Photo by Mia Baker on Unsplash

Mac’te Ekran Görüntüsü Almak için Ücretsiz Programlar

macOS için ücretsiz ekran görüntüsü alma programları ile tüm ekran etkinliklerini kaydedin. Bu ücretsiz ekran görüntüsü alma uygulamaları ile Mac ekran görüntüsü alma kısayolu oluşturun

Mac ekran görütüsü alma programları, özellikleri bakımından farklılık gösterebilir. Bu yazıda macOS için birkaç ekran görüntüsü alma uygulamasını inceliyoruz.

Apple; basit, işlevsel ve kaliteli ürünleri ile bilinir. Bu nedenle, macOS'un kendi yazılımının ekran görüntüsü alma işlevine sahip olması şaşırtıcı değildir. QuickTime Player, iTunes, Final Cut Pro, iMovie, Adobe Photoshop, Corel VideoStudio gibi uygulamalar tarafından da kullanılan bir multimedya çerçevesi olan Apple'ın tescilli yazılımıdır.

Kayda başlamak için kullanıcının mevcut üç seçenek arasından seçim yapması gerekir:

  • Yeni Film Kaydı – bir web kamerasından çekim.
  • Yeni Ses Kaydı – bağlı herhangi bir mikrofondan ses yakalama.
  • Yeni Ekran Kaydı – ekran yakalama.

Bundan sonra bir kayıt penceresi görünecektir. Ne yazık ki, sistem ses kaydı mevcut değildir; yalnızca harici mikrofondan gelen ses veya hiç ses yok. Yine de fare hareketinin görsel gösterimi mevcuttur ve eğitim videoları için gerçekten yararlıdır.

Kayıt düğmesine basın ve yakalama alanıyla ilgili tavsiye içeren bir bildirim görün: belirli bir bölüm veya tüm ekran gibi. Herhangi bir yere tek bir tıklama tüm ekran görüntüsünü almaya başlayacaktır. Video çözünürlüğü monitör özelliklerine bağlıdır. Videolar varsayılan olarak mevcut en yüksek çözünürlükte kaydedilir, alternatif olarak kullanıcıların Farklı Dışa Aktar menüsünde birkaç seçeneği vardır.

OBS, Mac için akış işlevlerini de içeren klasik bir ekran görüntüsü alma yazılımıdır. Çok sayıda araç ve uygulama ayarı ile birlikte geliyor. İlk başlatma sırasında sistem güvenlik bildirimi görüntülenir. Aç düğmesini tıklamanız (veya Sistem Tercihleri - Güvenlik ve Gizlilik'e gitmeniz) gerekir, bu tür uyarılar genellikle App Store'daki uygulamalarda ortaya çıkar.

Otomatik Yapılandırma Sihirbazı, birincil amacın seçilmesine yardımcı olur. Akış veya ekran yakalama, en uygun kaliteyi, çözünürlüğü, kayıt biçimini ve diğer ayarları belirleyecektir. OBS birçok ön ayar sunar, örn. oyun, tüm ekran, uygulama penceresi, tarayıcı. Neyi kaydedeceğinizi seçin ve alttaki Kaydı Başlat düğmesini tıklayın.

Kayıttan sonra video otomatik olarak varsayılan dizine kaydedilir. Kullanılabilir biçimler: .mov, .flv, .mp4, .mkv, .ts, .m3u8.

Monosnap, ekran görüntüsü almak, ekran kaydetmek ve GIF görüntüleri oluşturmak için basit bir programdır. Kullanıcılar ekranın belirli bir bölümünü, ayrı bir pencereyi veya tüm ekranı seçebilir. Programın tipik bir arayüzü yok, bu yüzden sadece üstte görünen simgeye tıklayıp görevi seçin.

Faydalı özellikleri arasında; ekran yakalama sırasında web kamerası kaydı, belirli bir pencere kaydı ve düzenleme, YouTube, Twitter, Facebook, Google Drive, Dropbox veya e-postaya yükleme yer alır. Varsayılan kayıt formatı MP4'tür. Ayrıca kısayol tuşları ataması da vardır, ancak bu, Mac için herhangi bir ekran yakalama yazılımı için bilindik bir seçenektir.

VLC popüler bir medya oynatıcıdır, ancak çok az kişi bir web kamerasından, bir mikrofondan kayıt yapmanın yanı sıra bir ekran yakalama işlevi olduğunu bilir. İlk olarak, ayarlardan bu özelliği etkinleştirin, kaydedilecek bir cihaz, saniye başına kare oranı vb. seçin. Başlamak için, oynatma açılır menüsündeki Kaydet düğmesini ve bitirmek için Durdur düğmesini tıklayın.

Dosyalar varsayılan olarak Mac'teki Filmler dizinine AVI formatında ve yüksek kalitede kaydedilir. Sonuç olarak, dosya boyutları oldukça büyük olacaktır, örneğin 30 saniyelik bir video 600-700 MB yer kaplar. Ne yazık ki, biçimi veya kaliteyi değiştirme seçenekleri yoktur.

Bu uygulama App Store tarafından yetkilendirilmemiştir, bu nedenle kurulumunda zorluklar olabilir, hatta macOS onu engelleyebilir. Bu korumayı aşabilir ve yükleyiciyi Güvenlik ve Gizlilik Ayarlarında manuel olarak etkinleştirebiliriz. Ana pencerede üç işlev vardır: ekran yakalama, videoları birleştirme ve kırpma. MFSR, herhangi bir ayarı olmadığı için dikkat çekicidir ve yalnızca klasörü ve ses kaynağını değiştirebilirsiniz.

Kullanıcılar kayıt sırasında yararlı bilgileri görebilir: gerçek zamanlı olarak güncellenen süre, dosya boyutu vb. Kaydı durdurduktan sonra, seçilen dizine otomatik olarak bir video dosyası kaydedilir. Video dosyaları MP4 formatındadır ve 3 dakikalık bir kayıt yaklaşık 10 Mb boyutundadır. Hiçbir ayar olmadığından video kalitesini yapılandırmak mümkün değildir, ancak genel olarak uygulama basit görevler için oldukça uygundur.

0
0
0
0
0
0
Yazıyı emoji ile değerlendir..

Yorumlar

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

Spam kodu:

Kapatmak için ESC tuşuna basın