Öğrenciyken Çalışma İzni Veren Ülkeler

Öğrenciyken çalışma izni veren ülkeler hangileridir? Yurtdışında eğitim gündeme geldiği zaman Amerika, Kanada ve Avrupa ülkeleri akla ilk gelen seçenekler arasında yer almaktadır.

Uluslararası öğrencilerin çoğunluğunun Amerika Birleşik Devletleri'nde okurken çalışmalarına izin verilmemektedir. Ancak, ABD'de okurken yasal olarak çalışabilen uluslararası öğrencilerin küçük bir yüzdesi vardır.

Amerika Birleşik Devletlerinde Öğrenciler Çalışabiliyor mu?

ABD hükümeti, yasal olarak kalıcı oturma izni (yeşil kart) için kabul edilen yabancı öğrencilerin ABD'de kısıtlama olmaksızın istihdam edilmesine izin vermektedir. F-1 vizesi sahipleri, Amerika Birleşik Devletleri'ndeyken istihdamı kabul etmek istiyorlarsa, İstihdam Yetki Belgesi (EAD) için başvurmalıdır. Amerika Birleşik Devletleri, uluslararası öğrenciler için en popüler yer.

Uluslararası öğrenciler Amerika Birleşik Devletleri'nde okurken çalışma fırsatına sahiptir. Ancak, ABD'deki uluslararası öğrencilerin yasal olarak çalışabilmeleri için çalışma vizesi almaları gerekmektedir. Okurken çalışmak isteyen uluslararası öğrencilerin öğrenci vizesine başvurmaları gerekebilir. Bu vize onların okula tam zamanlı olarak devam etmelerini sağlar ve ayrıca ABD'de ikamet ederken masraflarının çoğunu karşılar.

Çalışma vizesi ile başka bir şirket veya kişi için çalışarak para kazanmanıza izin verilmeyecek, ancak okulunuzdan veya devlet kuruluşunuzdan burs, burs, hibe ve krediler yoluyla para kazanabilirsiniz. Bütün bu bilgiler ışığında günümüz itibariyle Amerika’da hem okuyup hem de çalışabilirsiniz. Ayrıca, uluslararası öğrencilerin okurken çalışmalarına izin veren tek ülke Amerika değildir.

Kanada’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni Var Mıdır?

Uluslararası öğrenciler, geçerli bir çalışma izinleri varsa, Kanada'da yarı zamanlı bir iş için başvurabilirler. Çalışma izni, ayrı bir çalışma iznine ihtiyaç duymadan kampüs dışında haftada 20 saate kadar çalışmanıza izin vermektedir. Çalışmaya başlamadan önce Service Kanada'dan geçerli bir Sosyal Sigorta Numarası (SIN) kartınız olmalıdır ve aynı anda yalnızca bir işveren için çalışabilirsiniz.

Kanadalı öğrenciler, Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Dairesi (CIC) tarafından yetkilendirilmedikçe, Kanada'daki okul dönemleri boyunca kampüs dışında haftada 20 saate kadar ve akademik oturumlar arasındaki planlanan molalarda tam zamanlı olarak çalışabilirler. Haftada 20 saatten fazla çalışmak istiyorsanız, işe başlamadan önce CIC aracılığıyla kampüs dışı çalışma izni başvurusunda bulunmalısınız.

Avustralya’da Öğrenciler İçin Çalışma Koşulları Nasıldır?

Uluslararası öğrenciler, akredite bir üniversitede, kolejde veya Avustralya'da Eğitim ve Öğretim Bakanlığı'na kayıtlı başka bir eğitim kurumunda eğitim almayı planlıyorlarsa Avustralya Öğrenci Vizesi için başvurabilirler. Öğrenciler tam zamanlı, yani haftada en az 16 saat kayıt yaptırmalıdır ve yalnızca eğitimlerinin planlanmış molalarında yarı zamanlı çalışabilirler. Böylece bir yandan eğitim görürken diğer yandan bütçelerine de destek olabilirler.

İrlanda’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni Var Mıdır?

Öğrenciler için çalışma izni veren ülkeler söz konusu olduğu zaman İrlanda karşımıza çıkmaktadır. Esasında İrlanda üniversite eğitimi için değil de daha çok dil öğrenmek için yabancı öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Genel olarak kültürel yapısındaki farklılıklar üniversite eğitiminde İrlanda’nın daha az tercih edilmesini mümkün kılar.

İrlanda’da okuyan öğrencilerin belirli şartları karşılaması sayesinde çalışmaları da mümkün olmaktadır.  Öğrencilik döneminde İrlanda’da çalışmak isterseniz; en az 25 haftalık bir ders kaydını yaptırmış olmanız gerekmektedir. Bu hem lisans hem yüksek lisans hem de dil okulları için de geçerliliğini korumaktadır. Şayet kısa bir süre dil eğitimi alırsanız İrlanda’da haftada 20 saat süreyle çalışabilirsiniz. Hatta tatil dönemlerinde haftada 40 saatlik olarak da çalışabilirsiniz.

İngiltere’de Öğrenciyken Çalışabilir Miyiz?

Günümüz itibariyle İngiltere dünya genelinde çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Eğitim sıralamasında İngiltere’nin üst sıralarda yer alması bu durumun temel nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle akademik gelişim noktasında İngiltere’nin kapsamlı bir eğitim faaliyeti sunduğu da bilinmektedir. Dolayısıyla son zamanlarda dünyada pek çok öğrenci İngiltere’de eğitim görmek konusunda gerekli girişimleri yapmaktadır.

İngiltere öğrenciyle çalışma izni veren ülkeler arasında yer almaktadır. İngiltere de şayet belirli ön koşullara sahipseniz, bu ülkede öğrenciyle çalışabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak TIER 4 vizesine sahip olmalısınız. Şayet bu vizeye sahip bir öğrenciyseniz İngiltere’de haftada 20 saat olmak üzere çalışabilirsiniz. Burada İngilizce dil seviyenizin yeterli seviyede olması da gerekmektedir.

İtalya’da Öğrenciyle Çalışma Şartlarında Neler Var?

İtalya öğrenciyle çalışma izni veren ülkeler söz konusu olduğu zaman akla ilk gelen seçenekler arasında yer almaktadır. Günümüz koşullarında İtalya uluslararası öğrenciler için popüler olan bir ülke konumunda yer almaktadır. İtalya akademik kariyer açısından geniş kapsamlı fırsatlar sunan bir ülke olmakla birlikte çalışma izni konusunda da iddialı bir konumda yer almaktadır.

İtalya’da hem çalışmak hem de okunmak istiyorsanız; lisans ya da yüksek lisans düzeyinde bu ülkede eğitim görüyor olmalısınız. Şayet kısa bir süreliğine bu ülkeye dil öğrenmek için geldiyseniz çalışma izniniz olmaz. Gerekli koşulları sağladığınız takdirde İtalya’da haftada 20 saatlik bir sürede çalışmanız da mümkün olacaktır. Pava Education platformundan daha kapsamlı bilgileri öğrenebilirsiniz!

Almanya’da Öğrenciler İçin Çalışma Olanakları Var Mıdır?

Almanya’da öğrenciyseniz pek çok sosyal ve ekonomik hak da sizi bekliyor demektir. Çünkü tam anlamıyla Avrupa’nın merkezi olarak kabul edilen Almanya; akademik hayatın son derece dinamik olduğu ülkeler arasında yer almaktadır. Almanya da hem eğitim görüp hem de çalışabilirsiniz. Bu ülkede şayet dil eğitimi için gelmişseniz, çalışma hakkına sahip olamazsınız.

Almanya’ya lisans ya da yüksek lisans yapmak için geldiyseniz haftada 20 saat çalışabilirsiniz. Bu aşamada yıllık 120 iş gününden fazla çalışma hakkınız bulunmaz. Yani Almanya’da eğitim görürken çalışabilirsiniz. Ancak bu çalışacağınız sürenin 1 yıl içerisinde 120 iş gününü geçmemesi gerekmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında Almanya’da ve diğer ülkelerdeki çalışma şartlarına dair bilgi almak isterseniz, pavaedu.com platformu mükemmel fırsatları sizlerle buluşturacaktır.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın