstü) belleği oldukça iyi yönetmesi nedeniyle, bellek temizleme araçlarının ne kadar yararlı olabileceği konusunda bölünmüş durumda. Bellek temizleme araçlarının çoğu, yalnızca Windows'un eski sürümleriyle (Vista öncesi) ilgili, tavsiye edilmeyen teknikler kullandığından pek kullanışlı değildir.

Memory Cleaner, performansı hiçbir şekilde etkilemeden makul bir şekilde belleği boşaltmak için Windows'ta yerleşik işlevleri kullandığından çok daha iyidir. Artık ana pencereyi açmaya gerek kalmadan tepsi simgesinden Memory Cleaner işlevlerine erişebilirsiniz. Temizleme prosedürleri hem sessizdir hem de göreceğiniz tek uyarı, pencerede kısaca görüntülenen geri kazanılan RAM miktarıdır.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın