Image by Markus Spiske from Pixabay

Mac Önbellek Nasıl Temizlenir? Safari önbellek temizleme

Mac’de önbelleğe alınmış tüm içerikleri silmek için bazı uygumalar kullanabilirsiniz. Mac Safari’de önbelleği, çerezleri veya tarama geçmişini nasıl temizleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Safari ve diğer tüm web tarayıcılarınız, gelecekteki göz atma oturumlarını hızlandırmak için girdiğiniz sitedeki yeni verileri sürekli olarak indirir. Video düzenleyiciler ve iTunes gibi uygulamalar, dışa aktarılan dosya ve albüm resminin ortam önbelleğini saklar. Mac'deki önemsiz bu dosyaları silerek, ne kadar boş alan kazanacağınızı görmek şaşırtıcıdır.

Önbellek nedir ve silmek neden gereklidir?

Önbellek, işletim sisteminiz ve kullandığınız uygulamalar tarafından oluşturulan geçici dosyalardır. Safari veya Chrome gibi bir web tarayıcısı tarafından oluşturulan resimler ve HTML belgeleri gibi geçici internet dosyaları olabilirler.

Çok sayıda fotoğraf ve video düzenlerseniz, kullandığınız editörün sabit diskinizde kalan geçici verileri sakladığını görürsünüz. Düzenleme sırasında video düzenleyicileri bu verileri bir yere saklamak zorundadır, ancak bu dosyaları daha sonra kaldırmazlar.

Birçok uygulama oldukça küçük önbellek dosyaları saklar. Spotlight gibi sistem bileşenleri, Kişiler ve Haritalar, bunları silmeniz durumunda size çok fazla boş alan sağlamayacak kadar nispeten küçük boyutlu önbellekler oluşturur.

Bu bizi önemli bir noktaya getiriyor: önbellekleri silmenize gerek yok.

Sürekli olarak uygulamaları ve dosyaları kullanıyorsanız, Mac'inizin normal şekilde çalışabilmesi için önbellek dosyalarını silmemek en iyisidir.

Önbellekleri silerek daha fazla alan kazanmak yerine, geçerli başka nedenler vardır:

 • Güncel olmayan öğeleri yükleyen web sayfalarıyla ilgili sorunları düzeltmek.
 • Web siteleri ve uygulamalar tarafından saklanan kişisel verileri kaldırmak.
 • Bir uygulamanın önbelleğe almış olduğu eski bilgileri silmeye zorlamak.

Önemli: Önbelleiği silmeden önce bir Yedekleme oluşturun!

Zaten Mac'inizi düzenli olarak yedeklemelisiniz. Apple’ın kendi Time Machine’iyle mi, üçüncü taraf bir yedekleme aracıyla mı yoksa çevrimiçi bir yedekle mi kullanılacağı sizin seçiminiz.

Çoğu uygulama genellikle kritik bilgileri önbellekte saklamamakla birlikte, bir şeyi silmek kesinlikle istenmeyen veri kaybına ve öngörülemeyen davranışlara yol açabilir.

Son bir yedeklemeyle, bir şeyler yanlış giderse önbellek klasörünü geri yükleyebilirsiniz.

Mac Safari Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Birincil web tarayıcınız olarak Safari kullanıyorsanız, web önbelleğinizi temizlemek kolaydır.

 1. Safari'yi başlatın ve ekranın üst kısmındaki Safari> Tercihler'i tıklayın.
 2. Gelişmiş'e tıklayın ve alttaki menü çubuğunda Show Develop menüsünü etkinleştirin.
 3. Tercihler penceresini kapatın ve ekranın üst kısmındaki Geliştir seçeneğini belirleyin.
 4. Geliştir menüsünden Boş Önbellekleri seçin.

Mac Sistem Önbelleği Nasıl Temizlenir?

Kullanıcı hesabınıza özgü sistem önbelleklerini temizlemek için:

 1. Finder'ı başlatın ve ardından ekranın üst kısmındaki menü çubuğunda Git> Klasöre Git'i tıklayın.
 2. ~/Library/Caches yazıp açılan kutuda Tamam'a basın.
 3. Açılacak ekranda Caches dosyasını göreceksiniz. Silmek istediğiniz dosya ve klasörleri seçin ve Çöp Kutusu'na sürükleyin. Buradaki tüm dosyaları silmek isterseniz cmd + A kombinasyonu ile seçerek silin.
 4. Çöp Kutusuna sağ tıklayarak temizleyin ve boş alanı yeniden kazanın.

Başka bir kullanıcı hesabıyla ilişkili önbellekleri silmek isterseniz, söz konusu kullanıcının önbellek dizinine gitmeniz gerekir. İkinci adımda klasör konumunu değiştirerek /users/[kullanıcı adı]/Library/Caches (kullanıcı adını söz konusu kullanıcı hesabıyla değiştirerek) yapabilirsiniz.

Kullanıcı hesapları arasında paylaşılan sistem önbelleklerini temizlemek için
Bunun yerine /System/Library/Caches adresine gidin.

Mac için en iyi temizleme ve optimizasyon uygulamaları

Zamanınızı manuel olarak önbellekleri silerek harcamayın, sadece sizin için bunu yapan bir uygulama yükleyebilirsiniz. Bu uygulamaların güzelliği, genel olarak çok daha fazla şey yapmaları ve sahip olduğunuzu bilmediğiniz alanı boşaltma konusunda özellikle iyi olmalarıdır.

OnyX, önbelleklerin tek tıklamayla silinmesini sağlayan ücretsiz bir araçtır. İşletim sisteminize özgü sürümü indirin ve uygulamayı başlatın. Başlangıç ​​diskinizi analiz edip, ardından Temizleme sekmesine gidin. Sekmeler arasında gezdirin ve neyin silinmesi gerektiğini belirtin, sonra Önbellekleri Sil'i tıklatın.

CCleaner for Mac, önbelleklerinizi silen başka bir araçtır, ancak OnyX kadar kontrol sunmaz. Uygulamayı indirin ve yükleyin, ardından CCleaner'ın olabildiğince fazla potansiyel boş alan (önbellek dahil) bulmasına izin vermek için İncele'ye tıklayın. Daha sonra seçilen öğeleri silem için Run Cleaner'a basabilirsiniz.

Son olarak, CleanMyMac X sistem temizleyici bakın. Birkaç tıklamayla önbelleği temizler ve diğer gereksiz macOS verilerini, eski yedekleri ve sistemdeki büyük dosyaları bulabilir.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın