Ogznet.com
Dünyada Gökyüzü Gözlemciliği Yapabileceğiniz En İyi Yerler Paylaş:
Image by Free-Photos from Pixabay

Dünyada Gökyüzü Gözlemciliği Yapabileceğiniz En İyi Yerler

Karanlık gökyüzü ve parlak yıldızlar, dünyanın en iyi gökyüzü gözlem noktalarının ana çekim merkezleridir.

Bu yazının içeriği: Kapat

Gezegenleri, takımyıldızlarını ve hatta Samanyolu'nu gözlemlemek istiyorsanız, dünyanın en iyi gökyüzü izleme noktalarından birine bir gezi planlamak isteyebilirsiniz. Gece az miktarda ışık kirliliği ve gökyüzünün inanılmaz manzaralarını sunan eşsiz yerler vardır. Böylece amatör gökyüzü gözlemcileri bile yıldızları görebilir ve ömrü boyunca en azından bir kez astronomik deneyim yaşayabilir. Dünyanın dört bir yanındaki yıldızları görebileceğiniz en iyi 10 yer için okumaya devam edin.

1. Atacama Çölü, Şili

Kuzey ve Güney Kutuplarını dışarıda bırakırsanız, Kuzey Şili’nin sert Atacama Çölü, dünyadaki en kuru yerdir. Herhangi bir yıl boyunca yalnızca milimetre miktarında yağmur alır ve en kuru bölümler ise bir milimetreden daha az yağmur alır.

Ancak bu çorak arazideki kuru koşullar özellikle bitki ve hayvan yaşamıyla uyumlu olmasa da, yüksek irtifa, az bulut ve sıfıra yakın radyo paraziti veya ışık kirliliğinin paralel varlığı sayesinde yıldızlara bakmak için idealdir.

Atacama Çölü'nün neredeyse mükemmel görünürlüğü, Güney Yarımküre gökyüzünün en ünlü takımyıldızlarının (Tarantula Bulutsusu, Fornax Gökada Kümesi, Güney Haçı ve hatta Büyük Macellan Bulutu, Samanyolu) kristal berraklığında görüntülerini sağlar.

Bu nedenlerden dolayı, birçok kişi Şili'nin Atacama Çölü'nün dünyada yıldızlara bakmak için en iyi yer olduğunu düşünüyor. Dünyanın dört bir yanından gelen astro turistler bu astronomi destinasyonuna akın ediyor. Bu nedenle çok sayıda yerel ekip turlar düzenliyor ve hatta bazı yerel oteller kişisel yıldız izleme deneyimleri sunuyor.

2. Natural Bridges National Monument, Utah, Amerika Birleşik Devletleri

Utah, Lake Powell'daki Natural Bridges Ulusal Anıtı, dünya çapında ışık kirliliği ile mücadele eden lider kuruluş olan International Dark-Sky Association tarafından verilen ilk sertifikalı International Dark Sky Park'tı. (Şu anda dünyada 130'dan fazla sertifikalı Uluslararası Karanlık Gökyüzü Yeri bulunmaktadır.)

Owachomo Köprüsü
Image by skeeze from Pixabay

Buradaki karanlık gökyüzünün ana cazibesi, Samanyolu'nun doğal bir kaya oluşumu olan Owachomo Köprüsü üzerinde yükselirken yarattığı "ışık nehri" fenomeni. Köprü, çıplak gözle görülebilen binlerce yıldızı güzel bir şekilde çerçeveleyerek gece gökyüzüne açılan bir tür pencere oluşturur. Eksiksiz deneyim için bir gece kamp yapmayı planlayın.

Gece fotoğrafçıları Natural Bridges National Monument'ta bazı muhteşem fotoğraflar çekebilirler, ancak fotoğrafçılık için yapay ışık kaynaklarının yasak olduğunu unutmayın.

3. Iriomote-Ishigaki Milli Parkı, Japonya

Japonya'nın Okinawa Eyaletinde bulunan Iriomote-Ishigaki Ulusal Parkı, Japonya'da Uluslararası Dark Sky Places akreditasyonunu alan ilk yerdi (ve tüm Asya'da ikincisi - ilki Güney Kore'deki Yeongyang Ateşböceği Eko Parkı idi).

Park, Yengeç Dönencesi yakınında, Yaeyama Adaları'nda yer almaktadır ve buradan Uluslararası Astronomi Birliği tarafından tanınan 88 takımyıldızın 84'ünü görebilirsiniz. Ancak, herhangi bir gecede izleme koşulları mevsime ve hava koşullarına bağlıdır.

4. Kruger Ulusal Parkı, Güney Afrika

Güney Afrika'daki en büyük av rezervi olan Kruger Ulusal Parkı, 19424.91 km kareden fazla bir alanı kaplamaktadır. Ziyaretçilerin çoğu ünlü Büyük Beş'i (aslanlar, leoparlar, gergedanlar, filler ve su aygırı) görmeyi ve aynı zamanda lüks bir safari kulübesinde lüks bir konaklama yapmayı umuyor.

Bununla birlikte, parkın uzak konumu ve ışık kirliliğinin olmaması, kusursuz gece-gökyüzü izleme fırsatları yaratıyor; düz savan ve çalılık, Güney Haçı, Akrep ve Satürn'ün halkalarında teleskop eğitimi için ideal bir arazi. Oyun sürüşü güzergahınıza gece astronomi deneyimi eklemek, Kruger Ulusal Parkı'na her ziyaretinizde denemeniz gereken bir zorunluluktur.

5. Mauna Kea, Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri

Kaliforniya'nın yaklaşık 4 023 km güneybatısında ve yüksek volkanik zirvelerle dolu Hawaii adaları, dünyanın önde gelen astronomi yerlerinden biri haline geldi ve Büyük Ada'daki Mauna Kea zirvesi, Hawaii'deki belki de en ünlü gökyüzü izleme noktasıdır.

Mauna Kea, Hawaii, Amerika Birleşik Devletleri
Image by Adrian Malec from Pixabay

Hilo kasabasının yukarısında, Mauna Kea’nın 4207 m'lik zirvesinin yakınında, dünyanın en büyük araştırma gözlemevi olan Mauna Kea Gözlemevi bulunur. Dünyanın en büyük ve en güçlü teleskoplarından on üçüne ev sahipliği yapan büyük bir astronomi merkezidir.

Dahası, Mauna Kea, deniz seviyesinden yaklaşık 4267 m'ye yaklaşık 2 saat içinde gidebileceğiniz dünyadaki ender yerlerden biridir. Ayrıca zirve yolculuğunda Ziyaretçi Bilgi İstasyonunda mola verdiğinizden emin olun, böylece irtifa hastalığına yakalanmazsınız.

Yine de böyle bir yolculuk zengin ve yıldızlı ödüller getirecek: Samanyolu, Jüpiter'in bantları ve Büyük Ayı ve Avcı takımyıldızları dahil olmak üzere Kuzey Yarımküre’nin pek çok gök harikasını dikkate değer bir netlikle görebilirsiniz. Ve Mauna Kea ekvatora çok yakın olduğu için, Güney Yarımküre yıldızlarının yaklaşık yüzde 80'i buradan da görülebilir. Başka bir deyişle, Dünya'dan görülebilen tüm yıldızların yaklaşık yüzde 85'i Mauna Kea'dan görülebilir.

Daha fazla Hawaii yıldızları gözlemi için Maui adasındaki Haleakalā Ulusal Parkı'na gidin. Jüpiter'in aylarını veya bulutlu bir gecede gölgenizin etrafındaki bir haleyi tespit etme umuduyla Park Genel Merkezi Ziyaretçi Merkezi veya Haleakalā Ziyaretçi Merkezi'nden bir yıldız haritası alabilirsiniz.

6. Pic du Midi, Fransa

Fransız Pyrénées dağlarındaki Pic du Midi, NASA bilim adamlarının Apollo görevlerine hazırlanırken Ay yüzeyinin fotoğraflarını çekmesi için yeterince iyi bir yerse, bizim için de yeterince iyidir. La Mongie'den bir teleferikle bulutların üzerinde bir dağın tepesinde gözlemevinin bulunduğu zirveye gidebilirsiniz.

Ayrıca, burası hem UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı'nı (Pyrénées-Mont Perdu) hem de bir Fransız milli parkını (Pyrénées Ulusal Parkı) kapsıyor ve hatta yıldızların altında unutulmaz bir uyku için Pic'de bir gecelik konaklama rezervasyonu yapabilirsiniz.

7. Kiruna, İsveç

Kuzey Kutup Dairesi'nin kuzeyinde, İsveç'in Norveç ve Finlandiya sınırına çok uzak olmayan bir konumda bulunan uzak Kiruna, Avrupa'nın en büyük sivil uzay merkezi Esrange Uzay Merkezi'ne 48 km'den daha az bir mesafededir.

Gece gökyüzü gösterileriyle kaybolup gitmek istiyorsanız, İsveç Laponyası sizin ideal bir yerdir. Sadece ışıltılı takımyıldızların gösterisine hayranlıkla bakmakla kalmaz, aynı zamanda kuzey ışıkları olarak da bilinen renkli aurora borealis'in çifte müthiş gösterisiyle karşılaşabilirsiniz.

Kiruna, İsveç
Image by Martin Str from Pixabay

Keşfedecekseniz, Dünya'daki en iyi kuzey ışıkları izleme deneyimlerinden biri için Aurora Sky Station'a giden bir teleferikle gidebileceğiniz Abisko'ya giden bir otobüse binin.

Ve tabii ki, İsveç'in kuzey uçlarına gerçekten unutulmaz bir ziyaret için Jukkasjärvi köyünde, Kiruna'ya yaklaşık 17 km mesafedeki ünlü IceHotel'de kalın.

8. New Mexico True Dark Skies Trail, Amerika Birleşik Devletleri

New Mexico'nun uzay araştırmalarıyla gerçekten özel bir ilişkisi var. Yüksek rakımlar, düşük nüfus yoğunluğu, kuru iklim ve temiz gökyüzü ile bu eyalet, Altın ve Gümüş katmanlı Karanlık Gökyüzü Parklarına ve dünyanın en iyi yıldız izleme fırsatlarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Samanyolu, Venüs ve Merkür'ün olağanüstü görüntülerini gözlemleyebilirsiniz.

Tam deneyim için, Capulin Volkanı Ulusal Anıtı, Clayton Gölü Eyalet Parkı, Chaco Kültürü Ulusal Tarihi Parkı, Salinas Pueblo Misyonları Ulusal Anıtı ve hatta Kozmik Kamp Alanı'na çarpan New Mexico True Dark Skies Trail'deki yıldızları arayın. Kuzey Yarımküre'deki ilk Uluslararası Karanlık Gökyüzü Koruma Alanı.

9. La Fortuna, Kosta Rika

Tropikal orman normalde harika yıldızlara bakmak anlamına gelmez, ancak koşullar uygun olduğunda Kosta Rika sizi şaşırtabilir. Ekvatora yakın konumu, bu Orta Amerika ülkesinin hem kuzey hem de güney takımyıldızlarını görmek için benzersiz bir konuma sahip olduğu anlamına gelir.

Aslında, Ekvator üzerinde Macellan Bulutlarının görülebildiği birkaç yerden biridir. Bu iki düzensiz cüce galaksi, Samanyolu Galaksisinin yörüngesinde dolanır ve ilk olarak kaşif Ferdinand Magellan ve ekibi tarafından 1520'lerde dünya çapında ilk yolculuk sırasında tanımlandı. Yaklaşık olarak Aralık ayından Nisan ayına kadar süren kurak mevsimde ziyaretçiler onları en iyi şekilde görme şansına sahip.

10. Los Angeles, California, Amerika Birleşik Devletleri

Her zaman var olan bir duman örtüsüyle tanınan Los Angeles, takımyıldızlara bakmak için ideal bir yer gibi görünmeyebilir. Ancak Hollywood Dağı'nın tepesinde yer alan ikonik Griffith Gözlemevi'nin varlığı, burayı astronomi meraklıları için değerli bir yer haline getirir.

Yılın zamanına bağlı olarak, Jüpiter, Venüs, çeşitli çift yıldızlar, kümeler ve bulutsular Griffith Gözlemevi'nden görülebilir. Ve tesisin güçlü teleskopları ile, ayın ve sarp yüzeyinin inanılmaz derecede ayrıntılı bir görüntüsünü elde edebilirsiniz.

Güney Kaliforniya'nın gece gökyüzünde nelerin görülebileceğini anlamak için gözlemevinin Haftalık Gökyüzü Raporu'na bir göz atın.

Şehir ışıklarından kaçmak ister misin? Yakındaki Joshua Tree Ulusal Parkı ve Anza-Borrego Desert Eyalet Parkı, Dark Sky Places sertifikasına sahiptir.

Kaynak : https://www.travelandleisure.com/trip-ideas/nature-travel/best-places-to-see-stars-around-the-world

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz